Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2010., 21:54   #1
Fiktivna prodaja

Bok svima.

Situacija...jedan sin poginuo u saobraćajki, iza njega ostala maloljetna kći. Njegova udovica se ponovo udala. Otac poginulog kupio stan za unuku. Budući da maloljetnica ne može sklopiti ugovor sa prodavateljom nekretnine, majka maloljetnice uvjerila djeda da joj da lovu i da će ona to riješiti preko sebe i da neće potraživati nužni dio od druge nekretnine.

Pitanje:

Kako da se drugi sin osigura protiv pretenzija bratovljeve udovice?

Nema papira koji dokazuju da je moj otac ustvari kupio stan.
Načuo sam nešto o fiktivnij prodaji.

Da li ja mogu (fiktivno ili ne) kupiti nekretninu od svog oca i prebaciti je na sebe tako da nekretnina ne ulazi u nikakve buduće ostavinske rasprave.
Koliko iznosi porez državi u slučaju kupnje nekretnine od oca?
Mogu li unijeti klauzulu o obaveznom uzdržavanju roditelja tako da, recimo, ugovor o prodaji ne vrijedi ako ne uzdržavam roditelje?

Nevažno za zakon ali moralno da malo prikukam...imam troje djece, žena mi ne radi, živim sa starcima na istoj nekretninici, dok dotična ima 3 stana od kojih 2 renta, vikšu na moru, jebene prihode i sad se namjerila i na našu bijedu. Ne želi potpisati da joj je djed (moj otac) dao novac za taj stan iz čega je lako zaključiti da će tražiti nužni dio i od moje polovice.

A šta da radim?
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 21:57   #2
Ne plaća se porez ako otac prodaje stan sinu. Možeš i napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 00:26   #3
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post

A šta da radim?
Sklopi s ocem ugovor o doživotnom uzdržavanju (to ne znači da ga ti doslovno uzdržavaš, nego da ga se ne ostavi bez prihoda, a pretpostavljam da on i ima svoje prihode, da ga se ne baci na cestu i sl., obvezuješ se da ćeš paziti na njegove potrebe i sl.). U tom slučaju ta nekretnina uopće ne ulazi u ostavinsku raspravu i od nje se ne može potraživati nužni dio. Otac ima pravo na doživotno uživanje te nekretnine, a ti automatski postaješ vlasnik onog trena kad on umre.

Takav ugovor možete sklopiti kod javnog bilježnika ili na sudu.
Lily_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 09:59   #4
Nekretnina se moze darovati maloljetnom djetetu. Majka joj, kao skrbnik, tom nekretninom ne moze raspolagati bez suglasnosti czss-a.

Bratova udovica nema pravo na nuzni dio vas kuce, ako vas to brine. Umrlog sina ce u nasljedjivanju zamijeniti njegova kcer.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.