Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2014., 15:26   #21
Quote:
dax kaže: Pogledaj post
Malo sam razmišljao, nisam veliki teoretičar ....
...tona CO2 godišnje, dok bi po broju stanovnika imala pravo na 19 mil tona.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...xide_emissions
Samo jednu prevaru zamjenjuješ drugom.
U biti ništa ne mijenjaš osim kulisa prevare.

Ajmo mi uvesti beskamatni novac i ukinuti/zabraniti kamatu i inflaciju.
I riješili smo sve današnje probleme svijeta. Samo sa te dve izmjene u sustavu.

Quote:
e valja ovako gledati na stvari. ako na tom otoku nema ničega osim nas dvoje i jabuke i poluge zlata onda je sve nebitno, jer smo životno ugroženi oboje a vrijednost jabuke i zlata su nebitni u tom slučaju.
na tu situaciju treba gledati ovako: pokušati naći hranu u moru i otoku, napraviti sklonište,... novac je nebitan u toj situaciji kao i mnogo stvari u tom trenutku, kao recimo umjetnička slika, auto,...
da na otoku postoji više ljudi onda bi zlato postalo bitno jer bi ljudi trebali sredstvo za razmjenu dobara i usluga. i osim zlata i srebra ništa nije pogodno za tu ulogu.
Bit i smisao te i takve rasprave i nije zaključak da li je vrednije zlato ili jabuka.

Bit i smisao te i takve rasprave je da je vrijednost bilo čega relativan i subjektivan pojam ovisan o mnogim faktorima.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 15:46   #22
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Samo jednu prevaru zamjenjuješ drugom.
U biti ništa ne mijenjaš osim kulisa prevare.

Ajmo mi uvesti beskamatni novac i ukinuti/zabraniti kamatu i inflaciju.
I riješili smo sve današnje probleme svijeta. Samo sa te dve izmjene u sustavu.
Ne kužim što smo onda riješili time da uvedemo beskamatni novac koji "štampa" država koliko je volja?

U tržišnoj ekonomiji ne možeš štampati novac do mile volje jer po zakonu ponude i potražnje, ono čega ima više, gubi vrijednost (tj. nastaje inflacija po zakonu ponude i potražnje - koji ne možeš nikako ograničiti -jer novac je isto roba tj. supstitut robe i rada).

Opet s druge strane, ako prestaneš "štampati" novac da izbjegneš inflaciju, nema rasta (vrijednosti). Dakle, nalaziš se u stagnaciji.
Tržišna ekonomija i ovo što predlažeš ne idu jedno s drugim. To bi išlo isključivo u "Star trek" ekonomiji.

S druge strane, ovo o čemu ja pričam daje težinu s druge strane vage, odnosno _|- s jedne strane dug kao posljedica tržišne ekonomije i štampanja novca, a s druge strane očite posljedice (CO2, migracije, glad-žeđ) kao rezultat kreiranja duga.
__________________
...
dax is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 16:04   #23
Quote:
dax kaže: Pogledaj post
Ne kužim što smo onda riješili time da uvedemo beskamatni novac koji "štampa" država koliko je volja?

U tržišnoj ekonomiji ne možeš štampati novac do mile volje jer po zakonu ponude i potražnje, ono čega ima više, gubi vrijednost (tj. nastaje inflacija po zakonu ponude i potražnje - koji ne možeš nikako ograničiti -jer novac je isto roba tj. supstitut robe i rada).

Opet s druge strane, ako prestaneš "štampati" novac da izbjegneš inflaciju, nema rasta (vrijednosti). Dakle, nalaziš se u stagnaciji.
Tržišna ekonomija i ovo što predlažeš ne idu jedno s drugim. To bi išlo isključivo u "Star trek" ekonomiji.

S druge strane, ovo o čemu ja pričam daje težinu s druge strane vage, odnosno _|- s jedne strane dug kao posljedica tržišne ekonomije i štampanja novca, a s druge strane očite posljedice (CO2, migracije, glad-žeđ) kao rezultat kreiranja duga.
Daje samo još veću maglu na drugoj strani vage.

Vidiš, imaš klasičan bug u glavi svih ekonomista odgojenih na ovom modelu i mozak ti preskače najbitnije.
Ovo nije kritika nego činjenica , nije ni moj mozak puno bolji po tom pitanju odnosno svi smo jednako "bugoviti"

Pazi, pročitaj ponovo što sam napisao:
Quote:
Ajmo mi uvesti beskamatni novac i ukinuti/zabraniti kamatu i inflaciju.
Zlato (novac) nema inflaciju ugrađenu u sebi, valuta ima. Shvaćaš li osnovu osnove prevare sustava i modela?

Ukini/zabrani inflaciju, nemaš potrebe niti za kamatom.
Uvedi 100% rezervu (to je u biti beskamatni novac) u igru i riješio si sve probleme gubitka vrijednosti.

Ne štampaš beskonačno jer nemaš potrebe za tim u sustavu bez kamate i inflacije.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 16:20   #24
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Daje samo još veću maglu na drugoj strani vage.

Vidiš, imaš klasičan bug u glavi svih ekonomista odgojenih na ovom modelu i mozak ti preskače najbitnije.
Ovo nije kritika nego činjenica , nije ni moj mozak puno bolji po tom pitanju odnosno svi smo jednako "bugoviti"

Pazi, pročitaj ponovo što sam napisao:


Zlato (novac) nema inflaciju ugrađenu u sebi, valuta ima. Shvaćaš li osnovu osnove prevare sustava i modela?

Ukini/zabrani inflaciju, nemaš potrebe niti za kamatom.
Uvedi 100% rezervu (to je u biti beskamatni novac) u igru i riješio si sve probleme gubitka vrijednosti.

Ne štampaš beskonačno jer nemaš potrebe za tim u sustavu bez kamate i inflacije.
Mislim da kužim što hoćeš reći. No problem sa zlatnim standardom i 100%-tnom rezervom je taj što ne može podržati želje za rastom civilizacije, odnosno novac bi bio onda krajnje ograničavajuć faktor, zar ne?
(Zašto je SAD napustila zlatni standard?)
__________________
...
dax is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 16:41   #25
Quote:
dax kaže: Pogledaj post
Mislim da kužim što hoćeš reći. No problem sa zlatnim standardom i 100%-tnom rezervom je taj što ne može podržati želje za rastom civilizacije, odnosno novac bi bio onda krajnje ograničavajuć faktor, zar ne?
(Zašto je SAD napustila zlatni standard?)
ovo je teška zabluda. zlato i srebro omogućuje realan rast, a ne želje za rastom bez rada, štednje i realne proizvodnje.
želje ljudi da potrošačkim kreditima stvore blagostanje bez pokrića i želje vlada da financiraju predizborna obećanja, deficite i ratove su nemoguće u sustavu sa "poštenim novcem" kao što su srebro i zlato.

zašto su Amerikanci napustili zlatni standard? upravo zato što nisu mogli deficit i ratove financirati i jer je degol zatražio zlato u zamjenu za dolare.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 17:51   #26
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Slažem se.

Iako sada dolazimo do one čuvene debate - što je vrijednost.
Ti i ja na pustom otoku i nigdje ničeg.
Ti imaš kilo zlata, ja jabuku. To je sve.
Tko ima veću vrijednost?
ako smo gladni - ti trenutno imaš veću vrijednost.... ili ako ja od tog zlata načinim ubojito oružje (za loviti ptice, ribe, ili sisavce...)
Znam za istinitu priču kako je vojska, policija lovila nekog narko-bosa po Venezueli, a ovaj je imao pun ruksak dolara... ... za njega i kćer bila je to vjerovatno najskuplja vatrica koju su naložili, a opet ti dolari u tom trenutku nisu imali neku drugu vrijednost.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 18:45   #27
Quote:
dax kaže: Pogledaj post
Mislim da kužim što hoćeš reći. No problem sa zlatnim standardom i 100%-tnom rezervom je taj što ne može podržati želje za rastom civilizacije, odnosno novac bi bio onda krajnje ograničavajuć faktor, zar ne?
(Zašto je SAD napustila zlatni standard?)
Rast civilizacije može biti i uz konstantnu količinu novca u opticaju. Onda mora doći do pada cijena, a novac bi vrijedio svakim danom sve više. Postoji teorija (sasvim realna po meni) koja kaže da je bilo koja količina novca dovoljna u opticaju. Novac je samo jedan dio robne razmjene. Konstantan pad cijena bio bi odličan za potrošače, ali tu se javlja problem oporezivanja od strane države. No to je danas samo teorija.


Quote:
Marijan kaže: Pogledaj post
ovo je teška zabluda. zlato i srebro omogućuje realan rast, a ne želje za rastom bez rada, štednje i realne proizvodnje.
želje ljudi da potrošačkim kreditima stvore blagostanje bez pokrića i želje vlada da financiraju predizborna obećanja, deficite i ratove su nemoguće u sustavu sa "poštenim novcem" kao što su srebro i zlato.

zašto su Amerikanci napustili zlatni standard? upravo zato što nisu mogli deficit i ratove financirati i jer je degol zatražio zlato u zamjenu za dolare.
Pokriće u zlatu i srebru onemogućava štampanje novca prema potrebama, a bez pokrića. Podloga u metalu je garant da nećeš zlorabiti emisiju novca za svoje probitke, kamatarenjem ili kupovanjem dobara svježenaštampanim novcem. Prvi korisnici takvog novca imaju prednost jer kupuju inflatornim novcem po predinflatornim cijenama. Kada se taj novac 'spusti' u sustav izaziva inflaciju i smanjenje vrijednosti i oni koasniji korisnici imaju manju vrijednosti za isti novac.

Ovo sa Charles De Gaulle-om je interesantno. Niakda mi nije bilo jasno koji je bio povod (okidač) njegove pobune protiv (takvog) dolara. U jednoj knjizi sam pročitao da su amerikanci počeli po Europi 60-tih sve kupovati sa dolarima, i De Gaulle je shvatio da svi ti dolari ne mogu imati pokriće u zlatu kako su amerikanci tada tvrdili, obavezali se, a posebno nisu mogli imati toliko zlata kada je vrijednsot bila ustanovljena na 35 usd/unca. Izjavio je da amerikanci vrše eksproprijaciju u Europi i da to nije u redu. Kada je zatražio da francuskih tadašnjih 150 miliona USD zamjene za zlato - dobio je zlato, ali je najavio da će zamjeniti novih 150 miliona USD (i Španjolci su isto najavili da će zatražiti zlato) - ovi su (nakon nekog vremena, bilo je tu još događaja, tzv. London gold pool) nakraju odustali od zlatnog standarda.
Slično je i danas. Njemačka ima svoje zlato pohranjeno u banci federalni rezervi u Njujorku, nekih 50 %, tražili su dio toga natrag - ali nisu dobili. Odgovor im je bio da će to moći dobiti negdje oko 2020. Po tome se vidi kakvo je stanje stvari u svijetu danas.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 19:05   #28
Quote:
dax kaže: Pogledaj post
Mislim da kužim što hoćeš reći. No problem sa zlatnim standardom i 100%-tnom rezervom je taj što ne može podržati želje za rastom civilizacije, odnosno novac bi bio onda krajnje ograničavajuć faktor, zar ne?
(Zašto je SAD napustila zlatni standard?)
Kolega Marijan ti je odgovorio na pitanje.

Samo da nadopunim.
Ne bi imali ograničenje rasta nego bi imali realan rast kao što je i Marijan napisao.

Novac , odnosno valuta (jer se slažemo da novac više ne postoji) kakav je sada i model koji je sada je u biti ograničavajući jer je manipulativan.

Ti danas bez kredita teško da možeš početi neki posao upravo zato jer je inflacijom i manipulacijom vrijednost valute napumpana na sulude vrijednosti.
Ono što si 74 mogao sa 1 dolarom danas ne možeš sa 1000 dolara (karikiram ali vjerujem da ti je jasno na što mislim).
Odnosno ono što je 70-tih bio čovjek sa milijun dolara na računu to je danas onaj koji ima milijardu dolara na računu.
Toliko je obezvrijeđen kapital u koliko,40 godina nakon ukidanja zlatnog standarda, i pretvaranja novca u valutu.

Nema više stvaranja vrijednosti i proizvodnje polako sa malim ulaganjima pa postepeno širenje na osnovi dobiti. Ako si mali nisi konkurentan. Danas ako želiš biti konkurentan ne možeš bez kredita. Jer ti trebaju milijuni.
Za ono za što ti je prije 30 godina trebalo par tisuća.

Sve je to namještena igra a dobijaju oni koji su bliži "bogu". Dakle bankari i oni koji im se ulizuju, prijatelji, poznanici , političari. Sve je namještena igra kamata inflacije i minimalne rezerve. Bezvrijednost se multiplicira i prodaje kao vrijednost na osnovi obećanja.

To ti je razlog zašto je cjelokupna današnja ekonomija svijeta ovisna o "optimizmu". Jer je sve prenapuhano i nerealno, odnosno u biti kada ogoliš stvari -većina je bezvrijedno. Jer se mjeri valutom a ne novcem (da parafraziram svoju prijašnju grešku )

I samo da se vratim na stvaranje vrijednosti.
Jedan dio vrijednost (u ovom slučaju kapitala ma u kakvom on obliku bio) se gubi (probušiš gumu na biciklu, pokvari ti se TV, pokvari ti se bušilica), jedan dio se stvara (novi TV-i ,nove bušilice + nove tehnologije ili usavršavanje postojećih koje su u biti ta dodana vrijednost i rast kapitala)
ali u konačnici kapital (vrijednost) koji je mjerljiv stalno raste.

Ukidanjem valute i vraćanjem novca, ukinuo bi inflaciju, ukinuo bi kamatu (jer bez inflacije niti za njom ne postoji apsolutno nikakva potreba).
I sa 100% rezerve (beskamatni novac) bi spriječio manipulacije sustavom i pljačke.

A gdje nema manipulacije i pljačke imaš rast kapitala, jer svatko od nas kroz život stvori neku određenu količinu vrijednosti. Netko manje netko više, ali u globalu svi stvaramo više nego što nama samima uistinu treba.
I tu imaš rast kapitala, rast vrijednosti i pokriće za beskamatni novac.

Guma od bicikla vrijedi toliko i toliko zlata. Ako napraviš 5 guma ,napravio si vrijednost toliko zlata puta 5. Toliko beskamatnog novca si možeš priuštiti naštampati. Na realnoj vrijednosti.
Karikiram i banaliziram ali čisto da razumiješ da zlato kao podloga nije ograničenje nego mjera vrijednosti i zaštita od pljačke i prevare.

Valuta nema te trigere niti te zaštitne mehanizme ,niti se bazira na stvarnosti već na obećanjima, čitaj lažima i prevarama.

Upravo ovaj model valutne i "vrijednosti" odnosno fiat valute kako je još zovu jest uzrok buduće skore propasti kapitalizma i kapitala.
Jer je kapital u biti postao bezvrijedan .
A obezvrijeđen je valutom,inflacijom, kamatom i modelom sa 30% rezerve (u hrvatskoj za druge ne znam) koja omogućava 70% laži i prevara.

EDIT:
Evo Deer me pretekao, odnosno napisao je prije mene a ja nisam vidio post, inače ne bi pisao ovu palačinku
Ali u biti je kvalitetnije i elokventnije od mene objasnio problematiku
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 20:17   #29
Kamata bi bila naplata zato što preferiraš trošiti sada, danas, a ne za neko vrijeme dok bi eventualno uštedio ta ista sredstva. Netko drugi je ta svoja (zarađena) sredstva odlučio posuditi tebi i ne potrošiti ih (odložio je svoju potrošnju, on preferira kamatu koja će mu biti isplaćena, a ne potoršnju), a za tu posudbu, uslugu, naplatio kamatu. Sasvim druga situacija nastaje kada sredstva stvoriš doslovno niotkuda ('out of thin air'), kao da imaš mogućnosti praktički krivotvoriti novac, naplatiš kamatu (koju zadržiš) a glavnicu, po povratku, poništiš.
Kada imaš sustav tvrdog i poštenog novca - nema potrebe za zakonskim ukidanjem inflacije - nje ionako vjerovatno neće biti.

Problem inflacije novca (i devalvacije cijena) nije samo u nepoštenju same igre. Problem je u cijeni koja se mijenja, raste. Za jednog poduzetnika cijena nosi u sebi vrlo važnu poruku: cijena je signal. Ako cijena raste - znači raste potražnja, treba proizvoditi, kada cijena pada - pada potražnja tržište se zasićuje i treba smanjivati proizvodnju. Samoregulirajući sustav koji relativno dobro funkcionira sve do pojave inflacije i rasta cijena ali ne radi rasta potražnje nego radi pada vrijednosti valute. To udara na samu bit sustava samoregulacije, poduzetnici više ne dobivaju pravilan povratni signal kroz cijenu i cijeli sustav završava u dezorijentaciji.
Također će ovaj socijalizirani način spašavanja posrnulih banaka doći glave kapitalizmu ovakav kakav je on danas. Da se poštuju osnove kapitalizma - tim bankama bi se dopustilo da propadnu. Loše su radile i moraju zato propasti. Ovi danas nisu čak našli za shodno da promijene uprave banaka, a kamoli da ih puste da propadnu. To je loše jer se time prekinula još jedna bitna povratna veza kapitalizma. Meni se čini kao da netko želi dokinuti kapitalizam kao sustav.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 20:34   #30
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Kada imaš sustav tvrdog i poštenog novca - nema potrebe za zakonskim ukidanjem inflacije - nje ionako vjerovatno neće biti.
Točno. Međutim u trenutnoj situaciji u kojoj se nalazimo promjena može početi jedino od kraja.
Dakle ukidanje inflacije mora biti prvi korak jer njeno ukidanje blokira manipulaciju kamatom i manipulaciju sa vrijednosti valute.
Kada to dvoje riješiš, najmanji problem je uvesti 100% pokriće.

U biti sve ide prirodnim slijedom domino sistemom onda, inflacija->kamata->100%.

Quote:
Također će ovaj socijalizirani način spašavanja posrnulih banaka doći glave kapitalizmu ovakav kakav je on danas. Da se poštuju osnove kapitalizma - tim bankama bi se dopustilo da propadnu. Loše su radile i moraju zato propasti. Ovi danas nisu čak našli za shodno da promijene uprave banaka, a kamoli da ih puste da propadnu. To je loše jer se time prekinula još jedna bitna povratna veza kapitalizma. Meni se čini kao da netko želi dokinuti kapitalizam kao sustav.
Točno tako.

Međutim mi danas imamo potpuno izokrenutu situaciju.
A to je da banke posjeduju države a ne da države posjeduju banke.

I manipuliraju državama preko marioneta-političara.

Upravo zato se sve ovo što se danas događa - i događa.

Ali je apsolutno točno da će banke kapitalizmu doći glave. U stvari već i jesu, ovo što se trenutno dešava je čista inercija u biti i upitno je koliko će inercija trajati prije nego što dođemo do nulte točke sustava.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 22:54   #31
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Problem inflacije novca (i devalvacije cijena) nije samo u nepoštenju same igre. Problem je u cijeni koja se mijenja, raste. Za jednog poduzetnika cijena nosi u sebi vrlo važnu poruku: cijena je signal. Ako cijena raste - znači raste potražnja, treba proizvoditi, kada cijena pada - pada potražnja tržište se zasićuje i treba smanjivati proizvodnju. Samoregulirajući sustav koji relativno dobro funkcionira sve do pojave inflacije i rasta cijena ali ne radi rasta potražnje nego radi pada vrijednosti valute. To udara na samu bit sustava samoregulacije, poduzetnici više ne dobivaju pravilan povratni signal kroz cijenu i cijeli sustav završava u dezorijentaciji.
Također će ovaj socijalizirani način spašavanja posrnulih banaka doći glave kapitalizmu ovakav kakav je on danas. Da se poštuju osnove kapitalizma - tim bankama bi se dopustilo da propadnu. Loše su radile i moraju zato propasti. Ovi danas nisu čak našli za shodno da promijene uprave banaka, a kamoli da ih puste da propadnu. To je loše jer se time prekinula još jedna bitna povratna veza kapitalizma. Meni se čini kao da netko želi dokinuti kapitalizam kao sustav.
nije dezorijentacija samo inflacija kao takva vec i nacin na koji se racuna i maskira stvarna vrijednos iste. a jos kako racunaju bdp i sto u njega sve trpaju, pa sama kolicina valuta m1, m2,... derivati...
totalni kaos temeljen na nicemu. ovakav monetarni sustav je nemoguce reformirati. to je trulo i propasti ce sam od sebe kao sto je svaki truli monetarni sustav u povijesti propao.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 23:16   #32
Novac kao dug

Mislim da je netko zamijenio robu i novac. Novac je sredstvo za razmjenu robe, a ne roba za razmjenu robe. Novac nije roba i on je samo bon - kupovna moć za robu u državi koja ga izdaje i koristi. To je definicija fiat novca. Metalni novac je rezultat čiste praktičnosti. A metalni novac od zlata ili srebra je čisti nonsens i stajao prosperiteta je mnoge države.

Tko želi čitati o povijesti novca ima Zarlenginu knjigu: Izgubljena znanost o novcu.

Novac kao dug je "specijalnost" bankara koji su ovime dobili mogućnost beskrajnog bogaćenja na račun predane moći stvaranja novca. Da bi to izgledalo "pošteno", oni ne troše novca koji stvore iz zraka. Oni ga posuđuju i traže više novca natrag. Priča koja to najbolje objašnjava je ovdje: Hoću zemlju +5%.

Novac kao dug je osnovni uzrok mase problema u društvu i samo rijetke države mogu stvoriti "uvjetni" prosperitet, ako striktno igraju po pravilima. Točno je da bi svaka aktivnost da se ukine novac kao dug imala veliku reakciju u svijetu (naizgled nepovezanu), ali glupo je reći da alternativa postoji. Ona postoji za 20% ljudi koji mogu i sada uspjeti. Na onih 80% koji sada ne prosperiraju je odluka. Da li će životariti i vjerojatno ostati bez sadašnje imovine ili će se izboriti za sebe. A to je jedino moguće reformom regulacije novca, bankarstva i vanjske trgovine.

Naravno, klubovi ljudi koji zagovaraju nepostojeći utopijski kapitalizam će na ovo reći štošta. Međutim, oni ne mogu dati reducirani primjer koji bi pokazao da njihove ideje mogu funkcionirati održivo i na zadovoljstvo (skoro) svih.

Novac kao dug kao uzrok uopće nije problem. Problem je u ljudima koji su neinformirani, a neki i dogmatizirani krivim idejama. A ljudi su ti koji svojim glasovima odlučuju kome će dati većinu u vlasti. Možete to nazvati trolanjem teme, ali na kraju ćete vidjeti da sam u pravu. Trebalo mi je nešto vremena da do toga dođem.

Živi i pametni bili!
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 23:51   #33
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Mislim da je netko zamijenio robu i novac. Novac je sredstvo za razmjenu robe, a ne roba za razmjenu robe. Novac nije roba i on je samo bon - kupovna moć za robu u državi koja ga izdaje i koristi. To je definicija fiat novca. Metalni novac je rezultat čiste praktičnosti. A metalni novac od zlata ili srebra je čisti nonsens i stajao prosperiteta je mnoge države.
upravo obratno. zlouboraba zlata i srebra i nepridrzavanje principa "postenog novca" je stajalo i stoji prosperiteta mnoge drzave.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 06:26   #34
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
A ljudi su ti koji svojim glasovima odlučuju kome će dati većinu u vlasti. Možete to nazvati trolanjem teme, ali na kraju ćete vidjeti da sam u pravu. Trebalo mi je nešto vremena da do toga dođem.

Živi i pametni bili!
Ne smatram to nikakvim trolanjem. Svatko ima pravo na mišljenje i svatko ima pravo iskazati svoje mišljenje. Tu i jesmo da raspravljamo i uspoređujemo različita stajališta i mišljenja, i svi zajedno ako je moguće nešto naučimo ili preispitamo vlastite stavove. To i jest smisao rasprave.

Međutim ne bi se složio sa ovim što sam citirao.
Ljudi već odavno više ništa ne odlučuju svojim glasovima.
Sustav demokracije kakav je danas na djelu je namještena igra, biranje između 2,3,5 igrača koji su svi plaćeni od istog poslodavca.

Mislim da se baš kod nas to prilično jasno vidi, gdje imamo HDZ+sateliti i SDP+sateliti koji pričaju jedno u oporbi ali kada dođu na vlast rade u dlaku iste stvari.

Kada se i pojavi neka zdrava snaga (kod nas se istinaibog još nije) kreće plaćena kampanja medija u pljuvanju i ocrnjivanju iste.

USA model izbora je identičan našem, odnosno svuda se u svijetu provodi identičan model namještanja igre.

A sve plaćaju odnosno potplaćuju isti izvori odnosno ista grupa zainteresiranih kojima ovaj sustav odgovara jer mogu nesmetano pljačkati.

Quote:
Točno je da bi svaka aktivnost da se ukine novac kao dug imala veliku reakciju u svijetu (naizgled nepovezanu), ali glupo je reći da alternativa postoji.
Da. U pravilu je već svima jasno polako kakav je modus operandi.
NATO i USA bi "dejstvovali" u cilju uvođenja "demokracije" i rušenje "režima" i križarski se borili protiv "terorizma".
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 08:24   #35
Nije smisao zlata da novac mora biti od zlata, niti je smisao zlatne podloge za papirnatu valutu da ona nekoga mora osiromašiti. Smisao metala je u tome da se državi ili nekom drugom izdavatelju novca fizički ograniči beskonačno puštanje novog novca u sustav, prema nečijim trenutnim potrebama. Jednostavno rečeno - smisao tog zlata je u čistim računima.
Moram vas podsjetiti da je nekada USD imao zlatnu podlogu. USD bio je vezan za zlato dogovorom 35 USD/unca, i upravo na temelju tog dogovora i te činjenice - USD je prihvaćen kao svjetska valuta (zamijenio je GBP u tom smislu). Nije to tako davna povijest. Zlatna podloga za novac je prihvatljiv koncept ako želiš voditi poštenu i transparentnu politiku. Kada počinjenš muljati - zlatna podloga postaje velika smetnja i ograničenje za eventualne marifetluke.
Sustav plaćanja između država, to jest izjednačavanja vanjskotrgovinskih razlika tada se namirivao upravo zlatnom rezervom svake države posebno. Država koja je išla u deficit - polako je trošila svoje zlatne rezerve. Kada ih je sve potrošila - nije više bilo razmjene, to jest nisi više imao čime izjednačiti eventualni deficit u razmjeni. Normalno, takav sustav je izolirao države međusobno jer se državna rezerva čuvala u zlatu - univerzalnom novcu, dok je danas drugačije države posjeduju svoje rezerve u 'košari valuta' (a samo neke i u manjoj mjeri i u zlatu). Što se sada događa? Sada, danas - ako jedna kina ima 3 000 milijardi u USD i obveznicama nominiranim u USD - sudbina te 'državne ušteđevine' (ostvarene trgovinskim suficitom) praktički ovisi o politici centralne banke druge, i k tome, politički, suprostavljene države...
Kada su Sjedinjene Države počele proizvoditi previše dolara (čim su to druge države shvatile i počele tražiti zlato za svoje USD, pa su se zlatne rezerve US of A počele ubrzano trošiti) - propao je koncept zlatne podloge za USD kao garanta vrijendosti dolara, što je i bio cilj uvođenja samog sustava zlata kao podloge za novac. Političkim manevrima (i u nedostatku bolje univerzalne valute, jer se USD već nametnuo) USD je usprkos tome ostao svjetska valuta, ali sada nevezan za zlato kao podlogu. I onda su počele ozbiljne recesije, krize koje sa manjim zatišjem traju sve do danas.
Neki poznavaoci prilika kažu da je FED svojim politikama uništio puno više vlada pojedinih država nego CIA, i vjerovatno su u pravu. Sustav je unošenjem valuta drugih država u državne rezerve (umjesto zlata) postao izložen dodatnim rizicima, svi postaju ovisni o drugima, praktički je onemogućeno vođenje vlastite suverene novčarske politike. Zato se i krize tako brzo preljevaju po cijelom svijetu.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 08:47   #36
Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Neki poznavaoci prilika kažu da je FED svojim politikama uništio puno više vlada pojedinih država nego CIA, i vjerovatno su u pravu. Sustav je unošenjem valuta drugih država u državne rezerve (umjesto zlata) postao izložen dodatnim rizicima, svi postaju ovisni o drugima, praktički je onemogućeno vođenje vlastite suverene novčarske politike. Zato se i krize tako brzo preljevaju po cijelom svijetu.
Na ovo bi samo nadopunio činjenicom koja je poznata svima kako je u zadnje dvije godine u USA država bila praktički u bankrotu zbog igara demokrata i konzervativaca pa senatu nisu odmah izglasali štampanje novca za pokriće troškova države.
Dakle FED naštampa koliko treba, kada treba, bez ikakvog pokrića.
Poznat nam je blizak slučaj iz naše povijesti samo je umjesto FED-a bilo nešto što se zvalo "Topčiderska štampaonica".

Sve to ne bi bilo moguće da postoji neki oblik ograničenja i blokiranja manipulacije vlautom. Nama je poznat zlatni standard. Ne znači da se ne može uvesti neki drugi model koji bi valuti davao stvarnu a ne izmanipuliranu vrijednost. No stvar je da trenutno ne postoji niti jedan instrument zaštite protiv manipulacije valutom,

Ovo što se zadnjih par godina dešava sa FED-om i USA kao državom je praktički isto , odnosno mene jako podsjeća na ono što se dešavalo svojevremeno u ex-YU. Identičan model.

A dolar danas na površini u biti drže warlordi i vojna industrija koju "izvoze" po cijelome svijetu.
Da nema vojne moći USA odavno bi dolar bio hrpa beskorisnog papira.
Mislim on to već odavno i jest samo ga se umjetno manipulacijama što milom što sillom održava na površini.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 09:03   #37
Quote:
Deere kaže:
Pokriće u zlatu i srebru onemogućava štampanje novca prema potrebama, a bez pokrića. Podloga u metalu je garant da nećeš zlorabiti emisiju novca za svoje probitke, kamatarenjem ili kupovanjem dobara svježenaštampanim novcem. Prvi korisnici takvog novca imaju prednost jer kupuju inflatornim novcem po predinflatornim cijenama. Kada se taj novac 'spusti' u sustav izaziva inflaciju i smanjenje vrijednosti i oni koasniji korisnici imaju manju vrijednosti za isti novac.
OK, shvaćam, no imamo i danas ograničenje (doduše puno mekanije ali postoji) štampanja novca - a zove se inflacija.
Koliko znam, nijedna zemlja sa stabilnom inflacijom ne štampa novac, osim SAD-a i EU, a SAD i EU štampaju novac zato jer se njihove valute koriste kao valutne rezerve drugih zemalja. Taj novac se zapravo nikad ne spusti u sustav, i ima tendenciju rasta. Problem je samo što (tu dolazimo do onoga što ja pričam) proizvodne izvozne zemlje gomilaju te valutne rezerve a siromašne zemlje im postaju dužnici. Kada bi se takva rezerva anulirala posljedicom kao što je CO2, ne bi imali problem rasta količine novca odnosno duga.

Quote:
Deere kaže:
Rast civilizacije može biti i uz konstantnu količinu novca u opticaju. Onda mora doći do pada cijena, a novac bi vrijedio svakim danom sve više. Postoji teorija (sasvim realna po meni) koja kaže da je bilo koja količina novca dovoljna u opticaju. Novac je samo jedan dio robne razmjene. Konstantan pad cijena bio bi odličan za potrošače, ali tu se javlja problem oporezivanja od strane države. No to je danas samo teorija.
OK, to što pričaš je deflacija, suprotno od inflacije, ali ima isti pogonski mehanizam, odnosno to imamo danas svejedno. Samo se fixira "novac", a onda cijene fluktuiraju prema dolje dok ne dođu na 0. Naravno, kao posljedica je totalno obezvrijeđenje rada, pa imamo istu situaciju kao danas.

Quote:
HvalaNARibama kaže:
Novac , odnosno valuta (jer se slažemo da novac više ne postoji) kakav je sada i model koji je sada je u biti ograničavajući jer je manipulativan.

Ti danas bez kredita teško da možeš početi neki posao upravo zato jer je inflacijom i manipulacijom vrijednost valute napumpana na sulude vrijednosti.
Ono što si 74 mogao sa 1 dolarom danas ne možeš sa 1000 dolara (karikiram ali vjerujem da ti je jasno na što mislim).
Odnosno ono što je 70-tih bio čovjek sa milijun dolara na računu to je danas onaj koji ima milijardu dolara na računu.
Toliko je obezvrijeđen kapital u koliko,40 godina nakon ukidanja zlatnog standarda, i pretvaranja novca u valutu.
Tu zapravo nije važno šta si mogao 70-ih sa 1 dolarom, a što ne možeš danas sa 1000 dolara. Odnosno, hoću reći da tu vrijednost novca uopće nije važna. Važno je samo što si mogao kupiti za 1 jedinicu svog rada, 70-ih ili danas. Da, rad je obezvrijeđen, (zakonom ponude i potražnje, proizvodnošću, tehnologijom...) ali to nema veze s novcem. Novac je tu samo posrednik. A tržište onda dirigira što će se kupovati a što neće u odnosu na rad: ako je moj rad malo vrijedan, neću kupovati "skupe" proizvode pa se oni neće ni proizvoditi.


Quote:
Deere kaže:
Kamata bi bila naplata zato što preferiraš trošiti sada, danas, a ne za neko vrijeme dok bi eventualno uštedio ta ista sredstva. Netko drugi je ta svoja (zarađena) sredstva odlučio posuditi tebi i ne potrošiti ih (odložio je svoju potrošnju, on preferira kamatu koja će mu biti isplaćena, a ne potoršnju), a za tu posudbu, uslugu, naplatio kamatu. Sasvim druga situacija nastaje kada sredstva stvoriš doslovno niotkuda ('out of thin air'), kao da imaš mogućnosti praktički krivotvoriti novac, naplatiš kamatu (koju zadržiš) a glavnicu, po povratku, poništiš.
Kada imaš sustav tvrdog i poštenog novca - nema potrebe za zakonskim ukidanjem inflacije - nje ionako vjerovatno neće biti.
Da, slažem se da je problematično što je sustav omogućio bankama da same kreiraju novac (ionako ne unedogled nego kao multiplikator neke brojke), no taj sustav nije u potpunosti izvan kontrole države, dapače - država (uzmimo RH) kontrolira količinu novca u opticaju na način da propisuje "obveznu rezervu" (HNB, 12%) koju onda povećava ili smanjuje. Pitanje je samo "zašto država kao vlasnik valute tu obveznu rezervu banaka ostavlja bankama u vlasništvo umjesto da je prisvaja/nacionalizira odmah po ulasku u centralnu banku?".

Quote:
Deere kaže:
Nije smisao zlata da novac mora biti od zlata, niti je smisao zlatne podloge za papirnatu valutu da ona nekoga mora osiromašiti. Smisao metala je u tome da se državi ili nekom drugom izdavatelju novca fizički ograniči beskonačno puštanje novog novca u sustav, prema nečijim trenutnim potrebama. Jednostavno rečeno - smisao tog zlata je u čistim računima.
Problem zlata i metala je taj što neke zemlje ga imaju u svom tlu, a neke nemaju. Tako da one koje su ga u mogućosti iskopati, su opet u prednosti nad onima koje ga nemaju. Zato takav standard ne vidim kao rješenje bilo čega. Bogati (zlatnom rudačom) će biti bogati, a siromašni će opet biti siromašni.

Po meni je jedino rješenje izvannacionalna valuta koja nije vezana uz dolar, euro, yuan, zlatno ili bilo koju rudu, nego koja je vezana direktno uz aktivnosti gospodarstva, a koja će anulirati rast duga kroz posljedice rasta gospodarstava (civilizacije), odnosno zagađenjem.
__________________
...

Zadnje uređivanje dax : 30.01.2014. at 09:10.
dax is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 10:13   #38
Quote:
Marijan kaže: Pogledaj post
upravo obratno. zlouboraba zlata i srebra i nepridrzavanje principa "postenog novca" je stajalo i stoji prosperiteta mnoge drzave.
Novac (kao neka roba) ne može pratiti potrebe za svu robnu i uslužnu ponudu. Zbog toga metalni novac koji je vrijedna i rijetka roba samo šteti državama. Emisiju papirnog novca je moguće limitirati te je pogrešno da je to moguće samo na ovaj gluplji način. Zlatni standard zagovaraju oni koji posjeduju zlato i rudnike zlata. Zar vam nije čudno da rudari koji kopaju zlato nisu dobrostojeći radnici? Sve je to interes bogatih da bi bili još bogatiji. Samo ta tendencija vodi ka nestabilnom društvu. Tko će se boriti za državu kojom vladaju bogataši? Samo plaćenici!

Monetarna reforma je neizbježna jer velika većina stanovnika neće moći izdržati stalni pad standarda i sve veće siromaštvo. Iz toga razloga se toliko i jača špijunaža građana. Sustav stvoren od onih koji imaju korist želi zadržati pogodnosti i ne štedi (naše novce) da bi u tome istrajao.

Zamolio bih sve koji znaju engleski da pogledaju predavanje MMT-ovaca o tome da država nije kućanstvo i da mora stvarati novac bez duga da bi mogla funkcionirati: http://www.modernmoneynetwork.org/se...vereignty.html . U potpunosti se slažem sa iznesenim činjenicama tj. osnovama MMT-a jer su logične, dugoročno održive i jedino rješenje koje može biti sa fiat valutom. Da ne govorim da svaka prirodna katastrofa postojeće sustave emisije novca pretvara u još veću financijsku noćnu moru. Emisija novca bez duga omogućava da se takve situacije lakše prebrode (ako nacija ima dovoljno resursa da ih sama sanira).

Svaki pokušaj da se sustav emisije novca upregne u interes zajednice će sigurno biti na udaru svih protivnika socijalno jednakije države. Pa tako na monetarnoj reformi možete lako detektirati sve koji su u biti lažna ljevica ili lažni radnički pokret.

Monetarnu reformu odbijaju SDP, HDZ, Laburisti, sindikati, itd. Jedina stranka koja je za monetarnu reformu je SP koja je deklarativno desno (liberalna). To je stvar SP-a što oni ne vide nepovezivost slobodnog tržišta i novca bez duga. Nekreditni novac je kupovna moć samo za proizvode države koja ga izdaje i koristi. Vanjska trgovina bi trebala biti u balansu tj. sa kompenzacijom. A to nema veze se slobodnim tržištem. Također, novcu vrijednost daje uloženi rad. Zbog toga svaka zarada koja je bez rada znači obezvređivanje novca. I to je opet kontra slobodnog tržišta jer ono govori o omjeru ponude novca i robe, a ne o zamjeni jednakih vrijednosti. Monetarna reforma je zbog toga poprilično komplicirana i može bez kompletne primjene biti društveni fjasko.

Ako se zaobilaze ove činjenice, monetarna reforma će biti upregnuta za još veće bogatstvo jedni, a na račun ostalih. A u tom slučaju nam i ne treba. Zašto graditi iluziju da će nam reforma pomoći, kada unaprijed vidimo da bez kompletne implementacije jako malo mijenja.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 12:12   #39
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Novac (kao neka roba) ne može pratiti potrebe za svu robnu i uslužnu ponudu.
Novac nije roba. Valuta nema vrijednost. I novac i valuta su sami za sebe -ništa.

Novac je sredstvo razmjene između roba (vrijednosti), dakle posrednik.
Služi isključivo olakšavanju trampe između vrijednosti (kapitala) i ničem drugom.

Sam po sebi je ponavljam jer je bitno - apsolutno bezvrijedan.

I sama trgovina valutama, inflacijom i kamatama je čista prevara osmišljena kako bi se opljačkala vrijednost (kapital) bez imanja istog.
Dakle od svojeg ničega (banke) doći do tuđeg nečega (kuće, tvornice ,zemljišta itd. itd).

Kasnije se opljačkano sa ničim i bezvrijednim (novac/valuta) pretače u opljačkano nešto -vrijedno, odnosno stvarnu vrijednost iliti kapital (hipoteke na kuće i deložacije kao jednostavan plastičan primjer ).

Kada je i novac sam po sebi vrijedan i sam sebi pokriće (npr. čuveni srebrni dolar) onda je prostor za prevaru, manipulaciju i pljačku puno manji.

Zadnje uređivanje HvalaNaRibama : 30.01.2014. at 12:51. Reason: pogrešno upisano roba umjesto valute
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 12:46   #40
novac budućnosti je informatizacija.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:49.