Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2010., 17:25   #1
Udruge za psiho-pomoć

Zadnjih dana je velika navala (ili se meni to samo čini ) djece koji imaju psihološke probleme a nemaju se kome obratiti za pomoć. Mnogo puta sam preporučala razne udruge, no već mi polagano ide na živce svakome pisati posebno, pa evo, budem ovdje napravila popis svih mogućih udruga i stavila par savjeta za "prvu ruku"

Razlika između udruge i bolničkog psihologa/psihijatra:
- u udrugu možete otići i sami, nije potrebna uputnica niti pristanak roditelja, moguće je savjetovanje putem interneta. ALI!!!! - oni vam ne mogu propisivati lijekove!


1.
U svakom gradu postoji Dom zdravlja u sklopu kojeg djeluje psiholog, ako je grad manji, psiholog najčešće radi samo jedan ili dva dana u tjednu.
Ako vam je neugodno ili se bojite/sramite otići kod njega jer bi on mogao reći vašim roditeljima/prijateljima, uvijek možete otići tamo i reći da radite referat za školu ili bi voljeli postati psiholog te upitati dali možete poprićati s njim o tome. Jednom kad uđete i ostanete "1 na 1" recite što vas mući jer on nesmije otkrivati pravi razlog vašeg posjeta niti prirodu vašeg razgovora.

2.
Probajte razgovarati sa roditeljima. Morate znati da nikome od nas (koliko god godina imali) nije bilo lako reći roditeljima da imamo psihičkih problema. Ni naši roditelji možda nisu super odreagirali, ali dajte im vremena da se to sve slegne. Ipak je to još relativan tabu, dopustite im da i oni budu ljudi i možda pogrešno sve prihvate. Vjerujem da vas vole ida će na kraju ipak shvatiti da im je vaša dobrobit na prvom mjestu te će vam pružiti podršku.
No, ako ste čvrsto uvjereni da vas oni nebi shvatili, recite svoj problem nekome od povjerenja (možda je bolje izbjegavati prijatelje, jer su teenageri dosta osjetljivi i mogli bi naići na ismijavanja/zezanja) - rodbina, profesor, susjed, teta u knjižnici - svatko od vas sigurno ima nekoga kome se može obratiti barem za savijet!

3.
Internet i forumi koliko vam pomažu toliko vam odmažu, probajte što manje čitati o raznim bolestima jer bi se mogli naći u mnogo toga (svi se možemo naći u puno toga) te se dodatno prepasti i time si samo odmoći. Nemojte sve sa foruma shvaćati zdravo za gotovo - ako vam netko kaže da imate to i to, shvatite da on nije kompetentan da postavi dijagnozu..

4.
Ako se osjećate izgubljeno, to je normalno.. Većina teenagera se tako osjeća, pa i oni koji nemaju nikakvih problema. Nemojte da vas problemi dodatno "vuku na dno"! Što god imate, proći će.. Sve je rješivo, nije kraj svijeta. Ovdje ima jako puno primjera ljudi koji su se cijeli život borili s nećim, a sada žive normalno i ispunjeno.. Ima nade i za vas..
I da, kad sam ja bila u vašim godinama, dok su me još lupali hormoni, mene je tješilo ono 'oni koji su ludi, nisu svjesni da su ludi'! Znači, NISTE ludi. Imati psihičkih problema ne znači biti lud!!


UDRUGE


1. Udruga Tesa - Zagreb
- osobno sam išla tamo i stvarno je sve super. Psiholozi su mladi ali iskusni, i sigurno će vam pomoći.
Adresa: Trga Bana Jelačića (ista zgrada u kojoj je Anić Holding - treći kat)
Web adresa: http://www.tesa.hr
Kontakt: [email protected]
- na njihovo stranici imate i web obrazac koji možete popuniti (znači, tako im se javiti)

http://img179.imageshack.us/i/87302271.png/



2. Udruga "Psihološka pomoć" - Bijelovar

Adresa: Trg A.G.Matoša 2
Web adresa: www.psiholoskapomoc.hr
Kontakt: [email protected]

3. MODUS-Centar za djecu, mlade i obitelj - Zagreb
Adresa: Zagreb, Ulica Kneza Mislava 11 (dvorišna zgrada)
Kontakt: [email protected]

4. PUTOKAZ - Virovitica
Adresa: Stjepana Radića 19/2, Virovitica
Kontakt: [email protected]

5. PSIHOLOŠKI CENTAR “VAL” - Zagreb
Adresa: DRAŠKOVIĆEVA 72/I, 10000 ZAGREB
Kontakt: [email protected]

6. Udruga Mi - Split
Adresa: Kraj svete Marije 1
Web adresa: http://www.udruga-mi.hr/udruge.php?p=242

7. Sunce - društvo za psihološku pomoć - Osijek
Adresa: Waldingerova 11, 31000 Osijek
Kontakt: 031/368-888

8. Društvo za psihološku pomoć, DPP - Zagreb
Adresa: Prilaz Gjure Deželića 27
Web adresa: www.dpp.hr
Kontakt: [email protected], +385 (0)1 482 6111


Naravno, ima još udruga, samo treba koristiti Google, ali evo, ove sam ja našla pa možda nekome olakšam potragu!

Držim vam svima fige, bude sve bilo oke
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 17:53   #2
pohvalno je što si ovo napisala,svaka čast na trudu.
plašljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 18:11   #3
http://www.suicidi.info/

Nasilje prema samome sebi - fizičko i/ili psihičko nasilje
suicid
pokušaj suicida
planiranje ili samo razmišljanje o suicidu
samoozljeđivanje


[SIZE="3"]Kako prepoznati znakove upozorenja[/SIZE]


česti razgovori o samoubojstvu (krivo je mišljenje da oni koji pričaju o samoubojstvu zapravo ga ne žele počiniti. Ako osoba često priča, treba je pozorno slušati i pitati zašto o tome razmišlja i kako se osjeća.)
preokupiranost smrću i umiranjem (npr. osoba otvoreno govori o želji za samoubojstvom, izražava "pozitivne" osjećaje i misli o tome ili pokušava potaknuti druge da misle kako je to ispravno učiniti).
znakovi depresije (To je mentalno stanje karakterizirano tužnim i negativnim mislima, tipično je po bolesnim mislima krivnje i samo-optuživanja. Kod mlade osobe ponekad može biti prekriveno hiper-aktivnošću, a među starijima je povezano s uobičajenim procesom starenja).
promjene ponašanja (npr. sklonost samo-ozljeđivanju kao rezanje, paljenje i sl.
poklanjanje dragih stvari (Razvijanje strategije i plana samoubojstva, poručuje da osoba planira to i učiniti. Ako osoba odluči pokloniti stvari koje veoma voli, pozdravlja se na neuobičajen način ili pokušava dobiti informacije o eutanaziji… )
dogovaranje nedovršenih poslova
poteškoće sa snom i spavanjem
poduzimanje pretjeranih rizika (npr. izbor ekstremnih sportova, ili ponašanje koje ne mari za zdravlje: ozljede, predoziranja, promiskuitet koji širi seksualno prenosive bolesti itd.
povećana uporaba droga
gubitak zanimanja za uobičajene aktivnosti

Kome se povjeriti


Ako osjećamo suicidalni nagon

Ne stidimo se i ne ustručavajmo se pozvati pomoć!
Ako treba, pozovimo Hitnu pomoć ( tel. 094).
Obratimo se prijateljima, roditeljima, osobama u koje imamo povjerenja, profesionalcima, kao što je obiteljski liječnik, psiholog, psihijatar.
Pozovimo SOS telefon. Pozovimo plavi telefon.
Pozovimo Centar za krizna stanja ( 01-215-318; 01/2388 888 -kućni 466; i 01-2333-233/466) !
Pozovimo policiju ( tel. 092). Ili socijalnog radnika.


Ako nam se obrati suicidalna osoba, svakako je treba shvatiti ozbiljno.

Trebamo je ohrabriti da potraži profesionalnu pomoć, a ako treba, otići s njom
Ne smijemo biti sami ni u pomaganju. Nikako ne smijemo ostavljati suicidalnu osobu samu.
Moramo provjeriti jesu li joj dostupni lijekovi, otrovi ili opasni predmeti.
Trebamo smiriti trenutnu kriznu situaciju.
okušajmo otkriti razloge za uznemirenost.


Centar za krizna stanja i prevenciju suicida
01/2421 603, 01/2388 888 (kućni 466)

Hrabri telefon
od 9 do 18h radnim danom - 0800 0800

Telefon za psihološku pomoć
Psihološki centar TESA
01/ 4828 888

Plavi telefon za djecu u krizi
0800 421888

Centar protiv seksualnog nasilja nad ženama
ponedjeljkom i četvrtkom od 14 do 17 sati - 01/4551 128

Hitna služba za alkoholizam
od 0 do 24 sata - 01/3787 220, 01/3787 141, 01/3787 941

Centar za AIDS
01/4678 243

SOS telefon za žene i djecu
01/4655 222

http://www.suicidi.info/

neki se podaci od dawn ponavljaju
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 18:16   #4
apsolutna pohvala dawn!
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 02:10   #5
Quote:
plašljiva kaže: Pogledaj post
pohvalno je što si ovo napisala,svaka čast na trudu.
hvala


Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
apsolutna pohvala dawn!
hvala
i hvala na tvom postu..

znam iz osobnog iskustva kako im je i znam da bi meni ovakva tema sigurno pomogla da je bilo slične tada.. ja sam tek nedavno saznala za udruge.. malo prekasno u biti
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 19:20   #6
nikad nije kasno za dobre stvari.
plašljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 17:25   #7
Thumbs up

"Petkom u 5" je jos jedna interesantna udruga za obiteljsku pomoc i pomoc mladima

Udruga za unaprijeđenje obiteljskog života "Petkom u pet"!

Udruga je otvorena nevladina organizacija i svi ste pozvani da nas posjetite!
Svakoga petka u 17 sati u Drenovačkoj 4 (kraj Trešnjevačkog trga).

Program predavanja:

NOVA ADRESA: dvorani Mjesne samouprave Antun Mihanović, Drenovačka 4(blizu Trešnjevačkog trga), Zagreb


Petak otvara besplatno SAVJETOVALIŠTE

Nazovite subotom ili nedjeljom od 16h do 18h na broj 091/1555567 i javit će vam se psiholog, socijalna radnica ili educirani volonter.

Važna obavijest:

U našem novom prostoru osim redovnog sastajanja *petkom u 17h*:
Ponedjeljkom od 17 do 18:30 sati Grupa koja želi unaprijediti obiteljsku komunikaciju
Srijedom od 17 do 18:30 sati Grupa mladih koji žele unaprijediti svoju komunikaciju



http://www.petkomu5.hr/v2/index.php
linge is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 13:44   #8
Molim Vas, može li mi netko reći nešto više o udruzi "Tesa". Na koji način funkiconira pomoć u živo (grupno/individualno, za koje dobne skupine, kako izgledaju sastanci, možda poneko iskustvo, dali naplačuju? ....)Hvala
aishia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:48   #9
Quote:
aishia kaže: Pogledaj post
Molim Vas, može li mi netko reći nešto više o udruzi "Tesa". Na koji način funkiconira pomoć u živo (grupno/individualno, za koje dobne skupine, kako izgledaju sastanci, možda poneko iskustvo, dali naplačuju? ....)Hvala
bila

individualno je kao i svaki razgovor. ti dođeš, pričaš s njom. sve standardno.. grupno nisam bila, ali koliko sam shvatila tu se više radi o radionicama..
dobne skupine neznam, ja sam imala 18.. mislim da oni rade s djecom, učenicima i studentima, za starije nisam sigurna..
prvih 4-5 razgovora ne naplaćuju, kasnije da. ja sam otišla od njih (na žalost ) pa neznam cijene niti kako to funkcionira.

inače imam same pohvale za njih. veoma su ljubazni, prostor je velik (meni je to važno), osječaš se dobro nakon razgovora. pitaju prava pitanja.
ili je samo moja terapeutica bila super

ugl.. ako imaš još kakvih pitanja, pitaj na PP ili ovdje..
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 20:48   #10
nova vijest, izgleda da je Tesa (neću ulazit u razloge) počela naplaćivati od samog početka dolaske. po 100-150 kn po seansi!
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 09:41   #11
Znaš možda (ili netko drugi ako zna...) jel dpp Sunce Osijek naplaćuje išta...?
__________________
morning chaos...noon chaos...midnight chaos...eternity chaos
firestarter_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 13:26   #12
Quote:
firestarter_17 kaže: Pogledaj post
Znaš možda (ili netko drugi ako zna...) jel dpp Sunce Osijek naplaćuje išta...?
vjerojatno. te udruge su neprofitne organizacije koje se financiraju nešto sitno (stvarno sitno) iz gradskog proračuna, a ostalo je na temelju donacija (bar bi bilo da smo u e-sa-de-u) i onim što plate korisnici..
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 11:07   #13
Evo prijavljujem još jednu udrugu za psih.pomoć.
Centar za kliničku psihologiju Zagreb, Slovenska 13

Cijena sat vremena je 300 kn. Evo čime se bave:

- Anksiozne smetnje (panični napadi, opsesivno kompulzivni poremećaj, specifične fobije, socijalne fobije)

- Depresivne smetnje

- Partnerski problemi

- Poteškoće u učenju djece i mladih

- Dječje razvojne smetnje

- Seksualne smetnje

- Transseksualnost

Psihologinja s kojom sa ja radila je super, prostor ugodan ali skupo je pa zato odustajem.
Ali tko ima love, samo naprijed.
__________________
Yearning again only to be myself
Tourniquet_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 11:26   #14
i ja sam bila u tom centru i odustala zbog cijene
ali,svagdje košta isto,sat vremena 300 kn,fakat je prepreskupo
__________________
Sometimes you can't make it on your own...
lamija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 22:32   #15
Postoji li udruga u Zagrebu koja ne naplaćuje seanse?

Ne živim u Zagrebu, već tu studiram, tako da ne mogu tražiti od doktora uputnicu za psihologa (jer nisam upisana kod nijednog doktora opće prakse u Zg), a plaćati mi je preskupo. Postoji li način na koji mogu doći do psihologa, a da ne plaćam?
fionna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 22:36   #16
Quote:
fionna kaže: Pogledaj post
Postoji li udruga u Zagrebu koja ne naplaćuje seanse?

Ne živim u Zagrebu, već tu studiram, tako da ne mogu tražiti od doktora uputnicu za psihologa (jer nisam upisana kod nijednog doktora opće prakse u Zg), a plaćati mi je preskupo. Postoji li način na koji mogu doći do psihologa, a da ne plaćam?
ja sam baš poslala mail ovima: http://www.hrabritelefon.hr/hr/rubri...razi-pomoc-v-2
to je savjetovalište na cvjetnom(dom).samo se nadam da još uvijek djeluju.
__________________
Don't get me upset.
Matea učiteljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 22:44   #17
Quote:
Matea učiteljka kaže: Pogledaj post
ja sam baš poslala mail ovima: http://www.hrabritelefon.hr/hr/rubri...razi-pomoc-v-2
to je savjetovalište na cvjetnom(dom).samo se nadam da još uvijek djeluju.
Hvala!
fionna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 23:37   #18
Quote:
lamija kaže: Pogledaj post
i ja sam bila u tom centru i odustala zbog cijene
ali,svagdje košta isto,sat vremena 300 kn,fakat je prepreskupo
u tessi se naplaćuje manje od 200 kn (gore negdje sam napisala točnu cifru) po seansi, a prvih par su (bar prije) bili besplatni.


Quote:
fionna kaže: Pogledaj post
Postoji li udruga u Zagrebu koja ne naplaćuje seanse?

Ne živim u Zagrebu, već tu studiram, tako da ne mogu tražiti od doktora uputnicu za psihologa (jer nisam upisana kod nijednog doktora opće prakse u Zg), a plaćati mi je preskupo. Postoji li način na koji mogu doći do psihologa, a da ne plaćam?
to je bio moj problem prošle godine. možeš ti tražiti uputnicu od svog doktora za bilo koje psihijatra/ologa u bilo kojem gradu u državi. tako da možeš i preko socijale ići.. tako ja idem.. ali planiram i početi ići u neku udrugu. više mi odgovara olog nego atar
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 00:15   #19
Quote:
fionna kaže: Pogledaj post
Postoji li udruga u Zagrebu koja ne naplaćuje seanse?

Ne živim u Zagrebu, već tu studiram, tako da ne mogu tražiti od doktora uputnicu za psihologa (jer nisam upisana kod nijednog doktora opće prakse u Zg), a plaćati mi je preskupo. Postoji li način na koji mogu doći do psihologa, a da ne plaćam?
nazovi plavi telefon, mislim da oni imaju 3 besplatna savjetovanja. pošto si studentica, možeš probati i u studentsko savjetovalište
_matilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 18:56   #20
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
nova vijest, izgleda da je Tesa (neću ulazit u razloge) počela naplaćivati od samog početka dolaske. po 100-150 kn po seansi!
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
vjerojatno. te udruge su neprofitne organizacije koje se financiraju nešto sitno (stvarno sitno) iz gradskog proračuna, a ostalo je na temelju donacija (bar bi bilo da smo u e-sa-de-u) i onim što plate korisnici..
Quote:
fionna kaže: Pogledaj post
Postoji li udruga u Zagrebu koja ne naplaćuje seanse?

Ne živim u Zagrebu, već tu studiram, tako da ne mogu tražiti od doktora uputnicu za psihologa (jer nisam upisana kod nijednog doktora opće prakse u Zg), a plaćati mi je preskupo. Postoji li način na koji mogu doći do psihologa, a da ne plaćam?
Meni ovo nije jasno. Može li (ijedna) udruga biti ili odjednom postati, i pod kojim uvjetima, profitna, tj. imati cjenik usluga? Posebno jer tu, vidim, studenti postavljaju pitanja, a upravo bi udruge trebale biti na dispoziciji onima slabe platežne moći.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.