Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2013., 22:06   #1
Mrlje ("modrice") na stražnjici

Dakle znam da je naslov teme prilično blesav ali ne znam kako da drugačije nazovem problem koji imam zadnjih par tjedana.. Naime primjetila sam da su mi se na stražnjici (iliti guzovima ) pojavile mrlje koje izgledaju kao modrice (nisu tako tamno ljubičaste,svjetlije su) i koje čine kožu hrapavijom na tom dijelu kada se prijeđe rukom po njima. Primjetila sam i da se lako guli koža s toga mjesta.. Nisu jako velike..Inače me ne bole niti me svrbe ali čudno mi je da su se tako odjednom pojavile pa me zanima je li netko od vas imao takvih iskustava?O čemu bi se moglo raditi? Može li biti da je to zbog zime jer je koža više suha nego inače? Ja općenito imam dosta suhu kožu pa sam razmišljala da nije zbog toga ali malo mi je čudno da bi to mogao biti razlog.. Hvala unaprijed!
Rhine is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 22:19   #2
isuse, ne vjerujem. imam identičan problem.
to se kod mene nalazi tamo gdje završava noga, a počinje stražnjica.

mažem to niveom ili baby puderom, ali ako i prođe, nakon nekog vremena se javi.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 22:28   #3
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
isuse, ne vjerujem. imam identičan problem.
to se kod mene nalazi tamo gdje završava noga, a počinje stražnjica.

mažem to niveom ili baby puderom, ali ako i prođe, nakon nekog vremena se javi.

Da i meni je to na tom dijelu i još baš tamo gdje su guzovi. Inače,čitala sam sada malo po netu da često zbog suhoće koža zna pucati i da se stvaraju mrlje od toga pa se tješim da nije ništa strašno već da mogu kriviti svoju suhu kožu za to.. I tebi izgleda kao modrica? Čitala sam i da to može biti od dugog sjedenja a obzirom da sam učila za ispite zadnja 2 tjedna po nekoliko sati..eh..
Rhine is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 23:09   #4
Quote:
Rhine kaže: Pogledaj post
Da i meni je to na tom dijelu i još baš tamo gdje su guzovi. Inače,čitala sam sada malo po netu da često zbog suhoće koža zna pucati i da se stvaraju mrlje od toga pa se tješim da nije ništa strašno već da mogu kriviti svoju suhu kožu za to.. I tebi izgleda kao modrica? Čitala sam i da to može biti od dugog sjedenja a obzirom da sam učila za ispite zadnja 2 tjedna po nekoliko sati..eh..
izgleda točno kako si opisala. zapanjujuće točno.

nadam se da je od sjedenja i suhe kože, i ja stalno sjedim.
valjda nije neka kožna bolest.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 23:21   #5
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
izgleda točno kako si opisala. zapanjujuće točno.

nadam se da je od sjedenja i suhe kože, i ja stalno sjedim.
valjda nije neka kožna bolest.
Hmm ma nije valjda. Mislim da bi svrbilo ili bolilo da je. A i nije da se stalno to pojavljuje..vidjet ćemo sta ce biti kada prođe zima a do tada ćemo izgledati kao da smo bile u ratu.
Rhine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 04:46   #6
to mogu biti prvi simptomi dekubitusa.

težina tijela proizvodi pritisak između kosti, tkiva i podloge na kojoj se sjedi ili leži, i kad dovoljno dugo nema mijenjanja položaja tijela, dolazi do tolikog smanjenja cirkulacije krvi i limfe da tkivo počinje nekrotizirati tj. odumirati. kod teških bolesnika u krevetima, dva sata nepomičnosti smatra se krajnjom granicom kad se moraju pomaknuti da ne dođe do otvorenih rana. hladnoća također slično djeluje na kožu i potkožno tkivo.

treba izbjegavati dugotrajno nepomično sjedenje, preusku odjeću koja steže (traperice), produženi pritisak na tkivo koje već pokazuje znakove od laganog crvenila do tamne boje.

bolesnicima se savjetuje obratiti ekstra pažnja prehrani i hidrataciji, ali u vašem slučaju rekla bih - ustanite bar svakih 45 minuta, razgibajte se, izmasirajte se, pijte više obične vode, dodajte bjelančevine i vitamin C prehrani; pronađite si alternativni položaj za učenje, dodajte drugačiju podlogu na radnu stolicu.

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 09:35   #7
zvuči logično. kod mene je to samo na jednoj strani, a ja stalno sjedim naslonjena na tu stranu. dakle, cijela težina mi je prebačena na tu stranu.
nego, je li malo čudno da mladi ljudi imaju dekubitus?
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 13:58   #8
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post

nego, je li malo čudno da mladi ljudi imaju dekubitus?
strašno... ma nema granice kako čovjek može sam sebe uništit

ovo je bar lako spriječiti, ako znaš što se zbiva i zašto
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:04   #9
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
to mogu biti prvi simptomi dekubitusa.

težina tijela proizvodi pritisak između kosti, tkiva i podloge na kojoj se sjedi ili leži, i kad dovoljno dugo nema mijenjanja položaja tijela, dolazi do tolikog smanjenja cirkulacije krvi i limfe da tkivo počinje nekrotizirati tj. odumirati. kod teških bolesnika u krevetima, dva sata nepomičnosti smatra se krajnjom granicom kad se moraju pomaknuti da ne dođe do otvorenih rana. hladnoća također slično djeluje na kožu i potkožno tkivo.

treba izbjegavati dugotrajno nepomično sjedenje, preusku odjeću koja steže (traperice), produženi pritisak na tkivo koje već pokazuje znakove od laganog crvenila do tamne boje.

bolesnicima se savjetuje obratiti ekstra pažnja prehrani i hidrataciji, ali u vašem slučaju rekla bih - ustanite bar svakih 45 minuta, razgibajte se, izmasirajte se, pijte više obične vode, dodajte bjelančevine i vitamin C prehrani; pronađite si alternativni položaj za učenje, dodajte drugačiju podlogu na radnu stolicu.

...
Išla sam gledati slike na netu kako izgleda dekubitus i bolje da nisam. Hvala na sudjelovanju u temi ali ja ipak mislim da nemam to..
__________________
"When nothing goes right-go left."
blind_sense is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 23:54   #10
Quote:
Rhine kaže: Pogledaj post
Dakle znam da je naslov teme prilično blesav ali ne znam kako da drugačije nazovem problem koji imam zadnjih par tjedana.. Naime primjetila sam da su mi se na stražnjici (iliti guzovima ) pojavile mrlje koje izgledaju kao modrice (nisu tako tamno ljubičaste,svjetlije su) i koje čine kožu hrapavijom na tom dijelu kada se prijeđe rukom po njima. Primjetila sam i da se lako guli koža s toga mjesta.. Nisu jako velike..Inače me ne bole niti me svrbe ali čudno mi je da su se tako odjednom pojavile pa me zanima je li netko od vas imao takvih iskustava?O čemu bi se moglo raditi? Može li biti da je to zbog zime jer je koža više suha nego inače? Ja općenito imam dosta suhu kožu pa sam razmišljala da nije zbog toga ali malo mi je čudno da bi to mogao biti razlog.. Hvala unaprijed!
Svakako ima smisla da to pogleda tvoj liječnik/liječnica. Još ako imaš slične promjene na npr.laktovima, stražnjoj strani vrata i sl. Stres (pogotovo od ispita) čuda čini pa neka to ipak pogleda stručno oko...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 02:10   #11
Quote:
blind_sense kaže: Pogledaj post
Išla sam gledati slike na netu kako izgleda dekubitus i bolje da nisam. Hvala na sudjelovanju u temi ali ja ipak mislim da nemam to..
? ne vidim prethodno sudjelovanje na temi @blind_sense, niti bilo kakav opis tegoba.

prvi simptomi dekubitusa su ružičaste, crvenkaste mrlje i suhoća kože na dodir. te slike koje pominjete vjerojatno ne pokazuju prve simptome, zar ne? nastaju na lokacijama na tijelu i pod okolnostima koje su opisane u gornjim postovima - dugotrajno nepomično sjedenje, npr.

naravno da postoji još stotinu vrsta dermatitisa i drugih oboljenja koji izgledaju slično... ali proces rješavanja ovog problema kod inače zdravih i pokretnih osoba je takav da se doista vrlo brzo može isključiti radi li se o posljedici lokalno smanjene cirkulacije, ili ne.

...

Zadnje uređivanje tanveer : 30.01.2013. at 02:15.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 10:46   #12
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
strašno... ma nema granice kako čovjek može sam sebe uništit

ovo je bar lako spriječiti, ako znaš što se zbiva i zašto
odmah sam se digla sa stolice.

Quote:
blind_sense kaže: Pogledaj post
Išla sam gledati slike na netu kako izgleda dekubitus i bolje da nisam. Hvala na sudjelovanju u temi ali ja ipak mislim da nemam to..
onda nastavi po starom, pa provjeri.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 19:14   #13
Quote:
blind_sense kaže: Pogledaj post
Išla sam gledati slike na netu kako izgleda dekubitus i bolje da nisam. Hvala na sudjelovanju u temi ali ja ipak mislim da nemam to..
ahaha..i ja sam išla gledat slike i
i onda scrollam dalje tvoj post... užas...
ja isto imam modrice po nogama, ali meni su od uske odjeće (tj. najlonke+hlače)
zahlenspiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 19:46   #14
evo meni se situacija popravila, otkad sam smanjila sjedenje i uvela svakodnevne šetnje.

tanveer, hvala na savjetu.
ja bih i dalje mislila da je neka kožna bolest.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 22:33   #15
@-Cruella- drago mi je da je pomoglo hvala i tebi na povratnoj informaciji

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 13:51   #16
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
to mogu biti prvi simptomi dekubitusa.

težina tijela proizvodi pritisak između kosti, tkiva i podloge na kojoj se sjedi ili leži, i kad dovoljno dugo nema mijenjanja položaja tijela, dolazi do tolikog smanjenja cirkulacije krvi i limfe da tkivo počinje nekrotizirati tj. odumirati. kod teških bolesnika u krevetima, dva sata nepomičnosti smatra se krajnjom granicom kad se moraju pomaknuti da ne dođe do otvorenih rana. hladnoća također slično djeluje na kožu i potkožno tkivo.

treba izbjegavati dugotrajno nepomično sjedenje, preusku odjeću koja steže (traperice), produženi pritisak na tkivo koje već pokazuje znakove od laganog crvenila do tamne boje.

bolesnicima se savjetuje obratiti ekstra pažnja prehrani i hidrataciji, ali u vašem slučaju rekla bih - ustanite bar svakih 45 minuta, razgibajte se, izmasirajte se, pijte više obične vode, dodajte bjelančevine i vitamin C prehrani; pronađite si alternativni položaj za učenje, dodajte drugačiju podlogu na radnu stolicu.

...
kad se već spominje dekubitus-nakon koliko vremena se otprilike pojavljuju prvi simptomi? i kako ga spriječiti ako pacijent mora ležati isključivo na leđima (bar mjesec dana)?
__________________
you own me...
Andariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 14:07   #17
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
to mogu biti prvi simptomi dekubitusa.

težina tijela proizvodi pritisak između kosti, tkiva i podloge na kojoj se sjedi, i kad dovoljno dugo nema mijenjanja položaja tijela, dolazi do tolikog smanjenja cirkulacije krvi i limfe da tkivo počinje nekrotizirati tj. odumirati.

treba izbjegavati dugotrajno nepomično sjedenje, preusku odjeću koja steže (traperice), produženi pritisak na tkivo koje već pokazuje znakove od laganog crvenila do tamne boje.

bolesnicima se savjetuje obratiti ekstra pažnja prehrani i hidrataciji, ali u vašem slučaju rekla bih - ustanite bar svakih 45 minuta, razgibajte se, izmasirajte se, pijte više obične vode, dodajte bjelančevine i vitamin C prehrani; pronađite si alternativni položaj
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post

prvi simptomi dekubitusa su ružičaste, crvenkaste mrlje i suhoća kože na dodir...nastaju na lokacijama na tijelu i pod okolnostima koje su opisane u gornjim postovima - dugotrajno nepomično sjedenje, npr.

proces rješavanja ovog problema kod inače zdravih i pokretnih osoba je takav da se doista vrlo brzo može isključiti radi li se o posljedici lokalno smanjene cirkulacije, ili ne.
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
je li malo čudno da mladi ljudi imaju dekubitus?
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
odmah sam se digla sa stolice.
Znači ljudi mogu razviti dekubitus od pretjeranog sjedenja ?
Pa onda zdravije možda ni ne sjedit..
A jel postoje razlike kod ljudi u npr. predispozicijama za dekubitus ?
Onako da netko može puno sjediti,pa ga ne dobije,a netko ga dobije i sa već nešto više sjedenja od uobičajenog ?
Ako sam dobro povezala,to dođe radi prestanka cirkulacije u tkivu,jel tako ?

A šta ako je osoba naprimjer prisiljena da radi posla mora sjedit duže od 10 sati dnevno,jel to isto može postupno dovest do loše cirkulacije i te nekroze tkiva?

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 14.04.2013. at 14:19.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 15:09   #18
ne radi se ni o puno sjedenja ni o puno ležanja, nego o dugotrajnom NEPOMIČNOM sjedenju ili ležanju. bolesnici u komi ne dobiju dekubitus jer se medicinsko osoblje brine o tome da se redovno pomiču i okreću. naravno da to ovisi i o općem zdravstvenom stanju čovjeka.

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 15:57   #19
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
ne radi se ni o puno sjedenja ni o puno ležanja, nego o dugotrajnom NEPOMIČNOM sjedenju ili ležanju. bolesnici u komi ne dobiju dekubitus jer se medicinsko osoblje brine o tome da se redovno pomiču i okreću. naravno da to ovisi i o općem zdravstvenom stanju čovjeka.

...
Ajd mi sad pliz odgovori (kad si već krenula ,jel ) naprimjer ako osoba ima posao gdje svaki dan sjedi nekih 12 sati,te putuje javnim prijevozom(najčešće sjedećki) i nema vremena za trening u slobodno vrijeme-jer je vječito na poslu,dali je moguće da od nedostatka cirkulacije dobije (ne nužno krajnji dekubitus) već ko nekakav spazam u mišićju,nekakvu okočenost slično ko oni ljudi koji po cijele dane i noći voze kamione i šlepere,a da im se svi pokreti svode na rad stopalima u maloj kabini??
Tu bi se isto radilo o jednom privremenom obliku nepomičnosti,jel tako?
I zato me zanima jel moguće da prisilno sjedenje donese više zdravstvene štete nego umjereni rad gledajući sa tog aspekta cirkulacije,krvožilnog sustava,mišićja itd?

Mislim uvjeravala sam poznanika da mu je u konačnici zdravije raditi ko skladištar ili konobar nego negdje gdje će mu nedostatak pokreta i cirkulacije oštetiti organizam,a ovaj mi govori da to kao nije moguće,jer konstantno statični položaj ne može štetiti?

Ja mislim da šteti itekako,jer je prisilno usporena cirkulacija,izmjena tvari,probava itd..

Znam da nije tema,ali eto baš bi htjela čuti stručan odgovor

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 14.04.2013. at 16:10.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 16:15   #20
da za ljudski organizam kretanje nije bitno, ne bismo svi bili programirani da se okrećemo i dok spavamo
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:47.