Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2003., 02:08   #141
Vega, hvala na odgovoru. Ipak...
Quote:
by Vega
Nisam s ovim mislila da ne postoji neki vanzemaljski inteligentan život.
Ako postoji taj vanzemaljski inteligentni zivot, koji se u razlicitim oblicima pojavljuje u ocima ili svijesti "ocevidaca", zar ne bi bilo logicno da se ta inteligentna bica zadrze u okolini kad su vec prevalila toliki put? I ako imaju tehnologiju kojom su presli neku distancu do zemlje, zasto bi se neprestano skrivali?

Da skrenem malo sa teme, radi objasnjenja. Koliko ljudi je vidjelo cudoviste iz Loch Nessa? Pa ako to cudoviste stvarno postoji u obliku kojem je predstavljeno javnosti, zasto ono nikada nije izaslo na obalu i hodalo okolo? Cega se je bojalo, jer to je ipak "cudoviste".
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2003., 02:14   #142
Interesantno je takodje da su mnogi "objekti" vidljivi samo video kamerama, a ne "golom" ljudskom oku. Ti objekti, koje nazivaju "rod" najcesce ne postoje. Evo jos jednog linka koji daje nesto vise informacija o "rod" objektima.

I ako ste pogledali filmove sa linka iz jednog od predhodnih postova, onda pogledajte i ovaj link, posebno na dno stranice.

I jos jedan "wacky" site koji objasnjava "rodove". Link.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2003., 02:34   #143
Za lahor, jedan interesantan link. Ove spravice, sa jakim izvorom svjetla, mogu nocu dati prilicno vjerodostojnu sliku objekta koji se krece pod neobicnim uglovima. Imaj strpljenja za download, file ima 1.28MB.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2003., 18:56   #144
Jos malo monologa...

Dok sam bio malo dijete (jos uvijek sam, samo malo vece) i s nestrpljenjem iscekivao da nasa siromasna televizija pusti emisije poput Cosmos od Carl Sagana, vjerovao sam u vanzemaljski zivot. Ovim ne mislim na zivot poslije zivota(?), nego na zivot u nekim drugim svjetovoma.
Jesu li nas vanzemaljci kada posjetili ili nisu, to je za diskusiju... osobno misljenje je da nisu.

Zato bih se prije fokusirao na mogucnost putovanja i prelaska velikih distanci izmedju tih svjetova. Na primjer, Alpha Centuri je udaljen od nas 4.3 svjetlosne godine i ako je Solar Sail moguc, to je opet 0.24 svjetlosne godine na 10,000 godina, onda mora da postoji neki brzi nacin transporta. Naravno, ako vanzemaljci postoje.

Mi nazalost nemamo tu tehnologiju, a da imamo, ja bih stvarno zelio da vidim neki od tih vanzemaljskih svjetova, koji na tim "slikama" izgledaju jednostavno fantasticno. Danas, kao malo odraslije dijete, vjerujem da je kljuc u potpunom razumijevanju gravitacije...

To be continued.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2003., 23:38   #145
Quote:
Ame®icano kaže:
Jos malo monologa...

Dok sam bio malo dijete (jos uvijek sam, samo malo vece) i s nestrpljenjem iscekivao da nasa siromasna televizija pusti emisije poput Cosmos od Carl Sagana, vjerovao sam u vanzemaljski zivot. Ovim ne mislim na zivot poslije zivota(?), nego na zivot u nekim drugim svjetovoma.
Jesu li nas vanzemaljci kada posjetili ili nisu, to je za diskusiju... osobno misljenje je da nisu.

Zato bih se prije fokusirao na mogucnost putovanja i prelaska velikih distanci izmedju tih svjetova. Na primjer, Alpha Centuri je udaljen od nas 4.3 svjetlosne godine i ako je Solar Sail moguc, to je opet 0.24 svjetlosne godine na 10,000 godina, onda mora da postoji neki brzi nacin transporta. Naravno, ako vanzemaljci postoje.

Mi nazalost nemamo tu tehnologiju, a da imamo, ja bih stvarno zelio da vidim neki od tih vanzemaljskih svjetova, koji na tim "slikama" izgledaju jednostavno fantasticno. Danas, kao malo odraslije dijete, vjerujem da je kljuc u potpunom razumijevanju gravitacije...

To be continued.

Carl Sagan moj je idol još iz djetinjstva. Tvoja priča podsjeća me dosta na mene samog. Moj otac me upoznao sa njegovom filozofijom, i zajedno smo godinama proklinjali HRT zbog nepuštanja te serije (ja je, naime, nisam nikad gledao jer sam "novija" generacija).

Ipak, nova nada je na vidiku: uskoro štedim da si naručim cijelu seriju i soundtrack na DVD-ovima preko Neta...

No, da ne odem daleko od teme, Carl Sagan je svim svojim umom vjerovao da Svemir vrvi životom. Da ne duljim sa objašnjavanima, jer sam uvjeren da ti, Americano, sve to već znaš, moj dosadašnji zaključak je:

mogućnost postojanja izvanzemaljskog života je poput šanse dobitka ne jednoj velikoj lutriji. Ipak, broj listića koje je Svemir uplatio velik je kao i broj mogućih kombinacija. Kolika je onda šansa?

Ovo je vrlo slikovito, ali ima i nešto istine, dovoljno istine da je suvislo nadati se da nešto postoji.

Ipak, ja ostajem pri svom da nas vanzemaljci ne posjećuju, iz već prije navedenih razloga.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2003., 05:00   #146
Jango, znas koliko mi je drago da jos neko uopste spominja Sagana. Covjek je tako fluentan i uvjerljiv, sa mnostvom razlicitih uglova vidjenja i podataka koji ponekad stvarno zapanjuju. Steta bi bilo da nas, ako postoje, vanzemaljci ne posjete, ako ni zbog cega, onda radi toga covjeka.

Sjecam se jedne emisije u kojoj je spominjao "safari analogiju" koju je veoma slikovito objasnio. Zamislite da ste na africkom safariju i da pred sobom ugledate planinsku gorilu. Pitanje je, da li mislite da vas gorila vidi ili primjecuje kao superiorno bice ili vas, obicnog primata, jednostavno ignorira kao nesto totalno nevazno za njega? Pa ako vanzemaljci posjecuju zemlju, mozda su nesto sto u nasim ocima izgleda slicno nama u ocima te gorile.

A sada da nastavim... Gdje sam ono stao? Pojma nemam.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2003., 16:20   #147
Quote:
Ame®icano kaže:

Ako postoji taj vanzemaljski inteligentni zivot, koji se u razlicitim oblicima pojavljuje u ocima ili svijesti "ocevidaca", zar ne bi bilo logicno da se ta inteligentna bica zadrze u okolini kad su vec prevalila toliki put? I ako imaju tehnologiju kojom su presli neku distancu do zemlje, zasto bi se neprestano skrivali?
A zašto mi smatramo da bi se ta bića (ako postoje) morala obavezno nama prijaviti, zadržati se i svakako udrit kartelu?
Šta smo mi toliko važni elementi svemirskog bivstva, da se ništa važno bez nas u toj provinciji (nazvanoj svemir) ne smije desiti?
Možda svemir vrvi životom. A mi smo toliko beznačajni da nitko neće obratiti pažnju na nas. Ili smo toliko zaostali da nećemo primjetiti ako nas proučavaju... Usporedimo se sa mravinjakom. Ljudi prolaze i ne obraćaju pažnju na ta sitna bića. A čak i kad netko zastane i zainteresirano promatra mrave kako rade, zar su mravi toga svjesni?

Jedina naša mana je što smatramo da smo jako važni, jedinstveni i nezamjenjivi u beskonačnim prostorno-vremenskim dimenzijama, a koje naše sive nakupine čak ne mogu ni shvatiti.
Vega is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 01:18   #148
E evo nas ponovo na UFO topiku. Samo sto se ohladio i spustio (topik) ja ga zagrijavam i dizem u visine (takodje topik).

Vega, vanzemaljci (ako postoje) ne moraju se pojaviti samo da bismo imali dokaz. Medjutim, kolika je vjerovatnoca da se nesto oko tebe navodno neprestano dogadja, a da o tome nema nikakvog dokaza? OK, tvoja poenta je da "oni" mozda ne zele da ih vidimo. Logisno je da se pitamo cemu je razlog njihove takve postavke. Ako si gledala film [b]Signs" sa Mel Gibsonom, tamo je dato nekoliko odgovora koji, ako vanzemaljci stvarno postoje, mogu biti ispravno. Medjutim, ako ne postoje, onda je sve to samo prazno laprdanje.

Inace, film nije los, samo je malo "slow" za moj ukus.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 02:01   #149
u pravu si, zasad samo prazno laprdanje.
ali bez dokaza, ostajemo na tome, mislim na laprdanju.
naime, dokaz može samo postojati ako stvarno potvrdimo postojanje takvih.
a dok ne potvrdimo, mozemo laprdati o dvije mogucnosti: ili postoje ili ne... bez ikakve prevage za jednu ili drugu stranu.
zasad laprdajmo.
što me jako veseli.
Vega is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 02:23   #150
Ne, nećete laprdati jer ste onda osuđeni za Chat Lab

Anyway, Americano, baš me film Signs podsjetio na zanimljivu i najvećim dijelom znanstvenu rapravu oko UFO-a - kako izgledaju, kakva je tehnologija, kultura, filozofija i ostalo?

Primjetio sam da se vanzemaljci u Signs prikazani prilično neuvjerljivo; fizička konstrukcija ne odgovara superinteligentnim bićima, koriste znakove u poljima za navigaciju, a nemaju bolje sisteme...

Ali najveća je glupost ova: oni sad slučajno nisu otkrili da je 70% površine Zemlje prekriveno vodom koja ih ubija. I oni se odlučuju za naseljavanje. Mislim stvarno... i nisu se ni sjetili napraviti si zaštitna odijela... ni oružja, ni ništa. Konačna analiza: to su primitivni čopori grabežljivaca sa tehnologijama velikih i brzih svemirskih putovanja. Tko je tu lud?

Uglavnom, treba razmisliti o profilu vanzemaljaca.
Glupo je razmišljati o njihovoj konstituciji jer i na Zemlji postoje milijuni vrsta koje ne možemo vizualizirati ni u najodvažnijem maštanju. Drugo, pitanje je da li tehnološki i intelektualno napredne civilizacije imaju motiva uništavati druge civilizacije.
Na jednoj strani imamo razumno, tolerantno ponašanje. Na drugoj strani imamo ponašanje po logici evolucije - opstanak --> uključuje i uništavanje neprijatelja. Pitanje je sad: da li je praćenje evolucijskih načela (za opstanak vrste) zapravo razumna stvar?
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 02:29   #151
Koliko se meni cini, u filmu vanzemaljci nisu dosli da zemlju nasele, vec da pokupe zemljane. (?) Za sto ce im ljudi? Da ih proucavaju? Jedu? Tek tako?
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 09:11   #152
Quote:
Ame®icano kaže:
Koliko se meni cini, u filmu vanzemaljci nisu dosli da zemlju nasele, vec da pokupe zemljane. (?) Za sto ce im ljudi? Da ih proucavaju? Jedu? Tek tako?
Da ih pokupe? Pa trovali su ih na smrt sa onim plinom! Zar se ne sjećaš tog dijela filma, kada kažu koliko je ljudi već umrlo od otrovnog plina?
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 09:27   #153
Ame®icano,

Da se kojim slučajem svojim očima uvjerim u postojanje vanzemaljaca, budi siguran da o tome ne bih nikome pričao (nikome izvan najužeg kruga obitelji). I sad gdje smo?!

Ja bih tada znao da postoje, a ti ne bi, pa mi i dalje ne bi vjerovao, a ja ne bih imao dokaza kojima bih te mogao u to uvjeriti. I tako, svjet (ili bar njegov veći dio) bi i dalje živio u uvjerenju da su NLO-i izmišljotine, a to ipak ne bi bilo točno, bez obzira na nedokazivost.

Ajmo sad uzet obrnutu situaciju, da si npr. ti vidio NLO, i da, za razliku od mene, želiš to obznaniti svima oko tebe. Dokaza opet ne bi imao, ako bi ih i bilo, uvijek se mogu protumačiti na više načina, i na kraju bi još finuo u 'košulji bez rukava' ako bi previše inzistirao na onome što si vidio.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.