Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2012., 20:37   #101
OIB, ukoliko mu je izdan, morao je dobiti na kućnu adresu. Do oiba može doći tako da ukuca u google "saznaj svoj oib preko weba", ali za to mu treba ili osobna iskaznica ili JMBG... a putovnicu nije mogao dobiti bez JMBG-a... kao niti putovnicu bez osobne...
__________________
Prihvati svaku stresnu situaciju kao pas... Ako to ne možeš pojesti ili se s time poigrati, popišaj se na to i kreni dalje...
piva007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 21:56   #102
OIB mu je izdan sigurno kada je hrvatski državljanin.
JMBG ne zna, osobnu nema, domovnicu nema kod sebe trenutno, jedino kaj ima je putovnica.
Kako se može preko putovnice pronaći oib???
ZGV is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 23:43   #103
Neka ih nazove na besplatni telefon i raspita se koje opcije ima, ako nema nikoga tko bi mogao zaprimiti njegovu poštu na adresi na kojoj je prijavljen u RH. Ako ima, može zatražiti duplikat potvrde o OIB-u od Porezne.

- http://www.oib.hr/oibTel.aspx
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 09:21   #104
Quote:
piva007 kaže: Pogledaj post
... kao niti putovnicu bez osobne...
Može putovnica bez osobne.

Quote:
ZGV kaže: Pogledaj post
OIB mu je izdan sigurno kada je hrvatski državljanin.
JMBG ne zna, osobnu nema, domovnicu nema kod sebe trenutno, jedino kaj ima je putovnica.
Kako se može preko putovnice pronaći oib???
Piše mu jmbg na staroj putovnici ili oib na biometrijskoj.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 15:19   #105
Imam pitanje. Trebam naći jednu kolegicu. Imam njen jmbg i oib, no treba mi njena adresa stanovanja. Dali se pomoću ovih postojećih podataka može negdje nekako doći do te informacije? hvala
jolie 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 19:41   #106
Ne na taj način, tj. ne preko JMBG-a i OIB-a.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 00:53   #107
Osobni identifikacijski broj- OIB

Ispričavam se unaprijed ukoliko tema postoji negdje, te molim moderatore da spoje temu ako je tako. Ja je nisam uspjela pronaći.
Naime, u firmi vršimo upis gostiju uregistar i program traži i oib.
Sad, s obzirom da oiba nema na svim dokumentima, najčešće tražim oib on line. Dešava mi se da registar oiba javlja kako neka osoba nije u sustavu oib-a.
Zna li netko zašto je to tako? Ne bi li trebao to biti osobni identifikacijski broj za sve sve građane RH?
Kaže frendica da se to i njima dešavalo u bivšoj firmi.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 11:35   #108
Kad naprimjer HP expresom šalješ neku robu za koju tražiš otkupninu, i kad ti poštar donese novce traži od tebe i OIB. Da li ti znači da će porezna uprava preko OIBa evidentirati taj iznos koji se dobije i tražit će da se zbog toga podnese porezna prijava i da se na taj iznos plati porez?
unique666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 15:22   #109
zloupotreba OIB-a

dakle jučer sam (jer sam naivni i očajni kreten) dao ime i prezime, broj osobne, adresu i OIB (bez kopije osobne) osobama za koje sad sumnjam da imaju namjeru koristiti u svrhe predstavljajući se kao ja. recimo, kad sam uvodio adsl nisam potpisivao nikakav ugovor nego je sve išlo preko OIB-a. ja njima dam OIB i oni znaju da sam to ja.
da li imam razloga za paniku, dal se javit policiji ili sam samo paranoičan?
Togo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 15:40   #110
Malo im je teže bez kopije osobne ukrasti ti identitet, ali nije im neizvedivo.
Ne bi me čudilo kad bi pokušali izraditi lažnu osobnu s tvojim podacima, a onda si zbilja najebao.

Primjerice, mogu preko interneta kupovati na tvoj račun, ako dođu do podataka o tvom bankovnom računu, zato im ne treba kopija osobne. Ne znam koliko su banke voljne dijeliti online podatke klijentima, ali da bi došli do podataka u poslovnici moraju imati osobnu.

Drugo što mogu je izraditi sebi kreditne kartice na tvoje ime.

Moja preporuka ti je da se svakako obratiš policiji.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 11:14   #111
Pozdrav,

zanima me kako se može poništiti OIB. Radi se o stranom državljaninu kojem OIB u Hrvatskoj više ne treba.
more or less is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 21:34   #112
Pozdrav,

Danas mi se desila jedna neobicna situacija koja mi malo "smrdi".

Naime, registrirana sam na 24sata za komentiranje i danas dobijem mail da sam osvojila neku pretplatu te da im posaljem svoj oib, adresu i broj mobitela. Naravno da mi ne pada na pamet davati svoj broj oib-a samo tako, pogotovo sto nisam redoviti komentator na 24sata i nemam pojma otkud su mene izvukli. Poslala sam upit da sto ce im moj oib, jer ako mi vec zele poslati novine (radi se o besplatnoj mjesecnoj pretplati na ono tjedno izdanje, dakle citava 4 primjerka) potrebna bi im bila samo moja kucna adresa. Dodatno mi je probudilo sumnju sto je odgovor na mail pisala evidentno nepismena osoba no to je manje bitno, obzirom da im je i sadrzaj novina u skladu s mailom. Ali u redu, desi se, moze i ne mora nesto znaciti.

Takoder mi se desila situacija kada sam se raspitivala u Autotransu za vrijeme i cijenu putovanja da me gospodin pored malog milijuna pitanja (a la onaj vic "za ovakvo govno mi treba wc papir!") takoder upitao i za oib, koji naravno nisam dala niti sam putovala s njima na kraju. Zanima me otkud sada to?

Prigodan clanak s navedenog portala prema kojemu bih ja zapravo trebala tuziti navedenu novinu za neovlasteno trazenje oib-a ili sam nesto krivo shvatila? Razumijem kada je porezna u pitanju da se u odredenim situacijama mora dostaviti oib ali ovo itako ide ili na marketing ili reprezentaciju, ja s njima ne poslujem na nacin da bi im toliki moji podaci bili potrebni.
__________________
Assumption is the mother of all f***ups! ~ All that I'm after is a life full of laughter ~
Daphne Doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 13:58   #113
OIB

Poštovani forumaši
Neki dan sam primio poziv (ženska osoba se predstavila, nekakva firma) na kućni telefon u kojem me se upozorava (podsjeća) na nekakav dug prema njima preko kredita u Splitskoj banci i tako dalje. Pošto ja nisam taj kojeg se traži a mnogi podaci koje oni imaju su točno moji podaci, ženska osoba s druge strane me je zatražila oib. Nisam ga odmah izrekao ali sam htio to riješiti da budem siguran da mi se nije netko "priljepio" sa nekakvim dugom. Na kraju sam dao OIB, ženski glas se zahvalio te usporedivši oib konstatirao da ja nisam taj. Poslije si nešto mislim, baš sam ispao naivan ... njen cilj je i bio da izvuče od mene moj oib, a ja nasjeo priči ......
IMA LI NETKO SLIČNIH ISKUSTAVA, ŠTO MI SE MOŽE DESITI ?
dada8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2023., 12:24   #114
frendica koja ne zivi vise u hrvatskoj i nema osobnu ni nista treba svoj OIB, ali ne zna koji joj je, niti zna JMBG. kome se obratiti i gdje to nabaviti?
__________________
daj da lutamo ulicama praznim, puni snova
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2023., 17:18   #115
Policiji

Poslano sa mog SM-A715F koristeći Tapatalk
nicky2009 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:06.