Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2016., 17:48   #81
Quote:
stevancelinac kaže: Pogledaj post
Evo nekoliko svježijih detalja za sve one koji planiraju u BL.
Dolazak
Jedan dnevno voz iz Zagreba, to je linija ZG - Sarajevo. Provjeriti detalje na web HŽ ili ŽRS. Nekoliko autobusa dnevno ZG - BL, a ima i autobusa za Zadar, Split, Rijeku, posebno tokom sezone. Za vise informacija o autobusima posjetiti web Neobas-a Banja Luka.
Aerodrom je nedavno profunkcionisao i Air Serbia svakodnevno leti za Beograd, cijena je okvirno 1oo evra povratna. Nisam siguran ima li javnog prevoza do aerodroma ali može se doći lokalnim busevima do Mahovljana pa 1-2 km polako pješke do aerodromske zgrade ništa strašno ako ne nosite veliki prtljag.
Smještaj
Generalno, ne baš jeftin kako bi se očekivalo ali razvija se hostelska kultura, okvirna cijena je oko 15 evra za noćenje. Sjećam se da sam viđao Hostel Herz, Hostel Prag. Hoteli nisu baš pristupačni sa cijenama ali provjerite hotel Cezar, od centra je oko 2 km u blizini željezničke-autobuske, pristojan.
Javni prevoz
Isključivo autobusi. Nažalost, ne postoji dnevna karta niti bilo kakav oblik osim jednokratne i mjesečne karte. Cijena jednokratne karte je 1.60 BAM. BL je mali grad, sve se može obići pješke a javni prevoz je ok za predgrađa i obližnje gradove. Švercovanje ne dolazi u obzir jer je zabranjeno ulaziti na zadnja vrata, morate kod vozača da pokažete odn da kupite kartu. Morate kupiti kartu, nema opcije. Taksisti nisu skloni prevarama ali najbolje je nazvati neki od Taxi servisa, nisu strašno skupi.
Hrana i piće
Mnogo pekara a nešto skuplja ali jako kvalitetna je pekoteka Manja koja ima nekoliko ispostava po gradu. Ako hoćete jeftino, obilato i donekle kapitalističko jelo, najisplatniji su restorani u tržnim centrima ( restoran u marketu Maxi ispod Boske kod kina Palas, restoran u tržnom centru Tempo van grada u okolini autobuske stanice.) Već su pomenuti na temi restorani kao što su Mala Stanica, Italy, Marco Polo. Ako hoćete jeftino balkansko jelo, možete u kuhinju kod Zorke gdje je super pasulj, to je u Zanatskom centru u suterenu. Popularan je i tzv sladoled kod Slavice mada nisam siguran da li je na istoj lokaciji, nekad je bio kod Doma Vojske. Imate jako dobre pite pod sačom kod Elektrotehničkog fakulteta ( pekara se i zove pod sačom). Postoji i meksički restoran Master u Boriku ali nisam siguran u kvalitet. Generalno, pratite studente i udaljujte se od centra ako hoćete jeftinije.
Što se tiče pića, cijene se kreću od 1- 3 evra za pivo ( više o tome ću u noćni život). Evo nekoliko kafana gdje možete popiti veliko Nektar pivo koje maksimalno košta 2 BAM: Krajišnik kod Ruže, Kutak kod parka Mladen Stojanović, kafe bar Skaut pored samog Vrbasa, Kubana kod Tržnice, Index u Studentskom domu.
Noćni život
Turbo folk dominira ali postoje alternative. Uglavnom se ne plaća ulaz osim ako nije naznačeno. Najpoznatiji turbo folk klubovi: Underground, Kantri klub ( van grada, ludnica u svakom smislu), Padrino i većina kafića u centralnoj Gospodskoj ulici. Ja bih više o alternativnim mjestima.
Prvo, nedavno su zatvoreni DFK klub, Boom Boom Room i alternativna umjetnička kafana Dijalog. Otvoren je novi klub Inbox, uglavnom elektronska muzika i nekad se plaća ulaz prosječno 1-3 eura. Klub se nalazi ispod Boske, u suterenu, kod kina Palas, strogi centar. Otvoren je i novi kafić Žiža koji bih mogao okarakterisati kao hipstersko mjesto,gay friendly, preko puta Manje u Boriku - prilično skučen prostor i ponekad teško naći mjesto, poznati po ogromnom izboru čajeva. U blizini Žiže, prema mostu Venecija je Qe Pasa, ništa posebno ali nema turbo folka. Kafić koji def drži titulu najstarije alternativne lokacije je Mr X u Boriku, znaju imati i zanimljive sadržaje, uglavnom elektronska muzika. Možda stariji od Mr X ali potpuno drugačiji je kafe Maraton, u naselju Mejdan ili po novoj nomenklaturi Obilićevo koji je kao neka varijanta rock mjesta ali suviše intiman i lokalni za moj ukus ali svakako ga vrijedi posjetiti i vidjeti sve te silne grafite i crteže. Kutak kod parka Mladena Stojanović je novinarska lokacija, jeftino piće i ok mjesto. Nešto slično je i Krajišnik kod Ruže, velika piva, stara konobarica, mnogo dobrih ljudi, sve se zezaju, kartaju,čitaju, uglavnom dobra atmosfera i kultna konobarica Ruža, ne propustite. Još da pomenem tri fancy lokacije koje nisu alternativne ali nećete naletiti na turbo folk: City Pub u centru, velika gužva zna biti ali dobra atmosfera. Mc Tire Pub, isto u centru, uživo muzika, ogroman prostor, može se reći starija raja sa nešto dubljim džepovima. I novi Jazlook koji se nalazi na novoj lokaciji u prostoru bivšeg Irish Puba na Mejdanu, čini mi se da radi samo do ponoći.
Još nekoliko kafana vrijednih pomena: Talija u Narodnom pozorištu RS na spratu, Antic kod tržnog centra Zenit, kafane za ljeto pored Vrbasa: Castra, Monet, Deda Luka ( ovaj kafić možda malo ima patriotski ton), Skaut.
Sigurnost
BL je zaista jako sigurna. Praktično možete visiti na željezničkoj i autobuskoj cijelu noć i nećete imati problema. Prosjaci i beskućnici skoro da ne postoje. Subotom uvijek možete naletiti na pijane budale kao i svugdje.Ne vjerujem da su HR tablice problem ili generalno bilo šta u vezi sa HR
Zelene površine, outdoor
Šetnja na Šehitluke je najčešća varijanta. Rafting na Vrbasu. Ima i penjački klub Extreme. Najveći park je Mladen Stojanović, Petar Kočić je centralni, malen i jako komercijalizovan parkić. Jako lprijatna atmosfera u okolini Univerziteta, bivša kasarna Vrbas. Tvrđava Kastel. Banjalučani se kupaju najčešće na Mjedanu i Šeheru, Abacija lokalna betonska plaža i pored Toplica na Šeheru. Olimpijski zatvoreni bazen u Incelu. Akvana je vodeni park ali je kanda skup,fancy i ne baš po mom ukusu. Često se ide i u prigradsko naselje Zeleni Vir na kupanje na rijeci Vrbanji.
Kupovina
Sve centralne radnje su u Gospodskoj ulici. Tržni centar Merkator preko puta Univerziteta, Tržnica u centru. Buvljak je nedeljom na stočnoj pijaci u okolini autobuske stanice. BL nije baš neki grad za šoping. Dosta second hand šopova, Monsun ima nekoliko radnji,svašta se može naći zanimljivo.
Kulturne i religijske institucije
Narodno pozorište RS, karta oko 2-3 evra, osim na rijetkim premijerama uglavnom nema gužve. Kino Palas je jedino. Muzej savremene umjetnosti RS zna imati zanimljive postavke, upad free. Pored muzeja je minijaturni spomenik 12 beba. Za muzej RS znam da je ulaz 1 BAM, ne znam koliko vrijedi, Dječije pozorište RS ima jako zanimljive predstave. Banski dvor je kao centralna kulturna institucija,tu i tamo zna biti zanimljivih koncerata, besplatnih. Nedavno je otvoreno alternativno kulturno mjesto DKC Incel, ali ne znam šta se tačno dešava.
Crkva Sv Trojice je lijepa i nova građevina, srce grada i njegov simbol. Mnogo novih malih crkava po cijelom gradu. U toku je i obnova džamije Ferhadija. Veliki katolički samostan na Petrićevcu ali ne baš interesantan . katolička crkva u centru grada, preko puta Pozorišta, poznata po Ivanu Mertzu. Manastir Krupa na Vrbasu u blizini grada.

Događaji
Pisalo se već o Demofestu na tvrđavi Kastel, def centralni kulturni događaj za mlade. DJ Freshwave festival isto na Kastelu. Festival kratkog filma Kratkofil. Festival animiranog filma Anima. Duka fest, u pomen preminulog studenta sa Akademije. Ne brkajte sa Dukat Festom koji je neka vrsta medjunarodne smotre folklora. Svake godine se organizuje Korida na Manjaci, nikad nisam bio, to je neka borba sa bikovima, ima nacionalizma, satori, pa vidite ako vam je po ukusu. BL nije bas grad bogat dogadjajima ali tu i tamo, pojavljuju se neke opcije.
Okolina
Pomenuta Krupa na Vrbasu. Stari grad Bočac i pogled na jezero Bočac. Planinarsko lokalno društvo često organizuje ture po okolnim brdima i planinama, najčešće na Kozaru. Najbliža skijališta su na Vlašiću i Kupresu,možda ima nešto na Kneževu. Ima na Kozari ali jako loše skijalište.Priroda je generalno lijepa u okolini. Možete napraviti jednodnevni izlet do Doboja, nekoliko vozova dnevno, u periodu petak - ponedeljak, povratna karta na indeks za ispod 26 godina je oko 5 eura. U Doboju je najveća atrakcija dobojska tvrđava ( ulaz oko 1.5 euro), Džungla bazeni, uglavnom grad za popit kafu, pojest dobojsku pitu, maksimalno 3 sata za sve.

Eto, nadam se da će nekome ovo biti od pomoći, sigurno je da sam dosta toga propustio.
Sretan put!
Jeli ovaj post još aktualan za Banja Luku,naročito za restorane i noćni život ovaj vikend??
Može neko update ko ima iskustva?
Pomorac35st is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 23:55   #82
Banja Luka je grad koji apsolutno treba posjetiti. Najbolje vrijeme za posjetu je od V-IX mjeseca.
TENIS
Ako ste ljubitelj tenisa, rekreativni ili pak aktivni zagriženi igrač ove igre, BL je pravo mjesto za vas. U gradu je 6 klubova, barem koliko ja znam, sa otprilike 30-35 terena. Uvjeti za igru odlični, osoblje na igralištima susretljivo i dobronamjerno, a cijene doista prava sitnica. Najam igrališta za 1h je od par eura na više, a možete si naći dobrog i kvalitetnog trenera za 10ak eura/h. Tenis u BL je prava uživancija.
RESTORANI
"Mala stanica" pored tkzv zgrade vlade je dobar restoran sa solidnom kuhinjom i prihvatljivim cijenama. Ako idete na ručak ili večeru ovo je najbolje mjesto za ~4/5 (barem je tako bilo prošle godine kada sam bio zadnji put).
Restoran "Kastel" ili "Kazamat" (ne sjećam se točno) u tvrđavi Kastel je isto dobar, kao da sam čuo da ga drži isti vlasnik, ali nisam siguran.
Marco Polo, Ada i Obala pored rijeke Vrbas su prihvatljivi restorani... recimo za 3/5
Izbjegavajte ćevape u bilo kakvoj formi i obliku jer se uglavnom prave od mesa IV kategorije. Ako se već odlučite za borbu sa ćevapima roštilj je najbolje pojesti u roštiljnici Obelix -ne očekujte čuda, izbjegavajte stvari od mljevenog mesa, rađe uzmite meso u komadu: bubrežnjak, ražnjići, krmenadle...
SMJEŠTAJ
Možete naći dobar smještaj za malo novca, a isto tako vas mogu opljačkati za trećerazredni smještaj.
KRAĐA AUTA
Ovo je nažalost česta pojava u tom gradu, ako vozite merdžu, folksvagon, audi ili slične njemačke aute imate razloga za zabrinutost jer domaći kriminalci nikada ne spavaju, a krađa "švabe" im je nešto usput poput hobija. Prije 3-4 godine sam bio svjedokom krađe golfa u po bijela dana u prometnoj ulici u širem centu grada. Svi prolaznici se prave kao da ništa ne vide. Japanski i korejski auti se čine odličnim izborom. Izbjegavajte odlazak i sa običnim jeftinijim autima koji se masovno proizvode, jer ih kriminalci ukradu pa rastave za prodaju polovnih dijelova.
SIGURNOST
Grad je doista siguran, a ako ste izdaleka vidjeti kao "strendžer" i imate strane tablice ne bojte se ničega, domaće stanovništvo je bezopasno, susretljivo i dobronamjerno. Neka vas ne zastraše priče iz prošlog rata o monstruoznim i stravičnim zločinima od kojih se ledi krv u žilama. Ohrabrite se i recite: ako turisti mogu odlaziti u Auschwitz zašto ja ne bih mogao u BL. Dakle, samo hrabro naprijed.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 10:28   #83
Bože, kakva glupost za krađu auta.
Živio sam 9 godina u Banjoj Luci i opovrgavam to što je mačak napisao.
Čovječe, teško da ćeš naći mirniji i sigurniji grad na cijelom Balkanu.
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 10:53   #84
Quote:
points kaže: Pogledaj post
Bože, kakva glupost za krađu auta.
Živio sam 9 godina u Banjoj Luci i opovrgavam to što je mačak napisao.
Čovječe, teško da ćeš naći mirniji i sigurniji grad na cijelom Balkanu.
Uz ono što sam napisao za krađu golfa u sred bijela dana, da napišem da sam svojim očima vidio na parkiralištu ispred hotela Palas kako tipovi stave jaknu na zadnji prozor auta, snažno udare, razbiju staklo i ukradu torbicu iz auta takvom brzinom i spretnošću da vam se to čini gotovo nemogućim. Odmah nestanu i pomješaju se sa ostalim prolaznicima da čak i da hoćete ne možete da ih identifikujete.
Brzina, spretnost, umjetnički dojam i uigranost tih momaka je za 10/10
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 16:30   #85
Ti kao da pričaš o Prištini.
Ja to nikad nisam vidio, niti je nekome od kruga ljudi koje poznajem ikad ukraden auto.
Nebitno, kriminala ima svugdje, ali tvoj komentar ljudima daje pogrešan utisak.
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 20:19   #86
Quote:
points kaže: Pogledaj post
Ti kao da pričaš o Prištini.
Ja to nikad nisam vidio, niti je nekome od kruga ljudi koje poznajem ikad ukraden auto.
Nebitno, kriminala ima svugdje, ali tvoj komentar ljudima daje pogrešan utisak.
Razumijem da se možda radi o slučajnosti, jer sam u BL vidio u živo krađu auta u širem centru grada i drugi puta provalu u auto na parkiralištu pred hotelom. Kakav dojam da čovjek stekne kada ovo vidi? Dva takva događaja u životu u jednom gradu, možda se doista radi o slučajnosti. Osim toga lokalno stanovništvo samo govori o tome kako su provale i krađe auta učestala pojava.

Evo, sada sam se sjetio jednog gospodina iz BL koji mi je pripovjedao štoriju koja se dogodila prije možda 5-6 godina. Tipovi su mu ukrali auto i traže 1.000eura ili KM (nebitno) da mu vrate auto. On pristaje, nalazi se sa čovjekom, daje mu novac u zamjenu za auto. Tip preuzima vlastiti auto i sav sretan odlazi kući. Sa nevjericom ga pitam da li je to stvarno moguće, a on odgovara da je to bila moda unazad nekliko godina. Ako ne platiš razbojnici ti izrazbijaju auto.

Uzgred kada već spominješ Prištinu, bio sam poslom nekoliko puta tamo i nisam doživio nikakve neugodnosti. Jeste da je prometna gužva ubitačna, da važi pravilo jačeg, da je prometna kultura na dnu, ali eto Priština ili Kosovo mi se nije ni po čemu zamjerilo, osim graničnog prijelaza sa Srbijom, ali to je već druga tema.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 21:41   #87
Ne znam mačak, mislim da sam objektivniji od tebe, tamo sam živio jako dugo.
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 13:54   #88
Ekipa, gdje u BL na Karađorđevu šniclu (Mala Stanica mi se čini fensi restoran?) ?
Poco Loco is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 14:04   #89
U Banjaluci ti je nažalost gomila restorana koji više drže do budenja fensi nego do kvaliteta hrane. Mala Stanica ima i jedno i drugo pa bi mogao kod njih (nisam uvjeren da uopšte imaju Karađorđevu šniclu na meniju). Dobar restoran što se tiče mesa je Vrbas!
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 15:10   #90
Dobro meso je u restorančiću Limun žuti.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 16:12   #91
Gospodo, samo da javim da smo jeli u hotelu/restoranu Vrbas, toplo preporučam!

Klopa je odlična, porcije ogromne, parking osiguran!

Bili smo četvorica, htjeli smo jesti Karađorđeve, međutim konobar nas je nagovorio da probamo više stvari tako da smo uzeli platu na kojoj su bile karađorđeve, kotleti, ražnjići, pljeskavice, jetrica i kobasice, kao prilog krumpir i šampinjoni.
Uz to smo uzeli 4 salate, a za desert dvoje palačinki sa sladoledom.

To sve uz 4 Nektara smo platili smiješnih 400 kuna.


Kasnije smo na povratku išli na ćevape i završili u Ćevabdžinici Biljana (preko puta Vrbasa) : ćevapi prosječni.

sve u svenu, sljedeći put kad budemo u Banja Luci opet u Vrbas!
Poco Loco is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 20:13   #92
Pitao si 3 mjeseca unaprijed?
Ti si dobro organizovan lik

Drago mi je da vam se svidjelo u Vrbasu.
Ja sam živio godinama baš u tom naselju i jeo i u Vrbasu i u Biljani, štaviše, Biljana nam je bila skoro obavezna nakon izlaska. Ćevapi i još piva
A meni su tamo ćevapi odlični, odmah poslije Mujinih! I jako su masni što mi se takođe sviđa

Daj nam još neki utisak iz grada...
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2018., 23:22   #93
Poz kako se kreće tečaj za kune naime kupio bih marke a imam kune, Sparkase banka nudo 26 maraka za sto kuna što mislim da je ok
BlueLabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2018., 23:24   #94
Jeste OK, tečaj je tako negdje oko 4.
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2018., 06:28   #95
Ok hvala a sto se tice velikih trgovackih centara di su najbolje cijene, gledam Tropic onaj blizu centra?
BlueLabel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2018., 10:32   #96
Nisam baš u toku s cijenama, ali ne znam šta trebaš, supermarket, prehranu? Tropic je malo skuplji, jeftiniji su Fortuna i AS market.
Postoji nekoliko tržnih centara (malls), ali su svi skromnije veličine, ako to tražiš. Na proljeće se otvara najveći tržni centar u BiH, Delta Planet, na banjalučkom polju, na istočnom tranzitu.
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 18:50   #97
Iako ovaj post o krađu auta datira odavno, mene je toga najviše strah.
Vidjeli ste svi šta se desilo u sarajevu prije tjedan dana - automafija ubila 2 policajca a automobili se švercaju u RS.
Također, što po pričama poznanika a što iz vlastitog dojma mislim da je kriminal bitno veći tamo nego ovdje.
Budimo realni, država tj. entitet je cirkus počevši od onog "glavnog" tko ga vodi. Ali to je tema za politički dio foruma pa nečemo


Na kraju, uopće nije ni bitna sva statistika, opći dojam kada ja tijekom lutanja gradom više razmišljam jesam li auto ostavio na dovoljno osvjetljenom prostoru.
Bili smo prije 2 mjeseca u BL i bilo nam je ODLIČNO ali ne želim više razmišljati o faking autu i sigurnosti...
S jedne strane, u birtiji nas častili sa pivama 3 sata a s druge opet ima divljaka i propaliteta koji ti mogu pokvariti zasluženi odmor.

Samo želim ući u birtiju, naliti se jefinog a kvalitetnog Nektar piva dok mi čevapi izlaze iz usta uz zvuke najjačih turbofolk hitova

Postoji li neko mjesto di mogu platiti parking i di je sve pod kamerama ili postoje zaštitari

Hvala
animator0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2018., 09:08   #98
Ima zatvorenih parkinga, npr. preko puta Centralne banke, ali nisam siguran do kad je otvoren.
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2018., 09:58   #99
Imaš strane table (npr. HR) i želiš besplatan a siguran parking u centru grada:

Dođeš pred hotel Bosna, dočeka te čiča, kažeš mu da ideš u hotel (uvjerljiv si jer si HR table), parkiraš se, uđeš na recepciju hotela, pitaš tamo recimo za cijene, izađeš za par minuta iz hotela i odeš u noćni život.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2020., 10:13   #100
gdje mogu pronaći informacije o prijevozu na relaciji banja luka zračna luka - autobusni kolodovor?
slavonija035 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:38.