Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2014., 08:04   #21
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Mislim da više nema smisla oftopičariti u ovoj temi pa ću samo dodati jedno, vezano uz članak kojeg navodiš.
Ovoliko gluposti na jednom mjestu već dugo nisam pročitao.
Molim te da "glupost" ne shvatiš na osobnoj razini. Mislim isključivo na članak i onoga tko ga napisa.
Tu se moram složiti s tobom. Čovjek koji je taj članak napisao spavao je na satovima kemije. Ako je uopće imao prirodne znanosti u školi. A ni izvan škole znanost mu nije bila prvi prioritet.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 08:28   #22
ovo mi je najbolje:

Nakon što se obična sol kemijski očisti, ono što ostaje u njoj je natrijev klorid – neprirodan kemijski sastojak soli kojeg vaše tijelo doživljava kao nešto potpuno strano.

Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 10:08   #23
Ne bih ulazila u stručnost članka, ali samo bih htjela spomenuti kako himalajsku sol koristim već dvije godine i ona je uistinu manje slana od klasične soli. I koliko god solim s njom, nikad nakon nje nemam onaj osjećaj težine kao s vulgaris soli i nikad nisam žedna, bez obzira na to koliko jako slano zasolim s njom.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 10:09   #24
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Ne bih ulazila u stručnost članka, ali samo bih htjela spomenuti kako himalajsku sol koristim već dvije godine i ona je uistinu manje slana od klasične soli. I koliko god solim s njom, nikad nakon nje nemam onaj osjećaj težine kao s vulgaris soli i nikad nisam žedna, bez obzira na to koliko jako slano zasolim s njom.
auto sugestija je mocan alat
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 10:12   #25
Nije to auto sugestija, niti sam došla nagovarati vas na himalajsku sol, samo potvrditi da je manje slana pa uz to napisala svoje iskustvo.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 11:06   #26
Sol naša svagdanja-da nam rasprava ne obljutavi

Fino smo zamijetili kako nam nije svaka sol "jednako slana"- morska, kamena, himalajska sol; sol iz StarePazove sa "manje natrijuma, više kalijuma"...
Katkad ni različita pakiranja od istog proizvođača nam nisu jednako slana

Ovdje ćemo razglabati o tom.

A, može i o tome što treba solit, kada treba soliti, koliko treba soliti, kojom solju posoliti
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 11:19   #27
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
auto sugestija je mocan alat
A tek sugestija proizvođača/dilera koji prodaju jedan tako banalan začin s više od 99 % masenog udjela NaCl, koji će uvijek biti samo NaCl i čije su kemijske osobine odavno definirane.

Udio primjesa koje navodno daju neke plemenite okuse u masi namirnica, masnoća i začina pri spravljanju jela ostavljam šmekerima koji to mogu prepoznati.

Stara zagorska : kad bedaki imaju peneze onda kramari tržiju
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 11:25   #28
Jeste bar probali himalajsku sol da baš možete tvrditi da sam ja budala jer je kupujem?
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 11:31   #29
Pa zar joj to nije mana sto je manje slana? Natrij nije bas najzdraviji, da bi dobila istu slanost, treba ti vise soli t.j. natrija?

Nagradno pitanje (iz RL): "Zlica nase prirodne soli sadrzi 33% manje natrija od konkurencije"
U cemu je stos?
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 11:38   #30
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Jeste bar probali himalajsku sol da baš možete tvrditi da sam ja budala jer je kupujem?
Moji doma koriste običnu sol, znači paške soline vulgaris.
Sestra i njezina obitelj su zdravi život đir, i kad sam prvi put bio kod njih, uzeo sam sol (poslje mi je rečeno himalajska), posolio sam, okus i snaga soli mi je bila drugačija i slabija. Kao da je tupa.

Doduše, ja osjećam i razliku kada mi se posoli sa već samljevenom soli i soli koja se melje u mlincu Možda je problem u meni
stadleter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 11:39   #31
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Jeste bar probali himalajsku sol da baš možete tvrditi da sam ja budala jer je kupujem?
imam doma punu teglicu. ne osjetim razliku u slanoci; okus je nesto drugaciji od obicne soli, ali to se ne primjeti nakon stavljanja u hranu

na tvoje drugo pitanje odgovor se moze dati tek nakon sto kazes zasto je kupujes

npr, ja sam je kupio zato sto je lijepo izgledala i tu funkciju svakako vrlo dobro obavlja!
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 11:50   #32


kupila sam ovaj cvijet soli na sajmu hrane i vina....
Jel itko od vas probao je staviti u mlinac za sol i tako soliti bilo što što se ne kuha?

Ja ju za sada koristim samo za marinade i kuhanje.
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 11:54   #33
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
na tvoje drugo pitanje odgovor se moze dati tek nakon sto kazes zasto je kupujes
Gle, nisam došla tu da se procjenjuje moje mentalno stanje jer eto, nešto radim drugačije. Dođem s iskustvom, a ostatak skače jer koristim nešto drugačije, pri čemu nisam niti jednom riječi druge nagovarala da čine isto.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 13:54   #34
ta himalajska sol (a otkud sol na Himalaji? ) je NaCl ili nešto drugo?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 14:54   #35
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Nemoj se zaletavati. Jesi li siguran/sigurna da u potpunosti razumiješ mehanizam osjeta okusa? Po čemu znaš da sasvim minimalno prisustvo ili odsustvo nekog sastojka (u onih pola posto do jedan posto primjesa) neće promijeniti subjektivni dojam slanosti?

Okus je kompleksna stvar i mnogo tu još detalja nije jasno. Proizvođači ćokolade potrošili su, na primjer, milijune da ustanove zašto čokolada smanjuje intenzitet okusa kave, pa kave gubi na finoći okusa ako uz nju jedeš čokoladne kolače. Još ni danas se to nije točno ustanovilo.
Što se tiče slanosti osjet okusa je iznimno jednostavan i to jest razlog zašto se na žalost do dana današnjeg nije našao dobar nadomjestak za nju a nije da ga ne treba (tlakaši etc)
Dakle upravo je kombinacija Na+ i Cl- ono što daleko najbolje daje okus slanosti. Stoga svi ti eventualni dodaci u morskoj soli nemaju gotovo nikakav utjecaj na okus slanosti. Može se koristiti i recimo KCl (i koristi se) ali em je skup em ga treba deset puta više za isti okus
Što se tiče minerala iz mora dovoljno je pogledati sastav mora i vidjeti da je sve ostalo osim par minerala u tragovima a od toga apsolutno dominanto Mg, Ca, Jod, Bor, sulfati a nisam siguran da išta od toga ikome zaista treba. Morska sol je uglavnom amorfna i s dosta vlage zato i jest manje slana, dakle kad se ona dodaje dodajemo više vode nego kod kamene soli i to je dominantan razlog slabije slanosti. Ako se ne dodaju aditivi (u obje soli) onda navlači vlagu. Dakle neka je sol manje slana ISKLJUČIVO zato jer na istom volumenu ima manje soli i nema nikakve veze sa drugim mineralima u njoj.
Himalajska sol je takva divna papilova da mi je žao što se ja toga nisam sjetio
Inače ne znam da li znate mrtvo more je visokog saliniteta ne zbog NaCl nego zbog MgCl2
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 29.05.2014. at 15:00.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 14:55   #36
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ta himalajska sol (a otkud sol na Himalaji? ) je NaCl ili nešto drugo?
Naravno da jest. Pa kud ćeš bolje zarade od prodavanja magle.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 15:02   #37
ma pitam kako je ta sol došla na Himalaju... jel to ono kad je indijski potkontinent udario u Aziju pa se izdigli Himalaja i Tibet... a kako to da ne postoji Tibetanska sol?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 15:05   #38
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ma pitam kako je ta sol došla na Himalaju... jel to ono kad je indijski potkontinent udario u Aziju pa se izdigli Himalaja i Tibet... a kako to da ne postoji Tibetanska sol?
Himalaja bolje zvuči osim toga tko kaže da nje ima samo na himalaji, to ti je brand name a ako je slučajno uistinu od tamo onda je još skuplja, barem bi kod mene bila
Nu - Himalayan salt is a term for halite (commonly known as rock salt) from Pakistan, which began being sold by various companies in Europe, North America, and Australia in the early 21st century. It is mined in the Khewra Salt Mines, the second largest salt mine in the world, located in Khewra, Jhelum District, Punjab, Pakistan, about 300 km from the Himalayas, about 160 kilometres from Islamabad, and 260 kilometres from Lahore, and in the foothills of the Salt Range. The salt sometimes comes out in a reddish or pink color, with some crystals having an off-white to transparent color.

Halite se naime unas zove kamena sol (za razliku od engleskog rock salt) i ima je u Tuzli i Salzburgu. Dobro je, svega 300 km od 'imalaja, lukavi muslići sjetili se prije mene uvalit papilovu. E da, a ona crvenkasta boja dolazi od rijetke supstance FeO koja se kod nas zove......hrđa
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 29.05.2014. at 15:20.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 15:21   #39
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Halite se naime unas zove kamena sol (za razliku od engleskog rock salt) i ima je u Tuzli i Salzburgu.
ima i u Poljskoj, jedan rudnik soli koji koji radi neprekidno od 1200 i neke,
a u zadnje vrijeme su preuredili rudnike za turiste jerbo su rudari tamo od soli isklesali crkvu i kipove i svaštanešto, pa ljudi dolaze to vidjeti
ali Wieliczka sol ne zvuči tako dobro kao Himalajska sol
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 15:21   #40
Himalajska sol jest s Himalaje. U tome i jest poanta.

Evo još jedan tekst: KLIK.

Možete misliti da sam budala jer je kupujem, ali činjenica jest da koliko god pojedem ove soli ona kod mene ne uzrokuje dehidraciju kao što je to s običnom. Ne, to nije auto sugestija jer recimo kad god jedem kod drugih jela koja su začinjena običnom soli jako sam žedna poslije.

Mogu vam dati više primjera, ali vidim da se samo sprdate s tim i sa mnom pa čemu osim da mi se smijete i dalje, a konkretnog iskustva s njom u dugotrajnoj prehrani nemate.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:58.