Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Predloženi zakon je?
Odličan, koristan svima 1 4.76%
Dobar, mala koristi, puno zloupotrebe 3 14.29%
Loš, ali barem će mladi zaraditi koju kunu 3 14.29%
Loš, otpuštanja, spašavanje loših poduzetnika 14 66.67%
Glasovatelji: 21. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2017., 19:14   #21
Ma to je kurac od mjere, evo ja to radim kao magistar ekonomije, jer sam na to prisiljen, budući da nitko od poslodavaca više neće dati posao nekome bez iksustva i platiti ga normalno, zašto bi kad može uzeti nekog na stručno.

Dobro imao sam sreće, jer su mi odmah rekli da će me ostaviti nakon tih godinu dana i ne "izrabljuju" kao 90% drugih firmi to stručno, ali da nema te mjere, onda ne bi morao ni ovih godinu dana raditi za tu crkavicu, nego bi našao normalan posao s početnom plaću 4.000-4.500 tisuće ko i svi koji su završili moj faks prije te mjere.

I to je još dobro ajde, dok firme uzimaju na stručno tamo gdje i radnik ima makar koristi od iskustva i to mu dosta znači za kasnije zapošljavanje i vrijedi.

Ali većina tih stručnih osposobljavanje je čisto jeftina radna snaga koju plaća država. Dakle poslovi gdje ne treba posebno iskustvo.. treba nešto voziti, čistiti, ljepiti, tovariti, ići po terenu, zvati kupce, biti tajnica, lupati žigove, prodavati.. zašto bi platio radnika, kad ti država plaća da to radiš. A radnici od tog nemaju neke koristi, nije da si stekao neko vrijedno iskustvo na tržištu za idući posao, što te netko godinu dana iskoristio da zivkaš okolo kupce i dobavljače kad će platiti ili neke takve glupe poslove. Što je najgore prije su to radili ljudi sa srednjom, osnovnom školom, danas si uzimaju magistre da im rade takve glupe poslove, prestrašno.


Tako da ja to ne bi nikome preporučio, ako stvarno nema koristi od tog iskustva da će mu vrijediti nakon godinu dana. Pa za 3 mjeseca konobarenja više zaradiš, nego za cijelu godinu ili za 3 mjeseca u Njemačkoj, bolje 3 mjeseca onda raditi, nego da te ovdje netko godinu dana iskorištava, a ne koristi ti za posao iza toga.


Treba poslodavce ograničiti, da samo jednom smiju koristiti to stručno, pa kad si ispucao, ili ga zaposli ili nema opet novi. Ovako samo jednog za drugog vrte, država plaća i boli ih kurac. I da se to može samo na poslovima gdje je iskustvo bitno, znači neka poslodavac napravi konkretan plan, za što će stručno usavršiti djelatnika... to ima smisla više kod zanata, nekakav mehaničar, računovođa, parkertar, ovaj, onaj, gdje iskustvo stvarno igra ulogu i gdje je praksa sve. Ali ne možeš mi na stručno zapošljavati prodavače i vozače i tajnice, totalne gluposti. Najbolje svima otkaz i svi na stručno, cijela firma, porezni obveznici časte.
enduring is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 19:25   #22
U moje vrijeme bio je pripravnički staž, za što se dobivalo 70-80% plaće. Ne vidim da je stručno osposobljavanje visokoobrazovanih donijelo neke velike koristi. Još manje koristi vidim od proširenja na SSS.
funes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 19:40   #23
Može li mi netko objasniti u čemu je fora? Ljudi sa SSS su se i prije normalno prijavljivali na stručno, i natječaji su bili raspisivani.
MPX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:59.