Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2016., 12:21   #21
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Naravno. A kada općina propadne onda će što? Slati razglednice s raskopanim ulicama vladi? Kukati kako ne daje ništa novca? Zvati provjereno da se vidi kako ljudi umiru od gladi dok se Zagreb gradi?
Djelom si u pravu, a dijelom nisi. Po ustavu, država je dužna financirati lokalnu i regionalnu samoupravu. (I ljudi u manjim sredinama plaćaju poreze zar ne?). Isto tako dužna je financirati održavanje prometnica, vodotoka, šuma i svega onoga što je oduzeto lokalnoj samoupravi i prepušteno na održavanje državnim firmama ili agencijama. Npr. potok je javno vodeno dobro koje je država prepustila na upravljanje Hrvatskim vodama, skupa s pojasom zemlje uz taj potok. Onda je dužna održavati i regulaciju tog potoka, nasipe, kanale i slično.

A u praksi se dešava upravo suprotno. Lokalna zajednica (gradonačelnik, ljudi koji žive uz taj potok) žele sanirati vodotok, prikupili su pare, isfinancirali projektiranje kanala, pronašli izvođača itd, čak je i samo zemljište u vlasništvu općine, ali je država upravljanje tim zemljištem prepustila Hrvatskim vodama. Hrvatske vode umjesto da same to financiraju i saniraju, ne dopuštaju nikakve radove, i sudski ganjaju općinu. Jer što će njima u Zagrebu ili Splitu neke "seljačine" određivati što i kako će se uređivati? I tako, ljudi godinama gacaju po blatu, psuju mater gradonačelniku ni krivom ni dužnom, i nikom ništa. Isto vrijedi za državne ceste, šume, telekomunikacijske kanale, itd...da sad ne nabrajam.
Berliner is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 08:16   #22
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Ali ravnatelji bolnica, škola, vrtića... su druge stvari
to su na engleskom "civil servants" i to su funkcije u koje se obavljaju neovisno o vlasti
Prvo sredite stanje u gradovima, županijama i državi... ali i svijest među građanima pa će se sredit i stanje u školama, bolnicama....
Valjda ljudi zbilja ne razumiju u kakvoj državi žive?

U mojem gradu HDZ je na vlasti već 7 godinu zaredom. U tih 7 godina, u školama, vrtiću, gradskoj upravi i komunalnom poduzeću zaposleno je 20tak ljudi (za njih ja osobno znam, realni broj je mnogo veći) preko političke pripadnosti HDZ-u, društvenih veza sa pripadnicima te političke opcije i lokalno mjesnoj pripadnosti (neki viši parazit u komunalnom dolazi iz izvjesne gradske četvrti i uveo je pravilo da se u poduzeće smiju zapošljavati samo oni koji dolaze iz njegovog dijela grada).

Hoćeš konkretni primjer? Masa je djevojki završilo predškolski odgoj zbog raznoraznih razloga, ali nema dovoljno mjesta za svih njih. Tko je dobio posao? Kćerka od prijatelja gradonačelnika koji je jednostavno podignuo slušalicu, otipkao broj i tako dogovorio posao.

Osim toga javna je tajna da postoje liste čekanja za radna mjesta razvrstane prema stranačkoj pripadnosti tako da SDP-ovi kandidati za uhljebe već 2 mandata nemogu doći na red.

Dok god se politika petlja u kadroviranje nemožemo napredovati. Zapravo meni je fascinantno kako se je ljudska civilizacija uopće razvila na način da političari upravljaju procesima koji zahtijevaju visokoobrazovane specijalizirane stručnjake da bi optimalno funkcionirali.
Cyathea Roka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 10:18   #23
Quote:
Cyathea Roka kaže: Pogledaj post
Valjda ljudi zbilja ne razumiju u kakvoj državi žive?

U mojem gradu HDZ je na vlasti već 7 godinu zaredom. U tih 7 godina, u školama, vrtiću, gradskoj upravi i komunalnom poduzeću zaposleno je 20tak ljudi (za njih ja osobno znam, realni broj je mnogo veći) preko političke pripadnosti HDZ-u, društvenih veza sa pripadnicima te političke opcije i lokalno mjesnoj pripadnosti (neki viši parazit u komunalnom dolazi iz izvjesne gradske četvrti i uveo je pravilo da se u poduzeće smiju zapošljavati samo oni koji dolaze iz njegovog dijela grada).

Hoćeš konkretni primjer? Masa je djevojki završilo predškolski odgoj zbog raznoraznih razloga, ali nema dovoljno mjesta za svih njih. Tko je dobio posao? Kćerka od prijatelja gradonačelnika koji je jednostavno podignuo slušalicu, otipkao broj i tako dogovorio posao.

Osim toga javna je tajna da postoje liste čekanja za radna mjesta razvrstane prema stranačkoj pripadnosti tako da SDP-ovi kandidati za uhljebe već 2 mandata nemogu doći na red.

Dok god se politika petlja u kadroviranje nemožemo napredovati. Zapravo meni je fascinantno kako se je ljudska civilizacija uopće razvila na način da političari upravljaju procesima koji zahtijevaju visokoobrazovane specijalizirane stručnjake da bi optimalno funkcionirali.
Upravo su ovo primjeri koji bodu oči. Tu kod nas postojao je jedan posao (ne mogu reći o čemu se radi jer bi svi znali) i cura je dobila bogovski posao za koji inače treba faks, za završenom SREDNJOM ŠKOLOM, totalno nevezanom za taj posao. Ok nije nitko u ugrozi ali 99,99 % s tom stručnom spremom bi odbili jer nemaju kvalifikacije, a eto ona radi
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.