Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2011., 18:22   #1
Q&A - Što mi je? Koji je moj poremećaj? I ostala psihološka pitanja/informacije...

Zamišljeno kao zajednička tema sa kratkim pitanjima i odgovorima za sve forumaše koje muče neki simptomi, a ne znaju im dati ime iliti laički pokušati približiti se dijagnozi.

Pa umjesto da imamo puno topica, ajmo pokušati sa ovim jednim... ako vas nešto muči, a ne znate čemu biste to pripisali, pitajte ovdje - možda netko od forumaša zna, a možda je već i pitano i odgovoreno.

disclaimer:

imajte na umu da su svi odgovori koje vam ponude forumaši većinom jednostavno sudovi i iskustva laika. Običnih ljudi, nazovimo nas tako. Nemojte ih tretirati kao stručnu dijagnozu. Samo kao usmjerenje, najbolju namjeru i želju da pomognemo. Konačan sud, dijagnozu i daljnju terapiju mora vam dati vaš liječnik/psihijatar. Nadamo se da će odgovori koje dobijete ovdje pomoći u tome.

Zadnje uređivanje Štrikalica : 30.03.2011. at 13:14.
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 22:15   #2
Arrow

Već vidim jubilarnih sto za samo par dana

Mogu probiti led? Iznenadno naglo lupanje srca i to kad sam fizički potpuno neaktivna, grčevi u ekstremitetima (nedavno i utrnuće jezika, nakon mnogih neuroloških nalaza i pregleda, kad su rekli da nije moždani, ni tumor...izgleda da je stres), negativne misli, strah od neuspjeha (obično tako i bude, primjerice, u poslu), loša slika o sebi, izmjene ljutnje i tuge, pospanost, zbunjenost, nekoncentracija...i tako već malo više od godinu dana...knjige, meditacija, tjelovježba, vitamini - ništa ne ublažava simptome. Običan stres?

Zadnje uređivanje Whereabout : 21.03.2011. at 05:08.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 22:26   #3
Kladim se na anksioznost.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 18:28   #4
Pa nije baš "običan stres" kad traje godinu dana, a ni simptomi ne zvuče kao nešto samo za odmahnuti rukom. Po opisu bih isto rekla da je anksioznost, neki od oblika. Ako si obišla sve druge doktore (a jesi) i simpotmi još traju (a traju), ostaje to još jedna adresa. Čemu se mučiti?
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 22:09   #5
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Pa nije baš "običan stres" kad traje godinu dana, a ni simptomi ne zvuče kao nešto samo za odmahnuti rukom. Po opisu bih isto rekla da je anksioznost, neki od oblika. Ako si obišla sve druge doktore (a jesi) i simpotmi još traju (a traju), ostaje to još jedna adresa. Čemu se mučiti?
Ma to "običan stres" rekao je neurolog (neuropsihijatar) koji mi je zadnji gledao tu hrpetinu nalaza, no shvatili smo se..A na the adresu sam se već javila, no i otkazala već 3 puta u veljači. Ja kažem da je to viša sila, no struka bi rekla malo drugačije - otpor, čini mi se.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 23:24   #6
Crvenim se i nervozan sam kad pričam s drugim ljudima i kad se gledamo u oči, što mi je? Prije nisam imao takve situacije
Harry_potter is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 08:25   #7
koliko imaš godina? postoji određena dob kad postanemo malo sramežljivi iz čistog mira.. pa to onda prođe..
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 17:21   #8
Arrow O cemu se ovdje radi?

Hej.

Pa, u zadnje vrijeme sam razmisljala o svom ponasanju i nekim pomalo cudnim reakcijama ponekad pa mi je palo na pamet da svi ti zasebni 'incidenti' mozda imaju neke veze jedni s drugima? Je li ovo ispod neka dijagnoza?

Ok, imam problema s tim da pridjem nekim vecim grupama ljudi koji sjede npr za stolom i pricaju, onak, uzasno ne volim skretat paznju svih njih na sebe svojim dolaskom i imam osjecaj da svi bulje u mene i osjecam se neugodno. No, npr da dolazim s frendicom, nista od toga ne zamijetim i sasvim sam opustena, sasvim druga osoba, kao da mi treba bar jedna 'safe person' u blizini, iz nekog razloga. Imam problem s drzanjem seminara i prezentacija, uzasno se uplasim i glas mi pocne drhtati, pa izbjegavam takve prilike. U biti prvo se desi da pomislim da je neka situacija neugodna i onda, kao nekom autosugestijom, pocnem osjecat reakciju tipa drhtanje glasa, ili neku neobjasnjivu navalu adrenalina. Nekad kad imam slusalice u busu mi se cini da preglasno disem. (wtf?) Nije mi previse ugodno ici na wc na javnim mjestima, ne zbog cistoce neg zbog drugih ljudi ako npr stoje ispred i cekaju svoj red. Ono, uzas, mrzim to. Hmm, upoznavanje s deckovim roditeljima ili prijateljima mi se cini jako strasno, najradije bih to izbjegla. Za sva vremena.

Ne znam, uvijek sam znala da sam onak pomalo introvertirana, ali mislim da me niko ne bi opisao takvom, i da u biti znam otici u drugu krajnost i biti jako glasna i drustvena, nisu mi jasni ovakvi ispadi, koji btw znam dobro zakamuflirati.

Anyone?


Edit: Zaboravila sam napisati da to nije oduvijek bilo tako, vc se pocelo dogadjati u zadnjih par godina.

Zadnje uređivanje Whereabout : 21.03.2011. at 05:09.
lolmao is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 17:47   #9
Blaga socijalna fobija... Tako je i kod mene, a kad sam s nekim sve to nestane. Pokušaj se nekako isključit u tim trenucima, kad osjetiš da te počinje hvatat strah i nervoza nemoj misliti na predstojeći događaj niti na išta, samo se ponašaj tako da sve ispadne normalno. Nije neko rješenje ali druge neznam.
__________________
Bez krune na glavi, bez žezla u ruci, kraljević mali, trune u muci.
mali_kraljević is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 17:59   #10
Hm, socijalna fobija?

Nekako se ne smatram bas nedrustvenom, nisam tip koji ima 1000 prijatelja, ali ono, volim ljude, druzenja i to.

So, ne postoji neki nacin da se ovakve bubice u glavi rijese? Mislim, redovno ubjedjujem samu sebe da pretjerujem i da se trebam smiriti i skulirati, ali imam osjecaj da je to jace od mene, da se ne moze kontrolirati.
lolmao is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 18:09   #11
Quote:
lolmao kaže: Pogledaj post
Hm, socijalna fobija?

Nekako se ne smatram bas nedrustvenom, nisam tip koji ima 1000 prijatelja, ali ono, volim ljude, druzenja i to.

So, ne postoji neki nacin da se ovakve bubice u glavi rijese? Mislim, redovno ubjedjujem samu sebe da pretjerujem i da se trebam smiriti i skulirati, ali imam osjecaj da je to jace od mene, da se ne moze kontrolirati.
Ajde, ajde, blaga socijalna fobija nije ništa

Da li situacije koje su ti nelagodne izbjegavaš ili ih pokušaš izgurati nekako? Socijalna fobija se može liječiti upravo forsiranjem tih situacija koje nas muče dok se ne priviknemo na njih. Da bi napredak bio što efikasniji bilo bi dobro kad bi se naučila isključiti na takve situacije, ne misliti na njih. Vježbaj uz onu nemoj misliti na torticu . Uostalom, znati isključiti određene misli dobro dođe u raznim situacijama

Ono što također možeš je kod psihologa na razgovor.
__________________
Bez krune na glavi, bez žezla u ruci, kraljević mali, trune u muci.
mali_kraljević is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 18:46   #12
Arrow

Ovako, da krenem sa pisanjem...
Već 2 mjeseca se osjećam užasno, po cijele dane me pere nervoza, znam biti živčan, uplašen sam, stalno razmišljam o nekim boleštinama, svako malo si pipam puls, pritisak mi u glavi, vrtoglavica, mučnina, probadanje u prsima pa tu i tam koji napad panike...
Nemogu se nikako opustiti, o čemu god da razmišljam teško pronalazim dobre strane, samo crne misli, i tako svaki dan.
Bojim se da ću umrijeti, da sam teško bolestan...
Psiha me uništila totalno, ubila je svaku nadu u meni, ništa mi se neda, konstantno sam loše raspoložen....
Please HELP??
savjeti, bilo šta, samo da mi bude bolje...

Zadnje uređivanje Whereabout : 21.03.2011. at 05:10.
đoni the men is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 19:14   #13
Quote:
đoni the men kaže: Pogledaj post
...
Please HELP??
savjeti, bilo šta, samo da mi bude bolje...
Evo najbolji savjet kojeg možeš dobiti i od kojeg će ti garantirano biti bolje kada ga poslušaš: odi liječniku op i neka te uputi psihijatru.

P.S. Vjerojatno se radi o nečemu iz skupine anksioznih poremećaja
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 20.03.2011. at 19:24.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 20:01   #14
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Evo najbolji savjet kojeg možeš dobiti i od kojeg će ti garantirano biti bolje kada ga poslušaš: odi liječniku op i neka te uputi psihijatru.

P.S. Vjerojatno se radi o nečemu iz skupine anksioznih poremećaja
ma sutra ja pičim direkt doktorici... već mi je puna kapa toga jer nemogu normalno funkcionirati...čim me nešto malo zaboli ja odma pomislim na najgore
đoni the men is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 21:56   #15
Arrow slabost i mantanje

zivjela sam pod konstantnim stresom dugi niz godina ali sam to sve skupljala u sebi i normalno podnosila,,,sad svatam neke stvari koje tad nisam vidjela a to je da sam se polako pocela zatvarati u sebe slabo izlazit,,zakljucavati kucu da mi tko ne dode i plakati iz cista mira,,,sad vidim da je to problem mada sam mislila da je to normala,,,,i jednu noc mi se iz cista mira desilo da bukvalno umirem,otisla sam u hitnu rekli mi da idem kuci da popijem kamilicu i to je to ,,,poslije sam saznala da je to bio panicni napad i da je moralo kad tad to puknuti iz mene ,,e od tada moj zivot prestaje od tada sam provela mjesec dana u placu kojeg nisam mogla zaustaviti suze su same tekle i nisam skoro pa mjesec ni spavala kako treba hodala sam ko zombi,jer sam se nadala da ce mi se opet to nesto ponoviti i da cu umrijeti,,,vadila sam sve nalaze otkrili su mi urodenu aritmiju,,,e sad osluskujem srce,mjerim puls,pritisak,i ocekujem nesto da mi se desi,,,svi ostali nalazi su ok osim malo oslabljenog protokakrvi u mozak,,sto je moguce da je i od kraljeznice,,,,e sada moj najveci problem je vrtoglavica i slabost u tijelu koja je konstantna,,nemam nogu,moram se pridrzavati za nesto da neupanem,,stalno imam osjecaj vrelin epo tjelu,grcenja,kocenje,,a u glavi haos zivi,,,pijem AD i malo manje me strah smrti ali ostali simptomi su i dalje tu,,,,mene samo zanima da mi neko kaze jeli ovo sve psiha ili pak imam neku bolst koja mi sve to radi jer neznam kako dalje,usput imam 22 godine,,sorry na preopsirnom postu ai neznam kako dalje

Zadnje uređivanje Whereabout : 21.03.2011. at 05:10.
dodik.dalibor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 11:11   #16
kako piješ AD- tko ti ga je propisao? zašto toj osobi nisi postavila ovo isto pitanje koje pitaš na forumu?

ako si napravila sve pretrage i otkrili su ti aritmiju, to znači da nemaš nikakvu organsku bolest.

da bubnem dijagnozu: anksiozno depresivni poremećaj, na to mi smrdi. ali to ti ne treba reći niko na forumu, nego liječnik. o tome što ti se događa u životu napisala si samo da si živjela "pod stresom". nagomilalo se pa si pukla, povukla se od stvarnosti. trebaš psihoterapiju, piti tablete isključivo koje ti psihijatar propiše (i ako ih propiše), i sve bi ti to trebalo pomoći da se počneš drugačije postavljati prema problemima koje imaš u stvarnom životu, koje si navela kao "stres". jer AD može pomoći da se osjećaš nešto bolje, no "izliječiti se" od simptoma koje navodiš možeš samo kad promijeniš svoje životne okolnosti

sretno
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 11:29   #17
pijem asentru,50mg dnevno,a propisao mi je psihijatar,,koji bas i nije raspolozen za suradnju nego samo kaze puno setnje izlazaka i proci ce,,,sada je na godisnjem i nemogu doci do njega ,,,a privatnici su mi daleko,,hvala vama na odgovoru,,preostaje mi da se nadam da ce ovo jednom proci,,pa nemam 100 godina,vec 22....
dodik.dalibor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 15:16   #18
Quote:
dodik.dalibor kaže: Pogledaj post
pijem asentru,50mg dnevno,a propisao mi je psihijatar,,koji bas i nije raspolozen za suradnju nego samo kaze puno setnje izlazaka i proci ce,,,sada je na godisnjem i nemogu doci do njega ,,,a privatnici su mi daleko,,hvala vama na odgovoru,,preostaje mi da se nadam da ce ovo jednom proci,,pa nemam 100 godina,vec 22....
Ne znam što misliš pod "suradnjom"?
Ukoliko ti nije dobro, možeš se javiti u Hitnu psihijitrijsku ambulantu. Tamo će te pregledati i po potrebi korigirati th ili ti preporučiti hopsitalizaciju.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 15:24   #19
ma psihijatar je prezauzet,pa samo ga zanima povrsinski sve ,i jedva ceka da te se rijesi i da ide dalje,,,ma hvala vama na odgovoru,bilo bi mi lakse kad bi znala da sve ovo sto se desava je psiha a ne nesto drugo,,ipak hvala
dodik.dalibor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 16:44   #20
a što bi bilo nego psiha, ako kažeš da si vadila sve nalaze, a našli ti tek aritmiju? jesi li išla na pretrage ili nisi? ako jesi, onda si isključilla organski uzrok i ostao je "samo" psihički

od koje bi ti to organske bolesti došlo da danima plačeš?
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:19.