Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2008., 19:04   #61
@ morbid angel

Ubio se zato jer nije mogao zivjet s posljedicama tako da ne znam zasto povracas na to.
Svatko radi greske u zivotu. Kevin je ocito napravio veliku gresku, bar je tako on razmisljao.

Dokumentarna fotografija je zajebana stvar. S jedne strane te uce i treniraju da se ne uplices (zbog raznoraznih stvari....evo gore pise da su im rekli da ne diraju nista jer ce i sami obolit...mozda na smrt) i kad se nadjes pod stresnom situacijom, to treniranje kicks in, s druge strane zivis s posljedicama svojih radnji cijeli zivot.
Takodjer, ima situacija kad fotografi i/ili novinari i reagiraju. Ne treba zanemarit ni to da obicno ovakve potresne fotografije kao ova gore natjeraju bogate nacija da konacno posalju trupe ili pomoc u zemlju gdje je potrebna.


Osobno, od svih zanrova fotografije dokumentarna mi je najdraza, mada ja takvu najmanje snimam.
No, svakako je tezak zanr za fotografa, ponajvise psihicki.
Dosta njih se nakon nekog vremena jednostavno presalta na neki drugi zanr.
Recimo John Wright koji je napustio reportazu i sad slika celebrities. Kaze on:"I resolved never to do reportage again, and to this day, I haven't. I was sickened by myself and the genre."


Bilo kako bilo, mislim da ce oko reportazne fotografije uvijek bit kontroverzija, al isto tako mislim da stvari ne mozemo gledat samo crno-bijelo.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 19:06   #62
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
u biti, nemam ništa protiv fotografiranja ljudi na javnom mjestu, pa i bez odobrenja, i ne bi ništa komentirao da nije stava "ne možeš i ne smiješ zabraniti da te netko fotografira". ali do koje granice to može ići? do fizičkog kontakta? znam da se ne mogu obraniti ako me netko fotografira na ulici, pogotovo u masi, ali da mi priđe i fotografira me dok npr. sjedim na klupi, normalna stvar da ću mu zabraniti i tu me nitko ne može uvjeriti da ne mogu i ne smijem. niti bi ja bio tako bezobrazan, jer to je ipak zadiranje u privatnost.
Mislim da se komentar "ne mozes i ne smijes zabranit..." odnosio na legalno vidjenje stvari. Bar sam to ja tako shvatila jer legalno (u vecini zemalja) ne mozes zabranit da te netko slika na javnom prostoru.

No isto tako vecina fotografa nece bit kreteni i unijet ti se s fotoaparatom u lice nego ce koristit jednu od tri metode ili kombinaciju istih koje sam opisala u mom prvom postu na ovoj temi.

Takodjer, vecina njih ce postovat tvoj zahtjev za neslikanjem ako dodje do toga.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 19:10   #63
ja sam to radio tako što bih objektiv naoštrio negdje drugdje ali na istu udaljenost, zatim bi se okrenuo prema toj situaciji/osobi na ulici, na brzinu namjestio kadar i okinuo.

te su fotke ispale najbolje. jer kada bi vadio fotić, namještao oštrinu prema njima... osoba bi pobjegla ili promjenila izraz lica.

(to sam koristio samo za dokumentarnu fotografiju)
John Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 19:13   #64
Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
Mislim da se komentar "ne mozes i ne smijes zabranit..." odnosio na legalno vidjenje stvari.
drugim riječima, nije legalno zabraniti nekom da te fotografira? svejedno, ja ću onda to raditi ilegalno
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 19:42   #65
Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
Opet filozofiras bez pokrica.
Dakle, slikanje foticem iz Painta nije slikanje.
Da si slikao sa slrom screen to je druga prica, al u tom slucaju good luck jer kvaliteta nikako nece bit ista.
Plus, moze te se tuzit za kopiranje.
Jer ce tvoja slika sadrzavat sve od a do z sto moja sadrzi, posto je moja zasticena copyrightom, mogu te tuzit.
Bez pokrića se tek i može filozofirati.
Ako postoji zakon jačeg, onda postoji i pokriće tj. snaga, i tu se nema šta filozofirat.
Ako zakon kaže tako i tako onda se zakonu moraš prilagodit koliko god on glup bio.
A slikanje fotićem iz peinta je slikanje, kao i upotreba još opakije tehnologije.
Osim toga s tvoje slike mogu izbaciti neke detalje i ubaciti svoje, te tvrditi
da sam slikao sa istog mjesta kao i ti.
Osim, osim toga možeš me ......
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 20:46   #66
LIQ, sve ovo sto kazes ne bi pilo vodu da te odvedem na sud.
Stoga, tvoje filozofiranje ostaje samo na tom-filozofiranje.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 20:58   #67
Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
LIQ, sve ovo sto kazes ne bi pilo vodu da te odvedem na sud.
Stoga, tvoje filozofiranje ostaje samo na tom-filozofiranje.
Kad se već nudi izvođenje, kud želiš da ja tebe odvedem
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 18:14   #68
Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
Ovaj zakon ne postoji kod nas (UK) i u vecini ostalih zemalja. I fala Isusu da ne postoji.
Ne postoji ni u RH. To je slovenski zakon (stranice e-fotografija.com je slovenska)
U RH smije se svakog fotografirati koji je na javnom prostoru (osim ako nema znaka koji izricito kaze: ZABRANJENO FOTOGRAFIRANJE, obicno u javnom prostoru uz rafinerije, tvornice, vojarne...)
---
Nedavno je bio ''skandal'' jer je novinarima bilo zabranjeno slikati u blizini zatvora.
Predsjednik HHO je stao na stranu novinara jer ako nije bilo znaka: zabranjeno fotografiranje, ne smije biti zabranjeno slikati na javnim povrsinama.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 18:54   #69
molokaipedia
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 21:39   #70
Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
Mislim da se komentar "ne mozes i ne smijes zabranit..." odnosio na legalno vidjenje stvari. Bar sam to ja tako shvatila jer legalno (u vecini zemalja) ne mozes zabranit da te netko slika na javnom prostoru.

No isto tako vecina fotografa nece bit kreteni i unijet ti se s fotoaparatom u lice nego ce koristit jednu od tri metode ili kombinaciju istih koje sam opisala u mom prvom postu na ovoj temi.

Takodjer, vecina njih ce postovat tvoj zahtjev za neslikanjem ako dodje do toga.
dobro receno. napisala si ono sto ja zelim reci.
kao sto sam vec rekao, u BIH je zabranjeno nedopusteno fotografisati osobu U NJENOM PROSTORU. i tu se zavrsava zabrana.

@dille:
fotografisanje ljudi na ulici ne spada u pitanje etike fotografije, vec sta se tom fotkom uradi i na kakav nacin se ona iskoristi. po tome ni jedna fotografija logora iz bilo kog ratnog podrucja ne bi bila eticna? ili fotografisanje siromasnih podrucja bilo kog grada da se prikaze socijalno stanje drustva ne bi bila eticna?
Photo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 21:43   #71
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Od posta kobasice uspio si "replicirati" samo na jednu rečenicu bravo. Sa tim argumentom si me satro, više jednostavno nemam kud. Kapitulacija.
nisam imao vise volje, iskreno.
Photo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 22:05   #72
Quote:
Photo kaže: Pogledaj post
fotografisanje ljudi na ulici ne spada u pitanje etike fotografije, vec sta se tom fotkom uradi i na kakav nacin se ona iskoristi. po tome ni jedna fotografija logora iz bilo kog ratnog podrucja ne bi bila eticna? ili fotografisanje siromasnih podrucja bilo kog grada da se prikaze socijalno stanje drustva ne bi bila eticna?
nije mi jasno kakve veze ima fotografiranje ljudi na ulici s fotografiranjem logora i ratnog područja
jednostavno, mislim da nije u redu fotografiranje (izolirane) osobe na ulici ako ista osoba da do znanja da ne želi biti fotografirana
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 09:09   #73
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
nije mi jasno kakve veze ima fotografiranje ljudi na ulici s fotografiranjem logora i ratnog područja
jednostavno, mislim da nije u redu fotografiranje (izolirane) osobe na ulici ako ista osoba da do znanja da ne želi biti fotografirana
vjerojatno nije u redu, al još uvijek nije zabranjeno...osim ako lik ne nosi onaj veliki znak na leđima, "zabranjeno fotkanje"

mene više zanima definicija javne površine...dal recimo u to spadaju i tramvaji? ili su oni provatni "posjed" pa me eventualno zetovci mogu tužit, al ne i ljudi i tramvaju.

D
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 04:09   #74
Quote:
DNx kaže: Pogledaj post
mene više zanima definicija javne površine...dal recimo u to spadaju i tramvaji? ili su oni provatni "posjed" pa me eventualno zetovci mogu tužit, al ne i ljudi i tramvaju.D
Tramvaj je privatno vlasništvo, ali je s javnom namjenom, pa smatra de facto javnim prostorom, i ako na ulazu nema znaka zabrane, možeš snimati koliko te volja, ukoliko se ne radi o voajerizmu (npr. "upskirting" je velik problem u Japanu, pogotovo u sredstvima javnog prijevoza...).
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 13:34   #75
Ja vec nekoliko godina radim reportaze i putopise i proputovao sam dobar dio svijeta i moje teme najvise ujedinjuju kulturu, narod, ljude, nacin zivota te raznorazne slicne stavke... Fotografirao sam po politicki i vjerski rigoroznim zemljama i radim iskljucivo sa prime lecama, 24, 50 i 85mm te u 90% slucajevima pitam ljude i nikadam nemam problema te ih nikada nisam imao, a fotografirao sam od javnih povrsina do privatnih radiona, dvorista i raznoraznih privatnih prostora...
Po Zagrebu i vecih HR gradovima necete naci neku bas prijateljski nastrojenu ekipu koju mozete fotografirati, ali ako se mrvicu uputite van grada i/ili proputujete po seoskim zabitima i zaledima, naci ce te odlicnih krajolika i ljudi voljnih fotografiranja i portfolio ce te upotpuniti odlicnim portretima...
__________________
ke?
JX Photo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 14:41   #76
što misliš kak paparaci fotkaju pa ih onda namlate... ak oš bit fotograf pripremi se na sranja
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 17:32   #77
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
što misliš kak paparaci fotkaju pa ih onda namlate... ak oš bit fotograf pripremi se na sranja
Naši paparazzi, a poznam ih nekoliko, uglavnom fotkaju sa teleobjektivima, tak da ih oni koje fotkaju ni ne vide, ili ih vide prekasno. Ja recimo po cesti fotkam uglavnom sa širokokutnim...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 17:34   #78
što si dalje, to si sigurniji, al opet imaš veće staklo i teže ga je nosit dok bježiš
SebaOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 17:45   #79
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
Naši paparazzi, a poznam ih nekoliko, uglavnom fotkaju sa teleobjektivima, tak da ih oni koje fotkaju ni ne vide, ili ih vide prekasno. Ja recimo po cesti fotkam uglavnom sa širokokutnim...
e sad moram ić vidit na gugl i kaj je to sad pak to. poludit ću od guglanja
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 17:48   #80
pa to barem svi znaju http://www.javno.com/slike/slike_3/r...0899168560.jpg i http://www.teleskop-service.de/Willi...10Objektiv.jpg
SebaOS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.