Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2012., 10:23   #6321
sad još reci da je čvarak prerađena hrana i ja ću....
najbolji čvarci (frelimo) se prodaju na jarunskom placu u jednoj pršutani po 130 kn/kg
babicana4 is offline  
Old 15.02.2012., 10:44   #6322
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
zar je pršut prerađena hrana? taj isti pršut i ja kupujem....pa on je samo usoljen i sušen....kakav ti je to proces, obična dehidracija i konzerviranje morskom solju meni je prerađena hrana nekakva narodna kobasica po 19 kn (a kg mesa je barem 40) ili onaj dimcek koji dijetetičari jedu (što li je osim mesa u tome samljeveno, pofarbano i začinjeno ) ili corn flakes ili mlijeko u tetrapaku mensečini da si uvrijedila pršut
pa da. pršut je također prerađena hrana.
prerađena da može stajati dugo vremena. konzervans također ima. istina, to je kuhinjska sol, ali ona je također konzervans...
eto ti...
ne kažem ja da je to nešto loše, samo da je prerađeno
i naravno, čvarci isto
Pepica is offline  
Old 15.02.2012., 18:46   #6323
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
inače, LCHF nije prehrana prebogata mesom.
Anita je napisala jedan odličan tekst baš o tome na svom blogu i to je baš bitna stvar kod LCHFa. dakle, LCHF nije visokoproteinska dijeta.
Koliko puta dnevno (ili tjedno) jedete meso?
(tu ubrajam i čvarke i pršut i hrenovke i nareske i paštetu, također i mesne juhe -da ne bi bilo zabune)

Koliko puta dnevno (ili tjedno) jedete mliječne proizvode?
(mlijeko, vrhnje za kuhanje, kiselo i slatko vrhnje, sir svježi i masni, sirne namaze itd.)

Koliko puta dnevno, ili tjedno, jedete jaja i jela koja ih sadrže?

Otprilike.

Pitam zato, jer sam proslistala temu i vidim da ljudi jedu meso najmanje jednom dnevno, većina i dvaput, također i jaja i mliječne proizvode. A onda tvrdnja iznesena gore ne stoji.
Kad sam ja išla u školu pa su nas učili piramidi pravilne prehrane (koju LCHF opovrgava) rečeno nam je da bi se meso trebalo jesti jednom tjedno. Tako da prehrana koja sadrži mesne obroke na dnevnoj bazi sasvim sigurno jest prehrana (pre)bogata mesom, a s obzirom da meso, jaja i mliječni proizvodi sadrže, jelte - proteine, to sasvim sigurno jest i visokoproteinska prehrana.
Koliko god netko tvrdio da nije. NHF

Zadnje uređivanje Lisbeth : 15.02.2012. at 18:58.
Lisbeth is offline  
Old 15.02.2012., 19:35   #6324
pa promenili smo piramidu...jelte..
vinicka is offline  
Old 15.02.2012., 19:57   #6325
Quote:
Lisbeth kaže: Pogledaj post
Koliko puta dnevno (ili tjedno) jedete meso?
(tu ubrajam i čvarke i pršut i hrenovke i nareske i paštetu, također i mesne juhe -da ne bi bilo zabune)
da ne bi bilo zabune, jelte, hrenovke, nareske i paštetu ne jedemo.
meso jedemo skoro svakodnevno. kako tko, ali uglavnom da.
čvarci su skoro potpuna masnoća pa mi nije jasno zašto si za njih zapela kad već želiš dokazati da jedemo previše proteina.

Quote:
Lisbeth kaže: Pogledaj post
Koliko puta dnevno (ili tjedno) jedete mliječne proizvode?
(mlijeko, vrhnje za kuhanje, kiselo i slatko vrhnje, sir svježi i masni, sirne namaze itd.)
neki jedu mliječne proizvode, ali većina nas vrlo malo. i što smo dulje na LCHFu, to se manje mliječnog jede

Quote:
Lisbeth kaže: Pogledaj post
Koliko puta dnevno, ili tjedno, jedete jaja i jela koja ih sadrže?
Otprilike.
skoro svakodnevno. recimo, u prosjeku, 2 jaja dnevno...

Quote:
Lisbeth kaže: Pogledaj post
Pitam zato, jer sam proslistala temu i vidim da ljudi jedu meso najmanje jednom dnevno, većina i dvaput, također i jaja i mliječne proizvode. A onda tvrdnja iznesena gore ne stoji.
Kad sam ja išla u školu pa su nas učili piramidi pravilne prehrane (koju LCHF opovrgava) rečeno nam je da bi se meso trebalo jesti jednom tjedno. Tako da prehrana koja sadrži mesne obroke na dnevnoj bazi sasvim sigurno jest prehrana (pre)bogata mesom, a s obzirom da meso, jaja i mliječni proizvodi sadrže, jelte - proteine, to sasvim sigurno jest i visokoproteinska prehrana.
Koliko god netko tvrdio da nije. NHF
apsolutno netočno. NHF
izvodiš zaključke na pogrešnim pretpostavkama. po tebi, netko tko svakodnevno jede meso istovremeno ima visokoproteinsku prehranu što nema baš nikakve veze.
što je visokoproteinska prehrana?
da bi neku prehranu nazvali visokoproteinskom, najprije treba odrediti kolika je to dnevna potreba za proteinima.
e, pa kolika je? to ne određuješ ni ti niti ja, niti piramida prehrane. ona je određena preko RDA vrijednosti i iznosi 0,8 g proteina po kilogramu tjelesne težine.
znači, za jednu prosječnu osobu od 70kg, dnevna potreba za proteinima iznosi 56g. to znači da je za osovno održavanje fizioloških funkcija organizma, osobi teškoj 70 kg, potrebno unijeti 56g proteina.
obično se zaokružuje na 1g proteina po kg tjelesne težine. ili, osoba teška 70kg bi trebala unijeti hranom oko 70g proteina.
kod povećanih fizičkih organizma i kod bolesti, potrebe za proteinima rastu jer se pojačano i troše (proteini imaju razne funkcije u tijelu, od enzima do antitijela....da sad ne idem u detalje....)

i sad, zašto se ti proteini ne bi unosili i iz mesa, i iz jaja, i iz mliječnih proizvoda?da, svakodnevno.
ako se uzme u obzir da jedna šnicla ima 20% proteina, a u jednom obroku je šnicla od kojih 100g, onda je jednostavno izračunati da se u jednom obroku unese iz te šnicle 20g proteina.
čak da je ta šnicla i za ručak i za večeru, to je tek 40g proteina iz mesa ili nešto više od 50% dnevnih petreba za proteinima jedne osobe teške 70kg.

koliko pratim, obično naše LCHFistice imaju jedan mesni obrok dnevno.
dodaj još npr 2 jaja i, ne znam komadić sira... nitko ne prelazi dnevne potrebe za proteinima...
tako da kategorički tvrdim da LCHF nije visokoproteinska dijeta
Pepica is offline  
Old 15.02.2012., 22:35   #6326
Pozdrav...

Evo ja i moj dragi smo na LCHF-u jedno 10-tak dana i on je smršavio skoro 2 i pol kg...a tako nešto i ja. Super se osiječamo, njemu fale slatkiši više nego meni, ali ih zamijeni orašastim plodovima. Zanima me ako mi možete reći koje slatko vrhnje kupujete u trgovini (budući da većina njih sadrži šećere)od kojeg pravite vrhnje sa šumskim voćem, stavljate u kavu ili pravite npr. neku slasticu. Koje sireve kupujete i jedete a da su dozvoljeni u ovoj prehrani?
Koliko puta tjedno smijete pojesti neku LCHF slasticu a da pritom ipak mršavite?
Puno toga sam pročitala i svakodnevno čitam forum ali bila bih jako zahvalna kada bi dobila odgovore na ova pitanja.
Renee is offline  
Old 16.02.2012., 00:35   #6327
Renee pavlaku neki zovu "slatka'. ali ona to uopste nije..nema secera..Znaci nikakve one kao biljne i slicne gluposti..najobicnija tecna pavlaka sa sto vecim procentom mm (mlecna mast)> ja obicno nadjem sa 36 ili 38%. Devojke koje zive u HR spominju Veronikine mlecne proizvode kao nesto najkvalitetnije Sir najradije jednom u nedelju dana pojedem tvrdi masni: ovcji pekorino (0.05 gr. UH na 100 gr)
vinicka is offline  
Old 16.02.2012., 09:51   #6328
Quote:
Lisbeth kaže: Pogledaj post
Koliko puta dnevno (ili tjedno) jedete meso?
(tu ubrajam i čvarke i pršut i hrenovke i nareske i paštetu, također i mesne juhe -da ne bi bilo zabune)

Koliko puta dnevno (ili tjedno) jedete mliječne proizvode?
(mlijeko, vrhnje za kuhanje, kiselo i slatko vrhnje, sir svježi i masni, sirne namaze itd.)

Koliko puta dnevno, ili tjedno, jedete jaja i jela koja ih sadrže?

Otprilike.

Pitam zato, jer sam proslistala temu i vidim da ljudi jedu meso najmanje jednom dnevno, većina i dvaput, također i jaja i mliječne proizvode. A onda tvrdnja iznesena gore ne stoji.
Kad sam ja išla u školu pa su nas učili piramidi pravilne prehrane (koju LCHF opovrgava) rečeno nam je da bi se meso trebalo jesti jednom tjedno. Tako da prehrana koja sadrži mesne obroke na dnevnoj bazi sasvim sigurno jest prehrana (pre)bogata mesom, a s obzirom da meso, jaja i mliječni proizvodi sadrže, jelte - proteine, to sasvim sigurno jest i visokoproteinska prehrana.
Koliko god netko tvrdio da nije. NHF
Ima ovde nas koji smo imala vrlo ozbiljnih problema sa bubrezima pa smo na LCHF bez ikakvih problema. To dokazuje da ovde nema visoko proteinskog unosa hrane vec onako kako ti je pepica objasnila do 1 gr proteina na 1kg telesne tezine. Tako da prica da je ovo visokoproteinska dijeta ne moze da prodje ! Supu od kostiju ne mozes da ubrajas u mesnu / proteinsku supu, ovo sto mi spremamo je vise napitak pun minerala ( procesljaj Forum pa ces videti ). Sto se mlecnog tice, ako ga bas hoces, ugradi kolicinu u dnevne potrebe za proteinima pa pojedi manje mesa i jaja a ubaci mleko, sir, pavlaku...sta vec zelis ! Ovde jedemo najjednostavnije namirnice, meso, jaja, ribu, povrce i dozvoljeno voce..pored hrenovki i pasteta cak i ne prolazimo !
__________________
Sve u zivotu mozes da stvoris, osim duse. Sa njom moras da se rodis !
norveska is offline  
Old 16.02.2012., 09:54   #6329
Quote:
Renee kaže: Pogledaj post
Pozdrav...

Evo ja i moj dragi smo na LCHF-u jedno 10-tak dana i on je smršavio skoro 2 i pol kg...a tako nešto i ja. Super se osiječamo, njemu fale slatkiši više nego meni, ali ih zamijeni orašastim plodovima. Zanima me ako mi možete reći koje slatko vrhnje kupujete u trgovini (budući da većina njih sadrži šećere)od kojeg pravite vrhnje sa šumskim voćem, stavljate u kavu ili pravite npr. neku slasticu. Koje sireve kupujete i jedete a da su dozvoljeni u ovoj prehrani?
Koliko puta tjedno smijete pojesti neku LCHF slasticu a da pritom ipak mršavite?
Puno toga sam pročitala i svakodnevno čitam forum ali bila bih jako zahvalna kada bi dobila odgovore na ova pitanja.
Lepo vam je pocelo sa gubitkom kilograma, bravo ! Sto se tice slastica, to samo u posebnim prilikama, recimo jednom nedeljno mala kockica cokolade ili kao vinicka sto radi otopi cokoladu pa preko malina, jagoda, visanja ... Nemoj puno, zaobilazi slastice kad vec zelis da smrsas. Ako vec nemas zelju za slatkim navikavaj se na zivot bez tog ukusa secera u ustima bice ti zivot sladji, veruj mi
__________________
Sve u zivotu mozes da stvoris, osim duse. Sa njom moras da se rodis !
norveska is offline  
Old 16.02.2012., 10:04   #6330
Rekla sam vam da sam ove nedelje jako zauzeta. Juce smo na poslu proslavili medjunarodni dan naseg Univerziteta. Nasi studenti, stranci predstavljali su svoje zemlje i uz price, fotografije, muziku...predstavili su i hranu. Zadrzala sam se kod Palestinskih sarmica od vinove loze i kod Hrvata za malo kulena .
E sada, s obzirom da sam ja jedina koja predaje tu a nisam Norvezanka, dodjem mu nekako zaduzena da uz pomoc kancelarije za razmenu studenata organizujem to pa i rucak za nas a i bife za studente. Lik koji vodi studentsku kantinu, takodje je stranac. Lako mi je bilo dogovoriti se sa njim oko posluzenja . Ej ljudi, napravio je, izmedju ostalog, neke male cuftice velicine lesnika u nekom ljutom sosu od paprike ( ovde sam se setila vinicke ) i krilca takodje u sosu koja se krckaju 2 i po sata u rerni tako, sve im se meso raspalo sa njih a verujem das je bilo puno minerala jer je imalo kiseline u tom sosu. Danas dobijam recepte, pa delim . Ja sam juce to imala za rucak uz svez karfiol, brokoli i par stapica secene zute kelerabe .
__________________
Sve u zivotu mozes da stvoris, osim duse. Sa njom moras da se rodis !
norveska is offline  
Old 16.02.2012., 10:26   #6331
Smile

Quote:
vinicka kaže: Pogledaj post
Renee pavlaku neki zovu "slatka'. ali ona to uopste nije..nema secera..Znaci nikakve one kao biljne i slicne gluposti..najobicnija tecna pavlaka sa sto vecim procentom mm (mlecna mast)> ja obicno nadjem sa 36 ili 38%. Devojke koje zive u HR spominju Veronikine mlecne proizvode kao nesto najkvalitetnije Sir najradije jednom u nedelju dana pojedem tvrdi masni: ovcji pekorino (0.05 gr. UH na 100 gr)

Znači ja ne mogu ako želim smršaviti (moj je cilj svega 5 kg i izgubiti celulit naravno ) pojesti svaki dan malo sira...svega par komadića?
Voće ni orašaste plodove ne jedem skoro nikako. Moj dragi baš ne može bez voća, slatkiša i orašastih plodova...tako da tokom dana popije oko 1-2 grejpa iscijeđena, naravno bez šećera, i svaki dan pojede malo orašastih plodova npr. badema...i priušti si možda 1 put dnevno čašu jogurta...jeli to ok budući da i on želi skinuti svega 6-7 kg.
Naš jelovnik izgleda ovako:

D: kajgana sa pancetom ili gljivama, ili kuhano jaje, pola konzerve tunjevine i 3 šnitice mozarelle ili ponekad ubacimo moussle koji sam ja napravila po LCHF sa jogurtom

R: na posao pretežno nosim neke slatice od feta sira, salate, maslina, jaja i sl ili nešto poput punjene tikvice, punjenih gljiva i sl...

V: Kad dođemo kući sa posla, jedemo oko 17h i to neko kuhano povrče kao što je brokula, cvjetača, blitva, kiselo zelje sa nekim komadom pečenoh mesa na maslacu ili maslinovom ulju kao što je piletina, puretina, teletina ili svinjetina...ponekad ubacimo i ribu i sl.

Dali mislite da je ovaj način prehrane u redu i da tako možemo smršaviti tih 5-6 kg
Renee is offline  
Old 16.02.2012., 10:31   #6332
Ako mi može netko iz HR napisati koje slatko vrhnje koriste koje ima npr. kupiti u Konzuma, Tommy....stvarne ne znam koje da kupim ali mi treba posebno da dragome napravim neku slasticu sa bobičastim voćem...tako da on zadovolji svoju potrebu za slatkim ali da opet ostane u LCHF-u,....Stvarno me do sada služa, ne mogu se požaliti , dosta je discipliniran....
Renee is offline  
Old 16.02.2012., 10:33   #6333
Quote:
norveska kaže: Pogledaj post
Ja sam juce to imala za rucak uz svez karfiol, brokoli i par stapica secene zute kelerabe .
kad kažeš "svjež" misliš li na sirov? odosmo mi polako u sirovojelce , još uz to nekakav carpaccio ili tatarski biftek i dobiješ sirovojelski LCHF
babicana4 is offline  
Old 16.02.2012., 10:35   #6334
Quote:
Renee kaže: Pogledaj post
Ako mi može netko iz HR napisati koje slatko vrhnje koriste koje ima npr. kupiti u Konzuma, Tommy....stvarne ne znam koje da kupim ali mi treba posebno da dragome napravim neku slasticu sa bobičastim voćem...tako da on zadovolji svoju potrebu za slatkim ali da opet ostane u LCHF-u,....Stvarno me do sada služa, ne mogu se požaliti , dosta je discipliniran....
ako si u Zgb potraži na placu Veronikin štand, oni imaju dobro slatko vrhnje (od 1/2 l i od 1 l), lako se utuče u šlag, a ako pretjeraš dobiješ fini maslac
babicana4 is offline  
Old 16.02.2012., 10:46   #6335
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
kad kažeš "svjež" misliš li na sirov? odosmo mi polako u sirovojelce , još uz to nekakav carpaccio ili tatarski biftek i dobiješ sirovojelski LCHF
Bas to mislim babi uhhh kako mi je lepo leglo to povrce pa sve preliveno onim ljutim sosom i tim maljim cufticama, mljac . Ma nesto mi carpacco ne lezi , ne znam zasto ali zato biftek ili komad drugog mesa i ribe, savrseno.
__________________
Sve u zivotu mozes da stvoris, osim duse. Sa njom moras da se rodis !
norveska is offline  
Old 16.02.2012., 11:19   #6336
Quote:
norveska kaže: Pogledaj post
Bas to mislim babi uhhh kako mi je lepo leglo to povrce pa sve preliveno onim ljutim sosom i tim maljim cufticama, mljac . Ma nesto mi carpacco ne lezi , ne znam zasto ali zato biftek ili komad drugog mesa i ribe, savrseno.
ja sam prekjučer prala brokulu (htjela sam ju izdinstati na maslinovom) i pola sam pojela tako sirove (mislila sam pri tom na Vinicku i da bi sirovu brokulu trebalo nazvati "brokula na Vinickin način") i onda sam morala dodati prokulice da bude dovoljno povrća za troje jučer sam u dinstane mahune ubacila lišće od kelerabe
čini mi se da od sveg povrća koje se sad može nabaviti jedino raštiku ne bih mogla jesti sirovu
babicana4 is offline  
Old 16.02.2012., 11:20   #6337
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
ako si u Zgb potraži na placu Veronikin štand, oni imaju dobro slatko vrhnje (od 1/2 l i od 1 l), lako se utuče u šlag, a ako pretjeraš dobiješ fini maslac

A nažalost nisam iz Zagreba tako da si to ne mogu nabaviti. Zbog toga me i zanima da li ima po ovim našim velikim centrima neko slatko vrhnje koje možemo koristiti a da nije Hopla i slične gluposti.
Što se tiče suhomesnatih što kupujete, znam da su hrenovke zabranjene i da ih ne jedemo ali kada nekada želim spremiti nešto na brzinu bez mesa ili neko kiselo zelje sa kobasicama...što da stavim unutra?

Puno hvala na odgovorima...još sam relativno na početku...ali super mi je i super se osiječamo i ja i moj dragi....čak se ujutro i budim 15-tak min ranije da nam pripremim fini doručkić...
Renee is offline  
Old 16.02.2012., 11:54   #6338
Talking Pozdrav

I ja sam nova na LCHF, muž i ja krenuli smo u 11 mjesecu prošle godine, fino je išlo do praznika, a onda smo zabrljali i od tada se polako vraćamo...priznajem meni je to teže, mužić je discipliniran

Krenula sam sa 87 kg, pala na 82 kg prije praznika pa onda zabrljala do 84,5 kg i sada se vratila na 82,7 kg. Možda nije veliki pomak u težini, ali meni je jako bitan, jer zadnjih 2 godine nisam mogla skinuti ispod 85 kg, najviše sam imala 92 kg.
Osjećamo se bolje, nema napuhavanja, ne skuplja mi se voda...a „dijetu“ nije komplicirano držati
ines.a is offline  
Old 16.02.2012., 12:01   #6339
Quote:
Renee kaže: Pogledaj post
A nažalost nisam iz Zagreba tako da si to ne mogu nabaviti.
Veronika pordaje u ovim gradovima: Karlovac, Samobor, V. Gorica, Zabok, Krapina..poigledaj ovdje http://www.veronika.hr/prodajna-mjesta.html
ines.a is offline  
Old 16.02.2012., 12:41   #6340
Quote:
ines.a kaže: Pogledaj post
Veronika pordaje u ovim gradovima: Karlovac, Samobor, V. Gorica, Zabok, Krapina..poigledaj ovdje http://www.veronika.hr/prodajna-mjesta.html
mislim da djevojke ovo Dukatovo vrhnje za šlag s 36% m.m. koriste. znam da je sporan kod tih industrijskih vrhnja karagenan. na mom veronikinom vrhnju samo piše da ima 33% m.m. i da je od pasteriziranog vrhnja
babicana4 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:57.