Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2007., 10:54   #1
Paroksizmalna supraventrikularna tahikardija

Da li ima neko ovdje sa supraventrikularnom tahikardijom, ja sam bila na con coru 1,25 sad mi je povećan na 2,5 mg. Kako se vi osjećate s tom tahikardijom i koliko je opasna, doktor kaže da nije uopće opasna?! Iskustva molim... Hvala
Alfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 16:27   #2
Pa kad ju usporedis s VENTRIKULARNOM...i nije opasna...
__________________
''An aggressive squirrel attacked and injured three people in a German town before a 72-year-old pensioner dispatched the rampaging animal with his crutch.''

Zadnje uređivanje kamOsutra : 15.02.2007. at 17:44.
kamOsutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 16:41   #3
Quote:
kamOsutra kaže: Pogledaj post
Pa kad ju usporedis s VENTIKULARNOM...i nije opasna...

može molim te malo obješnjenje!?
Alfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 17:43   #4
evo primjer za ventrikularnu. zamisli da ti srcane klijetke kroz duze vrijeme sibaju nekih 120/ minuti. Ne mogu adekvatno istiskivat krv, ne mogu odrzavati normalnu cirkulaciju...a to povlaci puno sranja za sobom. A ako ta ventrikularna tahikardija prijeđe u fibrilaciju ventrikula, onda imas vraga, odnosno srcani arest. I zaglavis, osim ako doktor Kovach nije u blizini. Iako bi ja radije doktora House-a.
A atrijska tahikardija...ili supraventrikularna je najcesce vise neugodna...(zbog neugodnog lupanja srca ili slabosti...ili straha) nego sto je opasna.
__________________
''An aggressive squirrel attacked and injured three people in a German town before a 72-year-old pensioner dispatched the rampaging animal with his crutch.''
kamOsutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 19:30   #5
Thanks, sad ću bar manje osjećati strah koji si spomenuo-la!
Alfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 14:55   #6
Pretpostavljam da ti je dijagnoza ''supraventrikularna paroksizmalna tahikardija'' ?
(postoje varijante...npr atrijska tahikardija s blokom etc...)
Nagli napad lupanja srca? Ali ritmican? A i cesto zavrsava naglo kao sto je i poceo?

Necu o mehanizmu nastajanja...

Sto zelim reci jest da se obicno radi o zdravim osobama i da se napadi mogu ponavljati godinama a da se nikad ne ocituje bolest srca...
Doduse kod ljudi koji inace imaju srcanu bolest takvo ludovanje atrija moze dovesti do teskih simptoma.
Pa i zdrave osobe osjete slabost, vrtoglavicu. Jer buduci atriji rade party, minutni volumen pada a posljedica toga je pad tlaka.
Ali vidim da si dobila betablokator da drzis tahi na uzdi...a postoje i neke druge metode...npr podrazivanje zivca vagusa.
Ugl...sretno...bolje imat tahi nego neku drugu bolestinu...
__________________
''An aggressive squirrel attacked and injured three people in a German town before a 72-year-old pensioner dispatched the rampaging animal with his crutch.''
kamOsutra is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 16.02.2012., 12:37   #7
dizem ovu temu iz mrtvih jer imam par pitanja

naime vec godinama imam supraventrikularnu paroksizmalnu tahikardiju, ali su mi to uspjeli dijagnosticirati tek prije 4 godine. svaki put bi zbog "brzine" i cekanja tahikardija prestala dok bi me na hitnoj primili i napravili ekg pa su mi dijagnoze bile anksiozni poremecaj i slicno. prije 4 godine me tahikardija ulovila u draskovicevoj bas u blizini srcane stanice pa su ju uspjeli snimiti na ekg-u i preporucili da odem na rebro doktoru buljevicu ili puljevicu.

takodjer sam pila sam concor 1,25mg no kako inace imam nizak tlak, a concor ga je jos dodatno snizavao (plus tahikardije su se pojavljivale jednako cesto kao i bez concora) kardiolog mi je rekao da lijek mogu prestati piti.

bila sam kod dr. buljevica na rebru i njegovo je misljenje da se radi u tahikardiji uskih QRS kompleksa te da za to postoji indikacija lijecenja RF ablacijom.
objasnio mi je detaljno sve, naveo rizike, koliko je to uspjesno bla bla...

kako to nije zivotno opasno, a ja sam u to vrijeme imala neku strku na faksu dogovorili smo se da cu se naruciti na zahvat kasnije...
e pa to kasnije je preslo u 4 godine sto zbog toga sto jedno vrijeme nisam imala dopunsko, a zahvat je skup... pa moja lijenost i neodgovornost i navika da stvari odgadjam do zadnjeg casa...a i napadi su se dogadjali rijetko (zadnji prije godinu i pol, zaustavila ga na valsavu)

uglavnom odlucila sma se konacno obavit tu RF ablaciju. pokusavam ga dobiti na broj koji mi je tada dao da se narucim, ali nitko mi se ne javlja.
ima li tko jos iskustva s ovom tahikardijom? je li itko bio na RF ablaciji? kod koga? zanimaju me osobna iskustva?
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 19:45   #8
Mislim da ti se najbolje javiti u kliniku Magdalenu, dr. Robert Bernat je poznat po izvodjenju RF ablacije, jako uspješan, svi ga hvale, a primaju i preko
HZZO-a pacijente.

Ja sam naručena na pregled kod njega i također mi je savjetovao da napravimo
RF ablaciju (međutim moji problemi su malo dublji), ali prethodno nekoliko pretraga.

Koliko znam, napraviti ćeš samo pregled prije (nekih 300 kn) a ovo ostalo je preko HZZO-a.
devadasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 00:47   #9
Quote:
devadasi kaže: Pogledaj post
Mislim da ti se najbolje javiti u kliniku Magdalenu, dr. Robert Bernat je poznat po izvodjenju RF ablacije, jako uspješan, svi ga hvale, a primaju i preko
HZZO-a pacijente.

Ja sam naručena na pregled kod njega i također mi je savjetovao da napravimo
RF ablaciju (međutim moji problemi su malo dublji), ali prethodno nekoliko pretraga.

Koliko znam, napraviti ćeš samo pregled prije (nekih 300 kn) a ovo ostalo je preko HZZO-a.
e hvala na info!!!

buljevic je isto poznat po tome (a i po kajmanu ), a i bila sam kod njega vec plus njega su mi preporucili u srcanoj...ali ako ga ne uspijem uloviti definitivno cu otici do dr. bernata
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 22:02   #10
Quote:
kamOsutra kaže: Pogledaj post
evo primjer za ventrikularnu. zamisli da ti srcane klijetke kroz duze vrijeme sibaju nekih 120/ minuti. Ne mogu adekvatno istiskivat krv, ne mogu odrzavati normalnu cirkulaciju...a to povlaci puno sranja za sobom.
pa ne mora to biti samo ventrikulska, to se događa i sa drugim vrstama tahikardija...srčane klijetke šibaju velikom brzinom, ne mogu istiskivat krv i ne održavaju normalnu cirkulaciju...al koja je posebnost ventrikulske tahi? čini mi se da se u klijetkama stvara električni impuls, koji se inače treba stvarati u ...(zaboravih kako se to zove), ali te stanice koje se nalaze u ventriklima nisu pogodne za stvaranje usmjerenog impulsa, pa može lako doći do zbrke, tj. fibrilacije...ja sam laik, tako da me ne uzmete za sigurni izvor.
tužnadjevojčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 16:14   #11
SVPT

Prije podosta godina dijagnosticirana mi je supraventrikularna paroksizmalna tahikardija. Rečeno mi je da je urođeno. Liječim se Isoptinom 80 od 2007. Prije tjedan dana mi je prepisan Rytmonorm koji mi ne odgovara, peče me oko srca i osjećam neprestano lupanje srca. Danas sam to rekla doktorici i vratila mi je Isoptin.
Problem je u tome što je najavljen prestanak proizvodnje tog lijeka a zamjenskog -verapamil je djelatni sastojak- nema.
Ima li netko s istom dijagnozom i što koristite u zamjenu?
Predložena mi je elektrofrekventna ablacija ako tablete ne pomognu. Ima li tko iskustva s time?
Hvala!
JayGee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 10:09   #12
Quote:
JayGee kaže: Pogledaj post
Prije podosta godina dijagnosticirana mi je supraventrikularna paroksizmalna tahikardija. Rečeno mi je da je urođeno. Liječim se Isoptinom 80 od 2007. Prije tjedan dana mi je prepisan Rytmonorm koji mi ne odgovara, peče me oko srca i osjećam neprestano lupanje srca. Danas sam to rekla doktorici i vratila mi je Isoptin.
Problem je u tome što je najavljen prestanak proizvodnje tog lijeka a zamjenskog -verapamil je djelatni sastojak- nema.
Ima li netko s istom dijagnozom i što koristite u zamjenu?
Predložena mi je elektrofrekventna ablacija ako tablete ne pomognu. Ima li tko iskustva s time?
Hvala!
Pa ovako: PSVT je podosta široka dijagnoza. Postoji više vrsta tahikardija najčešće su WPW ili AVNRT(to vam je jedan snopić u srcu koji šalje krive impulse on se aktivira i započne tahikardiju) to se ustanovi ia elektrfiziologiji. To je zahvat kojim se ispituje električna provodljivost srca. I tu se točno vidi gdje se nalazi taj snopić. Ukoliko je pogodan za ablaciju predlaže vam se ablacija koja se može odmah i napraviti. Zahvat je prilićno siguran. komplikacija skoro da i nema.
jura 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 20:25   #13
Quote:
JayGee kaže: Pogledaj post
Prije podosta godina dijagnosticirana mi je supraventrikularna paroksizmalna tahikardija. Rečeno mi je da je urođeno. Liječim se Isoptinom 80 od 2007. Prije tjedan dana mi je prepisan Rytmonorm koji mi ne odgovara, peče me oko srca i osjećam neprestano lupanje srca. Danas sam to rekla doktorici i vratila mi je Isoptin.
Problem je u tome što je najavljen prestanak proizvodnje tog lijeka a zamjenskog -verapamil je djelatni sastojak- nema.
Ima li netko s istom dijagnozom i što koristite u zamjenu?
Predložena mi je elektrofrekventna ablacija ako tablete ne pomognu. Ima li tko iskustva s time?
Hvala!
Nemam podataka o prestanku proizvodnje verapamila (što ne znači, kako to nije točan podatak), no, to bi bilo suludo s obzirom kako je to iznimno vrijedan i koristan lijek,kako u liječenju kroničnih aritmija, tako i određenih akutnih tahi(a)ritmija.
Rytmonorm (propafenon) je izvrstan lijek, ali kao i svaki antiaritmik uz to što "liječi" jednu vrstu aritmije, isto tako ima potencijal "proizvesti" neku drugu vrstu aritmije-šteta što EKG nije bio snimljen tijekom tegoba, tad bi neke stvari mogle biti jasnije. Često je potrebno "isprobati" više antiaritmika, kako bi se pronašao onaj koji će najbolje djelovati.
Ablacija je u pravilu iznimno uspješan zahvat, ima par centara kod nas u kojima se to sasvim dobro radi.
Nisam sklon vjerovati kako si imala WPW oblik,jer teško da bi netko preporučio verapamil u tom slučaju.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 22:01   #14
Quote:
jura 2 kaže: Pogledaj post
Pa ovako: PSVT je podosta široka dijagnoza. Postoji više vrsta tahikardija najčešće su WPW ili AVNRT(to vam je jedan snopić u srcu koji šalje krive impulse on se aktivira i započne tahikardiju) to se ustanovi ia elektrfiziologiji. To je zahvat kojim se ispituje električna provodljivost srca. I tu se točno vidi gdje se nalazi taj snopić. Ukoliko je pogodan za ablaciju predlaže vam se ablacija koja se može odmah i napraviti. Zahvat je prilićno siguran. komplikacija skoro da i nema.
eh i ja imam tahikardiju..sve moguiće lijeko ve sam pila...dakle ne pomažu...sad sam trudnica 20 tt i jako često me hvata.....mene preko dana ne hvata nego u zadnje vrijeme me u snu,samo se trgnem i lupa ko ludo....u većini sama ju skinem ali zadnja dva puta sam završila na intezivnoj....naravno ništa mi ne smiju dati osim betalock zok.1x25mg.... odlučila sam da kad rodim odem na taj zahvat.....u 20 tj me već 9 puta čopila....i to u koje doba noći 3-4 sata ujutro,pa već mi je muka od nje.....koji dr to radi i koja bolnica? hvala na odg

inaće prije trudnoće sam najbolje reagirala na isoptin-venozno....a sad ga ne smijem koristit

Zadnje uređivanje body halleck : 02.04.2013. at 22:20. Reason: spajanje
sanda1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 01:37   #15
Nesto malo ova tema ima postova, a kazu da puno ljudi to ima u danasnje vrijeme. Moja dijagnoza je AVNRT.
Uglavnom bio na tri ablacije do sada, dva puta u Magdaleni kod dr. Bernata i jednom kod dr. Anica u Splitu i jos uvijek mi se javljaju tahikardije. Naucio sam ih ja sada vec dosta brzo i zaustaviti, ali eto nikako da ih se trajno rijesim. Ipak je neugodno, javi mi se jedan tjedan i taj tjedan imam 3-4 napada i onda sam miran jedno 3 mjeseca pa ponovno. Pijem Byol Cor 1x1,25mg. Da li pomaze ili ne ne znam, mozda bi cesce bile da ga ne pijem. Jedino sto mi ucinkovito pomaze je Propafenon 2x150 mg, onda mi se tahikardija javi jednom u pola godine i to je to, a to je meni koda je ni nemam kada se naviknes da ti se javlja puno cesce. Međutim izbjegavam Propafenon jer kazu da je stetan, iako meni nikakve nuspojave ne izaziva. Ima li tko slicno iskustvo?
fic10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2021., 21:49   #16
Prije dvije godine sam radila RF ablaciju kod dr. Anića u Zadru i uspješno se riješila VES-ica (pred operaciju su dosezale i do 15.000 dnevno, neprekidno). Od tada imam ponešto SVES-ica, par stotina dnevno, ništa dramatično, iako sam se nakon dvije godine vratila na beta blokere (nakon potresa). Međutim, prije dva dana me prvi puta drmnula tahikardija i riknula sam od panike. Mislila sam da umirem. Zbilja sam dosta tijekom godina sa srcem prošla (a niti ablacija nije baš kao posjet zubaru, ipak tu na živo par sati čačkaju po srcu), ali ovakav strah nisam osjetila. Došla je hitna, a ja sam prethodno uzela tabletu beta blokera i kroz sat vremena se počelo smirivati. Rekoše dečki iz hitne - paroksizmalna tahikardija, ako se ponovi, zovite nas opet. Sada sam dva dana u strahu, nemrem iz kuće izaći, jer se bojim da me ne drmne na ulici. Ima netko savjet, riječi utjehe?
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much!
inkspot is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2021., 22:19   #17
Quote:
inkspot kaže: Pogledaj post
Prije dvije godine sam radila RF ablaciju kod dr. Anića u Zadru i uspješno se riješila VES-ica (pred operaciju su dosezale i do 15.000 dnevno, neprekidno). Od tada imam ponešto SVES-ica, par stotina dnevno, ništa dramatično, iako sam se nakon dvije godine vratila na beta blokere (nakon potresa). Međutim, prije dva dana me prvi puta drmnula tahikardija i riknula sam od panike. Mislila sam da umirem. Zbilja sam dosta tijekom godina sa srcem prošla (a niti ablacija nije baš kao posjet zubaru, ipak tu na živo par sati čačkaju po srcu), ali ovakav strah nisam osjetila. Došla je hitna, a ja sam prethodno uzela tabletu beta blokera i kroz sat vremena se počelo smirivati. Rekoše dečki iz hitne - paroksizmalna tahikardija, ako se ponovi, zovite nas opet. Sada sam dva dana u strahu, nemrem iz kuće izaći, jer se bojim da me ne drmne na ulici. Ima netko savjet, riječi utjehe?
Nema veze, ionako je "zaključanje" na snazi. S obzirom da je nejasno koja je točno paroksizmalna SVT u pitanju (AVNRT, AVRT, FAT, FA, UA, prejaka sinusna tahikardija, a možda i VT sa uskim QRS-komplekosm), utjeha je jedino ako je dotična tahikardija zabilježena 12-kanalnim EKG-om, jer će ju tako biti lakše abladirati ukoliko se bude učestalo ponavljala.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2021., 15:28   #18
Quote:
inkspot kaže: Pogledaj post
Prije dvije godine sam radila RF ablaciju kod dr. Anića u Zadru i uspješno se riješila VES-ica (pred operaciju su dosezale i do 15.000 dnevno, neprekidno). Od tada imam ponešto SVES-ica, par stotina dnevno, ništa dramatično, iako sam se nakon dvije godine vratila na beta blokere (nakon potresa). Međutim, prije dva dana me prvi puta drmnula tahikardija i riknula sam od panike. Mislila sam da umirem. Zbilja sam dosta tijekom godina sa srcem prošla (a niti ablacija nije baš kao posjet zubaru, ipak tu na živo par sati čačkaju po srcu), ali ovakav strah nisam osjetila. Došla je hitna, a ja sam prethodno uzela tabletu beta blokera i kroz sat vremena se počelo smirivati. Rekoše dečki iz hitne - paroksizmalna tahikardija, ako se ponovi, zovite nas opet. Sada sam dva dana u strahu, nemrem iz kuće izaći, jer se bojim da me ne drmne na ulici. Ima netko savjet, riječi utjehe?
Nije mi bas jasno, na ablaciju ste isli zbog ves-a, a ne tahikardije, iskreno nisam znao da se za to moze na ablaciju s obzirom da za razliku od navedene tahikardije ves nema neki uzrok, uglavnom psihicki, oaim ako je neki strikturni problem na srcu.
Ovu navedenu tahikardiju ja vec 10 godina, desavala mi se svuda, zadnjih godina sam se jednostavno naucio zivjeti s njom, ne znam kada sam na hitnoj zadnji put bio jer uspijem je zaustaviti u par minuta od pocetka. Bio na 3 albacije bezuspjesno.
Magnezij mi dosta pomaze.
fic10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2021., 15:31   #19
Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post
Nema veze, ionako je "zaključanje" na snazi. S obzirom da je nejasno koja je točno paroksizmalna SVT u pitanju (AVNRT, AVRT, FAT, FA, UA, prejaka sinusna tahikardija, a možda i VT sa uskim QRS-komplekosm), utjeha je jedino ako je dotična tahikardija zabilježena 12-kanalnim EKG-om, jer će ju tako biti lakše abladirati ukoliko se bude učestalo ponavljala.
Dobro, VT valjda nije to bi vidjeli na EKG-u sigurno.
Sto se tice ekg-a, ovo kona je vrsta to ne mogu vidjeti to se tek na elektrofizioloskoj pretrazi mize vidjeti, a isto tako ako se ide na ablaciju onda nije bitno kako je tahikardija zabiljezena jer svakako ce se najbolje prije same ablacije vidjeti kakva je posto je oni sami izazovu i odmah i zaustave.
fic10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2021., 21:04   #20
Quote:
fic10 kaže: Pogledaj post
Nije mi bas jasno, na ablaciju ste isli zbog ves-a, a ne tahikardije, iskreno nisam znao da se za to moze na ablaciju
Zato sada znaš da i VES (ventrikularna ekstrasistola) u svijetu još poznata i kao PVC (premature ventricular complex) može biti indikacija za ablaciju.

file:///C:/Users/Haus/AppData/Local/Temp/2019%20Catheter%20Ablation%20of%20VA-1.pdf

Stranica 29, indikacije za ablaciju VES/PVC-a.


Quote:
fic10 kaže: Pogledaj post
s obzirom da za razliku od navedene tahikardije ves nema neki uzrok, uglavnom psihicki, oaim ako je neki strikturni problem na srcu.
I još ćeš usput naučiti da VES/PVC - pogotovo u slučaju ako je jako učestala pa dovede do u poveznici opisane kardiomiopatije (za što je kriv unutarstanični kalcij iz endoplazmatskoga retikuluma i tako to) - ima uzrok na razini samoga miokarda.


Quote:
fic10 kaže: Pogledaj post
Dobro, VT valjda nije to bi vidjeli na EKG-u sigurno.
Čitaj sa razumijevanjem. Napisao sam VT sa uskim QRS kompleksom. Znaš, ona fascikularna, koja u pravilu regira na za srce selektivne blokatore kalcijevih kanala, za razliku od... Zapravo, zašto ja ovo uopće pišem, naravno da znaš, bolje i od mene, i od svih elektrofiziologa na svijetu i šire.


Quote:
fic10 kaže: Pogledaj post
Sto se tice ekg-a, ovo kona je vrsta to ne mogu vidjeti to se tek na elektrofizioloskoj pretrazi mize vidjeti,
Ovo kona?


Quote:
fic10 kaže: Pogledaj post
a isto tako ako se ide na ablaciju onda nije bitno kako je tahikardija zabiljezena jer svakako ce se najbolje prije same ablacije vidjeti kakva je posto je oni sami izazovu i odmah i zaustave.
Ma naravno
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.