Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2012., 20:39   #761
Sto se tice detalja, to mi je slabo ostalo, al ono bitno jest i ocito, odnosno to da su zene, udane za starije muskarce, s ustaljenim, sredjenim brakovima, obje imaju djecu/dijete i pun im je kufer tog jer se nisu pronasle/upoznale same sebe, bolje reci nisu se ostvarile. Obje ostavljaju muzeve da bi pronasle svoju srecu. Al glavno s aspekta teorije knjizevnosti su prava zena za koja se pisci tim likovima zalazu sto je za njihova razdoblja u najmanju ruku novost. Mislim da je ovo zadnje odgovor na tvoje pitanje, stvar je mozda da obradis na koji nacin je svaka od njih to ostvarila.
petrares is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 21:43   #762
Lapsus, zabrijala sam na Ibsena. O braku, polozaju zene u drustvu, djeci sve ostaje. Ima jos identican stav njihovih muzeva kako su ih zapravo zene osramotile i ta cast im je bitnija od svega. A iznad svega veze ih motiv preljuba i podredivanje glasu srca. Poanta je sukob izmedu snova i realnosti i tragika njihovih sudbina koja je neminovna bez razuma. Ovo je pojednostavljeno do bola. Upisi u google Emma Bovary ako te zanima detaljnije.
petrares is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 19:59   #763
Bok, muči me jedan dio u Šoljanovom Kratkom izletu. Kakva je motivacija onog zlobnog starca u krčmi u kojoj je ostao Vladimir? Zašto ga nagovara da ostane? Da li je u pitanju samo to što su oni vjerojatno bili prvi stranci koji su došli u tu gostionicu nakon puno vremena ili ima nešto više? Da li starac simbolizira nešto? I Šoljan kaže "... nisam mogao dokučiti čemu zluradost u starčevom smijehu, i zaboravio sam i pitati."
oryx7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 21:19   #764
Ranko Marinković - Anđeo

Imam pitanje u vezi eseja o noveli Anđeo.Hitno bih trebala odgovor. Hvala

- Objasni i potkrijepi citatima da je tema novele Anđeo '' sukob mašte i zbilje što izranja iz životnih sukoba ljubavi i dužnosti, zdravlja i bolesti.''
annabel-lee1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 20:56   #765
Quote:
oryx7 kaže: Pogledaj post
Bok, muči me jedan dio u Šoljanovom Kratkom izletu. Kakva je motivacija onog zlobnog starca u krčmi u kojoj je ostao Vladimir? Zašto ga nagovara da ostane? Da li je u pitanju samo to što su oni vjerojatno bili prvi stranci koji su došli u tu gostionicu nakon puno vremena ili ima nešto više? Da li starac simbolizira nešto? I Šoljan kaže "... nisam mogao dokučiti čemu zluradost u starčevom smijehu, i zaboravio sam i pitati."
Čitaš krivo, po meni.
Nije ti bitna motivacija starca (a ni svih tih ljudi koji obitavaju uz put).
Oni su iskušenja, nešto apstraktno. Ne konkretni likovi.
Važne su ti motivacije onih ljudi koji su podlegli iskušenjima i odlučili ostati u svakome od tih mjesta.
Primjerice, uz one žene izazovnih oblina, uz podrumsku i vinsku atmosferu i tog starca.
Zato kroz put svatko zbog nečega prestane putovati. I stane. A samo glavni lik ode do kraja. I onkraj, no.
On je zlurad zato da bi ti kao čitatelj shvatio da je on iskušenje. On tako uvjerljivo nagovara, zato da bi ti kao čitatelj povukao paralelu s nagovorom iskušenja.
Shoggoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 22:18   #766
ljudi pomagajte... kako uprizoriti( odglumiti) neku pjesmu a da bude scenski odlično...(npr. Kamovu pjesmu nad pjesmam)..
macher cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 12:59   #767
itko??? ajde ljudi pomagajte...
macher cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 08:20   #768
može mi netko molim vas odgovoriti na ova pitanja, treba mi do 11:30. Unaprijed hvala
Hvalospjev ljubavi
Kad bih ljudske i anđeoske
jezike govorio,
a ljubavi nebih imao,
bio bih mjed što ječi,
ili cimbal što zveči.
Kad bih imao dar proricanja
i znao sve tajne
i sve znanje;
kad bih imao puninu vjere,
tako da bih brda premještao,
a ljubavi ne bih imao,
bio bih ništa.
Kad bih na hranu siromasima
razdao sve svoje imanje,
kad bih tijelo soje predao
da se sažeže,
a ljubavi ne bih imao,
ništa mi koristilo ne bi.
Ljubav je strpljiva,
ljubav je dobrostiva;
ljubav ne zavidi,
ne hvasta se,
ne oholi se.
Nije nepristojna, ne traži svoje,
ne razdražuje se,
zaboravlja i prašta zlo;
ne raduje se nepravdi,
a raduje se istini.
Sve se ispričava,sve vjeruje,
svemu se nada,sve podnosi.
Ljubav nigda ne prestaje.
Proroštva? Ona će išćeznuti!
Jezici? Oni će umuknuti!
Znanje? Ono će nestati.
Jer, nesavršeno je naše znanje,
i nesavršeno naše proricanje.
Kada dođe što je savršeno,
išćeznut će što je nesavršeno.
Kad sam bio dijete,
govorio sam kao dijete,
mislio kao dijete,
sudio kao dijete.
Kad sam postao zreo čovjek,
odbacio sam što je djetinje.
Sa vidimo u ogledalu, nejasno,
a onda ćemo licem u lice.
Sada nesavršeno poznajem,
a onda ću savršeno spoznati
kao što sam spoznat.
Sada ostaje vjera,ufanje i ljubav
-to troje- ali je najveća među njima
ljubav.

Pitanja:
1.Podijelite Hvalospjev ljubavi na 4 misaono cjelovita dijela.
2.Otkrijte koji se motivi u prom dijelu suporstavljaju motivu ljubavi.
3.Ljubav je u drugom dijelu personificirana. Uočite koje joj se osobine pridaju. Možete li zamisliti osobu koja ima sve te osobine?
4.U trećem dijelu ljubav suporstavlja prolaznost. Na koji način? Kako usporedba djeteta i odraslog čovjeka produbljuje prethodne stihove?
5.U četvrtom se dijelu kontrastom sada i onda suporstavlja nesavršeno i savršeno, ljudsko i božansko. Kako se to povezuje s motivom ljubavi?
6.Analizirajte ulogu stilski izražajnih sredstava, posebice anafore i epifore, u obogaćivanju značenja i stvaranja ritma.
MijaArijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 20:56   #769
Ima li netko malo detaljnije informacije o Tomićevoj pripovjetci Opančareva kći? Sadržaj, mjesto, vrijeme radnje?
Nemesis1709 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 15:09   #770
Da li netko zna naslov ove pjesme i ostatak

od Dusana Matica

Neko se večeras neće vratiti u svoju sobu
Sat koji ne prestaje da kuca niko neće da čuje
Duge, beskrajne misli što su se te noći imale da roje
Ostaće zanavek nerođene, čak ni moći neće da se zaborave.

Trgne me tako talas iz tavnina,
Iz zasede gde korenje je, izvori gde su.
Prelije trave, planine namrgođene,
Smešne zvezde, krevet razmešten, reči spremne,
Prste na stolu, da večeras ne mogu, pa ne mogu da pišu

Ostavili su proleća za sobom
I let i laste i osmeh i krila
I vlažne lahore jutra što su tek snivana bila
Ostavili su sva naša godišnja doba uostalom
Mrske su im bile naše umorne klime
Mrske močvari mutljag naše magle naše zime
Mrski tupi klinci jesenjih kiša što se pri dodiru tla raspadaju
Ko pokislo perje
Naši snegovi što se brzo u blato pretvaraju
U poplave katkad nikad u potop koji prečišćava
Nikad da pada sneg koji ne prestaje da pada i koji večno spava
Mrski su im oblaci što se progone leno na našem sivom nebu
Mrsko im naše sunce što nikad nije dovoljno sunce
Dosadni nejednaki dani monotone naše mene meseca
Pošli su i nisu rekli zbogom.
@Tamara@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 15:13   #771
Mislim da je pjesma dosta duza,ali sve sto mogu naci je tih par strofa.Pomagajte!
@Tamara@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 20:45   #772
zdravo!
povodom dana mentalnog zdravlja treba da povežem književnost i mentalno zdravlje. ja sam odlučila da tražim likove koji su imali mentalne probleme or somting lajk det. međutim, trenutno mogu da se sjetim samo Ofelije....je l može neko da mi pomogne???
DiDiTi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 17:12   #773
Prvo mi pada na pamet Nabokova 'Lolita'. Zatim 'Zločin i kazna' Dostojevskog.

Iako kao preporuku bih najprije istaknula knjigu 'Umjetnici tamnog sjaja', Dražena Neimarevića, koja mi se čini prikladnija za navedenu temu nego traženje i iščitavanje mentalno oboljelih likova po književnoj literaturi. Uglavnom, u toj knjizi ima dosta primjera književnika koji su projicirali svoju mentalnu bolest u svoja književna djela, čak za neke postoje i ulomci iz tekstova.
__________________
A great many people think they are thinking when they are merely rearranging their prejudices.
rider_26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 19:26   #774
Zguglala sam tu knjigu ''Umjetnici tamnog sjaja'' i vidjela da je knjiga prekul. Jutros sam otišla da je tražim u biblioteci kad ono nema knjige..... je l znaš nešto iz antike o likovima s mentalnim problemima???
DiDiTi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 13:39   #775
glede antike, Sofoklov "Edip"?

a glede moderne, recimo, mislim da je ustvari perfektan primjer Faulknerov "Krik i bijes". Ali tu se radi baš o bolesti, Benji, prvi lik iz čijeg očišta sudjelujemo u fabuli, je poprilično zaostao.
Shoggoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 13:40   #776
Sada mi je na pamet pao još jedan odličan primjer: Krleža - Na rubu pameti. Ustvari, čini se čak i pomalo čudnim da se ne mogu sjetiti većeg broja knjiga o luđacima. Ne bi ih trebalo manjkati...
Shoggoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 16:36   #777
postoji mit o Edipu i Sofoklova Antigona (kćerka Edipa)....u svakom slučaju hvala puno
DiDiTi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2012., 08:29   #778
da li ima netko napisano ukratko o Augustinovim Ispovijestima, kao neka recenzija istih mi treba, tnx
__________________
Nepravdu osjetit je bolje nego nepravdu stvoriti
mikivtc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 15:43   #779
Jel mi moze netko molim vas reci vezano uz knjigu Preobrazba od Kafke, koji je smisao ove knjige, jeli ima neko preneseno znacenje u tome sto se on pretvara u kukca?
-coldplay- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 20:40   #780
Quote:
-coldplay- kaže: Pogledaj post
Jel mi moze netko molim vas reci vezano uz knjigu Preobrazba od Kafke, koji je smisao ove knjige, jeli ima neko preneseno znacenje u tome sto se on pretvara u kukca?
Preobrazbom Gregor postaje nesposoban za posao i skrb za obitelj. Mislim da ima dio (davno sam čitao, pa sam zaboravio) gdje obitelj razmišlja kako će se sad kad Gregor ne može raditi, njegova sestra morati zaposliti. Fora je i sa neprihvaćanjem različistosti i odnosa prema drugačijim ljudima (primijeti da mu hranu samo ostavljaju i ne žele ga ni pogledati). Kraj je vrlo znakovit. Nakon Gregorove smrti obitelj osjeća olakšanje i odlazi u park na "odmor".
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.