Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2017., 01:24   #621
Imam kolegicu koja je počela raditi početkom srpnja, mislim 3.7., od tad je bila cca. 10 dana na poslu, sve ostalo na bolovanju i to po principu da se ujutro probudi pa ako joj se spava ugasi budilicu i nastavi spavati. Nakon što se dobro naspava ode do svoje dokotorice gdje kaže da je bole mišići, leđa, noga, pada u nesvjest, zub, oko, uho,... kako joj što padne na pamet. Problem je u tome što posao koji bi ona trebala odraditi pada na kolege, a kako se ne radi o dugotrajnom bolovanju poslodavac ne razmišlja o dovođenju zamjene, već mi grcamo od posla, radimo prekovremene, subote itd.. onda mi se desi da u subotu popodne dođem na plažu i vidim tu kolegicu koja je na bolovanju, kaže mi da je ozdravila i da će doći u ponedjeljak. Dođe u pon., taman krenemo raditi kako treba kad se sutradan ona opet ne pojavi. Prvo je bolila ruka, sad je boli noga. A očito njena liječnica ili liječnik daju doznake bez pogovora, posebno ako ona npr. ne dođe na posao u utorak, srijedu, četvrtak, a onda u petak ode kod liječnika otvorit bolovanje. Što se uopće može napravit u tom slučaju, što da liječnik i kaže kako on ne vidi realan razlog za otvaranje bolovanja s obzirom da se ona ionako nije pojavila na poslu. Može li je liječnik uopće odbiti jer ona dođe i kaže "leđa su me ukočila, nisam se mogla dignut", kako će liječnik dokazati da laže?

Da li je itko ikad čuo za slučaj da liječnik nije odobrio bolovanje zbog izmišljene bolesti, pritom ne mislim na dugotrajna bolovanja koja idu na komisiju, već bolovanje od jednog ili par dana koje koriste lijenčine kad im se teško dignut ujutro, kad ima previše posla ili kad odluče otić na ljetovanje, a već su iskoristili godišnji.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 10:57   #622
koliko dugo bolovanje moze dat doktorica opce prakse?
volverine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 18:50   #623
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Imam kolegicu koja je počela raditi početkom srpnja, mislim 3.7., od tad je bila cca. 10 dana na poslu, sve ostalo na bolovanju i to po principu da se ujutro probudi pa ako joj se spava ugasi budilicu i nastavi spavati. Nakon što se dobro naspava ode do svoje dokotorice gdje kaže da je bole mišići, leđa, noga, pada u nesvjest, zub, oko, uho,... kako joj što padne na pamet.....
Ti kao kolega/kolegica ne možeš apsolutno ništa, al može poslodavac ako posumnja u opravdanost bolovanja. Može nazvati područni ured HZZO-a , tražiti komisiju za kontrolu bolovanja i oni će objasnit što dalje.
Nakon kontrola bolovanja, događaju se čudesna ozdravljenja , a dotični pacjent više ne može više samo tako iskamačit bolovanje "na lijepe oči". I liječnici postaju oprezniji.

Quote:
volverine kaže: Pogledaj post
koliko dugo bolovanje moze dat doktorica opce prakse?
Ovisi o dijagnozi, to moraš doktoricu pitat.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 01:45   #624
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ti kao kolega/kolegica ne možeš apsolutno ništa, al može poslodavac ako posumnja u opravdanost bolovanja. Može nazvati područni ured HZZO-a , tražiti komisiju za kontrolu bolovanja i oni će objasnit što dalje.
Nakon kontrola bolovanja, događaju se čudesna ozdravljenja , a dotični pacjent više ne može više samo tako iskamačit bolovanje "na lijepe oči". I liječnici postaju oprezniji.
Ne radi se o dugotrajnom bolovanju već najčešće jedan ili par dana, samo što time sjebe kolege. Znaš ono kad ti ujutro zvoni budilica u 5.45, sjedneš na krevet i moraš se dignut i otić na posao po novu dozu pilane pa bi dala sve da možeš nastavit spavat, ali ipak se ustaneš, otuširaš i odjuriš na bus/tramvaj/culjaš u autu u koloni nervirajući se hoćeš li zakasniti. Ona se u takvoj situaciji okrene na drugu stranu i nastavi spavat. A ti dođeš na posao i vidiš da je nema pa osim što moraš odradit svoj posao, moraš odradit i njen. Ako radiš na kasi imat ćeš nervozne kupce i nećeš se moć maknut do wc-a zato što ne smiješ ostavit dućan bez nadzora. Ako ispisuješ nekakve naloge za dostavu trebat ćeš ostat duže i napisat svoje i njene jer ako kupac ne dobije robu reć će "ja sam naručio robu kod Darsy i nisam je dobio" pa će vlasnik popizdit. U isto vrijeme ona spava, oko podne ode na kavu i nakon toga kod doktorice kukat da joj se npr. uzlupalo srce. Kako dokazat da li se njoj uzlupalo srce to jutro oko 7? Ali čak i bez toga, vrijeme se ne može vratit, ona svejedno nije otišla na posao. Poslodavca najčešće nije briga jer se ne želi zezat s hzzo, dok oni naprave vještaćenje proć će dva mjeseca, a u međuvremenu će isteć ugovor i tebi i njoj koji poslodavac neće produžit ni jednoj jer mu je završila sezona.

Tužno, ali u takvoj situaciji je najbolje da i ti odnosno druge kolege odu na bolovanje jer će onda poslodavac morat nešto napravit, ovako ga manje-više nije briga, najviše najebe kolega koji radi za dvoje.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 14:46   #625
Poznato mi je to.
Mislim da u svakoj firmi ima netko takav.
Ne mora se kontrola tražiti samo za duža bolovanja, može i za kraća. Al to je na poslodavcu.
Ako poslodavac u tome vidi problem, može nešto napravit, a ako ne vidi (ili ne želi vidjeti jer mu je to npr. rođak), onda ništa. Jedino što možete kao kolege, možda... napravit sve što je u vašoj moći da toj istoj osobi otežate što više možete u one dane kad je na poslu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 22:51   #626
Pitanje... mora li poslodavac znati razlog bolovanja ili su mu dovoljni podaci na doznakama? Hvala!
__________________
manje je više
argentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 17:11   #627
Pozdrav,
zanimalo bi me jel postoji neki vremenski rok u kojem treba prijavit početak bolovanja? Da budem kontretniji, u nedjelju sam ozljedio kralježnicu i trebao ić radit u noćnu smjenu što naravno nisam učinio.
Nažalost nisam ni danas u mogućnosti otić do svoje doktorice jer ne radi i mijenja ju druga koju ne mogu dobit kako bi se naručio, a stvarno nisam u stanju sat vremena čekat u čekaoni da me primi.
Jel bude problema ako dođem sutra svojoj doktorici?
Hvala
Tavoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 22:04   #628
Može pomoć.
Dijete mi je obolilo od mononukleouze koja se bila zakomplicirala i sad mi kćerina doktorica ne da više bolovanje za dijete ( jer je po pravilniku za mononukleozu do 21. dan), a to je sutra. A mi tek u ponedjeljak imamo kontrolu i pitanje je koliko ce još morati biti doma.
Sad navodno trebam na komisiju? S potvrdom kćerine doktorice idem svojoj koja mora podnijeti zahtjev za komisiju. Pa u kojem roku odlučuje to liječničkoo povjerenstvo...budući da ja od ponedjeljka više nemam pravo na bolovanje za kćer...
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 18:43   #629
Nazovi nadležnu ispostavu HZZO-a i pitaj. Imaš brojeve na njihovom webu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:14   #630
Pitanjce.

Na bolovanju sam desetak dana, no postoji mogućnost da ću biti duže. Znam da sam nakon 42 dana na teret HZZO-a sa oko 70% plaće po prosjeku zadnjih 6.
Ono što me zanima, da li je moguće prekinuti bolovanje, uz odobrenje doktora, vratiti se na posao , pa onda opet nastaviti bolovanje ako bude trebalo, da mi se ne smanji plaća na tih 70%.

I koliko dugi mora biti taj period povratka na posao.

hvala
LittleMiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 19:11   #631
Pozdrav,

molila bih ako netko zna informaciju, da li trebam ici kod doktora opce prakse po nekakvo opravdanje/ispricnicu, ako sam izostala samo jedan dan sa posla, zbog micnine i povracanja. Nisam jos otisla doktoru, pa ne znam ako mi je bolje i ako je to samo jedan dan, trebam li uopce kod doktora?
šećerna vata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 22:02   #632
Quote:
šećerna vata kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

molila bih ako netko zna informaciju, da li trebam ici kod doktora opce prakse po nekakvo opravdanje/ispricnicu, ako sam izostala samo jedan dan sa posla, zbog micnine i povracanja. Nisam jos otisla doktoru, pa ne znam ako mi je bolje i ako je to samo jedan dan, trebam li uopce kod doktora?
Vidi sa svojim nadređenim, ako će ti dati slobodan dan za to onda ne moraš doktoru.
dejo6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 06:10   #633
ima li otac pravo na bolovanje zbog djeteta ako je majka na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći?
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 11:02   #634
Jel prolazi umor ? Tipa 5 6 dana da se dobije, znaci bez muljanja o proljevu.. samo iskreno pitat jel moze tjedan da se odmori od posla
Mentolman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 11:29   #635
Quote:
Mentolman kaže: Pogledaj post
Jel prolazi umor ? Tipa 5 6 dana da se dobije, znaci bez muljanja o proljevu.. samo iskreno pitat jel moze tjedan da se odmori od posla
prolazi ako je dr imalo ok,
postoji bas šifra za umor, max bolovanje 7 dana
brezia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 15:22   #636
A malo je na svoju ruku sto bi se reklo zato i pitam dal to inace prolazi..
Inace nisam na bolovanjima, u skoro 7 godina staža , 2 bolovanja od tjedan dana ali stvarno nisam mogao radit. Prvo 4 dana nisam izasao iz wc-a ,drugo temperatura i to..
Niti joj ovako dolazim, samo kad bas moram kao u ta 2 slucaja.
Mentolman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 18:45   #637
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
ima li otac pravo na bolovanje zbog djeteta ako je majka na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći?
Naravno.
Ti na bolovanju uslijed kojeg moraš strogo mirovati i ne možeš se baviti bolesnim djetetom.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 19:22   #638
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Naravno.
Ti na bolovanju uslijed kojeg moraš strogo mirovati i ne možeš se baviti bolesnim djetetom.
vidiš, banda iz hzzo u tjedan dana nije uspjela mi to odgovoriti. pitala sam dokicu opće prakse, ona uredno otvara takva bolovanja. sad znam, al trebalo mi je prije tjedan dana
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 13:26   #639
Pozdrav
Dogodio mi se peh na skijalištu i ozljedio sam ručni palac te mi je nakon pregleda u inozemstvu, prilikom kojeg sam priložio europsku karticu, ustanovljena ozljeda za koju je indiciran kirurški zahvat unutar 10 dana. GO traje jos dva dana i imam mogucnost produžiti korištenje starog odmora u dogovoru s poslodavcem.
Prema nalazima, oporavak po operaciji traje 5-6 tjedana i izgleda da cu morati na podulje bolovanje, sto mi nije nikako u interesu. Pitanje je: kad uistinu moram otvoriti bolovanje? Mogu li nekako koristiti stari godišnji do operacije? Inače sam struke koja podrazumjeva manualni rad, nazalost....
Očekujem izraziti pad prihoda na bolovanju jer u plaći imam veliki udio plaćenog prekovremenog rada, a koliko sam shvatio preračunava se vrijednost satnice u prethodnim mjesecima i ne gledaju ukupni prohodi u obračunu naknade za bolovanje. Ima li tko kakav pametan savjet?
nevergreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 07:31   #640
Pozdrav, imam pitanje, ako netko zna odgovor: koliko puta mi se moze pisati slobodan dan umjesto bolovanja? Jednom sam vec iskoristila, kad sam povracala i imala proljev uzasan da nisam mogla satima dalje od wc-a, i sad mi se isto dogodilo, a ne mogu isti dan dobiti termin kod doktora za pregled (mora se nazvati i naruciti za pregled)?

Jel to ovisi samo o dobroj volji poslodavca ili ima neki broj slobodnih dana koliko se smije dati?
Ne znam jel imam pravo na godisnji i jel bi mi dali, makar je upravo proslo 6 mjeseci kako sam tu, ugovor na neodredjeno. Jel mogu pitati za godisnji onda?
n0_limits is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:38.