Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2007., 15:22   #61
pa idem, iako mi to ne zovemo mise
djeca isto tako imaju vjeronauk u crkvi (ili zajednici)

ima nas puno i ljudi smo kao i svi drugi, nisam ni jehovin svjedok niti mormon, ne znam da li oni uopce spadaju pod protestante...oni su nesto drugo mislim

nasa crkva obicno bude puna, neke druge zajednice imaju manje ljudi, zavisno od tog gdje se nalazi
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 15:23   #62
Quote:
iFlora kaže: Pogledaj post
pa idem, iako mi to ne zovemo mise
djeca isto tako imaju vjeronauk u crkvi (ili zajednici)

ima nas puno i ljudi smo kao i svi drugi, nisam ni jehovin svjedok niti mormon, ne znam da li oni uopce spadaju pod protestante...oni su nesto drugo mislim

nasa crkva obicno bude puna, neke druge zajednice imaju manje ljudi, zavisno od tog gdje se nalazi
To je u Zagrebu jelda? U čemu je osnovna razlika između katoličke i protestantske vjere?
Sorry što te gnjavim pitanjima
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 15:32   #63
ne gnjavis me
to nije u zagrebu, ali znam da i u zagrebu ima

glavna razlika, ja ti nisam bas strucnjak u tome, tako da ti mogu odgovorit samo iz mog ugla
recimo mi nemamo svece, niti jednog, mi vjerujemo samo u boga-isusa
ne treba nam netko izmedju boga i nas, da se moli za nas i tak to

isto tako svecenik ( u nasem slucaju pastor) sluzi da bi nas podsjetio i objasnio nam uz primjere iz zivota sto je bitno u zivotu i sto bog ocekuje od nas
pastor nam ne sluzi da mi njemu govorimo sto smo zgrijesili, mi to izravno bogu mozemo reci... znas ono "boze koji sam ja idiot sto sam to napravio, oprosti mi i pomozi da se ubuduce uzdrzavam od takvih gluposti "
i to je to, nitko nas ne kaznjava pri tom pa ni bog, jer bog je poslao isusa da preuzme nase grijehe od nas

zatim nemoramo nist placati nikome, ako osjetimo potrebu dati onda damo ili zajednici ili onima kojima je potrebno

bog je rekao da je on medju siromasnima i bolesnima, tako da ako pomognes nekome tko nema kako prehranit djecu -to znaci da si dao bogu

to je tak, jedan mali dio od tog sveg, ne znam koliko te zanima pa nisam htjela pretjerivat
a i malo zato sto ne bi da me pocnu ovdje kamenjem (na mene) ovi poznavaoci svih religija ovdje
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 15:49   #64
U kojem si gradu? I jel znaš gdje u Hrvatskoj ima najviše protestanata?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 19:03   #65
ja sam u osijeku
a ne bi znala gdje ih ima najvise, jer za razliku od katolika koji krste djecu i bebe te ih odmah upisuju, mi smatramo da netko prvo mora povjerovat u boga pa tek onda bit krsten
a nakon tog tek zapisan

znaci tek kad sam izaberes
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 14:44   #66
Ja znam da postoje protestantske (uglavnom baptisticke i pentekosne) crkve i u Osijeku i u Puli, Zagrebu, Crikvenici, Sibeniku.......
islandjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 21:15   #67
Protestantizam je bio izuzetno razvijen u Istri u 16. stoljeću. Protestanti su tiskali prve crkvene knjige na hrvatskom jeziku i glagoljicom. Međutim zbog otpora Venecije i Austrije protestanti su protjerani, a neki i završili u zatvorima i na lomačama i protestantizam je zatrt.

Najpoznatiji hrvatski teolog u povijesti je paradoksalno protestant Matija Vlačić Ilirik iz Labina koji je bio suradnik Martina Luthera.

Njegova djela se i danas često proučavaju na sveučilištima u Njemačkoj i Sjedinjenim Državama !
Profesor. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 22:14   #68
postoje crkve, i u manjim mjestima
puno njih se mogu naci i na internetu

jesam ja jedina ovdje?
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 15:05   #69
a kako se postaje protestant?
Shipyard is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 16:16   #70
Počneš protestirati...
Ne šalim se,nisam htio nikoga uvrijediti, pa javiš seu neku od crkvi ili vjerskih općina, vjerovatno ih ima u imeniku...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 17:17   #71
Quote:
Shipyard kaže: Pogledaj post
a kako se postaje protestant?
pa nema nista posebno sto moras napravit

dovoljno ti je vjerovat
ako zelis ja cu ti dat adresu neke crkve ili zajednice, zavisi gdje si, neke znam neke ne, ali ljudi su uglavnom jako fini, sve ce ti pomoci da se ne osjecas nelagodno ako recimo nisi nikad bio

a ako zelis onako, da te nitko nista ne pita, i to je moguce
jednostavno dodjes, odslusas sto covjek propovijeda i odes

sve je jako fleksibilno i napravis si sam kako god tebi odgovara, ako se zelis vise aktivirati mozes, ako ne zelis, ne moras

iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 19:16   #72
Protestanti su inače manje nametljivi od nas katolika i to mi se sviđa kod njih.
Izuzetak su protestanti u Ulsteru (Sj.Irskoj),donedavno u Engleskoj, i u nekim djelovima SAD-a...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 11:07   #73
i mi isto zelimo da ljudi vjeruju, jer onaj koji vjeruje je spasen
no ne mozes nikog natjerat na to, ni bog ne tjera ljude na to -zasto bi mi

mi smatramo da je dovoljno da svojim zivotom pokazes ono sto zelis reci

ako netko svejedno zeli izabrat nesto drugo, onda je to tako i nema tog sto mi mozemo napravit da se to promjeni niti radimo u tom cilju
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 22:20   #74
Quote:
iFlora kaže: Pogledaj post
ja sam u osijeku
a ne bi znala gdje ih ima najvise, jer za razliku od katolika koji krste djecu i bebe te ih odmah upisuju, mi smatramo da netko prvo mora povjerovat u boga pa tek onda bit krsten
a nakon tog tek zapisan

znaci tek kad sam izaberes
Svodi se na isto, skoro!
Kod katolika te roditelji upišu, a kod protestanata na tebe utječe tradicija i okolina da se moraš upisati, tj. krstiti vodom kad tobože svoj život predaš Isusu. Način života poslije krštenja se ne razlikuje bitno ni kod katolika ni kod reformiranih, sve je to utopljeno u sivilo prosječnosti, i malo tko doista poznaje Boga i predaje sebe, živi u Bogu.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 10:34   #75
zgb, osijek, bjelovar, split, dubrovnik,sesvete, karlovac, po cijeloj Hrvatskoj...
krscanstvo je odnos s Bogom.
dodi i vidi ako te zanima, evo ti link, ovo ti je karizmaticna pentakostalna crkva , ziva crkva-
http://rijeczivota.hr/index.php?id=1...=1&tt_news=222
__________________
"Crucify, laid behind the stone, You lived to die, rejected and alone, like a rose, trampled on the ground, You took the fall and thought of me above all..."
Klikni na link
forestsilvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 10:55   #76
Quote:
forestsilvy kaže: Pogledaj post
zgb, osijek, bjelovar, split, dubrovnik,sesvete, karlovac, po cijeloj Hrvatskoj...
krscanstvo je odnos s Bogom.
dodi i vidi ako te zanima, evo ti link, ovo ti je karizmaticna pentakostalna crkva , ziva crkva-
http://rijeczivota.hr/index.php?id=1...=1&tt_news=222
Ti si član te Crkve?
Jesi li rođen kao protestant ili si prešao na protestantsku vjeru?
Kad su se pojavili Hrvatskoj?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 19:41   #77
Zar nisu Tordinci bili jako veliko protestantsko selo? (Ili sam nešto pomiješao?)
Mislim da je tamo bilo puno ubijenih ...
Koliko su se oporavili nakon Domovinskog rata?
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 19:42   #78
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Zar nisu Tordinci bili jako veliko protestantsko selo? (Ili sam nešto pomiješao?)
Mislim da je tamo bilo puno ubijenih ...
Koliko su se oporavili nakon Domovinskog rata?
Čuo sam,Kalvinisti, tako nešto?
Ne znam kako je danas tamo...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 20:13   #79
Starokatolici...!

U mome mjestu egzistira jedna mala skupina vijernika u jednoj isto tako maloj crkvici pa bih volio nekoga od Starokatolika da mi se javi oko nekih informacija.
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 19:19   #80
pa posjetit ću malo kalviniste kad dođem u zg za pola godine...da vidim kako je to kod njih...
Shipyard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:03.