Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2017., 01:10   #1
Što vas motivira da nekom pomognete?

Uvijek možemo nekome pomoći, al radimo to samo ponekad. Zanima me zašto to baš tada radite?

Recimo da vidite 10 prosjaka i jednom od njih nešto poklonite. Zašto ste baš njega odabrali?

Jel suosjećate s tom osobom jer ste iskusili nešto slično?
Jel vidite neku dobru osobinu ili vrijednost u toj osobi?
Jel mislite da toj osobi najviše treba pomoć?
Ili pomognete kada se vi super osjećate?

Kod mene najviše ovisi koliko sam prisutan. Ako previše brinem i analiziram, ne doživim toliko ljude jer imam osjećaj da prvo moram riješiti vlastite probleme. Al kad sam ok sa sobom, više pomažem drugima.

A najviše me motivira tuđa želja. Čim više netko želi promjenu, više mu i ja želim pomoći.

Raspišite se što vas motivira i ograničava da pomažete drugima.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život

Zadnje uređivanje zoki89 : 12.12.2017. at 01:27.
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 11:53   #2
Nedavno sam dala nešto novaca prosjakinji samo jer me podsjetila na moju baku. Dakle, emotivna reakcija.

S ovim se mogu poistovjetiti, najviše me motivira kad vidim da je ta osoba spremna raditi na sebi pa ju ja mogu eventualno još malo pogurnuti.
Ako vidim da netko stalno cupka u mjestu ili je ko živo blato, više se ne trudim. Toga mi je dosta za jedan život.
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 16:49   #3
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Uvijek možemo nekome pomoći, al radimo to samo ponekad. Zanima me zašto to baš tada radite?

Recimo da vidite 10 prosjaka i jednom od njih nešto poklonite. Zašto ste baš njega odabrali?

Jel suosjećate s tom osobom jer ste iskusili nešto slično?
Jel vidite neku dobru osobinu ili vrijednost u toj osobi?
Jel mislite da toj osobi najviše treba pomoć?
Ili pomognete kada se vi super osjećate?

Kod mene najviše ovisi koliko sam prisutan. Ako previše brinem i analiziram, ne doživim toliko ljude jer imam osjećaj da prvo moram riješiti vlastite probleme. Al kad sam ok sa sobom, više pomažem drugima.

A najviše me motivira tuđa želja. Čim više netko želi promjenu, više mu i ja želim pomoći.

Raspišite se što vas motivira i ograničava da pomažete drugima.
ja sam znao dati 10-20 kuna nekome tko skuplja boce iako ništa od mene nije tražio, a odbijam dati nekim prosjakinjama koje se unose u lice, praktički otimaju od tebe (novac).
također ovisi kakav sam emotivno raspoložen u tom trenutku.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 08:25   #4
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Raspišite se što vas motivira i ograničava da pomažete drugima.
Ljudi poput tebe

Sreo sam odnosno mislim da je bilo bitnine prepoznati dobre nanjere i savjete dobronamnernih ljudi u razlicitim okolnostima i razlicitim stanjima...

Generalno humanost.. Svesnost i opcenito filozofija zivota i dozivljaja se be kao i drugog ljudskog bica.. Mislim da je osobnost i karakter nebitan parametar u funkciji dobra.. No to je samo moje mišljenje naravno

Zadnjih par dana mi se vrti jedna koja kaze:

uvijek je DOBRO vrijeme za ciniti DOBRO

a j zelim zivvjeti dobro... dakle uvijet mojeg dobrog zivot ovisi o tome koliko cu ga dobro prozivjeti.. N taj dio mogu utjecati, n tudji zivot kao i dobrotu direktno nemogu i ne zelim naravno d cu birati okolinu u kojoj mogu dobro zivjeti

Naravno da je sve egoisticno ako je covjek iskren i bilo je vec objasnjavanja na tu temu da ne skrecem previse samo cu reci da egoizam nije nuzno zlo.. Drugome pa ni sebi ako se mudro upotrijebi za dobro
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 11:07   #5
Nekad dobim onaj impuls da određenoj osobi pomognem. Ne znam zašto, no ne preispitujem već naprosto odreagiram. Uzrok je unutarnji glas, ništa drugo ne mogu navesti.
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 21:05   #6
ne ovisi toliko o konkretnoj situaciji koliko o tome kako se osjećam u tom trenutku. nešto što mi u utorak može biti trigger da pomognem već u srijedu može biti nešto što ću u potpunosti ignorirati ako je dan bio takav da sam ostao bez energije da se angažiram oko drugih.

beskućnike i prosjake ignoriram jer je to osobni problem pojedinca koliko je i problem kompletnog društva, a nekako mi se uvijek javi osjećaj da nisam taj koji je dužan spašavati društvo kad već postoje ljudi koje plaćamo za to. romima također zatvorim vrata kad mi pokucaju iz istog razloga. demotiviraju me i siromasi koji se unatoč neimaštini razmnožavaju kao da sutra ne postoji i osobno ih ne smatram naprednijima od životinje. odvratno mi je vidjeti obitelj s desetoro djece i nedovoljno love da prežive, ali s dovoljno obraza da od drugih traže novac.

tako da, moje osobno mišljenje o većini ljudi je ono što me ograničava da pomognem. kad npr. kad pročitam da se dogodila prometna nesreća, a ne mogu a da se ne zapitam je li netko od njih bio glasač HDZ-a, jedan od onih kriminalaca koji su dobili 54353 olakotnih okolnosti pa su sad na slobodi, član zlatne mladeži ili pak jedan od brojnih uhljeba kojima Hrvatska obiluje. meni sasvim dovoljno da ih nekakvim automatizmom eliminiram iz skupine ljudi koji po defaultu zaslužuju žaljenje/sućut/pomoć/što već, koliko god to hladno zvučalo.

sad baš čitam o župniku kojem su mještani kupili mercedes. isti ti ljudi će sutradan plakati kad se ponovi situacija Nora u kojoj doslovno moraš prostituirati dijete na televiziji da bi se skupio novac za liječenje dok se istovremeno muškarcima u suknjama omogućuje lagodan život u palačama od oniksa. koliko vidim, ljudima su takve situacije potpuno ok, tako da sam i ja nekako izgubio motivaciju da vodim računa o tome. jednostavno nemaš više koga spašavati u ovakvom talogu od društva.

na forumu pak pomognem ako zaključim da sam dobro procijenio tuđi problem. ne košta me ništa osim par minuta pisanja, a možda druga strana dobije drugačiju perspektivu o tome gdje stoji.
seskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 14:50   #7
Zadnjih dana bas puno citam o tome kako mnogima treba pomoci, puno su novine članaka a o televiziji da ne govorim. Vrijeme je blagdana pa to valjda postaje moderno.

Nije mi problem pomoci ako je u pitanju bolest (stvarno redovno doniramo koliko mozemo i novcano pomognemo ako vidimo da je nekome stvarno potrebno) ili neki stvarno veliki problem. No u zadnje vrijeme osjetim da je cesto kada se nekome pomaze to dvosjekli mač, jer nisu bas uvijek ti ljudi tako jadni i nemocni. S obzirom da radim dosta tezak fizicki posao (cesto i psihicki) mnogi ljudi oko mene dolaze i odlaze s posla, sto znaci da ostaju bez redovnih mjesecnih primanja svojom voljom. Jer, nece njih nitko jebat za male novce. I često puta isti ti kasnije zapadnu u problem i traze pomoc od drugih. To me smeta. I najcesce kada ne pomognem je svaki puta kada razmislim dali da pomognem ili ne.
Pomazem vecinom na prvu kada ne razmislim nego se sazalim. Gledam bas i svoje kolege, svi trose kao da sutra vise nece biti - rijetko kad uopce cujem nekog mladog da misli na buducnost i stavi nesto sa strane novca. Uopce to ne mora biti neka velika svota, al da imas bar za mjesec - dva ako ti zatreba dok se ne snades. I to sve kasnije dovodi do toga da ljudi pogotovo kad djeca dodu zapadnu u problem a onda su im svi drugi krivi i svi im trebaju pomoc.
Bilo je trenutaka kad smo bili klinci pa su nam drugi pomogli, ali to su bili familija ili prijatelji. Najcesce prijatelji, ali njima se to uvijek kompenziralo kasnije nekom drugom pomoci. Nisu roditelji sjedili doma i plakali, odradilo se bilo sta samo da se ima kasnije.

Tako da sam na kraju shvatio da mene osobno motivira za pomoc nesto u meni iznutra jer ne volim da je ikome lose, motivacije nema jedino kada puno mislim a to nije dobro jer onda postajem kao i drugi oko mene što nikako mi nije prihvatljivo jer se dobro uvijek dobrim vraca i trebamo biti uvijek tu jedni za druge.
Stran is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 19:53   #8
Moram samo mrvicu biti off i reći da mi je drago ponovno vidit tvoj nick ovdje Zoki .
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:55   #9
Ovde postoji veliki problem organizovanih bandi prosjaka, najvecim delom iz Rumunije, tako da su zakonski zabranili prosnju. Naravno da se niko ne drzi toga i dalje prose i sve pare koje isprose moraju da daju svom "sefu", koji im onda daje toliko malo novca da jedva prezive. To je, naravno strasna situacija, ali ko od nas je pozvan da u takvim slucajevima izigrava sudiju? Pre par dana me je neki prosjak zamolio da mu kupim sendvic, kaze gladan je, naravno da nisam htela da se oglusim na tu molbu, svejedno da li je clan te bande ili ne. Kupila sam mu nekoliko sendvica, neko voce i dala sam mu to i jos par evra. Nisam primetila da me posmatra jedan policajac. Pridje on meni i pita me, da li znam da je prosnja zabranjena. Ja kazem, da znam, ali da ni jedan zakon ne moze da mojoj savesti zabrani da kupim hleb gladnom coveku. Kaze mi policajac, trebao bih da vas prijavim, jer vi krsite zakon, zato sto podupirete ono sto je protivzakonito. Kazem ja njemu, u redu, idemo u stanicu da napravite prijavu. Sutra ce sve novine da bruje o tome, kako se pogresno interpretira i primenjuje ovaj zakon i kako se od ljudi traze da budu nehumani. Kakve ce to sve diskusije na politickom nivou da pokrene, znamo oboje. Nisam se svadjala sa njim, rekla sam mu to sasvim normalnim tonom. Nije me prijavio, nije mi ni zapisao personalije, a da jeste, napravila bih takav skandal, da bi se do Amerike culo kako su Austrijanci bezdusni. Moja motivacija je bila sazaljenje za tog jadnog coveka. Ne intersuje me da li je on stvarno bio gladan ili me laze, ni gde ce ta hrana i novac da zavrse, ja sam osecala da je to ispravno sto radim i tako sam uradila.
__________________
*Per aspera ad astra.*
AlessandraB is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 23:48   #10
Quote:
AlessandraB kaže: Pogledaj post
Pre par dana me je neki prosjak zamolio da mu kupim sendvic, kaze gladan je, naravno da nisam htela da se oglusim na tu molbu, svejedno da li je clan te bande ili ne. Kupila sam mu nekoliko sendvica, neko voce i dala sam mu to i jos par evra. Nisam primetila da me posmatra jedan policajac. Pridje on meni i pita me, da li znam da je prosnja zabranjena. Ja kazem, da znam, ali da ni jedan zakon ne moze da mojoj savesti zabrani da kupim hleb gladnom coveku. Kaze mi policajac, trebao bih da vas prijavim, jer vi krsite zakon, zato sto podupirete ono sto je protivzakonito. Kazem ja njemu, u redu, idemo u stanicu da napravite prijavu. Sutra ce sve novine da bruje o tome, kako se pogresno interpretira i primenjuje ovaj zakon i kako se od ljudi traze da budu nehumani. Kakve ce to sve diskusije na politickom nivou da pokrene, znamo oboje.
svaka cast!! skidam kapu!:klap::klap::klap::klap::klap:


a sto me motivira da nekom pomognem? najcesce su to stari, bolesni, bespomocni i tuzni ljudi.. imam dojam da te starce nitko ne sljivi
nekidan sam dala novce liku koji je imao transparent da je nezaposlen i da mora prehraniti djecu. moram priznati da sam se tu dvoumila ali "pala" sam na djecu. moja savjest je tada bila cista...
e sad, ne mozemo suditi kome treba pomoc a kome ne. 5kn koje das te nece upropastiti a nekome moze pomoci.
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 20:29   #11
.

Uvijek sam voljela pomoći. Učili su me da su dobra djela bitna. No sad,,ne mogu,,,potrošena sam i trebam pažnju. To je puno gora situacija nego pomagati drugima. Voljela bih da mogu davati kao prije
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 22:07   #12
Pomažem zato što mi je to automatizirana reakcija i dio poremećaja u kojem sam opsjednuta s tim da stavljam svakoga ispred sebe. Eto, najbrutalnije moguće.

Pomažem jer sam iznimno sebično biće također.

Pomažem i da se mogu kuditi što se dobro osjećam nakon toga.

Uglavnom pomažem da se što bolje zadržim u svojoj patologiji.

Ne želim prestati niti ću.

A zašto NE pomažem?
Ne pomažem da dobijem nagradu, ne pomažem da dobijem odobrenje.
Onaj kojem pomognem ostane u mojoj glavi i nigdje drugdje.
Ne pomažem da umirim savjest.
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 18:57   #13
Quote:
Verdadera kaže: Pogledaj post
Pomažem zato što mi je to automatizirana reakcija i dio poremećaja u kojem sam opsjednuta s tim da stavljam svakoga ispred sebe. Eto, najbrutalnije moguće.

Pomažem jer sam iznimno sebično biće također.

Pomažem i da se mogu kuditi što se dobro osjećam nakon toga.

Uglavnom pomažem da se što bolje zadržim u svojoj patologiji.

Ne želim prestati niti ću.

A zašto NE pomažem?
Ne pomažem da dobijem nagradu, ne pomažem da dobijem odobrenje.
Onaj kojem pomognem ostane u mojoj glavi i nigdje drugdje.
Ne pomažem da umirim savjest.
nije poremećaj. već zrcalni neuroni. imaš zanimljivih knjiga o neuroznanonsti na tu temu.
no čini mi se da bi pravilnije bilo reći imitacija a ne automatizam.

s druge strane, filozof kant, dao je, meni privatljivu formulaciju.
ne čini nešto zbog osobnog motiva nego zbog dužnosti. mislim, nisam bio potpuno doslovan u interpretaciji kategoričkog imperativa ali nije važno. uostalom, nije ni tema.

čovjek bi uvijek trebao imati neku referentnu točku izvan sebe.koja nije sadržana u apstraktnoj imenici poput boga. ali da funkcionira slično. često spominjem na forumu nikomahovu etiku. i njenu prvu rečenicu - svaka stvar na svijetu teži nekom dobru. tako se nekako ravnam. činim nešto jer vjerujem u dobro. bez očekivanja nagrada. premda postoji mogućnost da se lažem.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 22:50   #14
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
činim nešto jer vjerujem u dobro. bez očekivanja nagrada. premda postoji mogućnost da se lažem.
I ja si volim tepati da pomažem bez ikakvih očekivanja, ali odmah me skeptik u meni počine škakljati, tako da se slažem da čovjek ne može biti siguran.
Za razliku od tebe, ne vjerujem u dobro, ali pomažem unatoč tome.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 00:42   #15
često kad netko pokazuje da treba pomoč nešto me prešalta u neki robotski obrazac ponašanja i naprosto si nemogu pomoči da ne pomognem ili ne nudim pomoč

ustvari to sam naučio od starog tokom odrastanja, on je takav, jebe me to jako, ne želim to, ispadam papak, peder, nekakav whiteknight koji glumi nekog spasitelja ili koji kurac, glavu bi si zdrobio sekundu nakon toga, ali ne sprječim te rječi, pa kad kažem nemogu poreči, pa mi ego neda da ne izvršim

mrzim to, ali praktički je kompulzivno, pogotovo ako sam popio, ponavljam si sto put dnevno valjda da to nije u redu, da se to ne radi, da se pomoč ne nudi i ne pomaže se nikome ako te izrekom ne traži a i onda samo ako, da se to čuva samo za prijatelje i rodbinu, da ko su meni ti ljudi i šta se to emne koji kurac tiče i ko sam ja uopče da si umišljam takve pizdarije, serem si i vrjeđam se i gadim se sam sebi zbog takvih stvari, nakon svakog puta si ponavljam tisuču puta da to ne činim i da mi nikada više ne pada na pamet, i bude i komplikacija i sjebova i na kraju neznam ni dali sam uvalio dotičnog ili dotičnu u veče sranje, i sebe zajebem i svedem na besparicu i dovedem u sjebane situacije i bude mi krivo za ranit se, pere me nakon takvih stvari tolika grižnja savjesti, nemogu si to oprostiti, superego me želi doslovce pogubit jer sam nekom pomogo, nemogu objasniti sebi kako sam mogao dopustiti takvu gadost, toliku servilnost, toliki ego trip

naprosto to nemogu kontrolirati, znam da to nije u redu, znam da se to netreba radit, ali ne uspijem se sprječiti, naprosto uđem u taj automatizirani mod rada i sve bi dao, pare, sobu, bubreg

ponekada to barem bude donekle ljudski, donekle rezano sebičnim namjerama, tipa ako pomažem nekoj curi jer jebiga jebo bi ju, al onda se iskofrčim i naprosto robotizirano budem dobar, a umirem iznutra od gađenja dok to traje

mrzim to, krivo je i loše, ali nemogu se zaustaviti

kad bi bar bio religiozan čovjek pa da mi bar vjera brani
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 01:15   #16
Quote:
AlessandraB kaže: Pogledaj post
Pre par dana me je neki prosjak zamolio da mu kupim sendvic, kaze gladan je, naravno da nisam htela da se oglusim na tu molbu, svejedno da li je clan te bande ili ne. Kupila sam mu nekoliko sendvica, neko voce i dala sam mu to i jos par evra.
mene kad ciganka pita pred dučanom kunu za mljeko za decu najrađe bi ju pljunuo, meni ruke krvare od posla i opet sam u minusu, nego ja onda uđem u dučan i sa zadnjim parama kupim kruha, sira, dve litre trajnog, i donesem joj to u vreči, i svjestan sam da mi je to dolsovce način da joj kažem i dam doznanja da se goni u mrtvu svoju mater disgeničnu, i znam da ne žica za kruh, ali eto, to odradim baš ono ko robot
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 16:11   #17
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
I ja si volim tepati da pomažem bez ikakvih očekivanja, ali odmah me skeptik u meni počine škakljati, tako da se slažem da čovjek ne može biti siguran.
Za razliku od tebe, ne vjerujem u dobro, ali pomažem unatoč tome.
mislim da sam jači od tebe.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 17:04   #18
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
mislim da sam jači od tebe.


Kako da to provjerimo? Virtualnim tegovima?
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 17:19   #19
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post


Kako da to provjerimo? Virtualnim tegovima?
mislio sam kroz metaforu. uvijek si jači kada ti netko ili nešto pomaže.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 17:21   #20
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
mislio sam kroz metaforu. uvijek si jači kada ti netko ili nešto pomaže.
Naravno.

Btw, zašto misliš da nisam namjerno bukvalna?
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:10.