Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2009., 23:40   #1301
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jel itko zna porijeklo:

Markešić
Leko
Čačić
Hrgović
Peraica
Vukas
Glavašević
U kom smislu te zanima porijeklo tih prezimena Je li te zanima po čemu su nastala ili odakle su ti ljudi došli ovdje gdje su sada
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 23:52   #1302
Što znate o prezimenu Tomić?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 00:42   #1303
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
U kom smislu te zanima porijeklo tih prezimena Je li te zanima po čemu su nastala ili odakle su ti ljudi došli ovdje gdje su sada
Ovo drugo...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 00:57   #1304
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ovo drugo...
Od navedenih znam samo za Leko da su porijeklom iz Tihaljine nazad nekoliko stoljeća.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 02:03   #1305
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nisu velikim dijelom nego tek ponešto. Stanovnici brdskog zaleđa u nekim krajevima jesu porijeklom Vlasi(u hercegovačkom zaleđu Dubrovnika definitivno jesu),u drugima nisu
i u cijeloj Hercegovini također.u Zagori ipak manje,ali zamjetno(cetinski Vlasi npr.).svugdje ih je bilo u našim dinarskim krajevima.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 02:15   #1306
Quote:
mene samo zanima je su li ti ljudi ikad bili Vlasi...znači u etničkom smislu...osobno mislim da jesu, ali ne svi.
neki jesu a neki nisu valjda.da ih je bilo,u to sam apsolutno siguran.
kad smo već kod Cetinskih Vlaha,za njih postoji izvještaj iz 16.st. da još govore latinskim,iako u iskvarenom obliku.sve upućuje na to da je većina Vlaha zaista bilo Vlasima,ali kad su počeli masovno dolaziti pravoslavni Vlasi s Turcima,naziv se vrlo poopćio i počinje i označavati stočara.ali po meni,to se nije desilo prije 17.st. definitivno.
SretoDominis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 02:20   #1307
Quote:
mustricolaris kaže: Pogledaj post
Vlasi, Morovlasi, Morlaci itd. je naziv koji je upotrebljavan u povijesti u mnoštvu značenja.
Značenje koje se davalo toj riječi ovisilo je o:
- tko ju je upotrijebio (Mlečanin-italijan, mletački podanik-romanskog porijekla-stanovnik dalmatinskog grada, podanik osmanskog carstva (pa podjela: "pravi" Osmanlija, konvertiti itd..), zatim podanik austrijskog cara (pa podjela; Hrvat, Nijemac, druge nacionalnosti) , pa podjela po staležima (plemići i visoki crkveni dužnosnici, pučani , ostali) i ulogama (vojnici, putopisci, izaslanici, misionari ...itd)
- kada ju je upotrijebio ( potpuno su druge skupine ljudi opisane riječju "Vlah" u XV stoljeću kada "Vlasi" dolaze napasati stoku na mletačko područje te povremeno traže i dobiju dozvolu za to a potpuno je druga skupina opisana riječju "Vlah" u XVI stoljeću kada Vlasi ne žele plaćati i teratik trogirskoj vlasteli i harač osmanskoj državi iako žive na osmanskom teritoriju)
- u koju svrhu ju je upotrijebio (kada se mletački dužnosnici žale sultanu u Istambulu na Vlahe da ih ovi s sultanovog teritorija pljačkaju, to nije ista skupina ljudi kao kad se ti isti dužnosnici spremaju te iste Turke napasti u Klisu 1648.godine uz pomoć Vlaha!)
Budući da ta riječ - ili riječi imaju tako rastezljivo značenje a i suvremeni povijesničari (istoričari) napr. Gligor Stanojević još više rastežu taj pojam pa u knjigama koje objavljuju doduše na temelju izvora pa i čak tako značajnih kao što je Tajni vatikanski arhiv, dakle kad taj i takav Gligor doslovce svako spominjanje riječi "Vlah" iz vatikanskih dokumenata prepisuje kao "Srbin" dakle budući da je to tako treba jako oprezno pričati o Vlasima navodeći i tko i kada i zašto je uopće te ljude tako nazivao i u kojoj situaciji !
prilično sam siguran da su to pravi Vlasi.a ovo da ih Vlasi napadaju pa da onda oni napadaju uz pomoć Vlaha,pa Vlasi nisu bili vezani samo za Osmanlije,možda su to bili Vlasi prvih,ili prešli u njihovu službu...
Gligor Stanojević,da nije on možda kojim slučajem Srbin
SretoDominis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 02:26   #1308
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
i u cijeloj Hercegovini također.u Zagori ipak manje,ali zamjetno(cetinski Vlasi npr.).svugdje ih je bilo u našim dinarskim krajevima.
u zapadnoj Hercegovini je bilo manje Vlaha nego u istočnoj,ali i dosta manje ukupnog stanovništva.kasnije ih je dosta prešlo na zapadnu stranu.tako da,i jesi i nisi u pravu...
SretoDominis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 05:23   #1309
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
i u cijeloj Hercegovini također.u Zagori ipak manje,ali zamjetno(cetinski Vlasi npr.).svugdje ih je bilo u našim dinarskim krajevima.
Bilo ih je i po Zagori ponešto,ali što si ti zapeo s tim proglašavanjem svih hercegovaca pošto-poto za Vlahe
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 06:09   #1310
a što si ti zapeo da nisu?zapadni Hercegovci nisu ništa manje potomci starosjedilačkog(romaniziranog) ilirskog stanovništva od ovih malo istočnijih.to pokazuju i genetska istraživanja,mislim da je to zavelim negdje napisao,da je taj 'dinarski' gen upravo najprisutniji u zapadnoj Herc.
u Zagori ih je bilo razmjerno puno također,ne možeš zanemariti njihov utjecaj na etnogenezu Zagorana.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 13:13   #1311
Otkud prezime Tudor u hrvackoj,nije li to škotsko prezime?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 13:57   #1312
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Otkud prezime Tudor u hrvackoj,nije li to škotsko prezime?
U Manageru ima mnogo Tudora Rumunja,možda je nepromjenjeno Vlaško...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 14:23   #1313
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
U Manageru ima mnogo Tudora Rumunja,možda je nepromjenjeno Vlaško...
Manager?kakav Manager?Možeš li pojasniti?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 14:29   #1314
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Otkud prezime Tudor u hrvackoj,nije li to škotsko prezime?
Od grč. Theodoros (hrv. Božji dar).

Feodor, Fyodor, Teador, Ted, Teddie, Teddy, Tedor, Teodoor, Teodor, Teodoro, Theo, Theodon, Theodor, Theodorus, Theodosios, Theodosius, Todor and Tudor.

Tudori na koje ti misliš su zapravo Velšani (tj. britanski Vlasi).

Jel to prezime došlo u Hrvatsku sa britanskim trgovcima teško je reći...imamo dosta primjera gdje osobno ime kroz vrijeme postane i prezime.

Zadnje uređivanje Kloki : 11.03.2009. at 14:43.
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 14:48   #1315
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Manager?kakav Manager?Možeš li pojasniti?
Championship Manager, kompjuterska igrica.
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:06   #1316
Question

A odakle su Tomići,znam da ih ima i hrvata,srba,crnogoraca...
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:07   #1317
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Manager?kakav Manager?Možeš li pojasniti?
U igrici Football manager 2009.,nogometnoj simulaciji,pokrenuo sam Rumunjsku ligu,i ima dosta Tudora...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:26   #1318
heh,ja baš mislio reći i da je Tudor vlaško,ali eto,da ne spominjem pridjev 'vlaški' baš u svakom postu....
inače,što se tiče Kačića Vlaha,nađoh na forumu kako je netko spomenuo poveznicu 'snacic>kacic>zmija>Iliri?'.ako u tom ima trunka istine,možda su zato kačići popisani kao Vlasi.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:38   #1319
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
a što si ti zapeo da nisu?zapadni Hercegovci nisu ništa manje potomci starosjedilačkog(romaniziranog) ilirskog stanovništva od ovih malo istočnijih.to pokazuju i genetska istraživanja,mislim da je to zavelim negdje napisao,da je taj 'dinarski' gen upravo najprisutniji u zapadnoj Herc.
u Zagori ih je bilo razmjerno puno također,ne možeš zanemariti njihov utjecaj na etnogenezu Zagorana.
Vlasi su etnografska kategorija,a ne genetika
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:42   #1320
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
a to pokazuju i genetska istraživanja,mislim da je to zavelim negdje napisao,da je taj 'dinarski' gen upravo najprisutniji u zapadnoj Herc.
Genetska istraživanja su se odnosila na Hercegovinu općenito,a ne na zapadnoj Hercegovinu specifično. Uzorci iz 2005 su bili kako iz Širokog Brijega,Ljubuškog i Mostara,tako i iz Stoca,Hutova i Ravnog.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:09.