Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2015., 22:24   #601
Quote:
tiko123 kaže: Pogledaj post
no hoće meni konačno netko napisati kakav okus ima tak yogurt s kanlice.? Nešto kao naš? ili - u čem je fora? - osim što ga jedu sa šećerom (štaubom, kak mi se učinilo)
meni je bio gorak, sa šećerom odvratan, tako da je završio u košu a ljubitelj sam jogurta
u svakom slučaju treba probati, znaš kako kažu sto ljudi sto čudi, pardon ukusa
ivana) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 23:56   #602
Evo spremam se za avion ujutro, jedva čekam Jogurt ću zaobići i nastojat ulovit taksi za pogled.
Vratim se s dojmovima!
Krtičnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 00:44   #603
koliko su u kadikoyu povoljnije cijene papice i shopping stvarcica, otprilike?
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 08:51   #604
Quote:
ivana) kaže: Pogledaj post
meni je bio gorak, sa šećerom odvratan, tako da je završio u košu a ljubitelj sam jogurta
u svakom slučaju treba probati, znaš kako kažu sto ljudi sto čudi, pardon ukusa
hvala. Ionako ne volim yogurt.

Mi smo pak kupili neki odličaj jogurt od pol kile ili kilu - u dućanu. to bi onak zmalo pojeli ujutro za doručak, ono prije neg dođemo do neke hrane - iako to nije bilo potrebno - hrane ima na svakom uglu.

Ja jako volim sireve - i one koje smo kupovali an kile, na tržnici začina, su meni fenomenali - inače, tam je htrrana tak fina, da čovjek jednostavno ne stigne jesti sve što bi htio
tiko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 19:42   #605
Uvjerena sam da negdje postoji informacija vezana za Arheološki muzej ali ne mogu naći...

Molim vas ako znate kad radi i koliko je ulaz?

hvala.
matovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 20:40   #606
Quote:
matovilec kaže: Pogledaj post
Uvjerena sam da negdje postoji informacija vezana za Arheološki muzej ali ne mogu naći...

Molim vas ako znate kad radi i koliko je ulaz?

hvala.
http://www.istanbularkeoloji.gov.tr/...mission_egitim

Ovisno što želiš obići možda ti se isplati uzeti i Museum Pass...provjeri...
__________________
Ne znaš da voljeti te moram. Ti mi griješ dušu. Ne, drukčije ne može biti. Ne znaš da voljeti te moram.
(Emir: Atila Ilhan tako je vjerovao u ljubav. Zar mi nismo...?)
kmf55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 17:15   #607
Istanbul je ispunio sva očekivanja. Nakon nekoliko dana od povratka utisci su se slegli i mogu reći da je to jedan od najzanimljivijih gradova u kojima sam bio. Ne, nijedan grad sa one top liste gradova u kojima je kvalitetan život (Beč, Cirih, Kopenhagen...) ne može ponuditi ono što gradovi koji nisu na listi mogu. To su gradovi nesavršeni za život, ali savršeni za turizam jer iznenade kontrastima.

Haos na ulicam je nestvaran. Ne znam da li bih znao voziti onim ulicama u kojima malo ko koga poštuje i čudim se da nema više sudara, ali niko te ništa ner pita – saobraćaj se odvija. Žuti taksi, autobusi, djed sa kolicima, pješaci...svi u šest traka, pa nizbrdo i uzbrdo. Ipak, tramvajske linije, metro, uspinjače i brodovi sjajno funkcionišu. Svakom bih prepručio da koristi brod kad može i što više šeta osim kad je umor nesavladiv da uzme brod i uspinjaču. Svaki gubitak vremena pod zemljom je nenadokandiv.
Ištikal ulica (glavna šoping ulica) je meni bila nezanimljiva. Sve što u njoj ima imate apsolutno svugdje. Osim gužvi i u 3 sata ujutro. Kad kažem gužvi mislim da se ne može proći od rijeke ljudi. Jedino je to zanimljivo. Pomislio sam: Ko kupuje odjeću u to doba jer svaki butik radi?

Sa Beyoglu se spušta put ka kuli Galata, a ulice su uske, zanimljive, sa mnogo zanimljivih prodavnica i kafića. Tako se dolazi do Galata mosta. Sa desne strane mosta su štandovi n kojima se kupuje riba, i svi oni improvizovani restorani gdje se može kupiti cjeđeni sok od nara i sendviči sa ribom. Osjećaj kada oko vas lete desetine galabova u nadi da će ukrasti ribu od trgovca, dok trgovci galame, a u daljini vidite minarete Sulejmanije i Yenikapi džamije je neopisiv. To je prvi momenat za pamćenje.

Šetnja Galata mostom je lijepa, i gornjim i donjim dijelom ali onaj dio kada se dođe do Sultanahmeta, i oni priolazi se meni ne sviđaju. Gužve, neprijatni mirisi, napadni trgovci kakvi nisu ni na Grand bazaru.

Sultanahmet je divan. Neću opisivati svaku džamiju posebno, to je nešto što svako treba da vidi i doživi. Sve su lijepe, ali eto, mene nijedna nije posebno oduševila. Zapravo, rekao bih da nijedna unutrašnjost u Istanbulu me nije oduševila a jeste svaki pogled i svaka građevina spolja. Možda zato što sam se nagledao džamija po Bosni pa mi je sve to poznato, samo manje impoznatno. Da, jeste Aja Sofija. Plava džamija spolaj je impozatnija od Aja Sofije, ali Aja Sofija je predivna unutra jer je muzej. Izuzetno je lijepa i tih sat vremena u njoj je predivno. Postoji maketa starog Konstantinopolja, pa mozaici, pa islamski znakovi i sve to čini jednu mješavinu u kojoj sam uživao. Dvorište i pogled sa terase Sulejamnije na Beyoglu je nešto predivno. Plavo more, plavo nebo i šarenilo grada, mostovi, galebovi. Istanbul je grad za šetnju i lijepo vrijeme!

Topkapi palata me sa jedne strane razočarala a sa druge je zanimljiva. To što je zanimljivo nema veze sa sultanima (relikvije proroka i umjetnost). U njoj ne možete vidjeti sofe, kupatila, baldahine, biblioteku. Nesistematično je ali je lijepo. Dolmabahče sa druge strane je lijepa ali to nije sultanska odaja. Tu se vidi uticaj evropske kulture sa malo islamske. U nekim dijelovimanema razlike Šenbruna i Dolmabahče, dok u nekim ima. Velika dvorana je zaista impozantna.

Od bazara nisam nista ocekivao osim guzve i navaletnih prodavaca ali dobio sam potpuno suprotno. Posebno bazar sa zacinima. Meni je sve to bilo veoma zanimljivo. Svo to sarenilo, zanimljivi zacini...Nisam se zadrzavao puno ali bilo mi je lijepo. Grand bazar je lijep! Autentican je. Niko tamo nece provesti 4 sata vec 40 minuta. Zato ne? Nisu navaletni i kada kazete ne, onda je ne.

Ali okolina bazata. Sta je ono? Milion ljudi u nekim uskim ulicama...zanimljivo.

E da...zasto niko ne pominje one zene u izlozima restorana sto prave delicije? Meni je to zanimljivo bilo. Turisticki ali i ti resorani su predivni.

Pošto uživam u vidikovcima, i terasam na vrhovima zgrada otišao sam u Seven Hills, Mimar sinan kafe i Pjer Loti. Ne znam koji pogled je ljepši i to je nešto toliko lijepo što bih svakome prepručio. Doduše sve bih svakome prepručio jer subjektivni doživljaj je sve ali eto, na mene je ovo ostavilo utisak.


Krstarenje Bosforom je predivno. Uzeo sam dugu turu i iskrcao se, a povratak je bio malo pješke, malo autobusom. Predivan dan! Predivan! Popeo sam se na kulu na A. Kavagi. Ni mjesto, ni kula nije mi ništa posebno. Sarijeri je interesantan ali onda sve dalje, do Beyoglu je predivno. Kako su im lijepa šetališta. Nije ni bitno gdje se izaće iz busa, šetate uz obalu i gledate grad i brodove. I tako preko 20 kilometara. Bogatstvo Bešiktaša je iznenađujuće i suprotno od svega u Istanbulu. Ianče na brodu služe onaj jogurt sa šećerom u prahu. Meni je ukusan. Mada, meni je sve ukusno u Istanbulu bilo.

Slijedeći dan sam sjeo na brod i otišao do azijske strane na Ortakoy. Zanimljivo, ništa posebno, ali svidjeli su mi se kafići i one prostirke na stepenicama gdje se izležavate i gledate grad.

Izuzetno mi se svidjela šetnja po Fatihu, obilazak patrijaršije i dijela do Eyupa. Staro, oronulo ali zanimljivo. Možda nekome djeluje opasno ali ja NIGDJE takvu ljubaznost nisam sreo kao tamo. Ono što me izuzezno nerviralo i što je najveća mana Beyoglu, a i grada su prodavnice bez cijena i njihovo pljačkanje turista. Toga nema u tim oronulim dijelovima i divni su i srdačni.

Dva dijela sa kafićima su mi se posebno svidjela. Jedan dio je blizu Istanbul Modern i zove se Tophane, a drugi dio je od Ištikal ulice, skrene se do Arar kluba i onda lijevo. Uska ulica, sa obe strane kafici i veoma je lijepo noću.
Istanbul Modern je sjajan! Izuezno zanimljiva postavka, a tek privremen postavke! Ovaj put je bila kombinacija arhitekture i umjetnosti. Unutar njega je i kino u kojem se prikazuju turski filmovi, a i sjajna terasa. Prepruka!
Mnogo toga nisam vidio, ali vratići se.

Ovim putem bih se zahvalio KMF 55, LOLITI, ADAN i svim ostalim sjajnim forumašima jer su mnogo pomogli i učinili da putovanje u Istanbul traje više od mjesec dana. Nije samo boravak užitak, već i sedmice pripreme, informisanje kao i utisci poslije.
taksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 17:42   #608
Quote:
matovilec kaže: Pogledaj post
Uvjerena sam da negdje postoji informacija vezana za Arheološki muzej ali ne mogu naći...

Molim vas ako znate kad radi i koliko je ulaz?

hvala.
Na pressicu besplatan. Provjereno.
__________________
www.tripologia.com
gileg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 17:55   #609
Mojih 8 savjeta

1. Koristite javni prijevoz (uz Istanbulkart)
Cijene su niske, vagoni su cisti i uredni, cesto voze, svi dijelovi grada su dobro pokriveni, mreza je vrlo jednostavna (ima svega par linija)
Taksiji su skupi i zapnu u guzvama koje u istanbulu znaju biti paralizirajuce

2. Probajte riblje specijalitete (pogotovo "fish kebab")
Ali ne ispod Galata mosta ili na juznoj obali, vec na sjevernoj obali.
Tu se nalazi mala riblja trznica s nekoliko simpaticnih restorancica. Puno je manje turista, cijena je nesto niza, ribe se peku na drvenom rostilju (ne na ploci) i puno ih ukusnije zacinjavaju


3. Ne kupujte suvenire na grand bazaaru
Osim ako nemate posebnu zelju za probijanjem kroz nepreglednu masu turista dok vas prodavaci natezu za rukav i staju vam pred put kako bi vas usmjerili u svoj ducan u kojem slijedi cjenkanje u kojem cete uvijek izvuci onaj losiji kraj (nikako da zapamtim jel to deblji ili tanji kraj).
Suvenire kupujte u ulicici koja spaja kraj Istiklal ulice (najpoznatija shopping ulica koja pocinje na Taksimu) i Karakoy tramvajsku stanicu (prva stanica nakon Galata mosta). Proci cete jeftinije, cijene su vecinom fiksne, trgovci ne gnjave, a osim uobicajenih made in china suvenira, nadje se i pokoji artisan shop sa rucno radjenim djidjama i umjetninama.


4. Ne trosite previse vremena na dzamije
Ako ste vidjeli plavu i sulejmanovu, vidjeli ste sve (uz iznimak, naravno, aya sofije koju ne svrstavam u "dzamije"), zato nemojte trositi puno vremena na obilazak ostalih, a pogotovo ne na ulazak unutra.

5. Ne padajte na fore lokalnih muljatora
Ako netko pocne s vama pricati na cesti (a evidentno nije turist), bez iznimke vam pokusava nesto prodati.
Ako vas prodavac ispituje odakle ste, gdje ste odsjeli, koliko ste dugo tu, vjerujte mi, nije ni malo zainteresiran za vas i vasu pricu, samo pokusava procijeniti vasu plateznu moc i poznavanje cijena. Zato ako se nadjete u ovakvoj situaciji, a stvarno namjeravate nesto kupiti, iz Srbije ste, tu ste 2 tjedna, ovo vam je drugi put u Istanbulu i odsjeli ste u malom hotelu u predgradju.
Ako imate kozne cipele, pazite se cistaca cipela. Popularna fora je da hodaju ispred vas pa im kao slucajno ispadne cetka. Vi se naravno, dobrodusni kakvi jeste, sagnete da mu je dodate. On je na tome beskrajno zahvalan i ponudi vam besplatno ciscenje cipela, koje, naravno, nije ni malo besplatno.

6. Ne ostavljajte kupovanje suvenira za aerodrom!
Cijene u onom ducanu sa suvenirima i slasticama su narasle skoro duplo u odnosu na proslu godinu. Na nekim artiklima se cak ispod nove cijene moze vidjeti stara, 50% niza. Primjerice, 300-njak grama turkish delighta u duty free-u cete platiti oko 10eur, dok za tu cijenu u istanbulu mozete dobiti kilogram "svjezeg". Jos jedan popularan suvenir, oni novcanici/torbice koji izgledaju ko tepisi, na bazaaru 1TL (cca 2.5 kn), na aerodromu 3eur.
Tako da gdje god u Istanbulu kupite suvenire, proci cete jeftinije nego na aerodromu

7. Hop-on, hop-of
Ukratko - ne uzimajte. Kao i taksiji, podlozan je zapinjanju u prometu. Buduci da je na istanbulskim cestama uvijek guzva, svi trube, a prometala idu na stare cizme, nije neki dozivljaj.

8. Hodajte
Definitivno najbolji nacin za istrazivanje i dozivljaj ovog nevjerojatnog grada. Nije bitno da znate gdje idete, odaberite smjer i hodajte. Nema dosadnog dijela Istanbula.
carpoolinghr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 21:35   #610
Quote:
taksi kaže: Pogledaj post
Istanbul je ispunio sva očekivanja. Nakon nekoliko dana od povratka utisci su se slegli i mogu reći da je to jedan od najzanimljivijih gradova u kojima sam bio. Ne, nijedan grad sa one top liste gradova u kojima je kvalitetan život (Beč, Cirih, Kopenhagen...) ne može ponuditi ono što gradovi koji nisu na listi mogu. To su gradovi nesavršeni za život, ali savršeni za turizam jer iznenade kontrastima.

Haos na ulicam je nestvaran. Ne znam da li bih znao voziti onim ulicama u kojima malo ko koga poštuje i čudim se da nema više sudara, ali niko te ništa ner pita – saobraćaj se odvija. Žuti taksi, autobusi, djed sa kolicima, pješaci...svi u šest traka, pa nizbrdo i uzbrdo. Ipak, tramvajske linije, metro, uspinjače i brodovi sjajno funkcionišu. Svakom bih prepručio da koristi brod kad može i što više šeta osim kad je umor nesavladiv da uzme brod i uspinjaču. Svaki gubitak vremena pod zemljom je nenadokandiv.
Ištikal ulica (glavna šoping ulica) je meni bila nezanimljiva. Sve što u njoj ima imate apsolutno svugdje. Osim gužvi i u 3 sata ujutro. Kad kažem gužvi mislim da se ne može proći od rijeke ljudi. Jedino je to zanimljivo. Pomislio sam: Ko kupuje odjeću u to doba jer svaki butik radi?

Sa Beyoglu se spušta put ka kuli Galata, a ulice su uske, zanimljive, sa mnogo zanimljivih prodavnica i kafića. Tako se dolazi do Galata mosta. Sa desne strane mosta su štandovi n kojima se kupuje riba, i svi oni improvizovani restorani gdje se može kupiti cjeđeni sok od nara i sendviči sa ribom. Osjećaj kada oko vas lete desetine galabova u nadi da će ukrasti ribu od trgovca, dok trgovci galame, a u daljini vidite minarete Sulejmanije i Yenikapi džamije je neopisiv. To je prvi momenat za pamćenje.

Šetnja Galata mostom je lijepa, i gornjim i donjim dijelom ali onaj dio kada se dođe do Sultanahmeta, i oni priolazi se meni ne sviđaju. Gužve, neprijatni mirisi, napadni trgovci kakvi nisu ni na Grand bazaru.

Sultanahmet je divan. Neću opisivati svaku džamiju posebno, to je nešto što svako treba da vidi i doživi. Sve su lijepe, ali eto, mene nijedna nije posebno oduševila. Zapravo, rekao bih da nijedna unutrašnjost u Istanbulu me nije oduševila a jeste svaki pogled i svaka građevina spolja. Možda zato što sam se nagledao džamija po Bosni pa mi je sve to poznato, samo manje impoznatno. Da, jeste Aja Sofija. Plava džamija spolaj je impozatnija od Aja Sofije, ali Aja Sofija je predivna unutra jer je muzej. Izuzetno je lijepa i tih sat vremena u njoj je predivno. Postoji maketa starog Konstantinopolja, pa mozaici, pa islamski znakovi i sve to čini jednu mješavinu u kojoj sam uživao. Dvorište i pogled sa terase Sulejamnije na Beyoglu je nešto predivno. Plavo more, plavo nebo i šarenilo grada, mostovi, galebovi. Istanbul je grad za šetnju i lijepo vrijeme!

Topkapi palata me sa jedne strane razočarala a sa druge je zanimljiva. To što je zanimljivo nema veze sa sultanima (relikvije proroka i umjetnost). U njoj ne možete vidjeti sofe, kupatila, baldahine, biblioteku. Nesistematično je ali je lijepo. Dolmabahče sa druge strane je lijepa ali to nije sultanska odaja. Tu se vidi uticaj evropske kulture sa malo islamske. U nekim dijelovimanema razlike Šenbruna i Dolmabahče, dok u nekim ima. Velika dvorana je zaista impozantna.

Od bazara nisam nista ocekivao osim guzve i navaletnih prodavaca ali dobio sam potpuno suprotno. Posebno bazar sa zacinima. Meni je sve to bilo veoma zanimljivo. Svo to sarenilo, zanimljivi zacini...Nisam se zadrzavao puno ali bilo mi je lijepo. Grand bazar je lijep! Autentican je. Niko tamo nece provesti 4 sata vec 40 minuta. Zato ne? Nisu navaletni i kada kazete ne, onda je ne.

Ali okolina bazata. Sta je ono? Milion ljudi u nekim uskim ulicama...zanimljivo.

E da...zasto niko ne pominje one zene u izlozima restorana sto prave delicije? Meni je to zanimljivo bilo. Turisticki ali i ti resorani su predivni.

Pošto uživam u vidikovcima, i terasam na vrhovima zgrada otišao sam u Seven Hills, Mimar sinan kafe i Pjer Loti. Ne znam koji pogled je ljepši i to je nešto toliko lijepo što bih svakome prepručio. Doduše sve bih svakome prepručio jer subjektivni doživljaj je sve ali eto, na mene je ovo ostavilo utisak.


Krstarenje Bosforom je predivno. Uzeo sam dugu turu i iskrcao se, a povratak je bio malo pješke, malo autobusom. Predivan dan! Predivan! Popeo sam se na kulu na A. Kavagi. Ni mjesto, ni kula nije mi ništa posebno. Sarijeri je interesantan ali onda sve dalje, do Beyoglu je predivno. Kako su im lijepa šetališta. Nije ni bitno gdje se izaće iz busa, šetate uz obalu i gledate grad i brodove. I tako preko 20 kilometara. Bogatstvo Bešiktaša je iznenađujuće i suprotno od svega u Istanbulu. Ianče na brodu služe onaj jogurt sa šećerom u prahu. Meni je ukusan. Mada, meni je sve ukusno u Istanbulu bilo.

Slijedeći dan sam sjeo na brod i otišao do azijske strane na Ortakoy. Zanimljivo, ništa posebno, ali svidjeli su mi se kafići i one prostirke na stepenicama gdje se izležavate i gledate grad.

Izuzetno mi se svidjela šetnja po Fatihu, obilazak patrijaršije i dijela do Eyupa. Staro, oronulo ali zanimljivo. Možda nekome djeluje opasno ali ja NIGDJE takvu ljubaznost nisam sreo kao tamo. Ono što me izuzezno nerviralo i što je najveća mana Beyoglu, a i grada su prodavnice bez cijena i njihovo pljačkanje turista. Toga nema u tim oronulim dijelovima i divni su i srdačni.

Dva dijela sa kafićima su mi se posebno svidjela. Jedan dio je blizu Istanbul Modern i zove se Tophane, a drugi dio je od Ištikal ulice, skrene se do Arar kluba i onda lijevo. Uska ulica, sa obe strane kafici i veoma je lijepo noću.
Istanbul Modern je sjajan! Izuezno zanimljiva postavka, a tek privremen postavke! Ovaj put je bila kombinacija arhitekture i umjetnosti. Unutar njega je i kino u kojem se prikazuju turski filmovi, a i sjajna terasa. Prepruka!
Mnogo toga nisam vidio, ali vratići se.

Ovim putem bih se zahvalio KMF 55, LOLITI, ADAN i svim ostalim sjajnim forumašima jer su mnogo pomogli i učinili da putovanje u Istanbul traje više od mjesec dana. Nije samo boravak užitak, već i sedmice pripreme, informisanje kao i utisci poslije.
Hvala tebi taksi na detaljnom opisu i prenošenju utisaka.
Slažem se s tobom da nije samo boravak užitak nego sve ono istraživanje prije puta (evo, ja to opet radim) i utisci poslije kad se vratiš iz te kakofonije zvukova, spektra boja, i mješavine mirisa...
Tophane ti se svidio i kafići? Sljedeći put kad ideš i kad kreneš od česme prema onim kafićima tj obali, skreneš desno u uličice prema Karakoyu, to u stvari valjda već i jest Karakoy, ima zanimljivih mjesta za sjesti, kafića, baš posebnih, pod "brajdama" zelenila, sve nekako stisnuto, mračno, a opet živo...puno mladih...
Istanbul modern bih mogla sljedeći puta...tko zna kakva će biti postava...
__________________
Ne znaš da voljeti te moram. Ti mi griješ dušu. Ne, drukčije ne može biti. Ne znaš da voljeti te moram.
(Emir: Atila Ilhan tako je vjerovao u ljubav. Zar mi nismo...?)

Zadnje uređivanje kmf55 : 26.04.2015. at 21:48.
kmf55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 21:52   #611
Quote:
carpoolinghr kaže: Pogledaj post
Mojih 8 savjeta

1. Koristite javni prijevoz (uz Istanbulkart)
Cijene su niske, vagoni su cisti i uredni, cesto voze, svi dijelovi grada su dobro pokriveni, mreza je vrlo jednostavna (ima svega par linija)
Taksiji su skupi i zapnu u guzvama koje u istanbulu znaju biti paralizirajuce

2. Probajte riblje specijalitete (pogotovo "fish kebab")
Ali ne ispod Galata mosta ili na juznoj obali, vec na sjevernoj obali.
Tu se nalazi mala riblja trznica s nekoliko simpaticnih restorancica. Puno je manje turista, cijena je nesto niza, ribe se peku na drvenom rostilju (ne na ploci) i puno ih ukusnije zacinjavaju
http://i.imgur.com/cz2MZq9l.jpg[/IMG]

3. Ne kupujte suvenire na grand bazaaru
Osim ako nemate posebnu zelju za probijanjem kroz nepreglednu masu turista dok vas prodavaci natezu za rukav i staju vam pred put kako bi vas usmjerili u svoj ducan u kojem slijedi cjenkanje u kojem cete uvijek izvuci onaj losiji kraj (nikako da zapamtim jel to deblji ili tanji kraj).
Suvenire kupujte u ulicici koja spaja kraj Istiklal ulice (najpoznatija shopping ulica koja pocinje na Taksimu) i Karakoy tramvajsku stanicu (prva stanica nakon Galata mosta). Proci cete jeftinije, cijene su vecinom fiksne, trgovci ne gnjave, a osim uobicajenih made in china suvenira, nadje se i pokoji artisan shop sa rucno radjenim djidjama i umjetninama.
http://i.imgur.com/Nc5DB4jl.jpg[/IMG]

4. Ne trosite previse vremena na dzamije
Ako ste vidjeli plavu i sulejmanovu, vidjeli ste sve (uz iznimak, naravno, aya sofije koju ne svrstavam u "dzamije"), zato nemojte trositi puno vremena na obilazak ostalih, a pogotovo ne na ulazak unutra.

5. Ne padajte na fore lokalnih muljatora
Ako netko pocne s vama pricati na cesti (a evidentno nije turist), bez iznimke vam pokusava nesto prodati.
Ako vas prodavac ispituje odakle ste, gdje ste odsjeli, koliko ste dugo tu, vjerujte mi, nije ni malo zainteresiran za vas i vasu pricu, samo pokusava procijeniti vasu plateznu moc i poznavanje cijena. Zato ako se nadjete u ovakvoj situaciji, a stvarno namjeravate nesto kupiti, iz Srbije ste, tu ste 2 tjedna, ovo vam je drugi put u Istanbulu i odsjeli ste u malom hotelu u predgradju.
Ako imate kozne cipele, pazite se cistaca cipela. Popularna fora je da hodaju ispred vas pa im kao slucajno ispadne cetka. Vi se naravno, dobrodusni kakvi jeste, sagnete da mu je dodate. On je na tome beskrajno zahvalan i ponudi vam besplatno ciscenje cipela, koje, naravno, nije ni malo besplatno.

6. Ne ostavljajte kupovanje suvenira za aerodrom!
Cijene u onom ducanu sa suvenirima i slasticama su narasle skoro duplo u odnosu na proslu godinu. Na nekim artiklima se cak ispod nove cijene moze vidjeti stara, 50% niza. Primjerice, 300-njak grama turkish delighta u duty free-u cete platiti oko 10eur, dok za tu cijenu u istanbulu mozete dobiti kilogram "svjezeg". Jos jedan popularan suvenir, oni novcanici/torbice koji izgledaju ko tepisi, na bazaaru 1TL (cca 2.5 kn), na aerodromu 3eur.
Tako da gdje god u Istanbulu kupite suvenire, proci cete jeftinije nego na aerodromu

7. Hop-on, hop-of
Ukratko - ne uzimajte. Kao i taksiji, podlozan je zapinjanju u prometu. Buduci da je na istanbulskim cestama uvijek guzva, svi trube, a prometala idu na stare cizme, nije neki dozivljaj.

8. Hodajte
Definitivno najbolji nacin za istrazivanje i dozivljaj ovog nevjerojatnog grada. Nije bitno da znate gdje idete, odaberite smjer i hodajte. Nema dosadnog dijela Istanbula.
Korisne informacije.
Iz vlastitog iskustva mogu potvrditi da zaista ima zanimljvih trgovina na ovom potezu kroz Cihangir (od Takisma do Galata mosta)...butika sa zanimljivim kreacijama, antikviteta i trgovina sa bižuterijom, prstenje od bakra, kože pa čak i ručno rađenih cipela u jednom butiku ma baš zanimljivih ali treba malo zaći u uličice...
__________________
Ne znaš da voljeti te moram. Ti mi griješ dušu. Ne, drukčije ne može biti. Ne znaš da voljeti te moram.
(Emir: Atila Ilhan tako je vjerovao u ljubav. Zar mi nismo...?)
kmf55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 22:01   #612
I Istanbul je dobio svoj teniski turnir, glavne zvijezde ove godine Roger Federer i Grigor Dimitrov.
Nadam se da će se Istanbul izboriti za svoje mjesto na tour-u, taj divni grad je to zaslužio

Sa Federerovog Instagrama :

__________________
Ben en çok, kızı doğunca sevinen babaları severim...
Okanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 22:12   #613
Imao sam zelju proci kroz Chingair, ali nisam znao kojom putanjom. Lutao sam ali uglavnom su bila stambena naselja, a strmo. Mozda treba ciljano ici.
taksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 00:24   #614
Hoce li bitikakvih jeftinijih letova iz Zg za Ist u skorije vrijeme?
Sjecam se prije neke cure su pricale da je bilo karata za 100 eura...

Dali je netko ikad putovao sa bebicom?
Prijateljica ima bebu i kad bi mi isli beba bi imala oko 9-10 mjeseci ...
Sad gledam karte ne mogu vjerovati da za bebu ista cijena kao za odrasle
__________________
❤❤❤
Eysan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 08:07   #615
Quote:
kmf55 kaže: Pogledaj post
Korisne informacije.
Iz vlastitog iskustva mogu potvrditi da zaista ima zanimljvih trgovina na ovom potezu kroz Cihangir (od Takisma do Galata mosta)...butika sa zanimljivim kreacijama, antikviteta i trgovina sa bižuterijom, prstenje od bakra, kože pa čak i ručno rađenih cipela u jednom butiku ma baš zanimljivih ali treba malo zaći u uličice...
Mislim da smo zavirivale u isti izlog.
Meni je Cihangir također jako zanimljiv, svega nečega ima.

Quote:
taksi kaže: Pogledaj post
Imao sam zelju proci kroz Chingair, ali nisam znao kojom putanjom.
Evo napamet par stvari: Yeni carsi, Susam sokak, Akarsu yokusu, Cukur cuma, Cihangir džamija. Zanimljivo mi je i križanje Siraseviler ulice i još neke (pored Firuz aga džamije) ima par kul kafića. Mislim da se jedan i zove Firuzaga Kahvesi.

Drago mi je da si uživao u posjetu gradu. I za Istanbul Modern. Meni je on jedan od dražih u kojima sam bila. Ima i lijepu terasu za kavu s pogledom na Sultanahamet.
http://www.istanbulmodern.org/en/vis...aurant_55.html
I u suvenirnici se mogu naći malo drugačiji pokloni.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 15:34   #616
Quote:
taksi kaže: Pogledaj post
Slijedeći dan sam sjeo na brod i otišao do azijske strane na Ortakoy. Zanimljivo, ništa posebno, ali svidjeli su mi se kafići i one prostirke na stepenicama gdje se izležavate i gledate grad.
vjerujem da mislis na Uskudar (kiz kulesi)...Ortakoy je iza Besiktasa na eurostrani.
mwah is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 18:10   #617
Jučer sam se vratio sa petodnevnog putovanja, pa evo malo podužeg izvještaja
DAN 1
Avion Turkish Airlines iz Zagreba (povratna karta cca 1000kn) u 11h, za nešto manje od 2 sata smo na Ataturk Airport ali to je već 14h zbog vremenske razlike (Istanbul je 1 sat ispred nas). Moram istaknuti da se nikad nisam vozio u boljem avionu: besplatno piće i paket s obrokom, monitor i daljinski upravljač sa mnogo funkcija (kino, mp3, igre...), nikad mi let nije brže prošao. U zračnoj luci brzo prolazimo kontrolu, mijenjam 100 eura u mjenjačnici koja je imala solidan tečaj ali naplaćuju proviziju, slijedimo putokaze i idemo prema metrou. Na ulazu u metro uzimamo Istanbulkart na automatu (cijena 10TL, na kartici je 4TL kredita što je dovoljno za dolazak u centar). Vozimo se 6 stanica do postaje Zeytinburnu, presjedamo na tramvaj i vozimo se 13 stanica do postaje Beyazit. Ondje u mjenjačnici mijenjamo novce po znatno povoljnijem tečaju i bez provizije (100 eura=293TL), te lagano 10ak minuta šetnje do našeg hotela ispod tramvajske stanice Cemberlitas. U hotelu smo oko 15h, na brzinu ostavljamo stvari u sobi i već smo u obilasku: džamija Mehmet Paše Sokolovića (svega 20ak metara od hotela, u dvorištu djeca igraju nogomet), Kucuk Aya Sophya (lijepo uređeno dvorište), hipodrom, Plava džamija (izvana izgleda impresivno, velika gužva, ali unutra ništa posebno), Sultanahmet trg (jedno od ljepših mjesta u Istanbulu), Arasta Bazar (bezveze), Akbiyik Caddessi. U Akbiyiku smo prema planu večerali u restoranu Albura Kathisma i taj restoran se pokazao kao najbolji od svih u kojima smo jeli tijekom našeg boravka u Istanbulu. Vrhunski uređen, uslužno osoblje, prebogati meni, hrana odlična, preporučujem svima. Kao predjelo smo na račun kuće dobili onaj njihov napuhani kruh sa 2 vrste namaza, a 2 jela s pićem su nas stajala 69TL (oko 200kn). Nakon večere su nam pokazali neke sakrivene prostorije u podrumu samog restorana, zanimljivo za viditi). Nakon večere smo se preko hipodroma i Divanyolu Caddessi uputili prema hotelu, bilo je znatno hladnije nego kod nas (oko 8 stupnjeva) pa nismo imali volje za šetnju ulicama...
FRAFO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 19:03   #618
DAN 2

Buđenje u ranim jutarnjim satima, doručak u hotelu, šetnja prema palači Topkapi. Napravili smo si fejk presice pa smo na blagajni dobili besplatne karte. Palača je stvarno ogromna i ima tu zanimljivih dijelova (prije svega onaj dio gdje se nalazi dijamant), dvorišta su lijepa sa svim onim tulipanima, ali meni ipak to nije bilo ništa posebno. Mislim da smo pogriješili što nismo uzeli audio vodić, s njime bi zasigurno doživljaj bio bolji, a i kiša koja je cijelo vrijeme padala je pokvarila dojam. U Harem smo isto ušli s presicama (i opet bez audio vodića), kratko ali zanimljivo. Ukupno smo u Topkapiju izgubili cijelo jutro (duže od očekivanog, oko 4 sata), pa smo odlučili preskočiti Arheološki muzej i uputiti su u Aju Sofiju, opet smo ušli na presice. Crkva je lijepa i zanimljiva, ali tu je bila velika skela jer se jedan veći dio restaurirao, nije mi se svidilo ni to što u crkvi šetaju mačke... Poslije Aje Sofije smo navratili do obližnje Yerabatan Cistern, tzv potopljena palača. Zanimljiva znamenitost, nešto drugačije od ostalih... Unutra se turistima nudi da se za 20TL fotografiraju odjeveni kao Sultan i Sultana, malo preskupo ali sigurno lijepa i zanimljiva uspomena onima koji se odluče za to. Navečer smo oko 2 sata izgubili u Grand Bazaru, nije me previše impresionirao i dojma sam da se povoljnije može shoppingirati u ulicama uz sam bazar koje vode prema Spice Bazaru... Večerali smo u restoranu Fuego u uličici odmah iznad Divanyolu Caddessi. Lijepo uređen restoran, osoblje ljubazno i uslužno, opet smo dobili kruh i 2 vrste namaza gratis kao predjelo, cijene pristupačne ali malo više od Albure, ukupno nas je večera za dvoje s pićem koštala 83,60TL s tim da je u cijenu uračunata napojnica u iznosu od 10% računa. Vrijeme opet nije bilo najugodnije za večernju šetnju, pa smo se poslije večere uputili u hotel...
FRAFO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 19:39   #619
DAN 3

Buđenje u ranim jutarnjim satima, doručak u hotelu, šetnja ulicom uz Grand Bazar do džamije Suleymaniye koja je meni čak i ljepša od Plave džamije, a turista je puuuuno manje. Zanimljivo mi je bilo viditi grob Sulejmana i ostalih, ali nije mi jasno zašto su Hurem i princ Mehmet sahranjeni u drugoj prostoriji, a uz Sulejmana je sahranjena njegova kćer Mihrimah
Dalje nastavljamo ulicom prema džamiji Rustem Paše, pa prema Spice Bazaru koji mi je osobno možda čak i draži od Grand Bazara. Iza Spice Bazara smo uzeli kebab i nastavili dalje prema Novoj džamiji, jako nam se svidio onaj trg sa fontanama između Spice Bazara i Nove džamije... Popodne smo proveli u azijskom dijelu Istanbula. U luci Eminonu nadopunjujemo Istanbulkart i ukrcavamo se u brod za Uskudar. U Uskudaru obilazimo ulice u blizini luke, vrijeme je napokon bilo lijepo pa smo uzeli cijeđeni sok od nara (super!). Šetnja do shopping centra Kapitol, ondje smo izgubili oko 1 sat a ništa konkretno nismo kupili... Uzimamo taxi do Fenerbahceovog stadiona Sukru Saracoglu u Kadikoyu (20TL). Stadion je zatvoren, ali kroz fan shop ulazimo u prostorije stadiona i uspijevamo nagovoriti redara da nas pusti 5min na stadion da se slikamo Dalje hodamo prema centru Kadikoya, ondje uzimamo Lahmacun i Kumpir (oboje nam se svidilo), zatim obilazimo one uličice s kafićima, dućanima i restoranima. U jednom kafiću smo naručili nargilu (20TL), ništa posebno ali vrijedilo je i to probati... Posljednji brod za Eminonu nam je pobjegao, pa smo brodom otišli za Karakoy i prošetali preko Galata mosta. Večera u restoranu Old Ottoman koji je prema Tripadvisoru jedan od najboljih restorana u gradu. Usluga odlična, dobar izbor jela, opet besplatno predjelo ali i desert, cijena vrlo pristupačna, voditelj restorana vrlo uslužan i komunikativan, preporučujem svima! Poslije večere šetnja Divaniyolu Caddessi prema hotelu...
FRAFO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 21:02   #620
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
Mislim da smo zavirivale u isti izlog.
Meni je Cihangir također jako zanimljiv, svega nečega ima.



Evo napamet par stvari: Yeni carsi, Susam sokak, Akarsu yokusu, Cukur cuma, Cihangir džamija. Zanimljivo mi je i križanje Siraseviler ulice i još neke (pored Firuz aga džamije) ima par kul kafića. Mislim da se jedan i zove Firuzaga Kahvesi.

Drago mi je da si uživao u posjetu gradu. I za Istanbul Modern. Meni je on jedan od dražih u kojima sam bila. Ima i lijepu terasu za kavu s pogledom na Sultanahamet.
http://www.istanbulmodern.org/en/vis...aurant_55.html
I u suvenirnici se mogu naći malo drugačiji pokloni.
Jeste. Inace, 90% mi se ne dopadaju instalacije u Muzejima moderne umjetnosti ali tih 10% me oduševi i u svakom gradu nastojim ih vidjeti ako postoje. Volim prostore muzeja savremen umjetnosti (fabrike, napustene stanice, beton stil i sl.). Da, obavezno se zadrzim u svakom sopu, u svim muzejima.

Ne znam da li ima ijedan grad sa ljepsom pozicijom.

Ipak, nisam se mogao oteti utisku...ako pogledate grad, gradjevine i sl. vidite da je islamska kultura jedna siromasna kultura. Sta je ona donijela civilizaciji i svom narodu? Nazalost malo. To je bilo vrijeme sablji, nasilja, uzivanja, posvete Alahu, a zapravo velicanje sebe u svim tim dzamijama. Ovo je naravno generalno misljenje. Do Ataturka. I sada vidim ekonomsko dizanje grada. Kazu da kada vidis dobre puteve, transport i kulturu to znaci da je drzava bogata. Njihova transportna mreza se razvija, metroi sire.

Pitam se, kako su nasilno usli, sta ih sprijecilo da sruse Aja Sofiju? Strah? Mogucnost da je Muslimanima dovoljna bilo koja prostorija za molitvu? Ili, u tom trenutku, nedostatak znanja i arhitekata za zidanje slicne. Kasnije su poceli sa gradnjom (Plava) da se nadmecu sa Hagijom, i da se uspostavlja veza sa Venecijom i Evropom, pa time i uticaji stizu.
taksi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:14.