Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2016., 18:22   #241
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Pa to što se odnosi na jedan, konkretan simbol nije nimalo zanemarivo. Ili ti misliš da bi pravorijek Suda bio isti za zvijezdu i za nacističku svastiku? Normalno da ne bi...

Ovo samo ide u prilog tome da nije svaka crvena zvijezda ista. To je međunarodno prepoznatljiv simbol koji se svugdje koristio. Ali pozdrav Za dom spremni je vrlo specifičan za razdoblje NDH i ne može ga se promatrati na način da je sad odjednom OK jer ga je ustaštvom inspirirana postrojba koristila u vrijeme rata, kad je vladalo bezakonje i simboli su nam bili zadnja rupa na svirali.
ZDS u kontekstu HOS-a generalno nije bio problematičan od prvog dana do nedavno uključujući i samog Račana i Tuđmana. Ne vidim zašto je sada nastao problem sa HOS-ovim ZDS.
hr1u00 is offline  
Old 07.12.2016., 18:23   #242
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Ne vidim zašto je sada nastao problem sa HOS-ovim ZDS.
To je jako dobro pitanje....ali se odgovor mnogima nebi svidio.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 07.12.2016., 18:40   #243
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
A ja sam siguran da ne bi jer ZDS nije bio službeni pozdrav/slogan hrvatske vojske za vrijeme rata da bi ga npr. općenito mogli vezati uz težnju Hrvata da obrane svoj teritorij od agresije pa da nam svima predstavlja nešto drugo u odnosu na 41., nego je bio slogan jednog dijela postrojbi, koje su, osim slogana, preuzele i čitav niz drugih ustaških obilježja. A niti je međunarodno prepoznatljiv simbol na razini crvene petokrake nego vrlo specifičan, kao što sam već ranije napisao.
Nije bio slogan samo tog dijela hr postrojbi o kojima govoriš, uz koje su se vezali i neki drugi ustaški simboli, već i nekih drugih postrojbi koje nemaju veze s HOS-om. Na pamet mi trenutno pada službena himna 2. gbr. HV.

Presude se i donose za pojedinačne slučajeve i zato je nebitna okolnost što se radi o simbolu koji nije međunarodno prepoznatljiv. Bitan je princip, a smatram da je on jasno izražen citiranom presudom Suda.

Quote:
Bez uvrede, ali nemaš ti pojma ni koliko ja imam godina ni u kakvom okruženju sam odgajan ni koji je bio stav mojih roditelja i obitelji o Jugoslaviji i Titu. Ako hoćeš, možemo o tome na PM. Ne nosim ja nikakve ideološke naočale. Samo sam alergičan na stalne pokušaje da se u našem društvu legalizira ustaštvo i kad se pravimo da se to ne događa zbog frustracija nekih ljudi iz razdoblja komunizma. Uvijek se jedno veže uz drugo i uvijek uz osudu ustaštva postoji taj ali.
Nisam te htjela uvrijediti. Moja primjedba o ideološkim naočalama je bila ograničena samo na tvoj gornji komentar jer mislim da se u konkretnom pitanju nisi postavio objektivno. Vjerojatno baš zbog te alergičnosti koju i sam spominješ!

Ja, recimo, nemam nikakve frustracije iz razdoblja komunizma i ne želim legalizirati ustaštvo, ali sam alergična kada me netko trpa u isti koš sa takvima i zaobilazi racionalne i logične argumente koji se iznose u prilog proširenom tumačenju pojedinih "ustaških" simbola (kao što su oni koje je iznio Žalac!). Pa onda, zbog takve alergije, ponekad nekoga "bocnem", kao tebe!
saurus is offline  
Old 07.12.2016., 18:42   #244
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
dugo mu je trebalo da shvati - nekoliko desetljeća
Glavno da je shvatio. Nekima nije dovoljno ni trostruko toliko vremena .
sjena- is offline  
Old 07.12.2016., 18:51   #245
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
mene samo zanima kako onima kojima su puna usta Vukovara u odredeno doba godine mogu smetati u HOS-ovci koji su bili i najveci heroji obrane?

nesto tu ne stima, kolaps i sukob u glavi
Ne smeta HOS, nego pozdrav

A pozdrav smeta jer pokazuje da Hrvati još nisu razčistili svoj identitet.

Quote:
petokrakicu
ali to ne sprijecava odredene ljude da je i danas slave i postavljaju

a ona je zagadena prosloscu :kava
A i pod šahovnicom su u ratu počinjeni neki zločini sa naše strane.

Jel to znači da je šahovnica zagađena prošlošću i da ju ne trebamo slaviti?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 07.12.2016., 18:54   #246
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ne smeta HOS, nego pozdrav

A pozdrav smeta jer pokazuje da Hrvati još nisu razčistili svoj identitet.



A i pod šahovnicom su u ratu počinjeni neki zločini sa naše strane.

Jel to znači da je šahovnica zagađena prošlošću i da ju ne trebamo slaviti?
cinjeni su zlocini pod grbom RH i u WW2, mozes li odgovoriti zasto se onda bez problema ponovno koristio u SRH i onda opet danas?

kako nije zagadena valuta kuna zajedno s grbom, a pozdrav ZDS je?
mozes li pronaci neku logiku?

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ne smeta HOS, nego pozdrav

A pozdrav smeta jer pokazuje da Hrvati još nisu razčistili svoj identitet.
kako ti moze ne smetati HOS koji se nazivao po ustaskim pukovnicima i koristio simboliku NDH dok je prvi stajao i primao udarce u Domovinskom ratu?
sivi svijet is offline  
Old 07.12.2016., 18:58   #247
zasto na branik domovine kada su je rusili i pljackali nisu stale neke dobrovoljne proleterske brigade s pozdravima Sloboda narodu, smrt fasizmu?
s petokrakom kao simbolom postrojbi?

nego eto tamo neki HOS-ovci?
sivi svijet is offline  
Old 07.12.2016., 18:59   #248
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
cinjeni su zlocini pod grbom RH i u WW2, mozes li odgovoriti zasto se onda bez problema ponovno koristio u SRH i onda opet danas?

kako nije zagadena valuta kuna zajedno s grbom, a pozdrav ZDS je?
mozes li pronaci neku logiku?



kako ti moze ne smetati HOS koji se nazivao po ustaskim pukovnicima i koristio simboliku NDH dok je prvi stajao i primao udarce u Domovniskom ratu?
Čovjek koji ima nešto mozga može razlučiti što je hrvatsko, a što je ustaško.
Nije ti to jako teško, ako se malo potrudiš skužit ćeš.
Ne smeta borbeno djelovanje HOS-a, ali smeta identificiranje hrvatstva sa ustaštvom koje se nastavilo sada i nakon rata.

Sam tuđman je hosovce stavio u regularnu vojsku da izbjegne međunarodnu osudu, pošto je franjo bio izrazito protuustaški raspoložen
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 07.12.2016., 18:59   #249
Quote:
Propatriamori kaže: Pogledaj post
Mediji koji su bolesno lijevo orijentirani vode prljavu, bezobraznu propagandu protiv ZDS zadnjih 7 godina.

Dajte više referendum o tome ako imate muda. Nek referendumsko pitanje bude "jeste li za to da pozdrav bude definiran kao zločinačko fašistički i zakonom kažnjiv?"
ZA PROTIV
Rezultat bi bio:
Za - 27%
Protiv - 73%
Ne može se referendumom protiv ljudskih prava...

Kako je idol SDPOvaca i vlasnik najljepšeg zagrebačkog trga svojedobno zborio

"Dekokratija da, ali ne za klasne neprijatelje"...

I kad bi to bilo izglasano, ljevičari bi našli način kako da izigraju voilju naroda, kao što su izigrali oduku referenduma o braku...
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is online now  
Old 07.12.2016., 19:00   #250
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Čovjek koji ima nešto mozga može razlučiti što je hrvatsko, a što je ustaško.
Nije ti to jako teško, ako se malo potrudiš skužit ćeš.
Ne smeta borbeno djelovanje HOS-a, ali smeta identificiranje hrvatstva sa ustaštvom koje se nastavilo sada i nakon rata.

Sam tuđman je hosovce stavio u regularnu vojsku da izbjegne međunarodnu osudu, pošto je franjo bio izrazito protuustaški raspoložen
nisi odgovorio

zasto moze ustaska kuna, a ne ustaski ZDS?
mozes li pronaci neku logiku zasto prihvacas valutu koje je jedino postojala u povijesti za vrijeme NDH bez ikakvih problema?
kako je ona s ustaske postala i hrvatska?

imas li mozga?
sivi svijet is offline  
Old 07.12.2016., 19:05   #251
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
mene samo zanima kako onima kojima su puna usta Vukovara u odredeno doba godine mogu smetati u HOS-ovci koji su bili i najveci heroji obrane?

nesto tu ne stima, kolaps i sukob u glavi
******
a di na temi je itko napisao da mu smetaju HOS-ovci?????
zakaj skrećeš temu?

Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
****Ja, recimo, nemam nikakve frustracije iz razdoblja komunizma i ne želim legalizirati ustaštvo, ali sam alergična kada me netko trpa u isti koš sa takvima i zaobilazi racionalne i logične argumente koji se iznose u prilog proširenom tumačenju pojedinih "ustaških" simbola (kao što su oni koje je iznio Žalac!). Pa onda, zbog takve alergije, ponekad nekoga "bocnem", kao tebe!
ni ja nemam nikakove frustracije iz doba komunizma (iako bi ih mogla imati - preci su nahebali od svih strana )

ali sam, kao i ti alergična, kada me netko trpa u isti koš - točnije komunjare - samo zato jer nisam za HDZ
a dodatno, preko godinu dana sam ovdje na forumu prajtički molila, prije predzadnjih izbora da netko da suvisle argumente za što dati glas HDZ-u

i, da živo mi se fućka za prošlost - a "probudim" se kad počnu "bockati" sa avetima prošlosti

kratko i jasno - ZDS je teritorijalno ograničen, veže se uz NDH, uskrsnuo je nakon 45 godina i svako isticanje nije dobronamjerno.
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Old 07.12.2016., 19:08   #252
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
nisi odgovorio

zasto moze ustaska kuna, a ne ustaski ZDS?
mozes li pronaci neku logiku zasto prihvacas valutu koje je jedino postojala u povijesti za vrijeme NDH bez ikakvih problema?
kako je ona s ustaske postala i hrvatska?

imas li mozga?
A tako znači, pričam s desničarom koji ne zna ništa o hrvatskoj kulturi

Pogledaj ovaj novac iz 13. stoljeća i reci nam koja je životinja na njemu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 07.12.2016., 19:19   #253
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
a di na temi je itko napisao da mu smetaju HOS-ovci?????
zakaj skrećeš temu?
nije mi jesano kako tebi ne smetaju ljudi koji su se borili pod ustaskim znakovljem i cije su se postrojbe nazivale ustaskim zapovjednicima?
sivi svijet is offline  
Old 07.12.2016., 19:22   #254
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
nije mi jesano kako tebi ne smetaju ljudi koji su se borili pod ustaskim znakovljem i cije su se postrojbe nazivale ustaskim zapovjednicima?
tebi štošta toga nije jasno
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Old 07.12.2016., 20:12   #255
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
kratko i jasno - ZDS je teritorijalno ograničen, veže se uz NDH, uskrsnuo je nakon 45 godina i svako isticanje nije dobronamjerno.
Za alergiju razumijem... Ali ovo citirano jednostavno nije točno.

Pogledaj još jednom onaj Žalčev upis na koji se stalno osvrćem i pokušaj obrazložiti zašto ne prihvaćaš njegove argumente. Ustaški pokret je počeo puno prije WW2, kao odgovor na tlačenje hrvatskog naroda u prvoj Jugoslaviji. To ne smije biti zanemareno u sagledavanju mogućih značenja slogana "za dom spremni", možemo li se oko toga složiti? A to onda znači da razdoblje DR nije jedino razdoblje kada se pod tim simbolom vodila pravedna borba.

Uočila sam tvoj odgovor kojim si se dotakla tog pitanja, gdje si napisala kako je NDH puno značajnije obilježila taj simbol... Ali pokušaj sada napraviti korak dalje od toga i upitaj se zašto je tako, odakle takva percepcija u hrvatskoj javnosti. Pa ćeš vidjeti da je velikim dijelom posljedica 45-godišnje propagande u kojoj se ustaški pokret prikazivao krajnje jednostrano, kao nacistički i zločinački, zanemarujući korijene iz kojih je iznikao, a koji su bili zločinački prema hrvatskom narodu. Propagande koja dolazi iz iste kuhinje kao i ova danas, kada se diže neviđena hajka zbog jedne spomen ploče sa "pogrešnim" simbolom, ignorirajući činjenicu da su ljudi u čiji spomen je ploča podignuta pod njim branili ovu državu.

Ispod te simbolike je bilo i dobroga i lošega, a stav o tome što je značajnije najviše ovisi o osobnom iskustvu i patnjama pogođenih, no nikako se ne bi smjela ignorirati činjenica da postoje dvije strane iste medalje i da nije sve crno-bijelo. I onda, u skladu s tim, uključiti razum i svaku situaciju procjenjivati zasebno, od slučaja do slučaja.

Ne vidim drugi put prema ozdravljenju ovog naroda, zapravo sam sigurna da ga nema.

Naravno, isto vrijedi i za drugu stranu, simbole vezane uz antifašizam i komunizam.
saurus is offline  
Old 07.12.2016., 20:25   #256
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Avnojske granice su 1945., po pobjedi "krojača" bile samo forma, administrativna, republička, unutardržavna struktura - nikakva država.

Činjenica
Drug Tito je pogriješio što SRH nije uspostavio samo zapadno od linije Virovitica-Karlovac-Karlobag. U tom slučaju Domovinskog rata ne bi bilo jer bi BG bio zadovoljan takvim hrvatskim granicama.
Odnosno, pogriješio je što je uopće uspostavio SRH. Da je nije uspostavio, Tuđman ne bi imao gdje doći na vlast, niti bi imao što osamostaliti i obraniti.
plan is offline  
Received Infraction
Old 07.12.2016., 20:30   #257
Zabrinjava cinjenica da nitko od vladajucih nije u stanju jasno i glasno osuditi ZDS i reci da je to ustaski pozdrav i da
ga treba zabraniti, umjesto osude,sve nekako mlako i uvijeno,neuvjerljivo.A jos su kao umjereni na vlasti poput
Plenkovica i vecine u vladi

Svjedocimo porastu ekstremizma,fasizma,netolerancije.To nije smjer kojim bi ova drzava trebala ici,drzava koja
je utemeljena i postoji zahvaljujuci antifasistima..
balkanunited is offline  
Old 07.12.2016., 20:45   #258
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Tom logikom onda i petokraka ima svoje mjesto u Hrvatskoj. Činjenica da je kao simbol zlouporabljena ne negira činjenicu da su se pod tim simbolom desile neke od najsvjetlijih ratnih i herojskih primjera stvaranja antifašističke RH na čijim je temeljima građena i moderna RH.

Šta ćemo sad?
Dopustiti marginalcima s obje i svih strana da slave što žele slaviti, tj. napokon liberalizrati Hrvatsku od mekanog fašizma cenzure te dopustiti slobodu govora i slobodu misli njezinim građanima, stvoriti slobodno tržište ideja
satnik is offline  
Old 07.12.2016., 20:50   #259
Stavljati u isti kos simbole antifasisticke borbe i antifasiste koji su oslobodili Hrvatsku, sa fasistima i Hitlerovim
saveznicima je u najmanju ruku neukusno

Pod petokrakom se oslobadjala Istra,Dalmacija i ostatak Hrvatske,da nije bilo tako danas bi ja zivio u Italiji a
ne Hrvatskoj
balkanunited is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:57.