Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2004., 14:05   #121
Quote:
go2slep kaže:
Pa mislim da sam ti odgovorio, morale bi se naše dvije države udružiti i zajednički prositi pomoć po svijetu, jer dok smo mi ratovali Rumunjska i Bugarska su nam postale uzor. Toliko o državama. A pojedinci, s dobrim ljudima i iz Hrvatske i Srbije mogu imati posla, i briga me jer su u manjini ili većini.
Apsolutno si u pravu.
Toliko mi je teško gledati izuzetne i dobre ljude koji često nemaju šta da jedu! Toliko ih se namnožilo jer je srednja klasa totalno izbrisana.
Ganjamo tu Evropu toliko, a pitanje je uopšte šta će nam doneti?
BGD is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 14:25   #122
D
Quote:
euCro kaže:
''........ Tko je s kakvim rezultatom uspio izaći iz tog kaosa vidi se danas jako dobro. Slovenija - najprosperitetnija tranzicijska zemlja (uz Češku). Hrvatska - zemlja opterećena mnogim problemima koja se ipak po dosta pokazatelja može mjeriti sa razvijenijim tranzicijskim zemljama koje ulaze u EU (Poljskom, Mađarskom, Slovačkom ...)
Jedino je Slovenija napravila dobar iskorak u pravcu Srednje Evrope sa Madjarskom, Poljskom, Slovačkom....!

''Nažalost'' ostale balkanske tranzicije tek treba da se vide?
Ekonomija i nezaposlenost, povratak izbeglica i imanja, Hag....itd. To je breme koje Srbiji a ni Hrvatskoj ne dozvoljava još uvek razmišljanja o Evropi.
Mi smo male zemlje ''opterećene'' ranijim ekonomskim odnosima, još uvek nesposobne za samostalnu produkciju....
Rešenje bi bilo, u zajedničkom delimičnom povezivanju ekonomija Srbije i Hrvatske i nastupu na treća svetska tržišta. Vraćanje saradnji firmama koje su nekad bile povezane zajedničkom dobrom proizvodnjom a koje su posle prekida i rata propale. Zaposlenost bi se povećala a time i naše šanse.
Zatim hvatanje svih ostataka kriminalaca i slanje u Hag.
Vraćanje izbeglica na svoja ognjišta i nadoknada šteta svima koji su izgubili imanja....

Uostalom Srbija polako uvidja koliko je izgubila ubistvom Djindjića.

Quote:
euCro kaže:
Srbija, Crna Gora, BiH pa i Makedonija u vrlo vrlo teškoj poziciji za GDP per capita ispod 2000$
Kolika je per capita u Hrvatskoj?

Quote:
euCro kaže:
Ako je mislila na to da Tomi Grobaru neće biti dozvoljeno da nasrće na granice drugih zemalja (čak kad bi on to objektivno i mogao, a ne može čak da tih "vladara odozgora" i nema) potpuno je u pravu. Ako misli da Toma Grobar ne bi bio vlastan čak niti upropaštavati dalje zemlju Srbiju mislim da je tu debelo u krivu. [/B]
Mislila je ono prvo što je po mom mišljenju apsolutno tačno.
BGD is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 14:56   #123
Quote:
M@rio kaže:
Nije normalna stvar. Naše bogatstvo su djeca, more, polja..... zasigurno to nisu Srbi ili Hrvati.

Ma da pogotovo ne Srbi.
Delfino is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 16:19   #124
U jednoj Francuskoj na primjer, ljudi se medjusobno razlikuju po stupnju kulture i pristojnosti.
Ako ste u društvu prepoznati po govornom izričaju ili sl. onda morate otpjevati neku prepoznatljivu pjesmicu ili izrecitirati pjesnika iz svoga kraja.
__________________
La vraie musique est entre les notes.
W.A Mozart
Otton is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2004., 18:27   #125
Quote:
BGD kaže:

Jedino je Slovenija napravila dobar iskorak u pravcu Srednje Evrope sa Madjarskom, Poljskom, Slovačkom....!
Može se i tako reći ali bih podsjetio da Slovenija ima GDP per capita oko 10.000$ dok su Mađarska, Poljska i Slovačka negdje između 4.000 i 5.000. Slovenija je jedina tranzicijska zemlja koja je ekonomski objektivno koliko-toliko sposobna za ravnopravno priključenje EU.



Quote:
BGD kaže:
''Nažalost'' ostale balkanske tranzicije tek treba da se vide?
Ekonomija i nezaposlenost, povratak izbeglica i imanja, Hag....itd. To je breme koje Srbiji a ni Hrvatskoj ne dozvoljava još uvek razmišljanja o Evropi.
Mi smo male zemlje ''opterećene'' ranijim ekonomskim odnosima, još uvek nesposobne za samostalnu produkciju....
Rešenje bi bilo, u zajedničkom delimičnom povezivanju ekonomija Srbije i Hrvatske i nastupu na treća svetska tržišta. Vraćanje saradnji firmama koje su nekad bile povezane zajedničkom dobrom proizvodnjom a koje su posle prekida i rata propale. Zaposlenost bi se povećala a time i naše šanse.
Zatim hvatanje svih ostataka kriminalaca i slanje u Hag.
Vraćanje izbeglica na svoja ognjišta i nadoknada šteta svima koji su izgubili imanja....

Uostalom Srbija polako uvidja koliko je izgubila ubistvom Djindjića.

...


Kolika je per capita u Hrvatskoj?



Hrvatski GDP per capita je nešto malo ispod 5.000$ po izvoru svjetske banke za 2002 godinu, (i za ostale zemlje sam se služio tim izvorom)

Razlika između Hrvatske i ostalih balkanskih zemalja (po tom pokazatelju) uključujući i Bugarsku te Rumunjsku je jedno do dva desetljeća razvoja pri sasvim solidnim stopama rasta od preko 5% godišnje. Ne može se reći da je to baš isti ili sličan stupanj razvoja.

Hrvatska prosječne plaća je 550 Eura i još uvijek po tom pokazatelju drži drugo mjesto među tranzicijskim zemljama (odmah iza Slovenije) . Međutim nas "kolju druge stvari" , mirovine, nezaposlenost pa je tako razlika u GDP per capita puno veća nego razlika u prosječnoj plaći.

A i za 550 Eura, zbog razine cijena u Hrvatskoj vjerojatno se još uvijek može kupiti manje nego što Čeh ili Mađar pa čak i Slovak mogu kupiti za svoju prosječnu plaću iako se i to u zadnjih par godina ponešto poboljšalo većom konkurencijom u trgovini.
euCro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:17.