Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2009., 22:50   #1001
evo mene opet... muči me neki zadatak
kaže:
koliki je baždarni tlak potreban da fontana šprica mlaz od 20 metara?
pokušala sam nešto iskemijati sa bernoulijevom jednadžbom... ali ovdje nije riječ o dvije cijevi već o samo jednoj... opet ako se misli na samo dinamički tlak potrebna mi je brzina... a nemam ju
ako ide nešto ko prvi slučaj = drugi slučaj = konstanta, što je princip bernoulijeve jdnadžbe ne mogu opet izračunati jer brzina tekućine v1 ne može nikako biti jednaka brzini v2 pa ne mogu ništa ni pokratiti kako bih dobila samo tlak... molim vas neka mi netko pomogne!
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 23:09   #1002
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
evo mene opet... muči me neki zadatak
kaže:
koliki je baždarni tlak potreban da fontana šprica mlaz od 20 metara?
pokušala sam nešto iskemijati sa bernoulijevom jednadžbom... ali ovdje nije riječ o dvije cijevi već o samo jednoj... opet ako se misli na samo dinamički tlak potrebna mi je brzina... a nemam ju
ako ide nešto ko prvi slučaj = drugi slučaj = konstanta, što je princip bernoulijeve jdnadžbe ne mogu opet izračunati jer brzina tekućine v1 ne može nikako biti jednaka brzini v2 pa ne mogu ništa ni pokratiti kako bih dobila samo tlak... molim vas neka mi netko pomogne!
jesi probala sa: p = ro × g × h ?
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2009., 15:24   #1003
Evo jedan zadatkić iz područja kružnih gibanja, iako je test već bio, ove smo zadatke dobili kao pripremu, nismo ovaj jedan znali do kraja rješiti. Zahvale znalcu.
Znači: Astronauti se privikavaju na velike akceleracije u specijalnim centrifugama a) S kolio okretaja u sekundi mora raditi takva centrifuga da bi njena akceleracija bila 12 m/s^2? Polumjer okretaja je 7m. b)Koliko će biti težak austronaut pri toj akceleraiji ako mu je masa 70kg?

Molim polako i korak po korak, ako već netko zna rješenje a i b djela.
neina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 01:33   #1004
Može ko ovo riješiti???

PLIIIIZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Na oprugu dugu 12 cm obješen je uteg mase 2 kg. Duljina opruge se produlji na duljinu od 16 cm. koliko iznosi konstanta opruge????
Shadow Puppet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 19:08   #1005
Quote:
Shadow Puppet kaže: Pogledaj post
Može ko ovo riješiti???

PLIIIIZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Na oprugu dugu 12 cm obješen je uteg mase 2 kg. Duljina opruge se produlji na duljinu od 16 cm. koliko iznosi konstanta opruge????
...piši na wikipediji spring constant i dat ce ti formulu...
freeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 22:52   #1006
Quote:
Shadow Puppet kaže: Pogledaj post
Može ko ovo riješiti???

PLIIIIZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Na oprugu dugu 12 cm obješen je uteg mase 2 kg. Duljina opruge se produlji na duljinu od 16 cm. koliko iznosi konstanta opruge????
Potencijalna elastična energije opruge ti je: 1/2 k x x^2 (jedna polovima puta l1-l2 ili delta l a razliku između toga možeš označiti i sa x). Možeš otuda izvuči k, a inače formula je: F (sila kojojm si djelovala) kroz delta l (ili x tj. prva duljina opruge minus druga duljina)

Znači rješenje tvog zadatka:
delta l= 16 - 12 = 4cm
F = Fg
Fg= m puta g = 10 x 2 = 20N

K= 20/4= 5

Nadam se da sam pomogla i da je točno.
neina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 22:53   #1007
Quote:
neina kaže: Pogledaj post
Evo jedan zadatkić iz područja kružnih gibanja, iako je test već bio, ove smo zadatke dobili kao pripremu, nismo ovaj jedan znali do kraja rješiti. Zahvale znalcu.
Znači: Astronauti se privikavaju na velike akceleracije u specijalnim centrifugama a) S kolio okretaja u sekundi mora raditi takva centrifuga da bi njena akceleracija bila 12 m/s^2? Polumjer okretaja je 7m. b)Koliko će biti težak austronaut pri toj akceleraiji ako mu je masa 70kg?

Molim polako i korak po korak, ako već netko zna rješenje a i b djela.
Bilotko?
neina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 15:34   #1008
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
evo mene opet... muči me neki zadatak
kaže:
koliki je baždarni tlak potreban da fontana šprica mlaz od 20 metara?
pokušala sam nešto iskemijati sa bernoulijevom jednadžbom... ali ovdje nije riječ o dvije cijevi već o samo jednoj... opet ako se misli na samo dinamički tlak potrebna mi je brzina... a nemam ju
ako ide nešto ko prvi slučaj = drugi slučaj = konstanta, što je princip bernoulijeve jdnadžbe ne mogu opet izračunati jer brzina tekućine v1 ne može nikako biti jednaka brzini v2 pa ne mogu ništa ni pokratiti kako bih dobila samo tlak... molim vas neka mi netko pomogne!
Zavisi od promjera cijevi iz koje izlazi voda, ako je promjer 1 in, onda 2 bara.
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 00:58   #1009
Postovanje ljudi... Prije sam falija mjesto za ovu temu pa san upucen ovdje, nadam se da ce mi koja dobra dusa pomoc ... imam par pitanja:

1) Faradajev kavez... Znam vise-manje kako funkcionira ali gdje god se to spominje u svakidasnjem zivotu (automobil, avion,...) vidim da je on zatvoren... Sad amo rec ovako: imamo limeni krov koji ide na L-profil, znaci nije zatvoren sa svake strane... Ako ispod toga krova sjedi covjek i munja pogodi u krov, oce li pogoditi i covjeka? Sta ako covjek sjedi na izolatoru? Sta ako sjedi na limu koji se ne dodiruje sa oplatom te "kucice"?

2) Munja udara u najvisu tocku jel tako? Amo rec da imamo 2 kuce udaljene jedna od druge 30,40 metara a izmedu tih kuca nista, znaci samo zemlja... Jedna kuca je visoka amo rec 25 m, a druga 15... Munja se pojavi iz oblaka iz mjesta koje je okomito na tu kucu od 15 metara... Oce li udrit u kucu od 15 metara ili u onu od 25? Ako je odgovor u onu od 25 onda pitam zasto jel logicno je da je munji blize ta manja kuca nego veca...

3) Imamo dalekovod, amo rec fazu i nulu... Obisimo se sa obje ruke na fazu a da pritom ne dodirujemo pod... Oce li nas udrit struja? Ako oce pitam zasto jel koliko ja znam uvik ide linijom manjeg otpora a ti si u tom krugu otpor koji se moze zaobic...

4) Ako stojimo na drvenim skalama ne dodirujuci se zida i badamo sa ispitivacem u uticnicu ona ne svijetli... Zasto pocne svijetlit kad se taknemo zida? Ipak je zid izolator koliko ja znam ...

Hvala
GTI_16V is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 01:25   #1010
Quote:
GTI_16V kaže: Pogledaj post
Postovanje ljudi... Prije sam falija mjesto za ovu temu pa san upucen ovdje, nadam se da ce mi koja dobra dusa pomoc ... imam par pitanja:

1) Faradajev kavez... Znam vise-manje kako funkcionira ali gdje god se to spominje u svakidasnjem zivotu (automobil, avion,...) vidim da je on zatvoren... Sad amo rec ovako: imamo limeni krov koji ide na L-profil, znaci nije zatvoren sa svake strane... Ako ispod toga krova sjedi covjek i munja pogodi u krov, oce li pogoditi i covjeka? Sta ako covjek sjedi na izolatoru? Sta ako sjedi na limu koji se ne dodiruje sa oplatom te "kucice"?
Ideja Faradayevog kaveza je da su sve njegove stranice kratkospojene, dakle između njih (praktički) nema otpora. Da bi munja prošla kroz tebe uvjet je da joj je to isplativije (pojednostavljeno). Ako je manji otpor preko tebe nego s ruba nadstrešnice do zemlje, onda će ići kroz tebe. Međutim, ako taj limeni krov uzemljiš, onda je potencijal iznad tebe i ispod tebe jednak i vjerovatno si siguran.

Quote:
2) Munja udara u najvisu tocku jel tako? Amo rec da imamo 2 kuce udaljene jedna od druge 30,40 metara a izmedu tih kuca nista, znaci samo zemlja... Jedna kuca je visoka amo rec 25 m, a druga 15... Munja se pojavi iz oblaka iz mjesta koje je okomito na tu kucu od 15 metara... Oce li udrit u kucu od 15 metara ili u onu od 25? Ako je odgovor u onu od 25 onda pitam zasto jel logicno je da je munji blize ta manja kuca nego veca...
Opet, ovisi koji je put jednostavniji, tj. predstavlja manju potencijalnu barijeru. Možda će udariti u roštilj između kuća.

Quote:
3) Imamo dalekovod, amo rec fazu i nulu... Obisimo se sa obje ruke na fazu a da pritom ne dodirujemo pod... Oce li nas udrit struja? Ako oce pitam zasto jel koliko ja znam uvik ide linijom manjeg otpora a ti si u tom krugu otpor koji se moze zaobic...
ZET-ovi električari imaju vozilo s drvenom korpom koja stoji na gumenom postolju. Iz nje rade popravke na tramvajskim žicama "na živo".

Quote:
4) Ako stojimo na drvenim skalama ne dodirujuci se zida i badamo sa ispitivacem u uticnicu ona ne svijetli... Zasto pocne svijetlit kad se taknemo zida? Ipak je zid izolator koliko ja znam ...
Kada za suhog vremena skineš vuneni džemper i dodirneš zid, pecnut će te. U oba slučaja su struje izuzetno male.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 10:07   #1011
Razlaganje svjetlosti na boje i realna/virtualna slika

malo je rano i vjerojatno niko nije na forumu, al ajde molim vas pomozite prije 12.

1) što je realna, a što virtualna (prividna) slika i koja je razlika
2) kako možemo doći doći do razlaganja svjelosti na boje?

Hvala.
__________________
"What manner of men are we then, if we do not have our reason," he said. "We are all no better than beasts in a jungle if that were the case. But we have reason, we can reason with each other and we reason with ourselves. To what purpose would I start all these troubles again, the violence and the turmoil?"
Master TBS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 10:32   #1012
Quote:
neina kaže: Pogledaj post
Evo jedan zadatkić iz područja kružnih gibanja, iako je test već bio, ove smo zadatke dobili kao pripremu, nismo ovaj jedan znali do kraja rješiti. Zahvale znalcu.
Znači: Astronauti se privikavaju na velike akceleracije u specijalnim centrifugama a) S kolio okretaja u sekundi mora raditi takva centrifuga da bi njena akceleracija bila 12 m/s^2? Polumjer okretaja je 7m. b)Koliko će biti težak austronaut pri toj akceleraiji ako mu je masa 70kg?

Molim polako i korak po korak, ako već netko zna rješenje a i b djela.

Uhh nisam se bavio ovime od srednje pa da probam:

a) pretpostavljam da tu treba izracunat centrifugalnu/centripetalnu silu koja iznosi: F=(mv^2)/r , r=7m, F=m*a=(mv^2)/r, kratis mase , a = (v^2)/r... v=SQRT(a*r), v = 9,165m/s ... e sad to treba pretvorit u okretaja u sekundi... opseg je O=2r(pi) = 43,96m ... okret/s = v/O = 0,2 okretaja u sekundi... hmm ispada mi malo? to je jedan okret svakih 5 s... hmm pa mozda i nije tako malo nekako sam siguran da mozes i direktno dobit okret/s s nekim drugim izvedenim formulama...

b) ovo bi trebalo biti lakse, mislim da je jednostavno omjer:

m = a/g * 70kg = 85,6kg
A otkud mi to... ehh... morao sam namjestat... al mislim da je ovo: imas masu 70kg i stavis ju na akceleraciju od 12m/s^2, dobijes F = m*a i onda to postavis da je taj isti F = (masa dva)*g a mi trazimo tu drugu masu. Kao da si ti sad tu "silu" stavila na "vagu"
E sad neznam jel trik pitanje, al njemu je tezina ista (ono masa je nestvoriva i neunistiva, barem ako se drzimo ove "jednostavne" fizike ), sam recimo, vaga koja mjeri u biti ne tezinu nego silu kojom tjelo djeluje na nju (F=m*g) tj. u biti "dijeli" s konstantom "g" (dakle bazdarena je na zemaljsku akceleraciju...) i onda paf vaga pokaze u biti vise, jer nije bazdarena na 12m/s^2 vec na 9.81... pa ispadne "vise"... jel jasno?
__________________
Svaki dan pomalo!

Zadnje uređivanje ToTaL : 29.05.2009. at 10:38. Reason: Da bude kolko tolko... jasnije :p
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 10:38   #1013
Quote:
master-77 kaže: Pogledaj post
malo je rano i vjerojatno niko nije na forumu, al ajde molim vas pomozite prije 12.

1) što je realna, a što virtualna (prividna) slika i koja je razlika
2) kako možemo doći doći do razlaganja svjelosti na boje?

Hvala.
equilibrist, total?
__________________
"What manner of men are we then, if we do not have our reason," he said. "We are all no better than beasts in a jungle if that were the case. But we have reason, we can reason with each other and we reason with ourselves. To what purpose would I start all these troubles again, the violence and the turmoil?"
Master TBS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 10:44   #1014
Quote:
master-77 kaže: Pogledaj post
malo je rano i vjerojatno niko nije na forumu, al ajde molim vas pomozite prije 12.

1) što je realna, a što virtualna (prividna) slika i koja je razlika
2) kako možemo doći doći do razlaganja svjelosti na boje?

Hvala.

Eh? Imam neke ideje, al prije nego pocnem filozofirat, onda daj mi reci koje je to podrucje...


ovo 2 mislim da se odnosi na famoznu prizmu jel?

Dakle svjetlost je elektromagnetski val (jel?) i koje je boje ta svjetlost ovisi o frekvenciji tog vala. E sad sunceva svjetlost je splet razlicitih frekvencija (tj. u toj svjetlosti imas vise razlicitih boja koje ti vidis kao bijelu svjetlost jer kad se sve boje pomjesaju onak aktivno (da neidem u detalje ) onda dobijes bijelu svjetlost....

E sad znas sto je prizma jel? onak uzmes trokut u X-Y osi i povuces ga po z-osi i volumen koji dobijes je prizma

Sto se time dobije:

svjetlosni val kad uđe u tvar razlicite gustoce onda se lomi, i kad izađe iz iste onda se opet lomi. E sad posto nemrem nacrtat kak se lomi evo linka:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Li...tual_waves.gif

To je onak pogled okomit na Z-os

Dakle svjetlosti razlicitih valnih duljina se razlicito lome, tj neke se vise otklone, neke manje. i zbog toga dolazi do "razlaganja svjetlosti na bolje"

Edit: evo evo pisem
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 10:50   #1015
Quote:
ToTaL kaže: Pogledaj post
Eh? Imam neke ideje, al prije nego pocnem filozofirat, onda daj mi reci koje je to podrucje...


ovo 2 mislim da se odnosi na famoznu prizmu jel?

Dakle svjetlost je elektromagnetski val (jel?) i koje je boje ta svjetlost ovisi o frekvenciji tog vala. E sad sunceva svjetlost je splet razlicitih frekvencija (tj. u toj svjetlosti imas vise razlicitih boja koje ti vidis kao bijelu svjetlost jer kad se sve boje pomjesaju onak aktivno (da neidem u detalje ) onda dobijes bijelu svjetlost....

E sad znas sto je prizma jel? onak uzmes trokut u X-Y osi i povuces ga po z-osi i volumen koji dobijes je prizma

Sto se time dobije:

svjetlosni val kad uđe u tvar razlicite gustoce onda se lomi, i kad izađe iz iste onda se opet lomi. E sad posto nemrem nacrtat kak se lomi evo linka:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Li...tual_waves.gif

To je onak pogled okomit na Z-os

Dakle svjetlosti razlicitih valnih duljina se razlicito lome, tj neke se vise otklone, neke manje. i zbog toga dolazi do "razlaganja svjetlosti na bolje"

Edit: evo evo pisem
Da
Hvala puuno!!

Znas mozda razliku izmedu prividne i realne slike i kada koja nastaje u zrcalima? dakle zrcala..
__________________
"What manner of men are we then, if we do not have our reason," he said. "We are all no better than beasts in a jungle if that were the case. But we have reason, we can reason with each other and we reason with ourselves. To what purpose would I start all these troubles again, the violence and the turmoil?"
Master TBS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 11:00   #1016
Quote:
master-77 kaže: Pogledaj post
1) što je realna, a što virtualna (prividna) slika i koja je razlika
Jednostavno rečeno, kod leća i sfernih zrcala dolazi do različitog loma zraka svjetlosti koje padaju na različite dijelove optičkog instrumenta. Ovisno o uvjetima, zrake koje dolaze recimo paralelno mogu s instrumenta odlaziti ili fokusirajući se ili rasipajući se (ili ostati paralelne). Ako se fokusiraju, slika će biti realna, tj. postoji mjesto u kojemu će se naći sve zrake. Ako se rasipaju, takvo mjesto ne postoji, ali se produžujući zrake unazad može naći mjesto koje je virtualna slika. Virtualna jer zapravo tim mjestom ne prolazi stvarna svjetlost. Značenje virtualne slike je sasvim shvatljivo. Gledajući u leću koja rasipa svjetlost čini nam se da je izvor svjetlosti na mjestu virtualne slike.

Quote:
2) kako možemo doći doći do razlaganja svjelosti na boje?
Kod bilo kakvoga loma svjetlosti indeks loma ovisi o frekvenciji, tj. valnoj duljini svjetlosti. Različite valne duljine, tj. boje će se različito lomiti i stvoriti dugu.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 11:05   #1017
Hvala vam jos jednom
__________________
"What manner of men are we then, if we do not have our reason," he said. "We are all no better than beasts in a jungle if that were the case. But we have reason, we can reason with each other and we reason with ourselves. To what purpose would I start all these troubles again, the violence and the turmoil?"
Master TBS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 11:12   #1018
Aha to, evo ako ti treba imas vise info na ovom linku (fino nacrtano)

http://en.wikipedia.org/wiki/Curved_mirror

Konkretno na ovoj slici je slika virtualna:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Co...ydiagram_F.svg

A ovdje je slucaj sa realnom slikom:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Co...iagram_2FE.svg

E sad iskreno meni nije nis jasno tj. kaj virtualna slika ne postoji? zas se onda opce spomine? Equilibrist? Cemu ta spika oko realnog i virtualnog u ovom slucaju?
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 11:50   #1019
Quote:
ToTaL kaže: Pogledaj post
E sad iskreno meni nije nis jasno tj. kaj virtualna slika ne postoji? zas se onda opce spomine? Equilibrist? Cemu ta spika oko realnog i virtualnog u ovom slucaju?
Pa, kako sam napisao gore. Ako na mjesto realne slike staviš bijeli papir, na njemu ćeš vidjeti sliku izvora svjetlosti. Ako gledaš u leću u slučaju da rasipa svjetlost, čini ti se da je izvor tamo di je virtualna slika. I jedno i drugo je jednostavno sjecište pravaca koji su zrake svjetlosti. Ako je sjecište u smjeru propagacije svjetlosti, onda je realno, jer će se zrake tamo zapravo sjeći, a ako je sjecište u suprotno smjeru, onda je virtualno, jer tamo zrake svjetlosti zapravo ne dolaze. Ono što je zajedničko i najbitnije u svemu je to da se slika, bila virtualna ili realna, može promatrati kao nadomjesni izvor svjetlosti za instrument koji se obrađuje (računa, crta, štogod). Slika je uvijek izvor za svaki sljedeći međukorak ako se radi o složenom sustavu i rješenje sustava na kraju.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 22:38   #1020
Question Piezo

Tko mi može reći više o Piezo elementu koji je oprugom povezan za neku masu i koji bi trebao, kad se dovede napon, umiriti titranje?! Iskustva i/ili neki riješeni zadaci, sve pomaže.. Hvala
fotosof is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:50.