Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2009., 15:23   #1041
Quote:
Melina123 kaže: Pogledaj post
ima li on pravo na refundaciju troškova bez poreza?
nema...evo ti link pa pročitaj

http://www.teb.hr/fip/2005/11/036.pdf
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 15:26   #1042
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
ma čini mi se da je greška , onako, banalna... kad izlistam karticu određenog dobavljača, na njoj mi piše kao da je račun na temeljnici 2 puta proknjižen,jedan te isti! Idem provjeravat temeljnicu, tamo je proknjiženo ok, samo jednom... zašto mi to radi nemam pojma...
Imate umrežene kompove?
Meni je sličan problem radio i rečeno mi je da trebamo kompaktirati knjige, te je problem čarobno nestao
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 15:37   #1043
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Imate umrežene kompove?
Meni je sličan problem radio i rečeno mi je da trebamo kompaktirati knjige, te je problem čarobno nestao
Imamo umrežene kompove ali synesis je instaliran samo na mom kompu i samo ga ja u firmi koristim...umreženi smo iz drugih razloga... ne znam da li u ovom slučaju nastaje problem zbog umreženosti...
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 23:54   #1044
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
nema...evo ti link pa pročitaj

http://www.teb.hr/fip/2005/11/036.pdf
hvala na linku. znači, treba se prijaviti i mora dobiti neki porezni broj? to je vec problem, čini se da mi je najbolje otici na poreznu. i sad kažu da knjigovođe samo ubacuju brojke.lako je uvelikim firamama gdje je svaki odjel specijaliziran za svoje područje, ali šta sa malim gdje vlasnik tvrdi da je dovoljna jedna osoba, a firma posluje na sto strana, svakodnevno se javljaju novi slučajevi, od pravnih do poreznih zavrzlama.svaki papir pet puta pročitam, sad sa strahom knjižim i običan račun za gorivo. evo, malo se ovde žalim, jer nemam kome drugom tko bi razumio. hvala još jednom.
Melina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 04:59   #1045
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Ma naravno da mreža nema veze, osim ako imaš zezatora koji ti upadne u računalo. Ipak, ŠTO prije se nauči na one cake koje se nalaze u ALATI, pa kako ti je već rečeno kompaktiraj, (to je samo brisanje već izbrisanih podataka, ali stvarno ih odstrani tek kompaktiranje) ali imaš tamo i provjeru automatskog knjiženja i detaljnu provjeru. Odradi sve to barem tjedno, odmah će te upozoriti ako ima problem.
Ja bih ipak prvo napomenuo problem svih početnika: parametre!! Udugo je tumačiti i najbolji način je dobiti ispis parametara nekog iskusnog korisnika, pa pomalo proći sve to, jer to je srce automatike programa. Drugo, Synesis je jogunast, bezobrazan i podal, pa ga moraš stisnuti!! Recimo, voli podvale ovoga tipa: knjiži neko vrijeme prema zadanome parametru, a onda skokne na onu donju crtu i promijeni parametar samo u tome dokumentu!! Recimo, knjiži mi dobro promet A skladišta, kad odjednom račun B skladišta nađem na kontu od A skladišta. Naravno, lako se ispravi, ali programu ne treba vjerovati, ipak spada u jeftine programčiće sa Access bazom, samo o tome smo se dovoljno ispametovali na temi računovodstveni programi, pa pročitaj malo!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 10:28   #1046
Quote:
kleya36 kaže: Pogledaj post
poštovani,
dali se za djelatnike koji su bili zaposleni u BIH prilikom isplate minulog rada na plaću (ukupnog) uzima i godine staža ostvarene i u BIH ili samo u RH??
Dubo...što ti misliš?
kleya36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 13:20   #1047
Pravo na povećanje osnovne plaće za 0,5% je pravo određeno kolektivnim ugovorom, dakle ne Zakonom.

Budući da nisi napisala koja je djelatnost teško je konkretno odgovoriti, ali npr. prema kolektivnom ugovoru za djelatnost trgovine: Pravo na povećanje osnovne plaće prema stavku 1. ovog članka, pripada zaposleniku za radni staž koji je upisan u radnu knjižicu, uvećan za tekući radni staž kod poslodavca. (čl. 32)

Kod državnih službenika i namještenika se u kolektivnom ugovoru navodi da se osnovna plaća uvećava za 0,5% za svaku navršenu godinu radnog staža.

Nadam se da pomaže...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 13:39   #1048
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Pravo na povećanje osnovne plaće za 0,5% je pravo određeno kolektivnim ugovorom, dakle ne Zakonom.

Budući da nisi napisala koja je djelatnost teško je konkretno odgovoriti, ali npr. prema kolektivnom ugovoru za djelatnost trgovine: Pravo na povećanje osnovne plaće prema stavku 1. ovog članka, pripada zaposleniku za radni staž koji je upisan u radnu knjižicu, uvećan za tekući radni staž kod poslodavca. (čl. 32)

Kod državnih službenika i namještenika se u kolektivnom ugovoru navodi da se osnovna plaća uvećava za 0,5% za svaku navršenu godinu radnog staža.

Nadam se da pomaže...
riječ je o graditeljstvu...
kleya36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 14:43   #1049
Quote:
kleya36 kaže: Pogledaj post
riječ je o graditeljstvu...
Članak 43. Osnovna plaća radnika povećava se za svaku navršenu godinu radnog staža 0,5 posto. Pravo na povećanje osnovne plaće prema stavku 1. ovog članka pripada radniku za radni staž koji je upisan u radnu knjižicu, uvećan za tekući radni staž kod poslodavca.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...01_12_358.html

moje je mišljenje, s obzirom da će radnik ostvariti pravo na dio mirovinu u drugoj državi, da mu se priznaje pravo na uvećanje plaće samo za rad ostvaren u RH. Naime, podaci o radu ostvarenom u BiH iskazani su u drugoj radnoj knjižici.

Zadnje uređivanje lasangel : 23.10.2009. at 14:58.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 15:04   #1050
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Članak 43. Osnovna plaća radnika povećava se za svaku navršenu godinu radnog staža 0,5 posto. Pravo na povećanje osnovne plaće prema stavku 1. ovog članka pripada radniku za radni staž koji je upisan u radnu knjižicu, uvećan za tekući radni staž kod poslodavca.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...01_12_358.html

moje je mišljenje, s obzirom da će radnik ostvariti pravo na dio mirovinu u drugoj državi, da mu se priznaje pravo na uvećanje plaće samo za rad ostvaren u RH. Naime, podaci o radu ostvarenom u BiH iskazani su u drugoj radnoj knjižici.
nekima se radni staž upisiva u istu knjižicu koja je izdana u Bosni, svi oni imaju hrvatsko državljanstvo i prijavljeno prebivalište u RH...ne znam dali to ima ikakve veze...
kleya36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 17:32   #1051
Ma i mene je to zanimalo,no mislim da naši na MIO računaju u mirovinu i staž u BIH no treba provjeriti.Ako je tako onda mu se i dok radi priznaje i taj staž.Ma sve mi je to nedorečeno kao xy ostalih zakona.Treba nam netko tko je imao u praksi takvo iskustvo
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 06:46   #1052
Quote:
kleya36 kaže: Pogledaj post
Dubo...što ti misliš?
Ma kud mene?!? Ja sebi zadnjih desetljećeipo određivo plaću, pa me nije bilo briga za ta povećanja na godine, ali da budem pošten - nisam o tome uopće vodio računa ni za zaposlenike. Nije nitko ni pitao, jer je uvijek plaća bila dovoljno visoka za određeni posao.

To je, čini mi se, nekakav ventilić za ova bijedna primanja koja većina ljudi imaju, pa je par postotaka bitna stvar, ali ako čovjek za Božićnicu i regres dobije samo 1.000 kn, umjesto mogućih (tj besporeznih) 2.500, ako mu ne da onaj poklon od 400 kn, ako po djetetu ne da onih 600 kn za poklon, to nije bitno?!? A to je ipak sa jednim djetetom 3.000 besporeznih kuna, ili 250 kn svaki mjesec. Ja bih svakoga tko ima para (dakle zove se tajkun) a neda radnicima točno sve ovo nabrojeno, odero sa kaznom 100 puta većom od zbroja tih davanja. A ne da banditos kupuju sve veće yachtos, a radniku ne daju ni ono što mu pripada!
Dakle, pojma nemam, ali znam sigurno da se rad u Italiji uračunava u staž za mirovinu...
P.S. kako sam davao uvijek maksimalno besporezno, nisam uspio kupiti ni kayak, a ne yacht...
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 24.10.2009. at 07:00.
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 07:58   #1053
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ma i mene je to zanimalo,no mislim da naši na MIO računaju u mirovinu i staž u BIH no treba provjeriti.Ako je tako onda mu se i dok radi priznaje i taj staž.Ma sve mi je to nedorečeno kao xy ostalih zakona.Treba nam netko tko je imao u praksi takvo iskustvo
a joj dubavka gdje da provjerim...koga god da pitam nitko ne zna...ima li itko na forumu da je imao takav slučaj??
kleya36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 09:03   #1054
Quote:
kleya36 kaže: Pogledaj post
a joj dubavka gdje da provjerim...koga god da pitam nitko ne zna...ima li itko na forumu da je imao takav slučaj??
Svi poslodavci i radnici u djelatnosti graditeljstva u Republici Hrvatskoj, obvezni su primjenjivati Kolektivni ugovor za graditeljstvo.

Prema članku 91. Kolektivnog ugovora postoji organ za tumačenje tog ugovora.

Pošalješ upit na adresu jednog od potpisnika ugovora (Sindikat graditeljstva hrvatske, Zagreb, Trg kralja Petra Krešimira IV broj 2, Nezavisni sindikat građevinara hrvatske, Zagreb, Trg kralja Petra Krešimira IV broj 2, Hrvatska udruga sindikata, Zagreb, Trg kralja Petra Krešimira IV. broj 2 ili Udruga poslodavaca graditeljstva hrvatske, Zagreb, Rendićeva 27)
i postupiš po odgovoru. Na taj način si osigurala sebe i imaš dokument za isplatu.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 09:48   #1055
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Svi poslodavci i radnici u djelatnosti graditeljstva u Republici Hrvatskoj, obvezni su primjenjivati Kolektivni ugovor za graditeljstvo.

Prema članku 91. Kolektivnog ugovora postoji organ za tumačenje tog ugovora.
Na taj način si osigurala sebe i imaš dokument za isplatu.
ok, hvala svima, javim vam odgovor
kleya36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 10:31   #1056
evo zvala sam savjetnike iz RRIFa i kažu mi da se minuli rad obračunava i na staž ostvaren i u drugoj državi...
kleya36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 12:22   #1057
Quote:
kleya36 kaže: Pogledaj post
evo zvala sam savjetnike iz RRIFa i kažu mi da se minuli rad obračunava i na staž ostvaren i u drugoj državi...
Najbolje je pitati organ za tumačenje kolektivnog ugovora..

Prema pravilniu o radnoj knjižici, radnim knjižicama smatraju se i radne knjižice izdane na području republika bivše SFRJ prije 8. listopada 1991. godine.
Budući da radnu knjižicu izdaje županijski ured nadležan za poslove rada prema mjestu prebivališta odnosno boravišta osobe koja zatraži izdavanje radne knjižice ili prema sjedištu poslodavca sa kojim osoba koja zatraži izdavanje radne knjižice sklapa ugovor o radu, bilo bi čudno da npr. naš radnik radi u Njemačkoj i da mu poslodavac ispunjava staž u našu radnu knjižicu.

ps...možeš misliti kak bi u njemačkoj ili japanu priznali naš radni staž za neka njihova prava
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 14:20   #1058
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Najbolje je pitati organ za tumačenje kolektivnog ugovora..


ps...možeš misliti kak bi u njemačkoj ili japanu priznali naš radni staž za neka njihova prava
poslala sam upit potpisnicima pa ćemo vidjeti šta kažu...navodno se priznaje radni staž ostvaren u zemljama sa kojima RH ima potpisan ugovor o socijalnom osiguranju
kleya36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 07:35   #1059
Evo saznala ja neštove što je upisano u radnu knjižicu(našu)vrijedi za obračun minulog rada.
Ali ipak mislim da to stoji od poslodavca do poslodavca,kao da se oni držr Kolektivnih ugovora zar ne?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 08:38   #1060
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Evo saznala ja neštove što je upisano u radnu knjižicu(našu)vrijedi za obračun minulog rada.
Ali ipak mislim da to stoji od poslodavca do poslodavca,kao da se oni držr Kolektivnih ugovora zar ne?
tako je dubravka, a što kad djelatnik ima dvije radne knjižice, jednu izdanu u BIH (SFRJ) i u njoj x godina radnog staža i drugu izdanu u RH i u njoj radni staž...u tome je problem...
kleya36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:32.