Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za "otvorene izborne liste", glasovanje za jednog ili više kandidata u okviru jed
Da 7 87.50%
Ne 0 0%
Ne znam 1 12.50%
Glasovatelji: 8. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2012., 13:40   #1
"Otvorene izborne liste" - put ka boljoj Hrvatskoj

Postoji više tumačenja "otvorenih izbornih lista", no ovdje ćemo pričati o konkretno jednom tumačenju.

Govorimo o slučaju kada se može glasovati za jednog ili više kandidata u okviru jedne političke stranke.

Vaš glas se zbraja stranci, ali i kandidatu tako da recimo u sabor ulaze kandidati sa najvećim brojem glasova a ne prema stranačkom poretku. Znači, birači mogu da promijene redoslijed kandidata na listi.

Sa zatvorenim listama, političke stranke određuju redoslijed kandidata na glasačkom listiću, a birači pružaju podršku čitavoj listi bez ikakve mogućnosti da promijene redoslijed dodjele mandata kandidatima.

Zašto takve liste? Evo primjer. Recimo, glasač ste HDZ-a al vam se ne sviđa Kosorica. I tako većini glasača HDZ-a. Nakon zbrajanja ona dobija najmanje glasova, ne ulazi u Sabor, njena politička karijera je praktički gotova. Sva ova predstava oko izbora za predsjednika HDZ-a bi bila nepotrebna. I tako isto u SDP-u.

Bojim se da smo sa sa "zatvornim listama" osuđeni "doživotno" na iste nesposobne političare i da se samo vrtimo u krug bez izlaza. Što vi mislite? Pored ovih naših političko-stranačkih monopolista, kako se uopće izboriti za jedan takav demokratski napredak? Kako u Hrvatski izborni sustav uvesti "otvorene liste"?
Razbijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 13:48   #2
Molim moderaturu da ako može promijeni, tj. skrati anketno pitanje tako da je cijelo vidiljivo.

Recimo ovako: "Otvorene izborne liste", glasovanje za jednog ili više kandidata u okviru jedne stranke?

I da prebaci ovu temu na možda neki drugi podforum, ako to smatra potrebnim.

Hvala.
Razbijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 16:58   #3
Slaba aktivnost na ovoj temi možda ukazuje da mnogi nisu uopće ni čuli za "otvorne liste".
Razbijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 17:02   #4
Kao manje zlo da.
ALi ni to mi nije među boljim izborim sustav.

Ja sam za Britanski,koji mi je toliko dobar da čak nadilazi i moju antipatiju prema toj zemlji
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 10:26   #5
Ništa ovi danas neće učiniti da si režu granu koju su sami osmislili. Ljudi idu na listu po komunističkom modelu poslušnosti, a s takvima se uvijek može manipulirati iako možda drugačije misle. To je nedemokratska praksa u korist uskih i nenarodnih interesa većine. Najbolja bi bila varijanta da se ljudi sami kandidiraju a da građani biraju istog ili ne, a da je stranka sporedna kod kandidature.No, mi moramo izgleda podnjeti križ kojeg nosimo a taj križ je postkomunizam.
__________________
V.Gotovac: "Ono što je umrlo u Moskvi, umrijet će i ovdje."
Fantom47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 10:41   #6
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Kao manje zlo da.
ALi ni to mi nije među boljim izborim sustav.

Ja sam za Britanski,koji mi je toliko dobar da čak nadilazi i moju antipatiju prema toj zemlji
Zašto manje zlo?

Zar nisu otvorene liste puno bolje od ovoga sada?
Razbijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 10:50   #7
Quote:
Fantom47 kaže: Pogledaj post
Ništa ovi danas neće učiniti da si režu granu koju su sami osmislili. Ljudi idu na listu po komunističkom modelu poslušnosti, a s takvima se uvijek može manipulirati iako možda drugačije misle. To je nedemokratska praksa u korist uskih i nenarodnih interesa većine. Najbolja bi bila varijanta da se ljudi sami kandidiraju a da građani biraju istog ili ne, a da je stranka sporedna kod kandidature.No, mi moramo izgleda podnjeti križ kojeg nosimo a taj križ je postkomunizam.
koliko ti puno o komunizmu razmisljas, a komunist je ostvario neovisnu hrvatsku.

to nisu nikakvi komunisti nego obicni lopovi koji se dokopaju vlasti u svakom sistemu. nije mi jasno kak to vecini nije jsano? i tito bi bio liberal da je uvidio sansu tako doci na vlast...
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 11:14   #8
Quote:
flatoos kaže: Pogledaj post
koliko ti puno o komunizmu razmisljas, a komunist je ostvario neovisnu hrvatsku.

to nisu nikakvi komunisti nego obicni lopovi koji se dokopaju vlasti u svakom sistemu. nije mi jasno kak to vecini nije jsano? i tito bi bio liberal da je uvidio sansu tako doci na vlast...
flatoos. Ne razmišljam ja o tzv. komunizmu, meni je tamo bilo relativno dobro, već o posljedicama koje je taj tzv.komunist učinio većini građana Hrvatske.Malo je komunista bilo u Jugoslaviji,na prste jedne ruke, svi drugi su koristili članstvo u KPJ za osobne probitke i privilegije, koje su se u državi Hrvatskoj razvile do neslućenih razmjera, ali su i pokazale kakvi su to ljudi bili. Ja pa ja.
__________________
V.Gotovac: "Ono što je umrlo u Moskvi, umrijet će i ovdje."
Fantom47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 11:30   #9
Quote:
Fantom47 kaže: Pogledaj post
flatoos. Ne razmišljam ja o tzv. komunizmu, meni je tamo bilo relativno dobro, već o posljedicama koje je taj tzv.komunist učinio većini građana Hrvatske.Malo je komunista bilo u Jugoslaviji,na prste jedne ruke, svi drugi su koristili članstvo u KPJ za osobne probitke i privilegije, koje su se u državi Hrvatskoj razvile do neslućenih razmjera, ali su i pokazale kakvi su to ljudi bili. Ja pa ja.
onda isto razmisljamo, ali to nije komunizam nego hrvatska gramzivost i stav bolje da ja imam sada i nek sve ode u kurac skupa sa mojim blagostanje nego da mi se da sansa da zaradim i da svi bolje prosperiramo u buducnosti.

ne trebaju nama otvorene liste vec funkcioniranje pravne drzave, zabrana predizbornih lazi jer tko bolje laze ima vecu mogucnost doci na vlast sto je zaista apsurd.

ako ovi novi nista ne naprave onda nam je zaista trebao ostati hdz na vlasti pa da raja konacno popizdi i objesi vrhusku o lampe od trga pa do glavnog kolodvora u svrhu upozorenja onima koji dolaze.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:04.