Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2008., 01:12   #21
Quote:
protosinđel kaže: Pogledaj post
ovim postom samo želim istaknuti, da iako on ima neke dobre ideje, na krivi i potpuno neevanđeoski ih način promiče. kao da je završio školu za neznam šta a ne teologiju, ako je i to završio
A tko po tebi na evanđeoski način promiče Riječ Božju u nas?kardinal Bozanić,biskup Bogović,don Miljenko Babaić.Inače ja s dotičnim župnikom uopće nisam u svađi,ja ne odlazim na mise koje on slavi i ne idem na mjesta gdje on drži propovijed.On je meni čist primjer one Isusove rečenice"Čuvajte se onih koji u janjećoj koži dolaze,a u duši su proždrljivi vuci"Mnogi svećenici u današnjoj hrvatskoj crkvi odgovaraju ovome opisu
albatros5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 01:40   #22
Quote:
protosinđel kaže: Pogledaj post
53 pravoslavna svećenika u četnicima/ SPC-m vlada mafija
Srpskom pravoslavnom crkvom vlada mafija

Protojerej Žarko Gavrilović iz Beograda tvrdi da Srpska pravoslavna crkva više nije na stazi svetosavlja i pravoslavlja te da crkvom vlada crkvena mafija.

San, 15.februar 2007.

Katolički tjednik 'Glas Koncila' objavio je u dva posljednja broja tekst o rehabilitaciji četništva o čemu se, kako smatra, trebaju oglasiti hrvatske vlasti, znanstvenici, Katolička crkva i Srpska pravoslavna crkva u Hrvatskoj te politički predstavnici Srba u Hrvatskoj

ZAGREB - Autor teksta 'Pitanja uz srbijansku rehabilitaciju četništva' Tomislav Vuković predbacuje hrvatskoj političkoj eliti zatvaranje očiju 'pred očitim i sve agresivnijim četništvom'.

Po njegovim riječima nije riječ ni o kakvoj teoriji zavjere, iracionalnom strahu, bezrazložnom napuhivanju problema, stvaranju nepotrebnih međudržavnih napetosti, nego o stvarnome, povijesnom izazovu pred kojim se ponovno nalazi hrvatski narod.

'Naivno je misliti da se nedavna rehabilitacija četništva u Srbiji ne tiče hrvatskog naroda, kao i svih građana Republike Hrvatske', tvrdi autor, napominjući kako hrvatski narod ima pravo na jasan odgovor na pitanje kako se danas u Hrvatskoj odnositi prema četništvu, posebice stoga što se u novim okolnostima u Republici Srbiji 'otvoreno veliča i propagira četništvo kao sastavni dio srpskopravoslavnog identiteta u povijesti i sadašnjosti'.

Kako navodi Vuković, da je četnička ideologija 'duboko ukorijenjena u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, dokazuje i gotovo šokantan povijesni podatak o 357 poznata svećenika, redovnika i bogoslova, imenom i prezimenom, Srpske pravoslavne crkve - četnika'.

Do njega je došao, kako navodi, nakon desetogodišnjeg istraživanja Branislav Jeftić koji je sačinio popis s njihovim osobnim podatcima u Srbiji, Crnoj Gori, BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

http://www.tportal.hr/2006/10/04/0101007.19.jpg
Otac i sin četnici u razrušenom Vukovaru

U tom kontekstu 'Glas Koncila' donosi popis 53 svećenika, pripadnika četničkog pokreta iz Hrvatske ili su djelovali u Hrvatskoj.

Autor napominje da se ne može zanemariti činjenica da je četnička ideologija 'nanijela puno zla hrvatskom narodu u Drugom svjetskom ratu i nedavnom Domovinskom ratu' te da niko od predstavnika hrvatskog naroda nema moralnog prava to zanijekati ili prešutjeti.

Smatra da se o tome trebaju dijaloški oglasiti i uskladiti sadašnje hrvatske vlasti, hrvatski i srpski znanstvenici, Katolička crkva, Srpska pravoslavna crkva u Republici Hrvatskoj, politički predstavnici Srba u Hrvatskoj i drugi.

hina


ovo je sve sa https://www.forum.hr/showthread.php?t=199611
Slažem se s tekstom u cijelosti,no oni koliko je meni poznato nisu imali niti jednoga svećenika ili redovnika koji je sudjelovao u natjecanju u klanju ljudi,kao naši fra Majstorović ili fra Brzica u Jasenovcu.
albatros5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 02:23   #23
Ljubi dragi Bozji pa s cime se vi opterecujete? Koji je smisao ovih vasih rijeci? Meni ovo mirise samo na poznate provokacije s jednim ciljem. Nema tu nista korisno za cuti i nauciti!
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 12:22   #24
Quote:
albatros5 kaže: Pogledaj post
Slažem se s tekstom u cijelosti,no oni koliko je meni poznato nisu imali niti jednoga svećenika ili redovnika koji je sudjelovao u natjecanju u klanju ljudi,kao naši fra Majstorović ili fra Brzica u Jasenovcu.
To su bili (ne)ljudi koji su izbačeni iz svojih redova i više nisu bili nikakvi "fra".
Četnički propagandisti ih stalno podmeću kao nekakve "ustaške svećenike/fratre - koljače".
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 12:30   #25
Quote:
protosinđel kaže: Pogledaj post
53 pravoslavna svećenika u četnicima/ SPC-m vlada mafija
Srpskom pravoslavnom crkvom vlada mafija

Protojerej Žarko Gavrilović iz Beograda tvrdi da Srpska pravoslavna crkva više nije na stazi svetosavlja i pravoslavlja te da crkvom vlada crkvena mafija.

ovo je sve sa https://www.forum.hr/showthread.php?t=199611
http://www.novinar.de/2008/03/16/raz...avrilovic.html

Pitanje:
Hoće li to prava vera, ne daj Bože, da skrene i pokloni se papi, kako mnoge vladike (Jefrem banjalučki, Grigorije kanadski i Nikanor banatski) upozoravaju?

Protojerej Žarko Gavrilović odgovara:

-Neće. Ostaće nešto barem za seme. Stvoriće se raskol neslućenih razmera. Nama nije potrebno to u situaciji kad nas svi napadaju, kad nam oduzimaju Kosovo, kad žele da oduzmu Vojvodinu i Sanxak. A i u ovome je njihova isturena ruka - jer postoje plaćenici i u Crkvi i u državi koji rade na razbijanju srpstva. Dakle, ostaće episkopa koji, u slučaju da prevagnu novotarci, oni će ostati u celini i oni će biti ta prava crkva, a ovi će biti jeretici.

-Ja sam zadivljen otporom naroda, ja nisam verovao da ima takve snage u narodu. Isto sam tako bio potišten zbog broda srpske crkve koji pluta sada i broda države Srbije koja pluta i ne zna da nađe svoje mesto. Sve je ovo trebalo mnogo ranije rešavati. Naši episkopi ne smeju da pomenu sektaše, naši episkopi ne smeju da pomenu prednosti pravoslavlja, a žele da ispovedaju Hrista. Naprotiv, oni su postali kao neki rimski prelati i moćnici, žive luksuzno, voze se u micubišijima, da ne kažem da žive i poročno, čast izuzecima. Ima izuzetaka hvala Bogu, mislim da Bog i molitve Svetog Save neće dozvoliti da zablude svi episkopi, jer bi se u tom slučaju narod odvojio i od sveštenika i od episkopa koji zavode papizam u Srbiji.

papizam u Srbiji

Zar je dotle došlo?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 13:03   #26
Spoji nacionalizam i religiju pa dobivaš snažan primitivni miks strasti koji je u stanju proliti tuđu i svoju krv u svrhu opravdanja "prirode" takve veze.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 13:58   #27
Quote:
albatros5 kaže: Pogledaj post
A tko po tebi na evanđeoski način promiče Riječ Božju u nas?kardinal Bozanić,biskup Bogović,don Miljenko Babaić.Inače ja s dotičnim župnikom uopće nisam u svađi,ja ne odlazim na mise koje on slavi i ne idem na mjesta gdje on drži propovijed.On je meni čist primjer one Isusove rečenice"Čuvajte se onih koji u janjećoj koži dolaze,a u duši su proždrljivi vuci"Mnogi svećenici u današnjoj hrvatskoj crkvi odgovaraju ovome opisu
jao,jao,jao ali si ti isfrustriran... sanjaš ti tog župnika?
__________________
Vladiko, vičnaja vam pamjat!

Hristos moja sila - Krist moja snaga!
protosinđel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 18:33   #28
Quote:
protosinđel kaže: Pogledaj post
tko je upoće on?
neki ko svećenik koji samo pljuje po crkvi(a svećenik je) stalno po tv-u po novinama, a nisam nikad čuo da je neš dobro napravio
zašto ga crkva ne sankcionira ili zašto on ne izađe iz nje ako mu tako smeta

gade mi se takve jadne dvolične face, još nisam čuo da je za crkvu neš dobro reka: a crkvena mu plaća ne smeta....(još je i župnik)
Daj, molim te, prije se malo informiraj o tome svećeniku, a ne da odmah počneš pljuvati po njemu
mjesečeva cura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 18:40   #29
Quote:
bafollino kaže: Pogledaj post
neki jadni isfrustrirani karijerist.
valjda je htio bit nadbiskup u splitu, ali kad je imenovan marin barišić, počeo je anticrkvenu kampanju....
treba se pomolit za njega....

Jadno i plitko zaključuješ....Don Ivan Grubišić je jedan od rijetkih ( ako ne i jedini) normalnih, inteligentnih svećenika.....Šta bi ti htio/la- da je jedan od onih zadrtih jadnika koji ne dopušta kritičku misao koja se odnosi na crkvene ljude i institucije.....vau, svi su grešnici, a oni su sveci, protiv njih se ne smije ništa reći, a čine u zadnje vrijeme puno gore stvari od "necrkvenjaka" (ovo mislim u globalu, ne generaliziram). Pa hvala Bogu da se sam svećenik usudio progovoriti protiv gadljivog licemjernog ponašanja crkvenjaka, to je stvarno čudo...i svaka mu čast, kamo sreće da ih je više takvih.....
mjesečeva cura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 18:42   #30
Quote:
jajoglavac kaže: Pogledaj post
kad ništa dobro nije napravila


svaka čast
mjesečeva cura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 18:46   #31
Quote:
mjesečeva cura kaže: Pogledaj post
Jadno i plitko zaključuješ....Don Ivan Grubišić je jedan od rijetkih ( ako ne i jedini) normalnih, inteligentnih svećenika..... je stvarno čudo...i svaka mu čast, kamo sreće da ih je više takvih.....
a koliko ih ti uopoće normalnih poznaš?? ti o svećenicima zaključuješ na temelju... novina, tračeva,
razlikujte malo ljudsku i evanđeosku stranu svećenika, i same crkve
ako i ima dobre namjere, loše ih prezentira, i sije razdor među vjernicima


a neću ni njega sudit na temelju medija, ali ne sviđa mise

njegova uloga nikako nije pozitivna
bafollino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 19:04   #32
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
http://www.novinar.de/2008/03/16/raz...avrilovic.html

Pitanje:
Hoće li to prava vera, ne daj Bože, da skrene i pokloni se papi, kako mnoge vladike (Jefrem banjalučki, Grigorije kanadski i Nikanor banatski) upozoravaju?

Protojerej Žarko Gavrilović odgovara:

-Neće. Ostaće nešto barem za seme. Stvoriće se raskol neslućenih razmera. Nama nije potrebno to u situaciji kad nas svi napadaju, kad nam oduzimaju Kosovo, kad žele da oduzmu Vojvodinu i Sanxak. A i u ovome je njihova isturena ruka - jer postoje plaćenici i u Crkvi i u državi koji rade na razbijanju srpstva. Dakle, ostaće episkopa koji, u slučaju da prevagnu novotarci, oni će ostati u celini i oni će biti ta prava crkva, a ovi će biti jeretici.

-Ja sam zadivljen otporom naroda, ja nisam verovao da ima takve snage u narodu. Isto sam tako bio potišten zbog broda srpske crkve koji pluta sada i broda države Srbije koja pluta i ne zna da nađe svoje mesto. Sve je ovo trebalo mnogo ranije rešavati. Naši episkopi ne smeju da pomenu sektaše, naši episkopi ne smeju da pomenu prednosti pravoslavlja, a žele da ispovedaju Hrista. Naprotiv, oni su postali kao neki rimski prelati i moćnici, žive luksuzno, voze se u micubišijima, da ne kažem da žive i poročno, čast izuzecima. Ima izuzetaka hvala Bogu, mislim da Bog i molitve Svetog Save neće dozvoliti da zablude svi episkopi, jer bi se u tom slučaju narod odvojio i od sveštenika i od episkopa koji zavode papizam u Srbiji.

papizam u Srbiji

Zar je dotle došlo?
Pitanje je zasto uzimas najmarginalnije licnosti (Grigorije banjalucki, Jefrem kanadski i Nikanor banatski, a posebno Zarko Gavrilovic) kao avtoritet (opsto gledano) u Pravoslavnoj Crkvi u Srbiji???
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 19:23   #33
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Pitanje je zasto uzimas najmarginalnije licnosti (Grigorije banjalucki, Jefrem kanadski i Nikanor banatski, a posebno Zarko Gavrilovic) kao avtoritet (opsto gledano) u Pravoslavnoj Crkvi u Srbiji???
"Marginalci" obično razotkriju ono što "preuzvišeni velikodostojanstvenici" kriju. Ivana Grubišića isto drže u Crkvi "marginalnom pojavom".

'Šta' još otkriva Protojerej Gavrilović:

- Znate sta, pa i ti sto vladaju Crkvom cesto idu na pijanke. Znamo mi
dobro sta oni rade u vikendicama u Barajevu, ne Zelim da otvaram tu
temu, bilo bi isuvise.

Sta konkretno zamerate Radicevicu?

- Radic je cetovodja svih zamesateljstava i sve sto radi sa svojom
klapom pripisuje patrijarhu. A patrijarh je bolestan - cas je u
krevetu, cas jedva ustane. Nije svestan sta se radi po
arhiepiskopiji... Radic Radicevic je veliki igemon, on je Pontije
Pilat SPC
. Strasne promene su uradjene u Beogradu.

- Na primer, iz Prosvetnog saveta za veronauku izbaceni su svi
profesori koji su imali titulu dr, a ubaceni su oni koji imaju veze a
nisu napisali ni jednu jedinu recenicu u vezi sa veronaukom. Sada se
forsira i razmesta vatikansko-ekumenisticki kadar u Beogradu. Isto
tako, ljudi koji sada zauzimaju vaZne poloZaje u Crkvi, u velikom
broju slucajeva su perverzni
! Imamo profesore koji su biseksualci, a koji su sada svojim razmestajem stekli jos vise mogucnosti da grese i
da truju Hristovo stado...

"Pahomije je pedofil!"

Otac Zarko Gavrilovic komentarise i slucaj monaha Ilariona (svetovno
Jovana Misica), bivseg staresine manastira Hopovo, koji je nedavno
osudjen za pedofiliju.
- Sto se tice Jovana Misica, ja sam jos pre deset godina u javnosti
pricao da je taj covek pedofil, a vec dvadeset godina se zna da je on
to. Niko nije ustao protiv toga. To je bruka i sramota sto crkveni sud
nije reagovao, a mene bi sutra prozvali kad bih ucinio ma kakvo delo.
Isti slucaj je sa Pahomijem, za koga znam da je pedofil i cinio je to
sto mu se pripisuje, ali se Crkva ogresila jer je on zapretio da ce
progovoriti o ostalima u SPC
ukoliko mu neko od njih bude sudio. On
ima u saci mnoge vladike koje rade isto sto i on, tako da su
velikodostojnici Crkve slucaj prebacili na civilni sud.

http://pravoslavljedanas.info/piperm...ry/001325.html

Još uvijek mi baš nije jasno je li Protojerej Gavrilović teška zadrta konzerva koja zagovara tradicionalnost iz srednjega vijeka, ili je pozitivac, reformist i moralni autoritet.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 19:29   #34
Quote:
bafollino kaže: Pogledaj post
a koliko ih ti uopoće normalnih poznaš?? ti o svećenicima zaključuješ na temelju... novina, tračeva,
razlikujte malo ljudsku i evanđeosku stranu svećenika, i same crkve
ako i ima dobre namjere, loše ih prezentira, i sije razdor među vjernicima


a neću ni njega sudit na temelju medija, ali ne sviđa mise

njegova uloga nikako nije pozitivna

Hm, gdje ima dima, ima i vatre. Ma meni je čak dovoljno da se upoznam s jednim slučajem te vrste, pa da oni u mojim očima padaju. Shvaćam da su oni ljudi koji su grešni kao i mi, ali bi se ipak trebali truditi da budu malo manje grešni od "običnih" ljudi, s obzirom da javno predstavljaju moralni stup društva. Bit je u tome što se u crkvenim krugovima mnogo toga zataškava i što nikada neće priznati da su pogriješili, a kamoli da se to javno otkrije....prejadni su.....svaka osoba i organizacija bi trebala biti samokritična i samo ako posjeduje tu osobinu može napredovati. Naravno, ne želim generalizirati, ali u prosjeku je tako....Svaka čast iznimkama....
mjesečeva cura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 21:41   #35
Nepoznati. Ja nisam upotebio rijec "marginalac, marginalna licnost" u pozitivnom vec u negativnom smislu. Upotrebio sam je u smislu da covjek koji iznosi neke tvrdnje nema kompetenciju da iznosi to sto iznosi i da njegovo misljenje nema potrebnu tezinu da bi bilo smatrano za ispravno!
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 13:35   #36
Quote:
Još uvijek mi baš nije jasno je li Protojerej Gavrilović teška zadrta konzerva koja zagovara tradicionalnost iz srednjega vijeka, ili je pozitivac, reformist i moralni autoritet
Ovo prvo. Ali, eto, barem je voljan govoriti za razliku od većine blagočestivih licemjera.
__________________

Now the sun's gone to hell
And the moon's riding high
...
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 15:44   #37
Quote:
albatros5 kaže: Pogledaj post
Slažem se s tekstom u cijelosti,no oni koliko je meni poznato nisu imali niti jednoga svećenika ili redovnika koji je sudjelovao u natjecanju u klanju ljudi,kao naši fra Majstorović ili fra Brzica u Jasenovcu.
onda ti nije ništa poznato. a bilo ih je mnogo. bilo je i onih(imaš na youtube-u) koji su blagoslivljali sv srpsko tlo pokraj dubrovnika, i vladika koje su blagoslivljali srpske zastave, poticali bune 1990... nemaš pojma
__________________
Vladiko, vičnaja vam pamjat!

Hristos moja sila - Krist moja snaga!
protosinđel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 23:30   #38
neko je spojio nespojive teme "IG i IG SPC" i naslovio "IG SPC" a vidi se da jedno s drugim nema neke veze osim imena Ig, i čemu SPC sad kao dodatak uz IG?? molim da ostane isti naslov al bez SPC. mislim da se i Koko i Kutmikunda (il tako nekako) slažeju sa menom. Hvala i sve naj naj.

don IG je iz Splita i nije član SPC-a -

Rakhiimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 23:33   #39
Slazemo se Izrail.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 23:38   #40
ja jesam bijo izail, to sam i napiso samo ti nečitaš, poslao sam zamolbu za ispravak, jer mi je pobrkao sve, od šifra do emaoil, sad sam Rakhiimi i tako me zovi, hvala a i ti budi neki drugi kao šta ti je shaty objasnio al nemoj nas zbunjivati i gnjavit, jer si ljubomoran.

znao sam da se slažeš al ne piši i u kokovo ime jer niste jedna osoba (?!) .

hvala i sve naj naj

Rakhiimi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.