Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2005., 15:56   #61
Question

Uh...
Nekad znadoh jedan citat iz Sidarte ali zaboravih...

ide nekako ovako:
"Om je luk a dusa je tijelo, cilj strijele je ???? cemu treba nepokolebljivo teziti"

Ima li neko ovu knjigu pri ruci? To je mislim jedina pjesmica u njoj
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 12:23   #62
Herman Hesse ''To live is to live alone''

Pozdrav svima.
Evo procitao sam ovaj citat na engleskom od Herman Hesse-a i bas me interesuje sta vi svi mislite sta je Herman Hesse mislio reci ovim. Posto ja mislim da se ovo moze protumaciti na razne nacine... Pa me interesuje koliko ce biti razlicitih ideja...
investment is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 17:45   #63
pa ako nisi shizofrenik ne vidim na koji drugi nacin to mozes protumaciti...
__________________
is any song worth singing if it doesn't help?
anch_io is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 18:51   #64
Hesse je rekao i ovo:

It is not Kafka's fault that his wonderful writings have lately turned into a fad, and are read by people who have neither the ability nor the desire to absorb literature.

__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 23:33   #65
Super ovaj naslovni citat. Samo je Hesse mogao doći do takvog iskrenog zaključka. Sjajno!

Nego, odakle si to izvadio, iz koje knjige? Pročitao sam svojevremeno dosta njegovih knjiga i ne sjećam se ovoga, ali to ne mora ništa značiti. Taj citat kao da je iz "Stepskog vuka".

Ovo za Franza K., više-manje. Divio sam mu se zbog "Procesa" i "Preobražaja", ali me "Dvorac" toliko razljutio svojom nekvalitetom da mi malo preuveličano zvuči "wonderful writings" kada se govori o njegovim djelima. No, to je moje subjektivno mišljenje koje će trajati dok ponovo ne uzmem u ruke "Proces". Međutim, Hesseov komentar o njemu mogao bi se generalno primijeniti na neke druge literarne stvaraoce i njihova djela. Počevši od Hessea samog. Uostalom, on je i upozorio, više puta u uvodu "Stepskog vuka" da je to - Samo za luđake. I tko treba shvatiti, taj je i shvatio.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2006., 10:54   #66
Quote:
anch_io kaže:
pa ako nisi shizofrenik ne vidim na koji drugi nacin to mozes protumaciti...
Roses are red,
violets are blue,
I'm schizophrenic,
and so am I.

Jel znate da su Thomas Mann i Hesse ( koji doduse nije pisao na engleskom) bili dobri prijatelji?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2006., 21:47   #67
moze se protumaciti na ovaj nacin...
bez obzira koliko se ti s nekim zblizio, sa nekom voljenom osobom, koliko god se vi voljeli i međusobno razumjeli, UVIJEK ce postojati tanki stakleni "prozor" između vas dvoje i nikada te ta osoba neće u potpunosti moći shvatiti ...
__________________
ne znam
Trijezni Pijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2006., 23:07   #68
Quote:
investment kaže:
Pozdrav svima.
Evo procitao sam ovaj citat na engleskom od Herman Hesse-a i bas me interesuje sta vi svi mislite sta je Herman Hesse mislio reci ovim. Posto ja mislim da se ovo moze protumaciti na razne nacine... Pa me interesuje koliko ce biti razlicitih ideja...
Samoca. Gotovo arhetipska opsesija većine književnika i filozofa. Schopenhauer, Buddha, Nietzsche, Kraus(koji kaže da ponekad promukne jer sedam dana s nikim ne progovori ni riječi) etc....
Nije to za tebe dijete. Već po ovom pitanju vidi se da si totalno out. Odi se upoznavati s butricama prek messengera.
ahmatova is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2006., 23:09   #69
Quote:
zak fatalist kaže:
S ali me "Dvorac" toliko razljutio svojom nekvalitetom da mi malo preuveličano zvuči "wonderful writings" kada se govori o njegovim djelima... N
Meni je Dvorac odličan.
ahmatova is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2006., 23:10   #70
Quote:
Trijezni Pijanac kaže:
moze se protumaciti na ovaj nacin...
bez obzira koliko se ti s nekim zblizio, sa nekom voljenom osobom, koliko god se vi voljeli i međusobno razumjeli, UVIJEK ce postojati tanki stakleni "prozor" između vas dvoje i nikada te ta osoba neće u potpunosti moći shvatiti ...
Hebate. Zaboravio si dodati "i nikad nećeš kužit zake ona ne voli Haribo gumenjake..."
ahmatova is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:13   #71
Quote:
el_mariachi kaže:
Jel znate da su Thomas Mann i Hesse ( koji doduse nije pisao na engleskom) bili dobri prijatelji?
Pa, zar nije Thomas Mann pisao na njemačkom?
__________________
I have come to the borders of sleep,
the unfathomable deep
forest where all must lose
their way, however straight,
or winding, soon or late,
they cannot chose.
absolutelyfabulous is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:35   #72
A valjda ga je taj dan neka koka nasekirala...pa je pozelio da je nikad nije ni sreo i da je ostao sam.

Ili je jednostavno osobenjak, sto je jos gora opcija.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 13:37   #73
Quote:
Rajna kaže:
Ili je jednostavno osobenjak, sto je jos gora opcija.
Gora za koga?
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 13:40   #74
Quote:
zak fatalist kaže:
Gora za koga?
Ruzno je biti osobenjak. Najgore za onoga tko to jeste. Eto, samo sam to htjela reci.

Ili nisi ocekivao nesto tako simple?
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 13:51   #75
Quote:
Rajna kaže:
Ili nisi ocekivao nesto tako simple?
Ne, već nisam očekivao nešto s toliko predrasuda u samo dvije rečenice.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 14:17   #76
Ja jesam osobenjak i ni najmanje to ne smatram lošim, naprotiv na to gledam kao na nešto vrlo pozitivno. Tako da to što si rekla ni najmanje ne stoji.

I, ljubavi, molim te za ubuduće, daj govori isključivo u svoje ime.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 15:40   #77
Quote:
zak fatalist kaže:
I, ljubavi, molim te za ubuduće, daj govori isključivo u svoje ime.
Ljubavi, ne govori s visoka...

Nisu to predrasude...samo misljenje.

A ako ne podnosis tudje misljenje, onda nisi osobenjak...nego nesto drugo.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 21:49   #78
Upravo sam ponovo pročitala Stepskog vuka, tako da mi je ovo baš sjelo
Ako se prisjetiš Hesseovog objašnjenja, da je pravi život spoznati sebe tj. raširiti dušu toliko da u nju ponovo uđe Svemir, te tako definiraš "to live";
i onda dodaš cijelu priču o količini ljudi koji su to sposobni, koji su to učinili, te odna taj skup još smanjiš na one s kojima bi se tako, dok ste oboje otvorenih duša, mogli slagati...
Well, to je "to live alone".

offtopic: Thomas Mann pisao je na njemačkom
__________________
All beauty must die
Nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2006., 22:44   #79
Bila su dva Thomasa Manna. Jedan je Njemac, drugi Američanin. Mislim da se nikada nisu sreli. Vjerojatno je Hesse mislio na njih.
lott is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 13:25   #80
Lightbulb Volite li čitati Hessea?

Ranije sam od njega procitao samo Stepskog vuka,..ali sam prije par dodina slucajno kupio njegovu knjigu"Narcis i Zlatousti"i odusevila me toliko da sam posle toga kupovao samo njegova djela i sad imam skoro sva,..
Zbog Hesea mi je zao asto ne znam njemacki jezik da bih mogao da ga citam u izvornom obliku.
I dalje mi je najljepsa knjiga koju sam procitao "Ana Karenjina",ali na drugom mjestu je "Narcis i Zlatousti".
Dakle,sta vam se dopada kod ovoga pisca,..i mozda da citirate par njegovih misli koje na vas ostavljaju utisak.

Zadnje uređivanje rompepe : 11.12.2006. at 19:46.
giovaniI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.