Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2003., 22:20   #1
Parmezan

Redovno skoro sva jela od tijestenine i riza posipam parmezanom .
I sad me muci jedno pitanje :
Kupujem ribani parmezan od Sirele , a oni koliko ja znam ne prave parmezan , kako to >
probao sam i neke druge mrvice , razlicitih proizvodjaca neke mogu proci ali ima i nekih da ti se zeludac okrene , smece .
Dali imate kakva saznanja o ovim stvarima .
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 22:40   #2
Obožavam parmezan i uopće me nije briga kak ga prave.
A tebe ako muči nazovi Sirelu, imaš na vrećici besplatan broj za potrošače, primjedbe i pritužbe.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 23:49   #3
Ja nikad ne kupujem taj ribani parmezan vec onako u komadu pa ribam sama.Ukus je neusporedivo bolji.Tko zna sta oni tamo muckaju.......
Romana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 03:06   #4
i ja volim vise u komadu, pa onda onako grickati komadice (kalorije majko mila)
a inace nema sanse da bi ga stavila na rizot ili pastu s pomadorama, onda jednostvno ne osjecam ono sto zelim
najvise ga volim samog s kruhom i vinom
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 09:42   #5
ja ponekad dobim parmezan iz italije pa ga sam ribam.....joj kak je to jebono dobro
__________________
*ma rašpam nokte i pričam glupostiBolje picek u krevetu nego pjetao u kokošinjcuzaboli me ako te smeta moj post[SIZE=1]goli picek; nije za decu i srčane bolesnike
cekpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 21:06   #6
Re: Parmezan istina ili L..

Quote:
bodul kaže:

Kupujem ribani parmezan od Sirele , a oni koliko ja znam ne prave parmezan , kako to >
Proizvode Ribanac koji kad naribaju i zapakiraju u vrecice zovu parmezan. Isti sir ali u dvije forme. Kupi komad ribanca i probaj grickati uz vino ili ga naribaj direktno na jelo.
Tako mozes uzeti bilo koji tvrdi sir i koristiti ga umjesto parmezana. Probaj s paskim, uopce nije los.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 23:23   #7
Re: Parmezan istina ili L..

Quote:
bodul kaže:
, a oni koliko ja znam ne prave parmezan , kako to >
Ne kuzim sto pitas. PArmezan je onaj koji se radi u Parmi, od certificiranih proizvodjaca, a sve ostalo moze biti "aromaticni tvrdi siir koji lici parmezanu".

Kao sto svaki pjenusac nije Sampanjac, Champagne je samo onaj iz pokrajine Champagne, od odredjenih vinara (po odredjenom receptu).
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 21:17   #8
Bas to pitam

Shtefitza


Ne kuzim sto pitas. PArmezan je onaj koji se radi u Parmi, od certificiranih proizvodjaca, a sve ostalo moze biti "aromaticni tvrdi siir koji lici parmezanu".


Najprije da ti odgovorim .
Bas se to ja pitam kako proizvode parmezan , a ne proizvode sir , znaci li to da lazu , i s tim krse upravo onaj trade mark kojeg ti spominjes , ili recimo kupuju u Parmi i onda melju , HAHA.
Cijenim savijete onih koji su rekli da treba sam izribati , mislim da cu preci na to.

Tija , bas cu zvati u ponediljak da vidim sto ce mi odgovoriti.

JUraj prepostavljam da to rade .

I za kraj da vas obavijestim kako to rade oni divlji prizvodjaci.
Sav sir koji je ostao , pokvario se pukao, prosao rok , i slicno , malo se ocisti , pomirise, da nije bas pokvaren , nariba , pakira i prodaje .
Tako sam jedanput nabasao na neku kutiju, ne sijecam se imena, ali i nije bilo neko poznato ime , posuo sam , i bacio cilu pastasutu.

I jos nesto jeli vam ukusan GRANA Padano , ili neki slicni, ili drugi koje bi pohvalili.
Meni su kvalitetni sirevi UHHH
Imali to kakve veze sa zenama?
dobro to je drugi forum....
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 02:43   #9
Odlični, više nego odlični sirevi domaće proizvodnje su oni paške sirane, recimo Paški Trapist.
Ali to nema veze s parmezanom...
Btw, Sirela doista proizvodi sir imenom Ribanac koji kupuješ kao Ribani Parmezan u vrećici.
kamala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 10:59   #10
kamala
Senior Member

Btw, Sirela doista proizvodi sir imenom Ribanac koji kupuješ kao Ribani Parmezan u vrećici.

Slazem se da Sirela proizvodi Ribanac i ako su ga zastitili sa trade mark onda imaju pravo na to ime , i taj mi se sir osim PASKOG najvise svidja od HR, sireva,
ALI moje osnovno pitanje je kako moze od ribanca napraviti Parmezan , koji je kako mi se cini trade mark , ili je tu moja zabluda.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 19:04   #11
Ja umjesto parmezana koristim Fetu za sve!

P.S. ovdje sam naišla na poprilično badni parmezan [s polskiego mleka, kak piše] koji se dok ga posipaš po tjestenini rastopi i razvlači ko sir na pizzi i ima okus nečeg jako bljak pa sam od toga odustala.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 20:04   #12
Quote:
bodul kaže:
ALI moje osnovno pitanje je kako moze od ribanca napraviti Parmezan , koji je kako mi se cini trade mark , ili je tu moja zabluda.
Evo bodul, ja našla što te zanima! (bar se nadam)
Onaj "pravi parmezan" zove se Parmigiano-Reggiano.

"...one of the world's great cheeses, stamped all around the circumference with the words "Parmigiano-Reggiano" to set it apart from lesser quality cheeses or imitations lumped into the family known to most people as Parmesan cheese."

"... it is not necessary to be an expert to recognise the real Parmigiano Reggiano.
The traditional marking with the inscription in full “Parmigiano - Reggiano” is impressed along the side of the whole cheese and enables the identification even on small pieces.
The structure of the cheese paste is unmistakable too: granular, with the typical breaking in slivers and the particular fragrant and delicate aroma.
The whole production should come from a restricted area - according to the law that on 1955 defined the standard of this cheese: the provinces of Modena, Parma and Reggio Emilia and partially Bologna and Mantova.
It is in fact due also to the geographical position of the production zone that the Parmigiano Reggiano is a cheese absolutely unique and impossible to imitate.
Even the name itself shows the close link with the surrounding areas: the towns of Parma and Reggio Emilia."

Očigledno se imenom parmezan označava samo vrsta sira prema načinu proizvodnje.
kamala is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 22:05   #13
hehe....da, parmezan, ime (brand) kao šampanjac, konjak i slicni...


Cinjenica je da sam probao vise vrsta parmezana (poglavito talijanskih) ali nijedan mi nije tako dobar kao Sirelin !

Sirelin parmezan (barem za mene) rulz!
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 07:59   #14
Quote:
shef Sale kaže:
hehe....da, parmezan, ime (brand) kao šampanjac, konjak i slicni...


Cinjenica je da sam probao vise vrsta parmezana (poglavito talijanskih) ali nijedan mi nije tako dobar kao Sirelin !

Sirelin parmezan (barem za mene) rulz!
Moram priznati da i ja sapadam u Sireline obozavatelje.

Nijedan parmigiano reggiano mi nije tako dobar kao "pravi domaci Sirelin parmezan" ... Sto cini navika...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 21:12   #15
Sirela

Sirela
Najnovija vijest
Pitao sam besplatni tel. Lure.
Odgovorili su mi da Sirela ne proizvodi vise Parmezan , ali da su ga proizvpdili prije rata u suradnji sa Italijanima.
Ime Parmezan je ostalo inercijom , a sir se pravi od Ribanca.
Na moj prigovor da koriste IME , rekli su da znaju i da ce to nekako srediti.

Shtefitza
Nijedan parmigiano reggiano mi nije tako dobar kao "pravi domaci Sirelin parmezan" ... Sto cini navika...


Koliko sam imao cuti , ti ne zivis u HR, dali ima i tamo negdije , kupiti ovog naseg parmesana , mrvica, ili doneses sa godisnjeg?
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 21:31   #16
Kamala ti je rekao sve.Ovo nase je mucka i uvijek bas uvijek moras sam ribati.Vrecice su za mase.Pitajte bilo kojeg Talijana.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 15:46   #17
ja imala nedavno cijelu familiju talijana na veceri , posluzila im pastu sa tim Sirelinim parmezanom i nis nisu skuzili.

Jos me zena drugi dan trazila recept da i sama to spremi.

Jel oni mozda nisu pravi Talijani ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 20:30   #18
sirela nije ukus isti kao parmezan u komadu,al svejedno je !bar meni je tako.a ja sam vam jos kao dijete krala iz kuhinje sireve i kajmak umjesto cokolade i keksa.
inace,kupiti u komadu(sto skuplji,to bolji,ali i di giorno moze proc u US),i ribati sam!
kraft i drugi ribani .mijesani sa meni smrdljivim romanom,i ko zna s cima sve jos ne.i izlapili.
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 23:28   #19
Sir u prehrani

ROKO hvala ti na savijetu, ali nema potrebe da JA pitam nekog Talijana za savijet jer sam do prije rata zivio u Italiji .
Ovo pitanje sam upravo i postavio da vidim misljenja ostalih , jer iako relativno dobro poznam Talijanske sireve i kuhinju , cijenim i misljenje domacina i onih iz Sirele.
Inace u Italiji ima puno prizvodjaca mlijevenog sira koji ne proizvode sir.
U vezi ovog pogledajte moje gornje postove.
Isto tako ima 100 ljudi i 300 cudi u pogledu dodatka sira u hranu .
Mozda da prosirimo topic ili otvorimo novi:
SIR KAO DODATAK JELIMA
ili
SIR KAO SASTOJAK U JELIMA
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2003., 03:56   #20
E bodul, svaka cast sto si nazvao. Oni ce to srediti? Mos mislit, kao da nisu imali dosta vremena do sada.

Meni je taj Sirelin isto OK, valjda zbog navike.
Inace, na tijesto najvise volim staviti pecorino romano.

Granu Padano obozavam, narezanu na prozirno tanke snitice, sa crnjakom. Njam.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:44.