Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2017., 08:16   #161
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Priča se o životu,ne preživljavanju i krpanju. Par postova iznad sam stavio brzinski izračun troškova i tih 5000 kn je taman dovoljno da živiš bez ulaska u minus.ali svaki veći trošak poput svadbi,krštenja i rođendana moraš planirati i negdje rezati te stavljat sa strane.

U stanu nasamo nema šanse sa 3000 kn. Režije te ne ispadaju ispod 700-800 kn da se na glavu postaviš,a stan nać ispod 200 eura je lutrija. Čak i ako nađeš stan sa režijama za 1500 kn,nakon troškova hrane,ostane ti jedva dovoljno za ostale potrebe (prijevoz,obuća,kozmetika,sredstva za čišćenje). Ironija je da osoba koja ima tako nisku plaću treba trošiti na hranu u prosjeku više jer obično rade fizički zahtjevnije poslove.

Baš zato jer su se djelili krediti olako smo i dobili situaciju franak. Uz to,ljudi su imali i jamca,dva,tri.
Nisi u pravu. Preko ljeta ako imaš brojila možeš s režijama proći i na 300-500 kuna. u sezoni grijanja ovisi koliko si doma. a što se tiče ostalih troškova najviše se potroši na hranu.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 08:20   #162
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Ne znam k ako ste uspjeli (neki) zaključiti da jedem nezdravo samo zato jer mi nije dovoljno 7, a bome ni 10 kn za prosječan obrok.
Krafnu nisam jela od poklada. A i onda sam pojela jednu.
Svaki dan jedem cca 700g voća i povrća... dobar dio tog povrća je domaće.... Također većina mesa koje jedem je domaća piletina, ostalo meso rijetko jedem.
Al jbg...eto, pojedem kruh iz pekare, kolače, sladoled... tunjevinu iz konzerve... štaš... nepopravljiva sam...

5000kn sa stanarinom od oko 1500kn NIJE ugodan život. Vjeruj mi.

(da, netko se zapjenio ovdje oko mojih prihoda 7-8 tis. kn... pa eto, da se pjeni još više - prosječno mjesečno zarađujem 8,5 tis.kn i sigurno mi se neda zamarati oko svake kune za hranu... ali ponavljam - to ne znači da jedem isključivo gotovu hranu i isključivo smeće i da se isključivo tako hranim... ne hvalim se time da nemam vremena skuhati ručak, to je činjenica, ali više od vremena fali mi volje... kuhati za 1 osobu nije baš neki gušt... )
Nije ovo tema za hvaliti se prihodima, ja eto imam peteroznamenkaste pa što. zato poštedi nas toga, kao i priča o integralnom kruhu i zdravoj prehrani jer nije tema koliko je mjesečno dovoljno šopingoholičarki da preživi, nego prosječnom čovjeku.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 08:24   #163
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
Pa nije da ja ne mogu pojesti, problem je kaj ne mogu to kaj pojedem izgubiti pa se tovim

Inace, dalo se prije 2-3 godine u zg naci stanova po 1000-1200 kn ( mi smo dvoje rentali jedan za 1000 mjesecno u sigetu )
Tema je koliko treba samcu, posto nije koliko najmanje treba slozio bih se da s 4000- 5000 ima ok normalni zivot
Pa naravno da ćeš gledati koliko najmanje treba, jer u protivnom tema nema baš nekog smisla. Vidiš i sam da ovdje ima ljudi koji jedu integralni kruh i vjerojatno ono navodno eko voće i idu na kave od 15 kn svaki dan pa tu prodaju maglu da se bez 5000 ne može preživjeti.

Postoje u ekonomiji elastična i neelastična dobra. Mi ovdje raspravljamo o onima koji imaju malu elastičnost, zato ostavite se na ovoj temi luksuza jer na taj način možemo doći i do 10 000 kn.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 09:21   #164
Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
Nisi u pravu. Preko ljeta ako imaš brojila možeš s režijama proći i na 300-500 kuna. u sezoni grijanja ovisi koliko si doma. a što se tiče ostalih troškova najviše se potroši na hranu.
Samo što u našim računima najmanja stavka je sama potrošnja. Imao sam stan koji je prazan,isprobao jedan mjesec bez da ih upalim i jedan mjesec da gore na 21 stupanj. Razlika u računu mizerno manja ako radijatori ne rade. Toplana je zlo. Holding obračunava po kvadratu ili po članu. Ok,imaš vodomjer,pa ti voda ispadne realnija,ali na ostalo ne možeš utjecati. I da,sad ćeš reći da gazda treba plaćati pričuvu. Uvijek ju plati podstanar. Ili direktno ili indirektno kroz uvećanu stanarinu. Struja i dalje ima onu glupost sa očitanjima i računanjem razlike. Recimo da hrt izbjegneš nekako. U stanu fiksni nemaš jer ti ne treba,ma ni tv nemaš jer ti ne treba,ali imaš bar nekakav internet i mobitel. To je još minimalno 140 kn net i 50 kn bon. Mobitel i net u 21 stoljeću nisu luksuz.

Btw ne priča se o tome koliko je minimum za preživiti. Nego koliko treba samcu za život. Ljudi kombiniraju i preživljavaju i sa minimalcima. Ali to je životarenje na žalost.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 09:40   #165
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Samo što u našim računima najmanja stavka je sama potrošnja. Imao sam stan koji je prazan,isprobao jedan mjesec bez da ih upalim i jedan mjesec da gore na 21 stupanj. Razlika u računu mizerno manja ako radijatori ne rade. Toplana je zlo. Holding obračunava po kvadratu ili po članu. Ok,imaš vodomjer,pa ti voda ispadne realnija,ali na ostalo ne možeš utjecati. I da,sad ćeš reći da gazda treba plaćati pričuvu. Uvijek ju plati podstanar. Ili direktno ili indirektno kroz uvećanu stanarinu. Struja i dalje ima onu glupost sa očitanjima i računanjem razlike. Recimo da hrt izbjegneš nekako. U stanu fiksni nemaš jer ti ne treba,ma ni tv nemaš jer ti ne treba,ali imaš bar nekakav internet i mobitel. To je još minimalno 140 kn net i 50 kn bon. Mobitel i net u 21 stoljeću nisu luksuz.

Btw ne priča se o tome koliko je minimum za preživiti. Nego koliko treba samcu za život. Ljudi kombiniraju i preživljavaju i sa minimalcima. Ali to je životarenje na žalost.
Kažeš da je toplana zlo. Pitao bi te kada dođe obračun za plin pa vidiš da je mjesečna rata grijanja u zimskim mjesecima 1500-2000 kn za stan od 50-70 m2. Kad se zbroji i oduzme na kraju ti i toplana i brojilo dadju na isto. jedina prednost brojila je što zimi možeš zavrnuti i plaćati samo paušal
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 09:57   #166
Ma kod nas je sve zlo kad su u računima veće stavke paušali i razne pizdarije od prave potrošnje. Pogotovo sad kad su uveli razdjelnike. Čim kreneš malo jače grijati,skaču i računi. Isti drek je da prostiš. Jednostavno stanarina i režije dosta love pojedu,a na njima se može štediti mizerno malo i pri tome si odrođeni komfor uskraćuješ. Jedino na čemu se da koliko toliko uštediti je odjeća,kozmetika,klopa i ti sitni gušti. Znam ljude kojima je na žalost odlazak u kino postao teško dostižan luksuz osim onim danima kad je neka akcija. Plaće u Hr ne prate troškove života.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 15:18   #167
http://www.jutarnji.hr/life/zdravlje...vijek/6618228/

Loša prehrana uzrok je svake pete smrti, rolandus zajebi buraniju praziluk cveklu pasulj i šargarepu, nakrhaj se vruće janjetine s mladim lukom
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 17:31   #168
Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
Kažeš da je toplana zlo. Pitao bi te kada dođe obračun za plin pa vidiš da je mjesečna rata grijanja u zimskim mjesecima 1500-2000 kn za stan od 50-70 m2. Kad se zbroji i oduzme na kraju ti i toplana i brojilo dadju na isto. jedina prednost brojila je što zimi možeš zavrnuti i plaćati samo paušal
1500-2000 za plin??? isusa ti boga pa šta ti radiš sa kaldajom, radi 24 sata ??? kod mene u rudešu 64 kvadrata, doduše sa dobrom fasadom i prozorima max 400 kn/ mj., grijanje, kuhanje, topla voda
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 17:34   #169
kod mene stan 100m2 novogradnja dobra izolacija pvc stolarija zimi 600knmj grijanje,kuhanje, topla voda.
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 17:42   #170
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
1500-2000 za plin??? isusa ti boga pa šta ti radiš sa kaldajom, radi 24 sata ??? kod mene u rudešu 64 kvadrata, doduše sa dobrom fasadom i prozorima max 400 kn/ mj., grijanje, kuhanje, topla voda
očito nema etažno plinsko čim spominje plaćanje paušala...
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:26   #171
Meni je dovoljno u prosjeku 7 kn dnevno za hranu. Da, dobro ste pročitali. Doduše, poprilično mi je dosadna prehrana i teško mi je za izdržati ponekad, ali evo, već sedmu godinu mi uspijeva, samo treba imati jaki karakter.

Svaki dan jedem isključivo kruh i mast. Kruh kupim uvijek standardni od 700 grama koji mi traje po tri dana, za svaki obrok si narežem tri šnite kruha, oko 60 grama svaka, te premažem domaćom svinjskom masti. Mast me izađe 7 kn po kilogramu i traje mi obično od dva i pol do tri mjeseca ( u zimskim mjesecima pojedem malo više, pa manje i traje ).
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:32   #172
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Meni je dovoljno u prosjeku 7 kn dnevno za hranu. Da, dobro ste pročitali. Doduše, poprilično mi je dosadna prehrana i teško mi je za izdržati ponekad, ali evo, već sedmu godinu mi uspijeva, samo treba imati jaki karakter.

Svaki dan jedem isključivo kruh i mast. Kruh kupim uvijek standardni od 700 grama koji mi traje po tri dana, za svaki obrok si narežem tri šnite kruha, oko 60 grama svaka, te premažem domaćom svinjskom masti. Mast me izađe 7 kn po kilogramu i traje mi obično od dva i pol do tri mjeseca ( u zimskim mjesecima pojedem malo više, pa manje i traje ).
sve je to buržujski luksuz.
nesiguran si, nesposoban i previše trošiš.
ništ od tebe takvoga...previše je to masti.
pitaćete starost gdje je bila mladost...

moglo je to i skromnije! :klap:
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:57   #173
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Meni je dovoljno u prosjeku 7 kn dnevno za hranu. Da, dobro ste pročitali. Doduše, poprilično mi je dosadna prehrana i teško mi je za izdržati ponekad, ali evo, već sedmu godinu mi uspijeva, samo treba imati jaki karakter.

Svaki dan jedem isključivo kruh i mast. Kruh kupim uvijek standardni od 700 grama koji mi traje po tri dana, za svaki obrok si narežem tri šnite kruha, oko 60 grama svaka, te premažem domaćom svinjskom masti. Mast me izađe 7 kn po kilogramu i traje mi obično od dva i pol do tri mjeseca ( u zimskim mjesecima pojedem malo više, pa manje i traje ).
nemoj reć da ne prospeš malo soli ili crvene paprike po maščobi ???
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 23:04   #174
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Za 7-15 Kn po toplom obroku tj. ručku možeš se hraniti kvalitetno i zdravo prema svim nutricionističkim pravilima. A važnijeg kriterija od toga nema, taman da imaš na raspolaganju milijun dolara. 15 Kn je slučaj kada imaš mesa u obroku.

Dakle puno povrća, špinat, kelj, blitva, krumpir na lešo i slično. Grah, riža, grašak, mahune. Goveđa juha. Povremeno meso jer prema pravilima nije ga preporučljivo uzimati puno (osim ako si klinac u razvoju). Mesni obrok - šnicl treba biti da stane na dlan, ne veći. Tim sastojcima možeš napraviti jedno 20-30 raznih jela. Budeš li tako jela osjećat ćeš se dobro.

Ako ćeš nabavljati na Dolcu možeš proći još jeftinije. Da nisam sve to probao radi znatiželje, ne bih ni ja znao.

Cijene energenata kakve su sada, plin, el energija. Ako imaš indukcijsku ploču cijena el. energije bit će ti još niža stavka.

Dakle zaboraviti sve one drangulije u shopping centrima. Konzerve, pakiranja, gotova jela, kekse. Samo povremeno uzmeš da se izdovoljiš. Veliku većinu jela ne treba kupovati u shopping centru, tamo se od jela prodaje uglavnom ono što ti nije potrebno, a i štetno je.
Znaci moja malenkost kao zdrav muskarac u 30 ima pojede skoro pol kile mesa dnevno...obrok od 7 kn je nakuhavanje variva u nedelju i onda to jedes cijeli tjedan..piletina teletina puretina..svi plodovi mora (osim ribe)..di je voce povrce vitamini
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 08:53   #175
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
1500-2000 za plin??? isusa ti boga pa šta ti radiš sa kaldajom, radi 24 sata ??? kod mene u rudešu 64 kvadrata, doduše sa dobrom fasadom i prozorima max 400 kn/ mj., grijanje, kuhanje, topla voda
Onda imaš savršenu izolaciju, bez izolacije samo za grijanje ne možeš na onim minusima proći ispod 800-1000 kn, govorim o grijanju samo po danu, dakle ne 24 h.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 08:55   #176
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
očito nema etažno plinsko čim spominje plaćanje paušala...
o čemu ti. na svako plinsko brojilo se plaća paušal. konkretno ja plaćam 16 i nešto kuna mjesečno. a neki i po 20-25 kn, ovisno o nekim njihovim razredima.

paušal za plin je uveden prije nekoliko godina. očito nisi upućen.

ne kužim o čemu pričaš, ako imaš etažno grijanje znači da imaš brojilo i da moraš plaćati paušal. a ako je jedno brojilo u prizemlju onda se paušal dijeli.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 09:53   #177
Istina je uvijek negdje u sredini zato smiri doživljaj.
Nije svugdje u HR da se plaća paušal na etažni priključak plina jer je distribucija plina u HR prepuštena lokalnim distributorima koji svi imaju svoje različite uvjete naplate, pa i cijene plina te pušala.
Ja nemam paušala.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 10:28   #178
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Meni je dovoljno u prosjeku 7 kn dnevno za hranu. Da, dobro ste pročitali. Doduše, poprilično mi je dosadna prehrana i teško mi je za izdržati ponekad, ali evo, već sedmu godinu mi uspijeva, samo treba imati jaki karakter.

Svaki dan jedem isključivo kruh i mast. Kruh kupim uvijek standardni od 700 grama koji mi traje po tri dana, za svaki obrok si narežem tri šnite kruha, oko 60 grama svaka, te premažem domaćom svinjskom masti. Mast me izađe 7 kn po kilogramu i traje mi obično od dva i pol do tri mjeseca ( u zimskim mjesecima pojedem malo više, pa manje i traje ).
transkript iz prigorja:
Quote:
imbrek kaj nosiš?
za špricat kuruzu.
pa tu ima za 2 hektara a ti imaš 2 jutra?*
kaj me briga, bum hranil pejceke i buju gospoda jela.
*razgovor je istinit a brojeve sam bezveze lupio. ako imaš nekog u tržnoj inspekciji nek ti kaže sve o domaćim proizvodima...

zanemari ako imaš mast od svojih pajceka. i ako si špricao po propisima. jer svi otrovi iz jetre idu u mast. pajceka.

Quote:
Non-Hodgkinov limfom

Međunarodna agencija za istraživanje karcinoma (IARC) pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, u ožujku prošle godine, nakon što je proučila sve relevantne studije i dokaze, objavila je kako je glifosat, aktivni sastojak herbicida, klasificiran kao vjerojatno kancerogen za ljude. Objašnjeno je da postoje ograničeni dokazi da glifosat izaziva non-Hodgkinov limfom. U listopadu je IACR, podsjetimo, u istu skupinu vjerojatnih kancerogena svrstao crveno meso.
http://slobodnadalmacija.hr/novosti/...-trag-cidokora

ali nije sve crno, ne znam koliko je istinita priča oko smartfone spektrometra ali možda bi se njime mogli detektirat otrovi u hrani?

Quote:
With a built-in molecular spectrometer, this phone can identify any material
https://www.digitaltrends.com/cool-t...eter-ces-2017/
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 10:31   #179
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Istina je uvijek negdje u sredini zato smiri doživljaj.
Nije svugdje u HR da se plaća paušal na etažni priključak plina jer je distribucija plina u HR prepuštena lokalnim distributorima koji svi imaju svoje različite uvjete naplate, pa i cijene plina te pušala.
Ja nemam paušala.
Ti smiri doživljaj i ne komentiraj ako ne znaš da se negdje u hrvatskoj plaća paušal za plin. Nije svugdje kao kod tebe.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 11:04   #180
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Da. Relativno jeftino. Za 15-20kn to ide bez problema. Za 7 nikako.

I da... treba vremena i volje.... toga uglavnom nemam (jer radim uz redovni posao i 2 honorarna)... i ne, ne jedem ćevape ni hamburgere, a i pizzu rijetko... kupnja gotove hrane kod mene uglavnom znači da kupujem rižoto s piletinom na gastro odjelu u Konzumu (prosječno jednom tjedno) ili kupim grah i kukuruz iz konzerve, papriku i rajčicu... ili neko drugo povrće... i napravim na brzinu neku složenu salatu i uz to šniclu od bijelog pilećeg mesa (domaćeg, kojeg mi uzgaja mama) ili panirani filet oslića iz škrinje u Konzumu. Juha je kocka s tjesteninom i smrznutim povrćem iz Ledo škrinje.

Eto. Komplicirana sam, znam... ne kuham... ne zato jer ne znam (prilično sam pismena i educirana da naučim pripremati par jednostavnih i zdravih obroka prema nekom od recepta...) nego mi se neda i nemam vremena.
Ok,dakle slozili smo se da se moze za nekih cca 15kn fino&zdravo klopati..
Al kao sto rekoh,treba ima neke preduvjete...volja,znjanje,vrijeme..
ti tvdis da ih nemas,tvoj izbor..
onda ocito moras imat para pa mozes nadomjestit vrijeme..

Inace ja sam se generalno nadovezao na danjasnje cure,koje su onak...
kod danasnjih cura znacenje nemam vremene je sljedece...
"moram na 3 kave s curkama/kokosinjac party...moram pogledat 2-3turske sapunice..."
a kad odradis par kava i spaunica,umoran i i nis ti se neda...

ne mislim na tebe,jer obicno svi na forumu su savrseni..

ali u RL takvih je umisljenih riba po gradu na tone...al vecinom one nisu krive,vec roditelji koji ih nisu znali odgojit i stavit na "pravi put"
vec su uvijek bile "princeze koje zasluzuju najbolje" i koje "nista ne moraju,sem bit lijepe"...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:22.