Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2007., 12:31   #1
Pada li zapadni dio RS u naručje Hrvatskoj, prije ili kasnije?

Je li moguće da zapadni dio RS postane prohrvatski raspoložen kroz koje desetljeće?
Prirodno su naslonjeni na Hrvatsku, govori se i o autoputu između Slavonije i Dalmacije kroz RS, oni Hvatsku ne mogu ignorirati, mogu jedino imat koristi od nje, ako se pravilno postave.
I prije rata mnogi su studirali u Zagrebu, a mogli bi opet.

Distrikt Brčko razdvaja zapadni i istočni dio RS.
U slučaju ozbiljne krize između BH Srba i muslimana u budućnosti, zapadna RS je praktički odsječena od Srbije, jedini koji im može pomoći je Hrvatska.

Kakva bi bila sudbina zapadne RS u slučaju raspada BH i da muslimani dobiju Brčko? Bi li morala postati posebna država, ili bi bila Srbija, samo bez teritorijalne povezanosti, ili hm, hm, nešto treće?

Je li moguć scenario, " ne možemo biti dio Srbije jer je Brčko pripalo muslimanima, nećemo s muslimanima, ne možemo biti država, hoćemo biti hrvatska pokrajina sa svojom vladom i pravom na otcjepljenje ako ne budemo zadovoljni"?

Donji članak me potakao na to kakav je razvoj situacije moguć.

Ovo Srbi smatraju "alarmantnim", preneseno iz današnjeg Vjesnika:

Kroatizmi u govoru bosanskih Srba
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Značajan dio kulturne i intelektualne javnosti u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) zabrinut je velikim utjecajem hrvatske kulture i jezika na ovom području, izvijestio je banjalučki Glas Srpske, navodeći da je u pitanju i očuvanje nacionalnog identiteta. »Stručnjaci upozoravaju da je, zbog utjecaja hrvatskih televizija, u govoru mladih, ali i starijih građana RS prisutno sve više kroatizama«, piše list
Zbog dominacije hrvatskih TV kuća, posebno u zapadnom dijelu RS gdje se programi iz Hrvatske mogu pratiti posredstvom zemaljskih odašiljača, mnogo je veći i utjecaj hrvatske kulture i jezika na stanovništvo ovog podneblja. S druge strane, programi iz Srbije reemitiraju se putem satelita i kabelskih operatera.
List citira banjalučkog intelektualca Predraga Lazarevića koji tvrdi kako »srpska politika, za razliku od hrvatske, nikada nije umjela cijeniti značaj jezika za očuvanje nacionalnog identiteta«.
Zabrinut je i sociolog Ivan Šijaković koji konstatira da se kultura najlakše prenosi i prihvaća putem medija. »Vlade Srbije i RS morale bi pokrenuti inicijativu da program TV kuća iz Srbije bude dostupniji građanima RS, kako bi se širio duh pripadnosti istom narodu i istoj kulturi i sačuvao nacionalni identitet srpskog naroda.« kazao je.
Tajnik Udruge Ćirilica Rade Udovičić situaciju ocjenjuje »alarmantnom« kad je riječ o prisustvu hrvatskih izraza u srpskom jeziku: »To je posljedica ogromnog utjecaja hrvatskih televizija i hrvatskog jezika, ali i naših loših navika, nepoštovanja svoje kulture i pohotljivosti za tuđim kulturnim vrijednostima. Sramota je, da fakultetski obrazovani ljudi u govoru koriste hrvatske izraze, tvrdi Udovičić. [A. Zornija]
Kexx is offline  
Old 20.08.2007., 12:36   #2
Pripojicemo mi ako treba i cijelu RS Hrvatskoj samo da ne budemo u zajednici sa muslimanima.

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 20.08.2007. at 13:42. Reason: "Trollanje"
sharkbl is offline  
Old 20.08.2007., 12:39   #3
Quote:
Sramota je, da fakultetski obrazovani ljudi u govoru koriste hrvatske izraze, tvrdi Udovičić. [A. Zornija]
Pa BL je nekad bila glavni grad Hrvatske, zašto je sramota.

Manja je sramota upotrebljavati hratske izraze nego "ekati" kao kad čujem Banjalučane da govore: Belo, Mleko i slično...odmah mi se želudac okrene...

Quote:
TV kuća iz Srbije
Ljudi će gledati ono što je kvalitetnije i dostupnije.
batik is offline  
Old 20.08.2007., 12:53   #4
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Je li moguće da zapadni dio RS postane prohrvatski raspoložen kroz koje desetljeće?
Prirodno su naslonjeni na Hrvatsku, govori se i o autoputu između Slavonije i Dalmacije kroz RS, oni Hvatsku ne mogu ignorirati, mogu jedino imat koristi od nje, ako se pravilno postave.
I prije rata mnogi su studirali u Zagrebu, a mogli bi opet......
]
Teoretski je to sve moguće, ali praktično teško

Tačno je da je jezik pun kroatizama, tačno je da su prije rat gravitirali ka hrvatskoj, tačno je da im je hrvatska prirodni izlaz i put ka zapadu ali je sve to bilo tačno u vremenu SFRJ.

Danas su skoro potpuno izbačeni kroatizmi iz jezika što zbog školstva, što zbog medija,
Što se tiče autputova ne zaboravi da je isti koncesionar i u RS i U Srbiji, Austrijska "Alpina", misliš da je to koincidencija?
Teško da se srbin iz banjaluke identifikuje prije zagrebom sa nego beogradom
Mislim da je u RS posredi blagi proces posrbijanizacije zapadnog djela RS-a,
što medijski, kulturno, sportski, ekonomski...gdje se srpske i srbijanske norme vrijednosti izdižu a druge marginalizuje, tako da mi se čini da će tvoja teorija ostati samo teorija.
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Old 20.08.2007., 12:56   #5
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
.

Ljudi će gledati ono što je kvalitetnije i dostupnije.
Gledaće ako je bolji film ili dokumentarni program na HRT.

A ne misliš valjda da će rađe gledati i više vjerovati dnevniku HRT-a nego RTS-a
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Old 20.08.2007., 12:58   #6
Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
Teoretski je to sve moguće, ali praktično teško

Tačno je da je jezik pun kroatizama, tačno je da su prije rat gravitirali ka hrvatskoj, tačno je da im je hrvatska prirodni izlaz i put ka zapadu ali je sve to bilo tačno u vremenu SFRJ.

Danas su skoro potpuno izbačeni kroatizmi iz jezika što zbog školstva, što zbog medija,
Što se tiče autputova ne zaboravi da je isti koncesionar i u RS i U Srbiji, Austrijska "Alpina", misliš da je to koincidencija?
Teško da se srbin iz banjaluke identifikuje prije zagrebom sa nego beogradom
Mislim da je u RS posredi blagi proces posrbijanizacije zapadnog djela RS-a,
što medijski, kulturno, sportski, ekonomski...gdje se srpske i srbijanske norme vrijednosti izdižu a druge marginalizuje, tako da mi se čini da će tvoja teorija ostati samo teorija.
Slozio bih se sa tobom. Mozda je zap. dio RS doista nekada prirodno bio vezan za Zagreb medjutim danas je ( a tako ce i ostati ) ta veza tanka. Sama TV nije toliko bitna...jer kao sto ce netko iz RS gledati HTV zbog nekog filma tako ce i netko iz Zagreba gledati neki srpski program iz istog razloga.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 20.08.2007., 12:58   #7
Nije bitno tko će što vjerovati. Ja često pogledam dnevnik RTS-a, ali to ne znači da im vjerujem.
Sad pričamo o gledanosti, a ne o vjerovanju u informacije.
batik is offline  
Old 20.08.2007., 13:04   #8
ne pada,ko da mi želimo kojekakve u svojoj državi ,sam bi na još i to trebalo

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 20.08.2007. at 13:42.
lavagna is offline  
Old 20.08.2007., 13:05   #9
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Nije bitno tko će što vjerovati. Ja često pogledam dnevnik RTS-a, ali to ne znači da im vjerujem.
Sad pričamo o gledanosti, a ne o vjerovanju u informacije.
dnevnik RTS i HRT se više ne razlikuje puno, jer nema mnogo srpsko-hrvatskih tema koje bi se drugačije gledale sa jedne i druge strane.

Poanta onoga što hoću da ti kažem da se srbin iz banjaluke lakše identifikuje sa srbinom iz Kruševca nego sa hrvatom iz Novske koji mu je geografski mnogo bliži
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Old 20.08.2007., 13:10   #10
[QUOTE][Poanta onoga što hoću da ti kažem da se srbin iz banjaluke lakše identifikuje sa srbinom iz Kruševca nego sa hrvatom iz Novske koji mu je geografski mnogo bliži
/QUOTE]

Pa nisi me baš nešto prosvijetlio. To znam i sam. Uostalom naveo sam "belo", "mleko" itd. U nas npr. Dubrovnik se nikada (ni prije rata) i nije oslanjao na, recimo Trebinje ili Crnu Goru, već uvijek na Split ili Zagreb.
batik is offline  
Old 20.08.2007., 13:51   #11
Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
dnevnik RTS i HRT se više ne razlikuje puno, jer nema mnogo srpsko-hrvatskih tema koje bi se drugačije gledale sa jedne i druge strane.

Poanta onoga što hoću da ti kažem da se srbin iz banjaluke lakše identifikuje sa srbinom iz Kruševca nego sa hrvatom iz Novske koji mu je geografski mnogo bliži
Nisam siguran da bih se slozio. Pretpostavka je da nijedan od njih nije opterecen nacionalnoscu u negativnom smislu, u tom slucaju mi je blizi hrvat iz novske.
Ukoliko je sa druge strane tom hrvatu vazno odakle sam, a ne ko sam, takav mi ne treba. Srecom, upoznao sam puno hrvata kojima to nije najbitnije u zivotu.
__________________
Mjesto za potpis.
balkanac is offline  
Old 20.08.2007., 13:58   #12
Inace, mislim da je veliki dio srba u RS i dalje djelomicno simpatizira Hrvatsku. Nacelno, rat je ucinio svoje, tako da u RS u narucje nece ici ni Srbiji, kamoli Hrvatskoj, svejedno hrvatska je vec sada, a moze biti samo jos pozeljniji ekonomski partner u RS. (zato uostalom otvaranje kancelarije RS u zagrebu).
__________________
Mjesto za potpis.
balkanac is offline  
Old 20.08.2007., 13:58   #13
Quote:
max.... kaže: Pogledaj post
to bi bilo samo prirodno!

turska Hrvatska (sve zapadno od vrbasa) je i svakom poviesnom laiku poznat termin.

pogledaj im prezimena..jovan STIPANovic,milos JURIC,dusan STJEPANovic,ANTICI,MATICI,STIPICI,JOZICI,KRESICI,. ..

i mali miljun Hrvatskih etnickih prezimena u banjaluci i okolici..

treba sto prije osnovat HPC-u(Hrvatsku pravoslavnu crkvu)
i vratit te ovcice u svoje Hrvatsko stado..
Bosanska krajina je bila naslonjena na djelove hrvatske koje su uvijek nastanjivali srbi
Kordun, Banija, Lika i zaspan Slavonija tako da su oni u prvom konataktu sa hrvatskom samo imaju(imali su) preko srba u hrvatsko

Jel ti to govoriš o Srbima katoičke vjeroispovjesti,
da tebe parafraziram takva prezimena "ić" su obično srbi koji su primili katoličanstvo
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Old 20.08.2007., 14:01   #14
Quote:
uvijek nastanjivali srbi
Ovo "uvijek" je tako nedokučiv pojam! A da ti to malo omeđiš arapskim ili pak rimskim brojevima?
batik is offline  
Old 20.08.2007., 16:03   #15
Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
Teoretski je to sve moguće, ali praktično teško

Tačno je da je jezik pun kroatizama, tačno je da su prije rat gravitirali ka hrvatskoj, tačno je da im je hrvatska prirodni izlaz i put ka zapadu ali je sve to bilo tačno u vremenu SFRJ.

Danas su skoro potpuno izbačeni kroatizmi iz jezika što zbog školstva, što zbog medija,
Što se tiče autputova ne zaboravi da je isti koncesionar i u RS i U Srbiji, Austrijska "Alpina", misliš da je to koincidencija?
Teško da se srbin iz banjaluke identifikuje prije zagrebom sa nego beogradom
Mislim da je u RS posredi blagi proces posrbijanizacije zapadnog djela RS-a,
što medijski, kulturno, sportski, ekonomski...gdje se srpske i srbijanske norme vrijednosti izdižu a druge marginalizuje, tako da mi se čini da će tvoja teorija ostati samo teorija.
Volio bih da nije tako, ali u pravu si..Mučno mi je kad pročitam Reka Una...natpis pri izlazu kod Bos. Novog sada Novi Grad...Nisu u tom prostoru nikakvi kroatizmi već autentični maternji jezik svih ljudi s tog prostora ..Tragično je,zbog politike odricanje od vlastitog lokalnog govora To je kulturocid Sada je faza akcije ali mora uslijediti reakcija
novak63 is offline  
Old 20.08.2007., 18:39   #16
Quote:
novak63 kaže: Pogledaj post
Volio bih da nije tako, ali u pravu si..Mučno mi je kad pročitam Reka Una...natpis pri izlazu kod Bos. Novog sada Novi Grad...Nisu u tom prostoru nikakvi kroatizmi već autentični maternji jezik svih ljudi s tog prostora ..Tragično je,zbog politike odricanje od vlastitog lokalnog govora To je kulturocid Sada je faza akcije ali mora uslijediti reakcija

Kruha i varenike!
Nekoobicnoime is offline  
Old 20.08.2007., 18:49   #17
Dovoljno je samo pogledati proslave u BL povodm uspjeha srpskih reprezentacija (bilo kosarka, vaterpolo, odbojka) pa da se zakljuci kome banjalucani gravitiraju.
M0ssad is offline  
Old 20.08.2007., 20:04   #18
Srbi Prečani će uvijek ostati Srbi ali njihovi životni interesi ih vode prema Zapadu i zato bi se sa njima dao postići dogovor
pantigana is offline  
Old 20.08.2007., 20:45   #19
Koji glup naslov.
Srbi u Bos. Krajini evo sve trce da postanu Hrvati.
E budalastine ljudi moji!
Ringo59 is offline  
Old 20.08.2007., 21:50   #20
Samo ne opet bratstvo i jedinstvo, sve, sve, samo to ne.
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.