Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2009., 11:44   #21
Vjerojatno o onim fosilima kao što su kosturi kralježnjaka... iako nisam za to čuo.
Mislim čim uzmeš komadić vapnenca bilo gdje od Umaga do Privlake uzela si s njim tisuće i mikro i makrofosila, što bi bilo smiješno zabraniti pa mislim da se o tim fosilima ne radi.

Ta zaštita čini mi se, podrazumijeva samo lokalitete od dokazane znanstvene vrijednosti, a mogu biti bilo koji fosili.

Primjena tog zakona u Hr - :bezbroj smajlića:
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:07   #22
U vezi sakupljanja fosila od strane amatera: to je skroz u redu. Takav se rad podržava u načelu, za nalazišta koja nisu posebno zaštićena i proglašena kao mjesta od posebne važnosti. Na takvima iskopavaju samo ovlaštene i stručne osobe, čije su i same metode iskopavanja efektnije i manje degradiraju nalazište.

Amaterske zbirke postoje, ali su evidentirane i sadržaj im je poznat i imaju uhodanu proceduru ustupanja materijala znanstvenicima.

Na mnogim nalazištima fosili se svakodnevno oslobađaju iz stijena prirodnim trošenjem. Tako oslobođeni, brzo se raspadaju jer su izbačeni iz geokemijske/mehaničke ravnoteže koju im je osiguravao zagrljaj stijenske mase. Zbog toga nije loše da ih netko pokupi i odnese na sigurno jer nas je paleontologa malo, a ja za takvo jedno mjesto mogu potrošiti najviše 1 radni dan što nikako nije dovoljno za detaljno upoznavanje s lokalitetom, a već moram trčati dalje. Zato su nam amateri vrijedni.

Ljudi, sve najbolje u NY!
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 18:07   #23
Slažem se. Konkretno na lokalitetu Bizek, kako se radi o fosilima iz lapora, nakon par mjeseci izloženosti vremenskim (ne)prilikama svaki pa i najbolji fosil postaje samo jadni oblik izkojeg se naslućuje kako je izgledao.

Što se tiče ustupanja i zabrane skupljanja fosila....evo vam primjer Vindije. Tamo su nabacili rešetku, kao sve zatvorili zbog "divljeg kopanja" a onda po PRODAJNIM izložbama nađete hrpe kostiju, zuba i ostalih nalaza (s oznakama koje pokazuju da nije riječ o divljem kopanju, već o fosilima nad kojim je rađena obrada). Munchen, Graz, Pecs, Tržić, gdje god sam bio bio bi bar jedan nalaz iz Vindije.

"Zaštita fosila prema Zakonu o zaštiti prirode je kod nas još u povojima, postoji na papiru ali tek sad se puževim koracima neke stvari provode, a i to se odnosi one vrste fosila koje ne možeš sam tak staviti u pinklec i otpelat doma. "
Slična je stvar u ideji napraviti KONTROLU kao i u amaterskoj arheologiji gdje vas za šetnju s metal detektorom po nekom od nalazišta GARANTIRANO čeka kaznena prijava za "tešku krađu u pokušaju" ili čak i nešto gore a onda...
http://www.aukcije.hr/item.php?id=878023

I tako to ide... mrtvo slovo na papiru i poneki Pedro koji strada.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 18:10   #24
A van ove teme... svim dragim raspravljačima na ovom forumu, adminima i moderatorima...SRETNA I USPJEŠNA NOVA 2010. GODINA!!
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 19:35   #25
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Smijel se znat o kojim fosilima se u tom slučaju radi ?
Pa recimo otisci stopa nekih ovećih gmazičića neš u tom stilu.

(I da, i vama svima afkors hepi New York )
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 11:02   #26
Boook... ovo društvo koje prodaje fosile iz lokaliteta kao Vindija svakako bi trebalo biti na hladovini u Remetincu.

A otisci stopala gmazova su godinama predmet sustavne pljačke od strane talijana. Godinama su ih, katkad i sa blagoslovom domaćih geologa, izrezivali iz lokaliteta i odnosili u Italiju.
Ista stvar je i sa Slovencima; oni još dan-danas iznose neometano fosile iz Istre i Primorja te se svako malo može naći pokoji rad napravljen na osnovi hrvatskog materijala. Što samo po sebi nije loše, ali što je s materijalom koji je uzet i analiziran?

Možete samo zamisliti što bi se desilo da dođete u Italiju i preko grane iznosite 100 kg uzoraka fosila. Ono, vratit ću ih kad idući put idem u šoping...
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 17:16   #27
Vjerujte mi na riječ nisam plivao još u Panonskom moru, možda je izgubilo volju da me čeka. Volio sam skupljati razno kamenje pogotovo fosile. Imaju neku posebnu čaroliju kad ih čovjek gleda. Žao mi je jedino što nisam nikad naletio na neki fosil zuba od nekog morskog psa.
GODSPEED is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 12:56   #28
Quote:
GODSPEED kaže: Pogledaj post
Vjerujte mi na riječ nisam plivao još u Panonskom moru, možda je izgubilo volju da me čeka. Volio sam skupljati razno kamenje pogotovo fosile. Imaju neku posebnu čaroliju kad ih čovjek gleda. Žao mi je jedino što nisam nikad naletio na neki fosil zuba od nekog morskog psa.
Ovo prvo ti vjerujemo. Možeš si jedino priuštiti kupanje u Panonskom jezeru ali to ipak nije to..

Di si radio/tražio, što si našao, itd?
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 16:35   #29
HALLUCIGENIA gdje god stignem uvijek po malo njuškam. Dok sam bio u USA država Iowa živio sam u glavnom gradu Des Moines-u. To ti je grad koji ima dosta jezera oko sebe. Što umjetnih što prirodnih pa sam tamo dosta stvari vidio i našao. Bilo je dosta fosila. A što se našeg podneblja tiče fasciniran sam sa jednim starim gradom u BiH. Stara tvrdjava koju je izgradio kralj Stjepan Tomašević. Tvrdjava je na vrlo zanimljivom mjestu. Nalazi se na samom vrhu klisurine. I može joj se prići samo sa jedne strane. A sve ostalo je provalija koja je duboka i preko kilometar. NIje samo stvar u tome. Već unutar te tvrdjave imaju neke zanimljive stvari. Imaju dvije stope u kamenu i otisak štapa. Fora je u tome što ti otisci u kamenu izgledaju skroz kao ljudski. Samo ima jedna sitnica razmak izmedju njih je par metara. A izmedju njih u kamenu je opet otisak ali izgleda kao rupa od štapa na koji se oslonio taj koji je tud hodao. Na vrhu stijene koja se nalazi naj višem dijelu provalije našao sam još jedan otisak, za koji vjerujem da je teško tko vidio. Nemam pojma zašto sam se tamo penjao. Jer jako gadno kad vidiš da možeš samo pasti u provaliju. Našao sam jako lijep otisak. Ima oblik pika iz karata za kartanje. Taj otisak je negdje veličine malo većeg ljudskog dlana. Čitava ta tvrdjava ima puno tajni koje treba malo bolje proučiti i istražiti. Ima još puno toga o čemu bih mogao pisati ovo je bilo samo u kratko.
GODSPEED is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 10:33   #30
Amerika je super po tom pitanju, nisam bio nažalost ali kažu da je

Ovi otisci dlanova, stopala, vjerujem da je to ostavljeno u umjetnom materijalu koji je korišten pri gradnji te tvrđave a možda ti se čini da je prirodni kamen.

A i u prirodnom kamenu može biti mnogo erozivnih formi reljefa koje sliče otiscima. Na te smo oblike osjetljivi pa ih volimo pronalaziti. Imaš li fotografiju toga da je staviš ovdje?
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 18:09   #31
Vjeruj mi na riječ. Otisci se nalaze na čistim stijenama. I nema šanse da su nastale erozijom. Fotografije tih otisaka su bile postavljene na netu, vidio sam ih. Čim nadjem stranicu stavit ću link. A vlastitih više nemam jer sam ih davno napravio i vremenom zagubio. Ali kad budem išao tamo opet napravit ću ih i postaviti. Ako budeš imao volje prosurfaj malo grad se zove KLJUČ. Možda budeš imao srećei pa naletiš na ovo o čemu sam pisao.
GODSPEED is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 14:22   #32
Mislim da toga na netu više nema. Bilo bi lijepo od tebe da nam nabaviš te fotografije.

A kako kolege iz BiH nisu odreagirali na to? Nikakav komentar od strane geologa?! Čudi me to...
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 22:11   #33
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Evo još malo dodatka...

zub ribe, uglavnom se radi o oradama
Di je tu zub ova crna kuglica ???
zerdav is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:01   #34
HALLUCIGENIA evo uspio sam da nadjem jednu sliku jedne od stopa. Ali je slikano zimi tako da je led ušao unutra. Bila je na tv-u emisija dosta davno o Ključu pa su govorili i o tim otiscima. Slabo je zanimanje tamošnjih geologa za takve stvari. Nadam se da link na sliku radi.
http://www.kljuc.ba/foto/razne/stopa.jpg
GODSPEED is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 23:32   #35
Quote:
zerdav kaže: Pogledaj post
Di je tu zub ova crna kuglica ???
Da. Ta crna kuglica je veličine oko 8mm...ima manjih, ali i većih. Ono što je fora, to ti je da je (bilo ih je i puknutih tako da je to iz iskustva) iznutra od koštanog materijala a to crno je poput cakline.

Godspeed, po ovome kaj ja vidim, imaš odmah i odgovor na slici...
Bila je rupa, pa do nje još jedna, ušao led pa drobio, drobio i onda su se rupe spojile....

Slični "otisak" samo u obliku slonovskih stopa (velikih 40cm i djeluju kao da ima "nokte") imaš na samom vrhu Zira, vrha u Lici (onaj špic desno, kraj Macole, prije nego se dođe od Zagreba do Sv.Roka).
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 00:07   #36
A evo, ovako to izgleda kad smo nešto što bi možda mogli biti "tragovi" našli na Braču. Sve izgleda moguće, osim jednog "detalja". Radi se o rudistnim gornjokrednim vapnencima...teško da bi trag mogao biti u njima, u prvom redu zbog njihovog načina postanka.
ALi evo, ovako se zavaraš, poslikaš, doneseš fotke nekom paleontologu koji se malo bolje kuži u kralježnjake i onda par sati proučavate...
I ispadne da vjerovatno, baš zbog vrste stijene to nije ništa.

No mora se priznati da je čak i mene povuklo...u prvom redu zbog paralelnih otisaka kojima se mogao "pratiti" smjer u dužini nekih 10-tak metara.

Evo, ovako to izgleda.


Malo pomoći oko detalja...


i ono kako izgledaju stope... ovaj oblik "troprstog" nije izmišljen, rupe stvarno imaju oblik "javorovog/smokvinog lista" s tri "prsta"

monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 02:21   #37
MONTY-ZG kad budem išao tamo napravit ću dateljnije fotografije i postaviti tu. Ovu fotografiju nisam ja napravio nego sam je slučajno našao na netu. A stijena na kojoj su otisci nije vapnenac. Jer bih od davo došlo do deformacija. U ostalom kad vidiš onda ćeš moći prosuditi. Pozdrav!
GODSPEED is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 09:54   #38
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Da. Ta crna kuglica je veličine oko 8mm...ima manjih, ali i većih. Ono što je fora, to ti je da je (bilo ih je i puknutih tako da je to iz iskustva) iznutra od koštanog materijala a to crno je poput cakline.
Evo i sličnih primjera (Lepidotes) pa onda i jedan kako to stoji i izgleda u živučih riba (Aplodinotus),
http://www.nhm.ac.uk/nature-online/e...sh_teeth01.jpg
http://www.fws.gov/digitalmedia/cdm4...ISOBOX=1&REC=2
Orada je vrlo dobar primjer istoga.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 09:59   #39
Quote:
GODSPEED kaže: Pogledaj post
HALLUCIGENIA evo uspio sam da nadjem jednu sliku jedne od stopa. Ali je slikano zimi tako da je led ušao unutra. Bila je na tv-u emisija dosta davno o Ključu pa su govorili i o tim otiscima. Slabo je zanimanje tamošnjih geologa za takve stvari. Nadam se da link na sliku radi.
http://www.kljuc.ba/foto/razne/stopa.jpg
Ovo meni izgleda kao uobičajena duž-pukotinska kaverna otapanja kakvih ima u karbonatnim stijenama, a takve su prema geološkoj karti i u području Ključa. Mnogo takvih ima u kršu Dinarida i mnoge zaista nalikuju tragovima.

Iako je fotografija malo nejasna i ispunjena snijegom, ne bih ovo zasad proglasio fosilnim tragom zbog dvije stvari: prva, stijene su trijaske i jurske starosti kada, prema tome ne bi trebalo biti hominida - trag u stijeni može biti utisnut samo u doba njezinog neposrednog taloženja ili tek malo vremena nakon toga, a nikako nakon što je stijena već formirana. Pokušajte na plaži u stijenu utisnuti svoj trag!

Drugo, koliko god sličilo, anatomski ipak ne odgovara dokazanim tragovima hominida kakvi su dosad poznati u svijetu. Može se nadalje debatirati o fizičkoj morfologiji traga, što bojim se, opet ne bi išlo u prilog.

Ukoliko se ne radi o kaverni otapanja, rekao bih da je 'trag' isklesan u stijeni. Vidio sam u praksi i takvih slučajeva, i to baš u stijenama u sklopu starih gradina i napuštenih utvrda. Narod se voli zabavljati tako, a takvim su uradcima često pridavali posebna značenja i svrhu.

Ak dođem u Ključ, svakako ću obići ovo.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 12:37   #40
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
A evo, ovako to izgleda kad smo nešto što bi možda mogli biti "tragovi" našli na Braču. Sve izgleda moguće, osim jednog "detalja". Radi se o rudistnim gornjokrednim vapnencima...teško da bi trag mogao biti u njima, u prvom redu zbog njihovog načina postanka...
Sam na brzinu dodatak… ..ovo je ok razmišljanje ak je to rudistni vapnenac framestone-tipa, znači fragment fosilne bioherme tj. biogenog grebena. Jako lijepo razvijena slojna ploha sa fotografije teško će biti dio grebena koji raste prostorno bez jasnih diskontinuiteta. Ali ak je rudistni vapnenac nekog ne-organogeno vezanog tipa taložen od potrganih i krepanih ljuštura rudista u peritajdalnom okolišu onda fizički može sadržavati tragove kopnenih životinja. Zato je ona fina razlika bitna.

Očuvanje tih tragova u takvim sredinama sasvim je druga i puno nezgodnija priča.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:57.