Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2003., 04:12   #1
Lightbulb brze od svijetla?

Dakle, imam stap, duzine oko metra, obican, od nekog metala ili drveta...pomaknem jedan kraj, da li se drugi pomakne istovremeno? da? mislim da ne
Recimo da produzim stap na nekoliko milijuna km i napravim isto sto i sam manijm stapom. Da li bi se udaljeni kraj stapa pomaknuo istovremeno? ne? jer bi to znacilo da informacije putuju istovremeno sto je nemoguce. Znaci stap bi se skratio, privremeno, a brzina tog signala s jednog kraja stapa na drugi ovisila bi o njegovog elasticnosti.
Jel do ovdje sve tocno?
Da li je moguce napravit neelasitcan stap? Kako? Evo uzmeme neutronsku zvijezdu i izklesem je tj. napravim stap od nje, stap sastavljen od samih neutrona, jedan do drugog, ovako:

--> OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO -->

bez praznina izmedju, i da je taj stap jaako dug.
Pitanje je sta bi bilo da ja taj stap gurnem, u smijeru tog stapa?
Neutroni se ne mogu stisnut, a prijenos tog "signala" ne moze biti veci od c pa se drugi dio stapa ne bi pomaknuo istovrenemo tj. neutroni bi se nekako stisli ili...?

PS. kako si promjenim nick?????????' (vaznije od odgovora na pitanje)
vedranf is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2003., 04:51   #2
Arrow

Čuj, igrati se biljara neutronskim štapom, može i bambusom dugom nekoliko milijuna km... kad već ima toliko fantastičnih pretpostavki, onda neka se mehanički impuls širi brzinom svjelosti (uh, uh)!
Odgovor si sam dao: onaj drugi kraj bi se pokrenuo nekoliko sekundi *3, grubo rečeno, kasnije.

Ovakve štapove držati izvan dohvata djece i poduzeti sve mjere propisane zakonom o štapovima!

Nick se ne mijenja, bolje se registriraj još jednom, bilo je jednom takvo vrijeme na praforumu i izazvalo je popriličnu zbrku. Možda možeš zamoliti administratora, ali odaberi neki nick koji je slobodan, puno sreće!
ulix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2003., 07:16   #3
Sila se prenosi na atomskoj razini, a vjerujem da je ta razina u najmanju ruku jednaka brzini svjetlosti, ako ne i znatno manja.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2003., 18:40   #4
huh..stap od neutrona dok milijune km?
a tko bi ga drzao????
__________________
the me that you know is now made up of wires; and even when I'm right with you I'm so far away...
m0ris the hands0me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:13.