Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2017., 09:37   #1
Kazne u njemačkim markama

Čitam članak: https://www.vecernji.hr/vijesti/mlad...ortura-1179713

Na stranu to da policija nema pametnijeg posla nego lovit ljude koji pišu gluposti po fejsbuku, najfascinantniji dio članka mi je činjenica da su kazne kod nas i dalje izražene u njemačkim markama, valuti koja nikad nije bila službena u Republici Hrvatskoj, a ni u matičnoj zemlji se ne koristi zadnjih 15-20 godina.

Pretpostavljam da je tu riječ o nekom žeščem reliktu iz 90-ih ako ne i ranije, pa me zanima kako je došlo do toga da se baš njemačka marka stavi u hrvatski zakon. Postoji li ijedna normalna država koja svoje kazne određuje u stranoj valuti?

Čisto tehnički, ako mi sudac u 2017. odredi kaznu od 200 DEM, po kojem to tečaju mijenjam u kune(u novinama ne piše, ali u zakonu ipak stoji da se kazna plaća u protuvrijednosti domaće valute koja, opet bizarno, nije navedena imenom za razliku od njemačke marke)? Je li itko ikad probao i može li se takva presuda srušiti sa pretpostavkom da je kazna izrečena u nepostojećoj valuti?
Gomez is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 21:20   #2
Quote:
Gomez kaže: Pogledaj post
Čitam članak: https://www.vecernji.hr/vijesti/mlad...ortura-1179713

Na stranu to da policija nema pametnijeg posla nego lovit ljude koji pišu gluposti po fejsbuku, najfascinantniji dio članka mi je činjenica da su kazne kod nas i dalje izražene u njemačkim markama, valuti koja nikad nije bila službena u Republici Hrvatskoj, a ni u matičnoj zemlji se ne koristi zadnjih 15-20 godina.

Pretpostavljam da je tu riječ o nekom žeščem reliktu iz 90-ih ako ne i ranije, pa me zanima kako je došlo do toga da se baš njemačka marka stavi u hrvatski zakon. Postoji li ijedna normalna država koja svoje kazne određuje u stranoj valuti?

Čisto tehnički, ako mi sudac u 2017. odredi kaznu od 200 DEM, po kojem to tečaju mijenjam u kune(u novinama ne piše, ali u zakonu ipak stoji da se kazna plaća u protuvrijednosti domaće valute koja, opet bizarno, nije navedena imenom za razliku od njemačke marke)? Je li itko ikad probao i može li se takva presuda srušiti sa pretpostavkom da je kazna izrečena u nepostojećoj valuti?
Zadnja intervencija u tekst važećeg Zakona učinjena je 1994. godine, Zakonom o dopunama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona kojima su propisane novčane kazne za privredne prijestupe i prekršaje („Narodne novine“, br. 29/94.) i to na način da su, radi tadašnje inflacije, iznosi kazni umjesto u dinarima izraženi u njemačkim markama, uz preračunavanje protuvrijednosti domaće valute, što nesumnjivo u ovom trenutku teško može zadovoljiti svrhu prekršajno-pravnih sankcija.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 07:30   #3
Ne možeš srušit jer sudac ima odredbu po kojoj pretvara dem u kune ali nije u sastavu zakona.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 16:46   #4
Pretpostavljao sam da je tako nešto u pitanju.

Ako sam dobro shvatio hrvatski zakon tvrdi da je hrvatska valuta tolko bezvrijedna da joj se ni ime ne pamti, jedino zakonsko važeće mjerilo je valutna klauzula u valuti koja više ne postoji....i to tak funkcionira i nikome desetljećima nije palo na pamet da bi trebalo možda nešto promijeniti? Pa netko tko je rođen prije 20 godina možda nikad u životu nije vidio marke osim na razglednici...fenomenalno

Kak funkcionira ta odredba po kojoj se mijenjaju kune u marke, jel prati kretanje DEM na deviznim tržištima?
Gomez is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 10:38   #5
"...."…te je postignut sporazum da se kazni novčanom kaznom u iznosu od ___,___ kuna(slovima: ________ kuna), a što je protuvrijednost od ________ njemačkih maraka (DEM), što preračunavanjem DEM u euro (prema konverzijskom tečaju fiksiranom 01. siječnja 1999.godine od strane EMU: 1 EUR=1,95583 DEM, odnosno 1 DEM=0,51129 EUR) iznosi___,______ eura, što preračunavanjem eura u kune prema srednjem tečaju HNB koji vrijedi za dan kada se donosi odluka o novčanoj kazni, uz zaokruživanje na puni iznos, iznosi_______ kuna"

""Dok su na snazi važeći zakonski propisi za prekršaje kod kojih su kazne zapriječene u njemačkim markama, potrebno je, primjenom konverzacijskog tečaja od 1.955830 fiksiranog dana 01. siječnja 1999. godine od strane Europske monetarne unije, valutu DEM pretvoriti u valutu EUR (1 EUR=1.95583 DEM). Dakle, iznos njemačkih maraka potrebno je podijeliti s konverzacijskim tečajem da bi se dobio iznos u eurima, a potom dobiveni iznos eura pomnožiti sa srednjim tečajem EUR-a Hrvatske narodne banke na dan izdavanja Potvrde o naplaćenoj novčanoj kazni, odnosno na dan donošenja Obaveznog ili „općeg“ prekršajnog naloga kako bi se dobio iznos u kunama", stoji u odgovoru."
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 06:37   #6
Nadasve praktično.

Ostaje mi samo jedna nejasnoća: iznos od 200 DEM 1994. i danas nema istu težinu. Tada je to mogla biti nečija mjesečna plaća, danas je protuvrijednost od 100e u najgorem slučaju minimalna tjedna plaća, ispada da su kazne višestruko smanjene kad se uzmu u obzir prihodi. Ne bi bilo logičnije da se kazne izražavaju npr. u prosječnim dnevnim dohotcima, a ne u fiksnim iznosima koje za x godina pojede inflacija?
Gomez is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 09:34   #7
Početna je 50 dem a sud je može još i smanjit.neka pazi što piše. i neka sazna točno kako i zašto se nešto događa.

Ako nisam zaposlen koji mi je dnevni prihod
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:29.