Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2012., 16:05   #21
Quote:
dBase kaže: Pogledaj post
upravo tako !!!
to je srz problema

treba promjeniot zakon o HNBu i dati im sve alate koji su im potrebni
Tako nešto je već pokušano.
Zvalo se "komunizam".
Nije upalilo

Ne postoji neki vanjski entitet koji će građanima "dati blagostanje". Ključ blagostanja bilo koje zajednice su građani sami. Na bezbroj načina.
Od kulture ophođenja jednih spram drugih, do samih ljudskih potencijala.
Primjer - produktivnost rada i cijena rada. Ako nama taj omjer ne ide u prilog (kao što u Hrvatskoj ne ide), nema te države niti centralne banke koja tako nešto može korigirati, e da bi nama osigurali strane investicije (ili čak i ostanak domaće proizvodnje unutar naših granica!).


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 16:19   #22
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Tako nešto je već pokušano.
Zvalo se "komunizam".
Nije upalilo


-Stipe
pffff..oces reci da je Obama komunista a Bernanke sekretar
a QE 1,2,3 , su poluge kominterne

neka ti Fed objasni slozenost situacije on to razumije

evo nasao sam jedan clanak ( stari ) ..ali se ovaj ljepo smije ..pa sto cu
http://www.guardian.co.uk/business/2...itative-easing

a zanimljiv je ovaj dio
Bernanke said a third round of quantitative easing, called QE3, could be necessary if the economy fails to regain momentum in the second half of the year.

sad mi nije jasno tko je njega sta pitao za economy momentum ..i sta to njega briga uopce ..on bi trebao ocuvat vrijednost novca i to ..bla bala

Zadnje uređivanje dBase : 25.01.2012. at 16:34.
dBase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 16:43   #23
Mislim da nisi prepoznao na što je moj komentar ciljao.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 16:56   #24
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Mislim da nisi prepoznao na što je moj komentar ciljao.

-Stipe

moguce, al u tom slucaju si ti promasio temu
dBase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 17:10   #25
Kako bi ti takvu procjenu mogao donijeti, kad nisi skužio na što sam ciljao?

Poanta je sljedeća - odgovornost za "blagostanje u državi" iluzorno je prebacivati na HNB. (I u Americi je ilozurno prebacivati je na Fed, ali oni su u puno drugačijoj situaciji, no što je naša i time se ovaj čas neću baviti.)

HNB je imao zadatak uspostaviti stabilnost cijena, s time su se mučili tamo od 92. i 93.; tada su uspješno to ostvarili i zadnjih 15 godina po tom pitanju nema greške.
Možemo pričati o tome bi li bilo bolje da je kuna fiksirana niže, je li to pogodovalo kapitalu (a i zašto ne bi pogodovalo kapitalu?), i slično.
No, ideja o nekom entitetu koji će brinuti za "blagostanje u državi" nije spojiva s HNB-om. Nema tih deviznih rezervi ili operacija s vrijednosnim papirima koje HNB može poduzeti koji bi najednom donijeli blagostanje. Isto tako, takvi entiteti (države), koji bi zaista planirali i pokušavali izvesti nekakvo blagostanje svima, postojali su u planskim gospodarstvima, gdje je "država" obuhvaćala NEMJERLJIVO više, no što obuhvaćaju centralne banke. Kako se to razvilo vidjeli smo u povijesti.



Blagostanje građanstva traži stvari poput poput kvalitetne legislative; vladavine prava; školstva; gospodarskog napretka; ali i stvari poput međusobne kulture ophođenja, visokog držanja do obrazovanja (što će posredno donijeti NIZ drugih posljedica, uključujući i konkurentnost na tržištu rada / gospodarski napredak!), međusobne tolerancije, visokih ljudskih potencijala populacije, moralnih vrijednosti koje srećemo u svakodnevnom ponašanju. I ne postoje države blagostanja koje nemaju i jedno, i drugo.
Kad pričamo o HNB-u koji bi "trebao osigurati blagostanje", čak i u ovom prvom dijelu ovoga što sam upravo naveo, institucionaliziranom dijelu, vidimo koliko to nadilazi ono što HNB radi. Toliko je šire da tako nešto nemamo zašto ni spominjati u vezi HNB-a.
Kad pričamo o blagostanju općenito (ne o ulozi CB), tada po ovom drugome dijelu možemo vidjeti i koliko toga, što se tiče blagostanja građanstva, počiva upravo na - građanstvu. Ne na državi ili bilo kome trećem.

Iluzija je misliti da ovu drugu polovicu na bilo koji način osigurava ili može osigurati država. Ona je posljedica kulture neke populacije. Građana samih.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 18:04   #26
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Kako bi ti takvu procjenu mogao donijeti, kad nisi skužio na što sam ciljao?
-Stipe
zato sto ja prican o temi
a ako ti nisi skrenuo s teme, onda si ti krivo skuzio da ja nisam prepoznao na što je tvoj komentar ciljao

Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post

Poanta je sljedeća - odgovornost za "blagostanje u državi" iluzorno je prebacivati na HNB.
(I u Americi je ilozurno prebacivati je na Fed, ali oni su u puno drugačijoj situaciji, no što je naša i time se ovaj čas neću baviti.)
-Stipe
ok ..ajde da se ispravim
HNB bi trebao biti u funkciji blagostanja drzave ..jel sad OK

HNB bi trebao biti odgovoran za gospodarski rast i stabilnost cijena .....imas li sto protiv ovoga ?

kazes iluzorno za fed...
a zasto oni onda 2 puta mjesecno tok covjeka sposjednu na stolac i ispituju .. a on jadan svjedoci i prica o economy momentum i pravda se kao

ako ti ne razumijes ili neznas kako bi ovu funkciju dao HNBu to ne znaci da ona nije moguca ili ne postoji ..naprotiv kolega FED ce ti jasno objasniti kako to funkcionira kod njih u FEDu
dBase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 18:21   #27
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
HNB je imao zadatak uspostaviti stabilnost cijena, s time su se mučili tamo od 92. i 93.; tada su uspješno to ostvarili i zadnjih 15 godina po tom pitanju nema greške.
-Stipe
Ja ipak mislim da nam je svima bilo puno bolje 92-93 godine.Plače su bile mizerne za uvoznu robu ali domača je bila bagatela.Automobili su bile starudije ali su vozile to jest rezervoari su bili puni goriva.Danas vozila nova ali sa zahrđalim rezervoarima i vozila voze na benzinske pare
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 18:49   #28
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Ja ipak mislim da nam je svima bilo puno bolje 92-93 godine.Plače su bile mizerne za uvoznu robu ali domača je bila bagatela.Automobili su bile starudije ali su vozile to jest rezervoari su bili puni goriva.Danas vozila nova ali sa zahrđalim rezervoarima i vozila voze na benzinske pare
Siguran si?
http://lb.orbis.hr/showpost.php?p=31...&postcount=988
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 18:59   #29
Quote:
dBase kaže: Pogledaj post
kamate na kunsku stednju nebi smjele bit puno vece od inflacije
jednostavno stednja treba biti skoro neisplativa tako da jeftin novac vecina ode u investicije ...a ti znas kojim mehanizmima bi HNB ovo treba napraviti
Kako bi ti smanjio kamate na štednju??
Misliš da banke uživaju u kamati na štednju? Pa to im je čisti trošak. Najveći dio depozita je oročenog tipa (jedini koji ima kakvu takvu kamatu), pa očito ima tržišnih razloga zašto rvati tek pri toj kamati žele oročiti svoju štednju, što je onda s druge strane jeftin kapital jer ima drukčije regulatorne administrativne namete glede ročnosti aktive i pasive, itd, itd...

Quote:
dBase kaže: Pogledaj post
pffff..oces reci da je Obama komunista a Bernanke sekretar
a QE 1,2,3 , su poluge kominterne

neka ti Fed objasni slozenost situacije on to razumije

evo nasao sam jedan clanak ( stari ) ..ali se ovaj ljepo smije ..pa sto cu
http://www.guardian.co.uk/business/2...itative-easing

a zanimljiv je ovaj dio
Bernanke said a third round of quantitative easing, called QE3, could be necessary if the economy fails to regain momentum in the second half of the year.

sad mi nije jasno tko je njega sta pitao za economy momentum ..i sta to njega briga uopce ..on bi trebao ocuvat vrijednost novca i to ..bla bala
Ti stvarno brkaš kruške i jabuke. Pa ne možeš na Toyotu Rav staviti traktorske gume, jer traktor je još prohodniji od terenca. Tako ti je i kompariranje američke i hr monetarne politike. Iako se FED i HNB zovu centralne banke, instrumenti i raspoloživa monetarna politika su im posve različiti.
Što ćeš u RH postići kvantitativnim olakšanjem, osim inflacije i povećanja uvoza umjesto izvoza? Pa imaš ga svaki mjesec u malom obimu kod isplata plaća i mirovina, pa nema koristi...
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 20:25   #30
Quote:
dBase kaže: Pogledaj post
kamate na kunsku stednju nebi smjele bit puno vece od inflacije
Slažem se, a budući da je realna inflacija 4,5-5,0% kamate su taman tu.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 20:31   #31
@dBase:
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 20:50   #32
Kako se izracunava ta realna stopa inflacije?
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 20:55   #33
Quote:
dBase kaže: Pogledaj post
ok ..ajde da se ispravim
HNB bi trebao biti u funkciji blagostanja drzave ..jel sad OK

HNB bi trebao biti odgovoran za gospodarski rast i stabilnost cijena .....imas li sto protiv ovoga ?
prvo glupost

drugo glupost

HNB u funkciji blagostanja drzave, hehe kao da kazes policija je tu da me stiti od razbojnika, i krenes pljackat po ulici. HNB je samo osigurac da se ne dogodi ovo sto predlazes. Teoretski HNB ne bi trebao uopce postojati kad bi vlada bila odgovorna, ali je povjest pokazala da se politicari zanesu cesto.

HNB je odgovoran za stabilnost cijena. gospodarski rast je odgovornost nekih drugih ljudi koji moraju stvorit preduvjete. jedini alati koje HNB ima za "teoretsko" povecanje gospodarskog rasta direktno ponistavaju zadacu odrzavanja stabilnosti cijena. Kao da postavis HT odgovornim za pruzanje i nadzor telekomunikacijskih usluga.

neki egotripper ti je punio glavu poluistinama.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 21:04   #34
Quote:
dBase kaže: Pogledaj post
ok ..ajde da se ispravim
HNB bi trebao biti u funkciji blagostanja drzave ..jel sad OK

HNB bi trebao biti odgovoran za gospodarski rast i stabilnost cijena .....imas li sto protiv ovoga ?
Da.

HNB nije i ne može biti odgovoran za gospodarski rast. HNB podupire gospodarsku politiku države.
Između te dvije stvari postoji velika razlika.

Quote:
kazes iluzorno za fed...
a zasto oni onda 2 puta mjesecno tok covjeka sposjednu na stolac i ispituju .. a on jadan svjedoci i prica o economy momentum i pravda se kao

ako ti ne razumijes ili neznas kako bi ovu funkciju dao HNBu to ne znaci da ona nije moguca ili ne postoji ..naprotiv kolega FED ce ti jasno objasniti kako to funkcionira kod njih u FEDu
Fed je poduzeo više, nego ikad u povijesti i spustio kamatne stope na najniže razine od svojeg postojanja. Mislim da je trenutno to na 0,25%.
Najavili su produljenje takvog stanja dulje, nego što je u startu bilo predviđano.

Pogodi što se desilo. Nisu uspjeli niti vratiti nezaposlenost na razine prije krize. Za očekivati bi bilo, da je rješenje u njihovim rukama, da takva nezapamćena mjera uzrokuje i nezapamćeni boom. Kao što ti je na temi rečeno, problem s kreditima (i ekonomijom) u Americi trenutno nije na strani ponude kredita.


A i bez toga, tvoje pitanje ukazuje da još uvijek ne sagledavaš dovoljno širinu onoga što nazivamo "blagostanje" u nekoj državi.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 21:13   #35
Quote:
Grinch24 kaže: Pogledaj post
Kako se izracunava ta realna stopa inflacije?
Nekom od metodologija. DZS Hrvatske je 2005. godine npr. promijenio metodologiju.
Dakle, nema tu božanske istine, tj. egzaktan broj kolika je inflacija, već pokušaj da se statistikom maximalno realno ista izračuna.

Npr. da u životu samo radiš to da jedeš piletinu, a ne i govedinu, te je cijena piletini i govedini jednaka, i jednako se količinski jede, te ako cijena piletine sada poraste 2x - tebi je osobno inflacija 100%.
Ali ako u državi se jede 20% piletina i 80% govedine, inflacija u zemlji je porastom cijene piletina za 100% uz hipotetski uvijet nastavka iste potrošnje piletine "samo" 20%.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 21:29   #36
Nemojte mi obeshrabriti dBase-a...
Poanta je da netko želi promišljati i tražiti odgovore. Svima tu može malo pomoći i ova popularna knjižica, iako ima svega u njoj, tj. nije se sa svime za složiti ali može pomoći i potaknuti na daljnja traženja odgovora. Nisam ju nikad pročitao, samo par poglavlja napreskokce pogledao.
Ima tu oko inflacije, bdp-a, rasta, tečaja... popularno je pisano.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 21:35   #37
Mi može netko objasniti šta su to, u statistici HNB-a, kružna izravna ulaganja?!
apsolvent13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 21:36   #38
Ne postoji realna kao ni nominalna inflacija. Postoji temeljna inflacija, inflacija ponude, potraznje, troskova ali u zivotu osim naklapanja Santinija nisam cuo izraz realna inflacija.

Quote:
apsolvent13 kaže: Pogledaj post
Mi može netko objasniti šta su to, u statistici HNB-a, kružna izravna ulaganja?!
http://en.wikipedia.org/wiki/Round-tripping
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 21:44   #39
Quote:
apsolvent13 kaže: Pogledaj post
Mi može netko objasniti šta su to, u statistici HNB-a, kružna izravna ulaganja?!
Imaš u biltenu br. 154

Str. 38. biltena, odnosno str. 46. samog pdf dokumenta.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 22:10   #40
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Nemojte mi obeshrabriti dBase-a...
Poanta je da netko želi promišljati i tražiti odgovore. Svima tu može malo pomoći i ova popularna knjižica, iako ima svega u njoj, tj. nije se sa svime za složiti ali može pomoći i potaknuti na daljnja traženja odgovora. Nisam ju nikad pročitao, samo par poglavlja napreskokce pogledao.
Ima tu oko inflacije, bdp-a, rasta, tečaja... popularno je pisano.

..opet trujes narod sa necim sto razumjes samo ti
ako zelis da ovi sa vakumom u glavi skuze obrise makroekonomije
http://hr.wikipedia.org/wiki/Makroekonomija

Monetarna politika sastoji se od kontrole novčane ponude od strane središnje banke, ovisno o fazi privrednog ciklusa. U inflacijskim uvjetima primjenjuje se politika ograničenja novčane ponude, dok se u razdoblju recesije, depresije vodi politika povećanja agregatne ponude novca.
dBase is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.