Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2011., 17:36   #1
Brokula i cvjetača

Poz svima
Ovako, ove godine sam zasadila brokulu i cvjetaču, a popriličan sam početnik u svemu tome. Super su mi se sadnice primile i bome su narasle. Zasadila sam sredinom petog mjeseca. Kad su malo porasle sam zagrnula zemljom. Zalijevam redovito i mičem korov.
Međutim još ništa od glavica. Koliko vremena treba da se glavice počnu razvijati? Da li trebam još nešto napravit a da ne znam?
negdje sam pročitala da se prva glavica kod brokule treba odrezati da niknu nove?

I na nekim listovima cvjetače su mi se pojavili žuti rubovi.

Googlala sam, ali baš nisam nešto korisno našla. Uglavnom kalendare sadnje i sl.

Hvala unaprijed na savjetima.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 23:34   #2
nemamo povrtlare na forumu?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 09:58   #3
Da baš čudno. Da nisam fulala podforum?
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 11:53   #4
ne, nisi u krivom podforumu. taj podforum je osmisljen bas za takve pitanja.

posto sama nisam povrtlarka, upitala sam susjedu dalmatinku o brokuli i cvjetaci. nista shvatila osim jednoga nisam a to je da se trebaju vezati listici u "glavu". negdje 4-5 listic. dakle, zakasnila si.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 12:31   #5
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Poz svima
Ovako, ove godine sam zasadila brokulu i cvjetaču, a popriličan sam početnik u svemu tome. Super su mi se sadnice primile i bome su narasle. Zasadila sam sredinom petog mjeseca. Kad su malo porasle sam zagrnula zemljom. Zalijevam redovito i mičem korov.
Međutim još ništa od glavica. Koliko vremena treba da se glavice počnu razvijati? Da li trebam još nešto napravit a da ne znam?
negdje sam pročitala da se prva glavica kod brokule treba odrezati da niknu nove?

I na nekim listovima cvjetače su mi se pojavili žuti rubovi.

Googlala sam, ali baš nisam nešto korisno našla. Uglavnom kalendare sadnje i sl.

Hvala unaprijed na savjetima.
Kod cvjetače isto i brokule je najbitnije "pravi odabir sorte", imaš sorte za ranu,srednje ranu.....kasnu proizvodnju,na svakoj vrećici sjemena piše kolika joj je vegetacija,zatim je bitno lisna masa,dali zatvara glavicu,veličina iste itd.Treba radit zaštitu od bolesti,zemlja nesmije imat pomanjkanje bora,ph 6.Brokule imaš više sorata jedna radi samo glavicu bez zaperaka,druga kad joj odrežeš glavu radi zaperke,jednoj je glava rasipana druge imaju kompakne glave.....
pozz!


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 16:06   #6
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ne, nisi u krivom podforumu. taj podforum je osmisljen bas za takve pitanja.

posto sama nisam povrtlarka, upitala sam susjedu dalmatinku o brokuli i cvjetaci. nista shvatila osim jednoga nisam a to je da se trebaju vezati listici u "glavu". negdje 4-5 listic. dakle, zakasnila si.
Nije ni meni jasno Možda je mislila da se trebaju zaštititi "cvijetovi" od sunca pa se stavljaju listovi gore? A to sam radila.
Iako ima napretka, na cvjetači su se počele pojavljiti glavice, onako se zatvaraju kao kod zelja glave.
A brokula je ista.
kasnije sam uspjela naći da žutilo na listovima znači previsoka temperatura, a bome je vruće zadnji tjedan.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 16:09   #7
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Kod cvjetače isto i brokule je najbitnije "pravi odabir sorte", imaš sorte za ranu,srednje ranu.....kasnu proizvodnju,na svakoj vrećici sjemena piše kolika joj je vegetacija,zatim je bitno lisna masa,dali zatvara glavicu,veličina iste itd.Treba radit zaštitu od bolesti,zemlja nesmije imat pomanjkanje bora,ph 6.Brokule imaš više sorata jedna radi samo glavicu bez zaperaka,druga kad joj odrežeš glavu radi zaperke,jednoj je glava rasipana druge imaju kompakne glave.....
pozz!


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
Hvala na savjetima ali ne znam tocno koju sortu imam, ne pitaj zašto (ali čitaj svekrva)
Nisam imala sjeme nego su kupljene sadnice pa sam presađivala.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 19:08   #8
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Nije ni meni jasno Možda je mislila da se trebaju zaštititi "cvijetovi" od sunca pa se stavljaju listovi gore? A to sam radila.
Iako ima napretka, na cvjetači su se počele pojavljiti glavice, onako se zatvaraju kao kod zelja glave.
A brokula je ista.
kasnije sam uspjela naći da žutilo na listovima znači previsoka temperatura, a bome je vruće zadnji tjedan.
Kod cvjetaće je još bitno da da kompaktnu(zbijenu),bijelu glavu.Ako je posađena ona sorta koja sama ne zatvara glavu onda je potrebno(snaći se) i stavljati listove na glavice ili još efektivnije, uhvatiti sve listove prema gore i staviti gumicu.Sada to napravi, pošto neznaš o kojoj se sorti radi.
Ako su se počele pojavljivati glavice onda će biti sve uredu.
Pripaziti na buhać i gusjenicu, jer naprave velike štete.
pozz!


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 21:46   #9
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Kod cvjetaće je još bitno da da kompaktnu(zbijenu),bijelu glavu.Ako je posađena ona sorta koja sama ne zatvara glavu onda je potrebno(snaći se) i stavljati listove na glavice ili još efektivnije, uhvatiti sve listove prema gore i staviti gumicu.Sada to napravi, pošto neznaš o kojoj se sorti radi.
Ako su se počele pojavljivati glavice onda će biti sve uredu.
Pripaziti na buhać i gusjenicu, jer naprave velike štete.
pozz!


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
Raport:
Brokula razvija glave i već su fine, bit će dobre. Cvjetača kako koja, podvezala ih i još čekam.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 01:10   #10
Kod mene cvjetača u listu, a brokula izvrsno, samo sam je izgleda prerano posadio. ako u sljedećih par dana ne pojedemo svu brokulu, ode u cvat. To je kad ne sijem svoje sjeme, nego kupim flance, hebiga, nemreš sve.........
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 11:12   #11
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Kod mene cvjetača u listu, a brokula izvrsno, samo sam je izgleda prerano posadio. ako u sljedećih par dana ne pojedemo svu brokulu, ode u cvat. To je kad ne sijem svoje sjeme, nego kupim flance, hebiga, nemreš sve.........
Već nju možeš jest? Vau, moja još nije tako velika. Kolike su ti uopće glave? Ono otprilike?
I da, baš sam razmišljala kad ću to sve pojest. Pa ću vjerovatno velik dio stavit u zimnicu.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2016., 12:04   #12
Na koji razmak se sadi brokula?
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2016., 16:55   #13
U redu 40-60cm,a između redova 60-70cm...
Razmak sadnje zavisi od sorte koja se sadi,rane idu na gušće,a kasnije na rjeđe...tako je to kod svih kupusnjača...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2016., 23:34   #14
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
U redu 40-60cm,a između redova 60-70cm...
Razmak sadnje zavisi od sorte koja se sadi,rane idu na gušće,a kasnije na rjeđe...tako je to kod svih kupusnjača...
Ok, tnx!
Btw, jel' kasno za sijanje kelja pupčara?
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2016., 00:13   #15
Da...najraniji ima vegetaciju 135 dana...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:28.