Natrag   Forum.hr > Društvo > Usamljena srca

Usamljena srca Lonely Hearts Club Band
Podforumi: Druženje forumaša

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2011., 23:22   #21
Quote:
Funk Lizard kaže: Pogledaj post
isto ovako. od rijeci do rijeci. ne volim davat savjete, onda budem kriva ako osoba faila.
E, zato ja volim ubaciti kilometarski disklejmer i zato kažem da znam govoriti isključivo iz vlastite pozicije. Upravo zato što se ne smatram mjerodavnom za tuđu (ne)sreću
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 23:33   #22
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
E, zato ja volim ubaciti kilometarski disklejmer i zato kažem da znam govoriti isključivo iz vlastite pozicije. Upravo zato što se ne smatram mjerodavnom za tuđu (ne)sreću
Hoćeš reći da bi optužila nekoga samo jer ti je dao savjet, kojeg si ti poslušala, a koji se pokazao lošim?
Ili su te proganjali zbog loših savjeta.

Pa nije savjet jednosmjerna komunikacija, gdje programiraš sugovornika. Savjet je itekako razgovor, podložan promjenama, modifikacijama, što kroz sam razgovor, što u glavi osobe kojoj daješ savjet.
__________________
Granice mogućeg možemo odrediti samo onda, ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće (Arthur C. Clarke)
Sves is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 23:35   #23
Quote:
Sves kaže: Pogledaj post
Pa nije savjet jednosmjerna komunikacija, gdje programiraš sugovornika. Savjet je itekako razgovor, podložan promjenama, modifikacijama, što kroz sam razgovor, što u glavi osobe kojoj daješ savjet.
U Dalmaciji kažu da čovik i tovar znaju više nego čovik sam.
Što znači da čak i ako ispalim svjetsku glupost od savjeta, isti može biti dobra okidač u (pri)mozgu osobe kojoj savjetujem.
Da shvati da je moj savjet glup
__________________
Bila boja
Svatko biva sam na srcu zemlje proboden zrakom sunca: i začas pada večer.
Bila boja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 23:43   #24
Quote:
Sves kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da bi optužila nekoga samo jer ti je dao savjet, kojeg si ti poslušala, a koji se pokazao lošim?
Ili su te proganjali zbog loših savjeta.
Nijedno
kajaznam, volim se tako ogradit. Pogotovo zato što znam i nehotice valjda zvučati kao vrhovni autoritet svemira (ili barem pretendent na funkciju ) odnosno, ljudi nekad povjeruju da sam voljna i sposobna ponuditi instant-rješenje. Pa ono, e da ne bi bilo
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 23:47   #25
Quote:
Bila boja kaže: Pogledaj post
U Dalmaciji kažu da čovik i tovar znaju više nego čovik sam.
Što znači da čak i ako ispalim svjetsku glupost od savjeta, isti može biti dobra okidač u (pri)mozgu osobe kojoj savjetujem.
Da shvati da je moj savjet glup


Slažem se. To je isto metoda.
Ako se eliminiraju svi savjeti koji su glupi, preostali su OK. Ma koliko se nevjerojatnim činili. :SherlochHolmes:

Ma razgovor je često bitniji od konkretnog savjeta.
Koliko puta kroz razgovor postanemo svjesni svog stava, jednostavno nam se stvari "poslože" u glavi.


Edit:


Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Nijedno
kajaznam, volim se tako ogradit. Pogotovo zato što znam i nehotice valjda zvučati kao vrhovni autoritet svemira (ili barem pretendent na funkciju ) odnosno, ljudi nekad povjeruju da sam voljna i sposobna ponuditi instant-rješenje. Pa ono, e da ne bi bilo
Misliš, lažu sami sebe, lijeni su, neodgovorni i površni, pa nadaju se (u tebi) pronaći osobu sa čarobnim štapićem.
Od toga se ne moraš graditi, svjesni su oni toga.
__________________
Granice mogućeg možemo odrediti samo onda, ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće (Arthur C. Clarke)

Zadnje uređivanje Sves : 04.12.2011. at 23:52.
Sves is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 23:51   #26
Ae, i tu dolazi slušanje. Pravo, dobro, aktivno slušanje
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 23:52   #27
Quote:
Sves kaže: Pogledaj post


Ma razgovor je često bitniji od konkretnog savjeta.
Koliko puta kroz razgovor postanemo svjesni svog stava, jednostavno nam se stvari "poslože" u glavi.
Savjetovanje zapravo nikada i ne bi smjelo biti nuđenje gotovog instant rješenja kao što kaže naša Almost Rosey, nego ukazivanje na neke aspekte koje osoba radi pretjerane emotivne involviranosti ne uspjeva sagledati.
Sjećam se jedne prilike u kojoj sam prijateljici nastojala sugerirati da joj je bolje da prekine vezi sa likom koji je zbilja bio očaj živi.
Mojim napadima na njega sam nju namjerno i svjesno dovela u položaj da ga mora braniti, a da se na svoj užas našla u situaciji da nije imala argumenata kojima bi ga obranila
E da, prekinula je sa njim lijepo sam joj ja govorila
__________________
Bila boja
Svatko biva sam na srcu zemlje proboden zrakom sunca: i začas pada večer.
Bila boja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 00:00   #28
Quote:
Bila boja kaže: Pogledaj post
Savjetovanje zapravo nikada i ne bi smjelo biti nuđenje gotovog instant rješenja
A opet, toliko je savjeta tipa "ne voli te, ostavi ga." ovdje na forumu meni su osobno draži oni "a što tebe usrećuje u tom odnosu?", ali ne viđam ih često.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 00:07   #29
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
A opet, toliko je savjeta tipa "ne voli te, ostavi ga." ovdje na forumu meni su osobno draži oni "a što tebe usrećuje u tom odnosu?", ali ne viđam ih često.
O, čak ih i ima, ja ih vidio, možda i napisao pokoji takav posto.
Ne sjećam se da sam vidio ijedan odgovor.

No, slažem se. Prekid sam po sebi neće pomoći (u većini slučajeva).
__________________
Granice mogućeg možemo odrediti samo onda, ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće (Arthur C. Clarke)
Sves is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 00:11   #30
Ma nebitno je radi li se o prekidu veze ili nečem drugom, radi se o nastupu. Prvo je imperativ, drugo je pitanje.
Ali nisams e htjela prešaltati na forum, ovo je trebala biti tema o rl-u.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 00:26   #31
Hm, mislim da čak i je bitno.

Npr. da sam siguran da bi, meni bliskoj osobi (do koje mi je stalo), pomoglo da ju išamaram usred birca, možda bi to i napravio.
__________________
Granice mogućeg možemo odrediti samo onda, ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće (Arthur C. Clarke)
Sves is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 00:39   #32
Quote:
Sves kaže: Pogledaj post
Hm, mislim da čak i je bitno.

Npr. da sam siguran da bi, meni bliskoj osobi (do koje mi je stalo), pomoglo da ju išamaram usred birca, možda bi to i napravio.
Evo, ja se to ne bih usudila. Radije se iz takvih situacija maknem, ma kako šupački izgledalo
Ali često mi se dogodi da samo kimanje glavom totalno "resetira" osobu.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 01:43   #33
Zavisi u kakvim su problemima. Ako su ljubavni,definitivno cu dati savjeti,cak i natjerati ljude da me slusaju,npr jednog sam prijatelja morao tjerati da bude komunikativniji sa curama,zove ih,prilazi itd...eto sad ima curu
Ako su problemi neke ozbiljnije prirode,i ja ne znam nista o tome,nisam ja to prosao itd onda sutim
orhidej107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 10:01   #34
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Evo, ja se to ne bih usudila. Radije se iz takvih situacija maknem, ma kako šupački izgledalo
Ali često mi se dogodi da samo kimanje glavom totalno "resetira" osobu.
Pazi, pričam o ljudima koji su mi jako bliski, koje volim.
__________________
Granice mogućeg možemo odrediti samo onda, ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće (Arthur C. Clarke)
Sves is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 10:49   #35
Quote:
Sves kaže: Pogledaj post

Ma razgovor je često bitniji od konkretnog savjeta.
Koliko puta kroz razgovor postanemo svjesni svog stava, jednostavno nam se stvari "poslože" u glavi.
Moja taktika je da s osobom toliko izmrcvarim sa različitih stajališta neki problem, dok joj se samoj ne počnu nazirati moguća rješenja

Naravno ukoliko je osoba uopće zainteresirana za rješavanje problema, neki se samo žele požaliti.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 10:55   #36
Kad tako počneš mrcvariti nekog, toj osobi je najbolje rješenje prekid. Kako bi spasio svoju kožu iz mučilišta.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 11:12   #37
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Kad tako počneš mrcvariti nekog, toj osobi je najbolje rješenje prekid. Kako bi spasio svoju kožu iz mučilišta.


A ne zbilja, možda sam pregrubo rekla, ali je čudo jedno kako ljudi nekad ne vide očito. S nekima vrijedi popričati jer nekako dobiju neku perspektivu, a sa dosta ljudi se to uopće ne isplati, samo klimam glavom i s vremena na vrijeme kažem "ma daj", "kako to", ponovim šta su zadnje rekli i sl. To su obično ljudi koji se u istom obrascima ponašaju već milijun godina i već znam napamet kako će ići dinamika nekog odnosa s radnim kolegama ili prijateljima ili partnerima... Tako da ono, da njih zanima mijenjanje, već bi napravili u životu nešto po pitanju toga, njima treba samo netko da ih sasluša.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 13:43   #38
Na forumu dajem puno sugestija, ne bih to nazvala savjetima. U stvarnom životu sam prije puno češće činila to isto, slušala, analizirala zajedno sa "žrtvom" , ali sve manje i manje, gotovo ne uopće, samo kimam, govorim prazne rečenice kao "da, da" ili "hm, je, ma da, teško je to".

Generalno, ljudi samo žele potvrdu svog mišljenja i nije im do konstruktivnog dijaloga. Sve manje volje imam za to pa se sad u savjetodavstvo upuštam samo s bliskim ljudima za koje sam se uvjerila da neke probleme doista i sagledaju iz raznih perspektiva i postupci im nisu svaki put potpuno isti za određenu situaciju.
Biological is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 13:57   #39
pa... obično sam "general poslije bitke" u RL-u uvijek ću saslušati, ali ću pokušati navesti osobu koja mi se povjerava da sama dođe do vlastitog zaključka... nikad ne sugeriram ništa... niti uplićem svoja iskustva... samo propitujem... a kad se donesena odluka provede onda dajem mišljenje
na forumu je druga stvar tu volim pametovati, ali samo ako mi se situacija učini slična nekoj koju sam sama prošla... ali ljudi zato tu i dolaze i pišu o svojim problemima... da vide jesu li sami u tome, da dobiju potvrdu onoga kaj već misle, da se u njima dogodi ona prevaga ako su podložniji sugestijama i ako su nesigurni...
SitnaRiba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 14:02   #40
Quote:
Sves kaže: Pogledaj post
Pazi, pričam o ljudima koji su mi jako bliski, koje volim.
Ja isto


@Biological: kako misliš, prazne rečenice?
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:34.