Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2016., 23:11   #441
Nemam pojma ali mozda da nazoveš ambasadu pa njih direktno pitaš. Inače Viza se bez beda moze dobiti u ambasadi u ZG ali se mora ici osobno tamo a i na aerodromima. Za on arrival vizu je potrebna rezervacija hotela dovoljno za 1 noc, putničko osiguranje koje se moze i kupiti direktno na aerodromu ili ako imate svoje mora biti na engleskom i naznačeno da je za Iran. Mi smo imali potvrdu na eng i pisalo je Valid for whole world exept USA, can i jap i tip nije htio prihvatiti jer ne pise da je za Iran lol. Nakon uvjeravanja da i Iran spada u whole world nam je dao pečat i išli smo po vizu. Plaća se 50 EUR. Brzo se dobije, samo prvo idite na šalter za osiguranje pa tek šalter za vizu. Mi smo
Letili iz Emirata pa nije bila gužva ali ako je pun avion Europljana onda se sigurno čeka dugo.
Osim za tu prvu noc nismo imali rezervacije hotela nego smo u onako usput rjesavali te hotele po preporukama od drugih kad bi nekog sreli. Cca od 9-25 USD po osobi zavisi kakvu sobu zelis, dorm ili private. Teheran je najskuplji.
Busevi su oko 10 USD za relacije od 6-7h, VIP bus, regular je malo malo jeftiniji.
Vlakovima nismo išli jer nije bilo relacija kuda smo Mi išli,iako u to nisam sigurna. Išli smo od Teherana, kashan, Yazd, esfahan, Shiraz.
Na org izlete nismo išli nego smo tražili na cesti vozače pa se lako s njima dogov za cijenu.
Računajte jer plin je 0.19 a Benz 0,30 USD ali mora malo i vozač zaraditi. Ugl dogovaraju se jako dobre cijene prihvatljive za obadvije strane.
Hrana je 5 USD za rižu i meso jannjetina, bas onako dobro se najedes, moze i za manje ali ja sam delikatna za hranu.
Inače ljudi su jako susretljivi i ljubazni, pokazuju put , davali svoju hranu i zbilja nismo imali
Lose iskustvo a niti je bilo tko nesto tražio od nas ili da nas zajebu. Čak po bazarima se niti ne trgaju kad nas vide. Super filing kad te ne gledaju kao bankomat.
mass11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 03:23   #442
pitanje za vizu on arrival...

koliko cca dođe osiguranje koje se može kupiti na aerodromu? Čisto da znam vidjeti ako mi se isplati?

I da li mi treba i povratni let, pošto razmišljam o povratku "overland".
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 12:27   #443
Ja sam bas bila i trazili su 15 Eura za osiguranje i 50 Eura za vizu na dolasku. Ja sam imala osiguranje i papir isprintan i pokazala i nisu trazili da platim. I nisu me trazili nikakve papire, hotel booking niti povratni let. Ja sam imala sve za svaki slucaj.
clovermala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 01:09   #444
Quote:
clovermala kaže: Pogledaj post
Ja sam bas bila i trazili su 15 Eura za osiguranje i 50 Eura za vizu na dolasku. Ja sam imala osiguranje i papir isprintan i pokazala i nisu trazili da platim. I nisu me trazili nikakve papire, hotel booking niti povratni let. Ja sam imala sve za svaki slucaj.
odlično. Nadam se da će ista cijena biti i na slo "pasoš"

Kupio sam povratnu kartu iz Baku, Azerbajdžan pa ću to nositi kao povratni let.

Koliko ranije si napravila onu registraciju online za vizu?
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 09:53   #445
Nisam napravila nista , samo sam dosla u Iran Ne treba ti registracija, pretpostavljam i sa Slovenskim pasosom jer u mom hostelu u Teheranu sam se druzila sa susjedima , nisu rekli nista Osim da su cekali duze od nas jer je bio red kad su sletili.
Kao savijet probaj izaci iz aviona sto prije i prema vizi jer ako je avion pun turista iz Europe nacekat ces se u redu. Stvarno im treba dugo da ti daju vizu. Ja sam imala srece jer sam letila iz Nepala preko Dubaija i kad sam sam sletila avion nije imao puno Europljana i trebalo mi je 30 min da dobijem vizu i onda jos 2 sata da predem granicu, jer su dosla dva aviona i nastao kaos.
Bilo je prica da su po 4 sata cekali da dobiju vizu na granici. I ako mozes imaj osiguranje placeno prije jer onda i tamo moras cekati u redu . I sve to se nakupi.
clovermala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 02:18   #446
Quote:
clovermala kaže: Pogledaj post
Nisam napravila nista , samo sam dosla u Iran Ne treba ti registracija, pretpostavljam i sa Slovenskim pasosom jer u mom hostelu u Teheranu sam se druzila sa susjedima , nisu rekli nista Osim da su cekali duze od nas jer je bio red kad su sletili.
Kao savijet probaj izaci iz aviona sto prije i prema vizi jer ako je avion pun turista iz Europe nacekat ces se u redu. Stvarno im treba dugo da ti daju vizu. Ja sam imala srece jer sam letila iz Nepala preko Dubaija i kad sam sam sletila avion nije imao puno Europljana i trebalo mi je 30 min da dobijem vizu i onda jos 2 sata da predem granicu, jer su dosla dva aviona i nastao kaos.
Bilo je prica da su po 4 sata cekali da dobiju vizu na granici. I ako mozes imaj osiguranje placeno prije jer onda i tamo moras cekati u redu . I sve to se nakupi.
hvala za info. Da čuo sam da su nezgodne te kolone haha.

Odlično da ne moram unaprijed se rezervirati. Ti trebala sličica ili su te dečki sami slikali?
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 10:44   #447
Quote:
cro_gavran kaže: Pogledaj post
hvala za info. Da čuo sam da su nezgodne te kolone haha.

Odlično da ne moram unaprijed se rezervirati. Ti trebala sličica ili su te dečki sami slikali?
nis mi nije trebalo, samo je uzeo putovnicu i papir gdje je placena viza i bacio pogled onak u letu da pise osiguranje na papiru. Ali ne znaci da tebe nece pitati. Ja bi imala sve pripremljeno, s njima nikad neznas - Jer pise da trebas imati to sve. Ja sam imala a nakraju nisu nis trazili. Slike imaj ako mislis backpack i preko granice ,jer po mom iskustvu nikad dosta slika, uvijek mi je za nesto slika koja trebala, multy day passes i takve stvari.
Moras uzet papir koji ispunis prvo i stanes u red da platis vizu, i s tim papirom odma pored je gdje im das putovnicu i onda cekas dok te ne pozovu. Ako nemas osiguranje onda ides prvo u red za osiguranje.

Ali su stvarno bili simpaticni i pomognu sve. Stoji osoba pored i pomaze svima.

Jedino kaj su mi vizu zaljepili na prvu stranicu u putovnici iza imena , i prvo kaj vidis je Vizu kad otvoris putovnicu

Oh i kad dodes u Teheran mene su pustili van po prtljagu skroz na drugom kraju gdje B area a prtljaga mi je dosla u A , na drugom kraju. Pa je bilo onak malo sve zbunjujuce. Jer nije cak bilo nis na ekranu gdje je stigla. Najbolje da odmah Pitas da ne gubis vrijeme.
I kako mi stigli navecer prijevoz je sjeban , morali uzet taxi 25 USD do grada i trebalo nam je sat i pol autom. 25 je bilo natezanja sa vozacem, inace uzmu 30.
Ako ti jos kaj treba pitaj. Mjesto na koju cu se u skorije vrijeme vratiti

Zadnje uređivanje clovermala : 15.09.2017. at 11:02.
clovermala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 04:47   #448
eto svježi info sa IKA zračne luke. Za vizu nije potrebno ništa, samo adresa hostela ili hotela u koji idete (ponekad provjere, ali rijetko)

Cijena vize za HR državljane je 50 eura, vidio sam na listi dok je određivala meni cijenu (SLO putovnica me koštala 75 eura)

Cijena osiguranja (ako ga ne kupite ranije) je 14 eura.

Nitko me nije pitao purpose of visit ni bilo što drugo.

Iako, bio je jedan gospodin iz hrvatske kraj mene, njega je pitao momak koji radi pred šalterom da li je poslovno ili turistički. Valjda je za mene bilo jasno kad idem u hostel
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 09:31   #449
Quote:
cro_gavran kaže: Pogledaj post
eto svježi info sa IKA zračne luke. Za vizu nije potrebno ništa, samo adresa hostela ili hotela u koji idete (ponekad provjere, ali rijetko)

Cijena vize za HR državljane je 50 eura, vidio sam na listi dok je određivala meni cijenu (SLO putovnica me koštala 75 eura)

Cijena osiguranja (ako ga ne kupite ranije) je 14 eura.

Nitko me nije pitao purpose of visit ni bilo što drugo.

Iako, bio je jedan gospodin iz hrvatske kraj mene, njega je pitao momak koji radi pred šalterom da li je poslovno ili turistički. Valjda je za mene bilo jasno kad idem u hostel
Kako si platio, u € pa ti vrate ostatak u € ili tomanima? Budeš li koristio SNAPP za taxi prijevoz (iranski Uber), javi kako u praksi funkcionira, meni je app već na mobitelu. Brojim sitno...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 10:09   #450
Upravo se vratio iz kratkog putovanja po Iranu, oduševljen sam.
Info za žene: što se tiče solo putnica, po Iranu možete putovati bez straha!
Cijene su vrlo šarolike, evo primjera:
  • viza za HR državljane - 50€ + 14€
  • bus 400 km - 10€
  • taksi 10 km - 3€
  • 1L benzina - 0,25€
  • Tehran metro karta - 0,25€
  • hotel Tehran (skroman ali OK) - 60€
  • hotel Tehran 4* (samo pitao za cijenu, nisam boravio) - 120€
  • hotel Isfahan (sasvim OK) - 30€
  • guesthouse Varzaneh (vrlo bazični smještaj) - 13€
  • apart-hotel Shiraz (ne baš održavani apartmani, ali meni skroz OK) - 50€
  • tipična cijena ulaznice - 5€
  • kebab/riža u fast food-u - 3€
  • malo bolji ručak - 10€
  • espresso u sjevernom Teheranu - 3€
  • hladna piva - N/A

(sav smještaj s kupaonicom en-suite, cijene za smještaj za 1 osobu)
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 19:16   #451
Pozdrav,

Krećem kopnenim putem iz Hrvatske za Iran.
Zemlje koje planiram proputovati su Srbija, Makedonija, Bugarska, Turska, Gruzija, Armenija, Azerbejdžan te Iran.

E sad zanima me jel moguće dobiti vizu kada dođem na granicu Azerbejđana i Irana jer navodno za vizu traže potvrde hotela, a ja niti ću biti u Hotelu (bit ću po hostelima), niti znam kada točno ću ući u te države.

Help anyone?
mata_lao is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 09:09   #452
Quote:
mata_lao kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Krećem kopnenim putem iz Hrvatske za Iran.
Zemlje koje planiram proputovati su Srbija, Makedonija, Bugarska, Turska, Gruzija, Armenija, Azerbejdžan te Iran.

E sad zanima me jel moguće dobiti vizu kada dođem na granicu Azerbejđana i Irana jer navodno za vizu traže potvrde hotela, a ja niti ću biti u Hotelu (bit ću po hostelima), niti znam kada točno ću ući u te države.

Help anyone?
Koliko ja znam viza se pri ulasku može dobiti samo na aerodromima. Pritom te pitaju ime hotela u koji ideš i telefonski ih kontaktiraju da to provjere. Naravno da je sve skupa besmisleno jer nitko ne provjerava kud ti ideš nakon ulaska u Iran, no takva je procedura. U Iranu je često veliki raskorak između pravila i njihove primjene u praksi.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 16:29   #453
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam viza se pri ulasku može dobiti samo na aerodromima. Pritom te pitaju ime hotela u koji ideš i telefonski ih kontaktiraju da to provjere. Naravno da je sve skupa besmisleno jer nitko ne provjerava kud ti ideš nakon ulaska u Iran, no takva je procedura. U Iranu je često veliki raskorak između pravila i njihove primjene u praksi.
A ništa, svakako ću se onda zaletit do njihove ambasade. E da, imam još u planu možda Irak (Irački Kurdistan),točnije Erbil i okolicu. Jel netko bio? Čitam da za taj sjeverni dio viza nije problem.

pozz
mata_lao is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2018., 10:32   #454
evo smo friško iz irana- ako koga šta zanima neka pita
hydee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 02:27   #455
Quote:
hydee kaže: Pogledaj post
evo smo friško iz irana- ako koga šta zanima neka pita
di ste bili i koliko dugo?
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 09:22   #456
teheran- kashan-abyaneh- natanz- esfahan- varzaneh ( slano jezero i pustinja )- yazd ( kharanaq, chak chak, tvrđava narin )- shiraz ( persopolis & co )- tabriz- kandovan- teheran
sve u 15 dana
hydee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2018., 18:00   #457
Quote:
hydee kaže: Pogledaj post
teheran- kashan-abyaneh- natanz- esfahan- varzaneh ( slano jezero i pustinja )- yazd ( kharanaq, chak chak, tvrđava narin )- shiraz ( persopolis & co )- tabriz- kandovan- teheran
sve u 15 dana

Kak je to moguće u 15 dana?
Može opis?
Prevoz,
hotel,
taxi,
ec
pedjalon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2018., 02:07   #458
Quote:
pedjalon kaže: Pogledaj post
Kak je to moguće u 15 dana?
Može opis?
Prevoz,
hotel,
taxi,
ec
1+2 Teheran slijetanje, taj dan i još jedan dan.
3 Bus za Kashan, popodne u Kashanu dosta.
4 vozač za Kashan > Abyaneh > Natanz > Esfahan - meni mislim 30$
5 cijeli dan u Esfahanu
6 bus za Varzaneh, ostatak dana u Varzanehu
7 bus za Yazd, ostatak dana u starom gradu
8 cijeli dan za izlete oko Yazda
9 Jutarnji bus za Kerman, ostatak dana u gradu
10 + 11 tura s vodičem u pustinju (spavanje) + pećine/selo i kraj na noćni bus za Shiraz (mene izašlo mislim oko 150 eur)
12: Shiraz cijeli dan
13: Persepolis i Nash-nešto-nešto službenom turom, noćni bus za Teheran
14: Teheran i odlazak

eto.
Danchee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2018., 15:19   #459
Quote:
hydee kaže: Pogledaj post
evo smo friško iz irana- ako koga šta zanima neka pita

Koliko je bezbjedno ?
__________________
,,...ništa ljepše izmedju nas no što je pjesma i što je stih, nepresušni izvor si moj, ljepši od svih..'' ❤️
SmicaZavukotija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2018., 12:52   #460
Itinerar slican ovom sta je danchee opisala. S tim sta smo mi u varzanehu spavali u pustinji- nismo isli u kerman.
Iz shiraza smo isli avionom u tabriz. Od tamo na izlet u kandovan pa vlakom za teheran.
Do kashana isli busom. Takodjer nocnim od yazda do shiraza. Taj ne bi preporucila jer je cesta losa, a potrefija nas je los vip bus pa se i nismo naspavale. Takodjer dodjes u 5h u shiraz sta je prerano jer nista ne radi...
Inace bi izmedju gradova uzele taxi i to je jeftino i isplativo jer staje di te volja i koliko dugo zelis.
Skroz je sigurno, nema nikakve opasnosti. Jedino su mozda malo dosadni sa neprestanim slikavanjem i onim 'odskle ste, kako vam se svidja u iranu'. Nama je to bilo ok :-)

U teheranu smo spavali u modernom hostelu, u kashanu u muzejj igracaka :-), u esfahanu u hotelu, u varzanehu u satoru u pustinji, u yazdu u tradicionalnoj kuci/hostelu, a tako i u shirazu. U tabrizu u hotelu, jednu noc u vlaku i opet u tehersnskom hotelu s pocetka price.
Imas neki iranski link za smjestaj, a mozes nac i na obicnom gugl mapsu.
Preko bookinga je izgledalo dosta skupo. Na licu mista od 10-15€/ osoba. Trokrevetne sobe sa wc-om ( osim teheranskog hostela ).
Ako te bas zanima mogu kasnije nac linkove
hydee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:35.