Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2009., 08:10   #261
Kazete, vjerovatnoca da se desi je 10 i jos dvjesto nula iza...
Ajde to je ipak neka sansa

Ja kazem da je vjerovatnoca da postoji jahve ili alah 10 i jos beskrajno nula iza...

Za TE imam cinjenice, vidim, osjetim i jos stosta.

Za bogove imam zero ili takoreceno veliku 0

edit; pozdrav veliki
__________________
-Intelektualac je netko tko je otkrio da postoji nesto zanimljivije od seksa... Aldous Huxley
-Trebali bi razmisliti da li je ovisnost o nikotinu poremecaj... Neki bi ( se ) ubili za cigaretu...
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 08:23   #262
I volio bi ga vidjeti, procitati ko to tvrdi da je 97% gena beskorisno ( junk dna )
i da nema svrhu, funkciju...
__________________
-Intelektualac je netko tko je otkrio da postoji nesto zanimljivije od seksa... Aldous Huxley
-Trebali bi razmisliti da li je ovisnost o nikotinu poremecaj... Neki bi ( se ) ubili za cigaretu...
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 08:32   #263
Quote:
Niflheim kaže: Pogledaj post
Već davno razotkriveni youtube hoax o kojem se puno puta govorilo na ovom forumu

http://www.youtube.com/watch?v=zaKryi3605g (žena)

http://www.youtube.com/watch?v=H-WFIVIQiTo (muškarac)

Some of our regulars may be aware of the Australian hoax film in which I am shown apparently flummoxed and unable to answer a question about 'information content' increasing in evolution. Somebody has just pointed me to a new version of the clip on YouTube
( http://www.youtube.com/watch?v=zaKryi3605g&NR=1 ), which is interestingly different from the published version.

A full account of the hoax is given by Barry Williams, in the (Australian) Skeptic. I don't have the reference with me (I'm in Miami Airport, on my way to Galapagos) but it is given in the chapter of A Devil's Chaplain, called The Information Challenge. Briefly, the long pause occurred when I tumbled to the fact that the film-makers were creationists, and I had been tricked into allowing them an interview. I was trying to decide how to handle the difficult diplomatic situation. Should I throw them out immediately? Should I answer the question? Should I stop the interview and discuss their dishonesty with them before deciding whether to allow the interview to continue? I eventually took the third option. It later turned out that they used the long pause to make it look as though I was unable to answer the question. At the end of the long pause, they cut to a scene of me talking about something completely different (presumably the answer to another question which was cut), to make it look as though I was evading the question by changing the subject.

In the original film, 'From a Frog to a Prince', the 'information content' question is put to me by a MAN. We see him in a bare room, very obviously not the well-furnished room in which I am shown (not) answering the question. The new version on YouTube is different in at least two respects. First, the question is put to me by a WOMAN (we don't see her). And while she is speaking I am obviously not listening to anybody asking questions (I would be looking straight at the questioner if so) but I am clearly lost in thought, the same long train of thought that persists for a long time after the question ends (intended to look embarrassingly long, as if I am incapable of answering the question).

There is another difference. In this new version of the film, I ask them to stop the camera (and this really happened, for the reason given above). Then there is the cut to me answering the completely different question, as if trying to change the subject. In the original film, my request to stop the camera is missing.

I've got to go and board the plane, but it might be quite interesting for somebody to post both versions of the film together on our website, so they can be compared directly.

Must rush
Richard


Najjače i jedino kreacionističko oružje je bilo i ostalo laganje.
Naime, stvarno je fascinantno slušati neku osobu kako hvali svoju religiju i kako ga je ona učinila poštenim, a kada se potegne pitanje evolucije i prezentiraju svi ti dokazi koji se kose s dogmatičnim svjetonazorom laganje, izvrtanje i prevara su uvjek na dohvat ruke, a ideali o poštenju i iskrenosti brzo se zaborave.
Da bi se ovdje utvrdilo da je to prevara i neki oblik fotomontaže treba opet biti stručnjak na tom polju pa to lijepo dokazati.To mi ne možemo na ovom forumu.

Ostaje nam da vjerujemo tom navodnom pismu Dawkinsa i njegovom opravdanju,ok.

Ja ne tvrdim ništa u ovom slučaju,šta ja prava istina a šta laž,ali me interesuje da li je Dawkins igdje onda nakon ove afere dao odgovor na ovo pitanje?

Mislim.čisto me zanima,da li je on igdje pokušao da odgovori na ovo pitanje prije ovog slučaja(ako mu se isto postavljalo nekada) ili pak nakon?

Što se tiče Piltdownskog čovjeka o njemu je dovoljno već rečeno ranije.Bio je podvala ,trajao 40 godina,i to je samo jedan od razloga (ima ih još jako puno) zbog čega ja ne vjerujem znanstvenicima TE.Evo i slučaj Ide ako si čitao jedan od znanstvenika jasno proglašava kao 'napuhavanje medija' što može lako u konačnici da ispadne ponovo smjehurija.Ja im ne vjerujem i to je moje potpuno pravo.
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 08:41   #264
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
Dovoljno je imati samo jedan dokaz koji govori da su se dešavale prevare (Piltdownski čovjek) da se sa pravom upitamo:'kakva je to nauka kojoj su prevare potrebne u dokazivanju svoje teorije'?
Mogao bih i ići pasus po pasus ali bulls*it detektor mi je na visokoj skali pa ću te samo pitati da li je dovoljan jedan musliman bombaš-samoubojica da se zapitamo kakva je to vjera kojoj je potrebno ritualno samubojstvo u dokazivanju svoje vjere, ili skraćeno, mogu li na osnovu jednog ekstrema ocjenjivati sve pripadnike jedne vjere?

Naravno da ne mogu stoga razmisli koliko štete činiš ovakvim nesuvislim upisima vjeri koju toliko cijeniš i braniš.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 08:49   #265
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
Da bi se ovdje utvrdilo da je to prevara i neki oblik fotomontaže treba opet biti stručnjak na tom polju pa to lijepo dokazati.To mi ne možemo na ovom forumu.

Ako ne možemo zašto onda tvrdiš da je to dokaz? Kontradiktoran si
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
Ostaje nam da vjerujemo tom navodnom pismu Dawkinsa i njegovom opravdanju,ok.
Također nam ostaje da vjerujemo da su dva ispitivača postavljala isto pitanje od kojih je kamera nekom magijom zabilježila jedan odvojen od drugog
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
Ja ne tvrdim ništa u ovom slučaju,šta ja prava istina a šta laž,ali me interesuje da li je Dawkins igdje onda nakon ove afere dao odgovor na ovo pitanje?

Mislim.čisto me zanima,da li je on igdje pokušao da odgovori na ovo pitanje prije ovog slučaja(ako mu se isto postavljalo nekada) ili pak nakon?
Da
Dao je odgovor davno prije u The Blind Watchmaker, River Out of Eden, Climbing Mount Improbable, A Devil's Chaplain - The Information Challenge

Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
Što se tiče Piltdownskog čovjeka o njemu je dovoljno već rečeno ranije.Bio je podvala ,trajao 40 godina,i to je samo jedan od razloga (ima ih još jako puno) zbog čega ja ne vjerujem znanstvenicima TE.Evo i slučaj Ide ako si čitao jedan od znanstvenika jasno proglašava kao 'napuhavanje medija' što može lako u konačnici da ispadne ponovo smjehurija.Ja im ne vjerujem i to je moje potpuno pravo.
Ali paradoksalno vjeruješ tim istim znanstvenicima koji tvrde da je Piltdownski čovjek hoax
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 08:50   #266
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Mogao bih i ići pasus po pasus ali bulls*it detektor mi je na visokoj skali pa ću te samo pitati da li je dovoljan jedan musliman bombaš-samoubojica da se zapitamo kakva je to vjera kojoj je potrebno ritualno samubojstvo u dokazivanju svoje vjere, ili skraćeno, mogu li na osnovu jednog ekstrema ocjenjivati sve pripadnike jedne vjere?

Naravno da ne mogu stoga razmisli koliko štete činiš ovakvim nesuvislim upisima vjeri koju toliko cijeniš i braniš.
Roy slažem se da se ne treba generalizovati i ja to trenutno uopšte ne činim ali mi se to redovno trpa u usta.Ja jasno navodim primjere i drugih neozbiljnosti i prevara (svoje vrste) sa npr. djelom 'Skrivena povjest ljudske vrste' u kojoj su jasni primjeri neravnopravnog selektiranja i odbacivanja itekako validnih nalaza koji se nisu slagali sa TE.Sve to onda čini jedan skup prevara i obmana zbog kojih ja onda sa razlogom kažem da tim znanstvenicima i toj nauci - ne vjerujem.Eto,nije samo fokusiranje na jedan slučaj kako rekoh nego na više.I tu onda nema mjesta nikakvom optuživanju mene za generalizaciju.Da se već jednom razumijemo po tom pitanju.

Drugo,islam kao vjera nema ništa protiv znanosti ali ima protiv laži i prevara ma o čemu da se radilo.

Pozdrav.
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 09:00   #267
Quote:
homer11 kaže: Pogledaj post
Kazete, vjerovatnoca da se desi je 10 i jos dvjesto nula iza...
Ajde to je ipak neka sansa
Zasto izbjegavamo procitati post do kraja... Svaka vjerovatnoca manja od 10 (sa pedeset nula) je nemoguca

Quote:
Za TE imam cinjenice, vidim, osjetim i jos stosta.
Teza bez pokrica

Quote:
I volio bi ga vidjeti, procitati ko to tvrdi da je 97% gena beskorisno ( junk dna )
i da nema svrhu, funkciju...
Ponovo. Izbjegavanje citanja posta u potpunosti. 97% je USLOVNO beskorisno a to znaci da taj dio DNA ima funkciju ali ta funkcija nije u direktnoj sprezi sa genima.

Nepoznavanje genetike ne znaci da cinjenica nije vazeca.
carskaVojska is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 09:04   #268
Sta nam Darvinisti (namjerno) presucuju

Sta su nam darvinisti ne govore kada prezentuju teoriju evolucije:

- nikada ne uzimaju u obzir statisticku nemogucnost molekularne evolucije
- ne mogu objasniti da enzim koji se nalazi u suzama (lizozim) moze unistiti gotovo sve vrste bakterija ali ipak ne stti sluznici oka.
- Ne vide da je potrebna vjerovatnoca da se napravi protein srednje velicine 1: 10 na 200-tu
- Prave se da ne vide da su vjerovatnoce manje od 1:10 na 50 matematicki nemoguce.
- Prave se da ne vide da je mitohondrija koja nije veca od stotog dijela milimetra komplikovanija od najkomplikovanijeg nuklearnog reaktora na zemlji.
- Prave se da ne vide da jedna DNA ima podataka da se ispise milion stranica enciklopedije.
- Prave se da ne vide rijeci profesora molekularne biologije Michaela Dentona koji kaze: Na povrsini celije mogu se vidjeti milioni otvora koji sluze kao vrata. Otvaraju se i zatvaraju i kao takvi omogucavau protok materija u i van celije. Ako bismo usli kroz ova vrata pronasli bismo svijet visoke tehnologije i nevjerovatne kompleksnosti.
- Nikad nisu objasnili kako ista krv moze nositi i stetne i korisne substance i razlikovati koja je koja i kao takve prenijeti ih do pravog mjesta.
- Prave se da ne znaju da su citanjem ove recenice tvoje oci uradile 100.000 procesa.
- Prave se da ne znaju da ljudsko oko stvori sliku za deseti dio sekunde na jednom kvadratnom milimetru i da je za taj proces potrebna brzina 64 puta veca od danasnjeg najbrzeg kompjutera.
- Prave se da ne vide da je nama potrebno 1 sekunda da procitamo recenicu a kada bi samo jedan (potrebni) enzim nedostajao trebalo bi nam 1500 godina.

SLUCAJNO SI PROCITAO/LA OVU RECENICU ZA 1 SEKUNDU. Razmisli malo...
carskaVojska is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 09:04   #269
Quote:
Niflheim kaže: Pogledaj post

Ako ne možemo zašto onda tvrdiš da je to dokaz? Kontradiktoran si
Gdje ja tvrdim da je to 'dokaz'?

Eto navedi mi sada -gdje sam ja rekao da je to 'dokaz' za nešto?

Ja sam samo naveo link video klipa koji sam prije gledao,i rekao šta u njemu stoji,ne izmišljajući ništa pri tome ,ne?

Onda si ti stavio linkove koji ukazuju da je se tu navodno radilo o prevari jer postoje različiti snimci i naveo pismo Dawkinsa i njegovo pravdanje.

Ja nakon toga kažem,da ne tvrdim ništa jer nisam stručnjak da dokažem koji od tih snimaka je lažan ili autentičan.

Međutim,koliko vidim ti sada to pismo i druge snimke stavljaš kao dokaz da je to Dawkinsu namješteno ili šta...?

Pojasni mi da znam-jeli ti sada smatraš da je pojava tih različitih snimaka istog intervjua i pismo Dawkinsa 8za koje još nisi dao referencu) dovoljni da se tvoja tvrdnja prihvati kao DOKAZ?

Quote:
Niflheim kaže: Pogledaj post
Također nam ostaje da vjerujemo da su dva ispitivača postavljala isto pitanje od kojih je kamera nekom magijom zabilježila jedan odvojen od drugog
Ili nije potrebna nikakva magija pa je neko naknadno napravio fotomontažu drugogo videa da opravda Dawkinsa?

Ko od nas ovdje sada može to dokazati šta je tačno?

Quote:
Niflheim kaže: Pogledaj post
Da
Dao je odgovor davno prije u The Blind Watchmaker, River Out of Eden, Climbing Mount Improbable, A Devil's Chaplain - The Information Challenge
Kako je glasio,budi ljubazan pa nam to napiši ako ti nije teško.


Quote:
Niflheim kaže: Pogledaj post
Ali paradoksalno vjeruješ tim istim znanstvenicima koji tvrde da je Piltdownski čovjek hoax
Zato što je postalo preoifirno pa su shvatili da je vrijeme da se to skloni kako nebi snosili veće posljedice.
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 09:21   #270
Quote:
carskaVojska kaže: Pogledaj post
Zasto izbjegavamo procitati post do kraja... Svaka vjerovatnoca manja od 10 (sa pedeset nula) je nemoguca



Teza bez pokrica



Ponovo. Izbjegavanje citanja posta u potpunosti. 97% je USLOVNO beskorisno a to znaci da taj dio DNA ima funkciju ali ta funkcija nije u direktnoj sprezi sa genima.

Nepoznavanje genetike ne znaci da cinjenica nije vazeca.
Ljudi koji su tanki u argumentaciji pribjegavaju uvijek nekim
ciframa... Ajde mi molim te objasni argumentovano kako se je
doslo do te cifre 10 i iza dvjesto nula

ne hvalim se nekim debelim znanjem genetike ali ni ne prdim okolo od znanja
__________________
-Intelektualac je netko tko je otkrio da postoji nesto zanimljivije od seksa... Aldous Huxley
-Trebali bi razmisliti da li je ovisnost o nikotinu poremecaj... Neki bi ( se ) ubili za cigaretu...
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 10:58   #271
Quote:
homer11 kaže: Pogledaj post
Ljudi koji su tanki u argumentaciji pribjegavaju uvijek nekim
ciframa... Ajde mi molim te objasni argumentovano kako se je
doslo do te cifre 10 i iza dvjesto nula

ne hvalim se nekim debelim znanjem genetike ali ni ne prdim okolo od znanja
Posto vidim da pored ogromnog znanja iz vrijedjanja tvoje znanje iz statistike ne prelazi zadovoljavajuci nivo, podsjeticu te na nesto sto se zove varijacija sa ponavljanjem.

Na koliko nacina se cetiri elementa A,B,C,D mogu poredati u grupi od po dva elementa. Odgovor je na 16 nacina a evo ih:

AB BA AC CA AD DA BC CB BD DB CD DC AA BB CC DD

Matematicka formula za izracunavanje varijacija sa ponavljanjem glasi:

V,r(n) = n^r (n na r). N je broj elemenata koji se ponavljaju i to je 4 a r je broj elemenata u skupu a to je 2.

4^2 (cetiri na kvadrat) jednako je 16.

Poznato je da postoje 4 nukleinske kiseline (adenin, timin, guanin, citozin) koje sacinjavaju DNA. Dakle N=4. Posto jedan gen ima nekoliko hiljada nukleinskih kiselina R=nekoliko hiljada. Hajmo uzeti 2000.

Dakle, matematicka formula prema kojoj se racuna koliko ima varijacija glasi:

4^2000.

Haj da malo vidimo kako rastu ovi brojevi:

4^2=16
4^4=256
4^10=1048576
4^12=16777216
4^16=4294967296
4^20=1099511627776
4^100=1.6069380442589903e+60 (aha evo imamo 60 nula - vec smo premasili granicu moguceg)

4^200=2.5822498780869086e+120 (vec imamo 120 nula). Pitam se da li je moj broj sa 200 nula malen.

4^300= 4.149515568880993e+180 (180 nula)
4^600=Infinity (ne moze mi kompjuter izracunati)

a treba mi broj 4^2000. Dakle, eto kako smo dosli do tih brojeva.

Kao sto smo mogli vidjeti, matematicki je suludo ocekivati da ce se slucajno sloziti u pravilan redoslijed 4 objekta na sto mjesta, a kamo li na 2000 koliko je otprilike prosjek duzine jednog gena.

PS: brojeve mozes provjeriti na
http://www.mef.hr/if/alati/racunala/skripte/varij_s.htm
carskaVojska is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 11:32   #272
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
Roy slažem se da se ne treba generalizovati i ja to trenutno uopšte ne činim ali mi se to redovno trpa u usta.
Ne, nego sam sebi trpaš u usta. Generaliziraš, lažeš da to ne činiš i sramotiš sebe i time posredno svoju vjeru.

Quote:
Ja jasno navodim primjere i drugih neozbiljnosti i prevara (svoje vrste) sa npr. djelom 'Skrivena povjest ljudske vrste' u kojoj su jasni primjeri neravnopravnog selektiranja i odbacivanja itekako validnih nalaza koji se nisu slagali sa TE.
Nisi naveo ništa vrijedno spomena osim što iz tih par spomenutih slučajeva izvačiš generalizaciju da su svi znanstvenici prevaranti. A Cremoova knjiga nema veze sa MTE što si priznao i par postova prije.

Quote:
Sve to onda čini jedan skup prevara i obmana zbog kojih ja onda sa razlogom kažem da tim znanstvenicima i toj nauci - ne vjerujem.
Tvoje pravo da vjeruješ nekome ili ne. Ali razlog zbog kojega činiš generalizaciju nije ispravan.

Quote:
Eto,nije samo fokusiranje na jedan slučaj kako rekoh nego na više.I tu onda nema mjesta nikakvom optuživanju mene za generalizaciju.Da se već jednom razumijemo po tom pitanju.
Ota Benga nema veze sa znanošću a i raskrinkao sam laži koje je tvoj idol Yahya proturao kroz taj slućaj, Nebraska man je dokazana greška a ne namjerna prijevara što se vidi iz linka koji si sam dao ali i prigodno zaboravio a jedini pokušaj svjesne prijevare (Piltdownski čovjek) je opet sama znanost raskrinkala (što je i logično jer kreacionističke neznalice bez te iste nauke ne bi znale ni zavezati cipele) tako da više nemamo što po tom pitanju razgovarati.

A sad samo čekam da opet kroz post ili dva kreneš sa ponavljanjem tvog ajeta "Piltdownski čovjek - svi znanstvenici su prevaranti" i sa samozavaravanjem kako to nije generalizacija. A jeste.

Quote:
Drugo,islam kao vjera nema ništa protiv znanosti ali ima protiv laži i prevara ma o čemu da se radilo.
Ja bih razmislio o ovome jer ti se laganje često potkrada u zadnje vrijeme.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 12:26   #273
Roy prijatelju nema stvarno nikakve potrebe da se dalje ponavljamo oko jedne te iste stvari.Ja sam rekao što sam imao po pitanju prevara u redovima TE i svako ima pravo da vjeruje u isto ili ne.Možda nekome sve to nisu nikakve prevare,ja to poštujem,ali meni jesu i kraj priče.

Vratimo temu na njen kolosijek jer ovo postaje prepucavanje oko već ispričanih stvari.
BigJason is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 13:49   #274
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
Roy prijatelju nema stvarno nikakve potrebe da se dalje ponavljamo oko jedne te iste stvari.Ja sam rekao što sam imao po pitanju prevara u redovima TE i svako ima pravo da vjeruje u isto ili ne.Možda nekome sve to nisu nikakve prevare,ja to poštujem,ali meni jesu i kraj priče.

Vratimo temu na njen kolosijek jer ovo postaje prepucavanje oko već ispričanih stvari.

A koji je to kolosijek, Piltdownski čovjek -> svi znanstvenici su prevaranti, što po tebi nije generalizacija? Samo brojim postove dok ne kreneš sa istom prićom.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 01:34   #275
Mitohondrija protiv teorije evolucije

Mitohondrija je organela u eukariotskim celijama. Velicina joj varira od 0,5 do 10 mikrometara (100 ti dio milimetra). U obicnom govoru naziva se i fabrika energije a razlog tome je proizvodnja adenozin trifosfata koji se koristi kao izvor energije za hemijske procese unutar celije. Odgovorna je za razne signale koji dolaze u i izlaze iz celije (komunicira sa susjednim celijama), odgovorna je za specijalizaciju celije u organizmu. Organizam se sastoji od mnogo celija i svaka od njih ima neku ulogu. Kakvu ce ulogu imati koja celija njena mitohondrija odredjuje. Mitohondrija je odgovorna i za smrt celije. Svakodnevno u odrasloj ljudskoj jedinki umire izmedju 50 do 70 milijardi celija a kod djece od 8-14 godina broj se krece od 20 do 30 milijardi. Godisnje, umre toliko celija kolika je nasa masa.

U jednoj celiji moze biti jedna miohondrija a moze biti i nekoliko hiljada istih. Mitohondrija ima dvije membrane i medjumembranski prostor. Kroz ovaj prostor mogu proci samo odredjene molekule koje su korisne za rad mitohondrije. Mitohondrija proizvodi ATP (adenozintrifosfat) koji kad se veze sa vodom daje ADP (adenozindifosfat) i energiju u vidu nekog fosfata. ADP je nukleotid koji se nalazi u sastavu DNA i RNA. Ima ih na hiljade, na milione.

Kako je moguce da je jedna mala mitohondrijica koja radi tako kvalitetan i konkretan posao nastala slucajno. Kako je moguce da jedna tolisna organela ima dvije membrane koje pustaju samo ono sto treba mitohondriji za normalan rad. Ona je organizam u organizmu. Ona je fabrika nad fabrikama. Ona je srce celije. Kako je moguce da je nekakvim hemijskim pojavama, puhanjem vjetrova ili ne znam ti ja cime takvo savrsenstvo nastalo. Tako veliko da stane u 100ti dio milimetra.

Kako ona ”zna” koje ce materije proizvoditi kako bi odredila celiji hoce li biti nervna celija, ili ce biti kostana ili krvna celija ili bilo koja druga? Kako ona ”zna” kada ce celija umrijeti kako bi ostavila prostor ostalim celijama da nastave ciklus?

Ovo je samo povrsan pogled na cudo u celiji koje se zove mitohondrija. Na wikipediji se moze naci bezbroj podataka i tekstova o njoj.

Molekularna biologija je najveci neprijatelj teorije evolucije.
__________________
Teorija evolucije je najveca bajka ikada ispricana covjecanstvu.
carskaVojska is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 03:05   #276
Quote:
carskaVojska kaže: Pogledaj post
Mitohondrija je organela u eukariotskim celijama. Velicina joj varira od 0,5 do 10 mikrometara (100 ti dio milimetra). U obicnom govoru naziva se i fabrika energije a razlog tome je proizvodnja adenozin trifosfata koji se koristi kao izvor energije za hemijske procese unutar celije. Odgovorna je za razne signale koji dolaze u i izlaze iz celije (komunicira sa susjednim celijama), odgovorna je za specijalizaciju celije u organizmu. Organizam se sastoji od mnogo celija i svaka od njih ima neku ulogu. Kakvu ce ulogu imati koja celija njena mitohondrija odredjuje. Mitohondrija je odgovorna i za smrt celije. Svakodnevno u odrasloj ljudskoj jedinki umire izmedju 50 do 70 milijardi celija a kod djece od 8-14 godina broj se krece od 20 do 30 milijardi. Godisnje, umre toliko celija kolika je nasa masa.

U jednoj celiji moze biti jedna miohondrija a moze biti i nekoliko hiljada istih. Mitohondrija ima dvije membrane i medjumembranski prostor. Kroz ovaj prostor mogu proci samo odredjene molekule koje su korisne za rad mitohondrije. Mitohondrija proizvodi ATP (adenozintrifosfat) koji kad se veze sa vodom daje ADP (adenozindifosfat) i energiju u vidu nekog fosfata. ADP je nukleotid koji se nalazi u sastavu DNA i RNA. Ima ih na hiljade, na milione.

Kako je moguce da je jedna mala mitohondrijica koja radi tako kvalitetan i konkretan posao nastala slucajno. Kako je moguce da jedna tolisna organela ima dvije membrane koje pustaju samo ono sto treba mitohondriji za normalan rad. Ona je organizam u organizmu. Ona je fabrika nad fabrikama. Ona je srce celije. Kako je moguce da je nekakvim hemijskim pojavama, puhanjem vjetrova ili ne znam ti ja cime takvo savrsenstvo nastalo. Tako veliko da stane u 100ti dio milimetra.

Kako ona ”zna” koje ce materije proizvoditi kako bi odredila celiji hoce li biti nervna celija, ili ce biti kostana ili krvna celija ili bilo koja druga? Kako ona ”zna” kada ce celija umrijeti kako bi ostavila prostor ostalim celijama da nastave ciklus?

Ovo je samo povrsan pogled na cudo u celiji koje se zove mitohondrija. Na wikipediji se moze naci bezbroj podataka i tekstova o njoj.

Molekularna biologija je najveci neprijatelj teorije evolucije.
Kolike su šanse da se čovjeku i čimpanzi slučajno na 16 istih mijesta nađu ostatci istih retrovirusa?

Kolike su šanse da ljudski kromosom slučajno ima potpuno bespotreban telomer po sredini, baš kako bi se očekivalo u slučaju spajanja kromosoma?

Koje su šanse da jedan inteligentni dizajner čovjeku ugradi gene za organe koje uopće nema... rep recmo?

Kolike su šanse da jedan bog nastane slučajno?
__________________
Zli zeleni kefir

Zadnje uređivanje Ego : 03.10.2009. at 03:16.
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 00:02   #277
Nesto

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Kolike su šanse da se čovjeku i čimpanzi slučajno na 16 istih mijesta nađu ostatci istih retrovirusa?
Molim za malo preciznije pitanje.


Quote:
Kolike su šanse da ljudski kromosom slučajno ima potpuno bespotreban telomer po sredini, baš kako bi se očekivalo u slučaju spajanja kromosoma?
Nadam se da si se salio sa ovom recenicom jer nista nije slucajno, pogotovo u genetici.

Quote:
Koje su šanse da jedan inteligentni dizajner čovjeku ugradi gene za organe koje uopće nema... rep recmo?
Hehehehehhe, nadam se da se ne salis sa mnom. Ili se nisi dobro izrazio ili je do neceg drugog ali tvoja recenica ima kontradikciju u sebi Svaki gen ima funkciju i nista nije slucajno, pa ni repnjaca.
Quote:
Kolike su šanse da jedan bog nastane slučajno?
Pitanje, kao i citav post, nemaju nikakve veze sa genetikom tako da se ne mislim zamarati tim.
__________________
Teorija evolucije je najveca bajka ikada ispricana covjecanstvu.
carskaVojska is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 04:22   #278
Quote:
carskaVojska kaže: Pogledaj post
Kako je moguce da je jedna mala mitohondrijica koja radi tako kvalitetan i konkretan posao nastala slucajno.
Zašto se u jednom iznimno dugom periodu nebi postepeno uobličavala i napokon formirala? onda kada se steknu svi potrebni uvjeti za njenu egzistenciju i funkcionalnost?

Quote:
carskaVojska kaže: Pogledaj post
Ona je organizam u organizmu. Ona je fabrika nad fabrikama. Ona je srce celije. Kako je moguce da je nekakvim hemijskim pojavama, puhanjem vjetrova ili ne znam ti ja čime takvo savrsenstvo nastalo.
puhanje vjetrova... - pokušavaš karikirati stvari. To je kao da sada pitaš: "Kako to da je srce moglo nastati puhanjem vjetrova?" Tko je ikada rekao da je mitohondrija odjednom sama nastala i puhanjem vjetrova? Od rnk i dnk do mitohondrije je dugo vremensko rastojanje.

Quote:
carskaVojska kaže: Pogledaj post
Kako ona ”zna” koje ce materije proizvoditi kako bi odredila celiji hoce li biti nervna ćelija, ili ce biti kostana ili krvna celija ili bilo koja druga? Kako ona ”zna” kada ce celija umrijeti kako bi ostavila prostor ostalim celijama da nastave ciklus?
To zapravo sve mozak kontrolira. A ona je isprogramirana da prepoznaje okolnosti i kako će u kojoj situaciji reagirati. Kao što se npr. koža ježi na hladnoću. Koža ne zna - nego je programirana da tako reagira, tj nervi joj šalju signal (pobudu).

Software mitohodrije je prilično složen, to nitko ne spori. Sve funkcije u organizmu, u svakoj ćeliji odigravaju se po svom softwareu koji se definirao i usavršavao iskustvom, u iznimno dugom periodu. Sve živo ima hardware i software. Softwarea ima prostih, složenijih, veoma složenih... Ljudski software je najsavršeniji poznati software.

Quote:
carskaVojska kaže: Pogledaj post
Molekularna biologija je najveci neprijatelj teorije evolucije.
A koje druge znanstvene teorije je ona prijatelj? Koja je to utemeljenija znanstvena teorija a da bliže i logičnije objašnjava grananje živih bića?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 05:12   #279
He, he , šadi znanstvenik

Čovek ga lepo pita :

Quote:
Kako ona ”zna” koje ce materije proizvoditi kako bi odredila celiji hoce li biti nervna ćelija, ili ce biti kostana ili krvna celija ili bilo koja druga? Kako ona ”zna” kada ce celija umrijeti kako bi ostavila prostor ostalim celijama da nastave ciklus?
i on onda na to lakonski odgovara:
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
To zapravo sve mozak kontrolira...
Mudro nema što , mislim to je ok kad vidiš mene da komuniciram sa enky, i odgovore na neka njena pitanja. No to je u našem slučaju sve u sveri zabave, doskočica i nadmudrivanja.

U tvom slučaju je riječ o čistom glupiranju, tragično je za tebe što misliš da pametno nešto argumentiraš, mislim ima te neke evolucione logike, kao:

Lupam, lupam pa ispat će nešto

Btw. Pitao sam profesora šta u osnovi mentalne aktivnosti(svijesti) hemijska reakcija dakle aktivnost materije iz koje proističe nematerijalna misao-ideja ili je predhodnica ideja kao nematerijalni entitet koji izaziva kretanje materije koje se manifestirau materijalnom kao moždana aktivnost koju evidentiramo npr na MR-u. Vidiš on se nije pravio pametan poput tebe, jer je učen i znanje mu ne dozvoljava da priča gluposti. Jednostavno je rekao to ne zna(mo). Za tvoju informaciju ako smo posljedica nasumičnih kretnji materije, koja nisu nasumična nego potpuno determinirana od Big-benga onda nema priče niti o slobodi i tako dalje ..... Dudovu ti rakiju Novo Pazarsku fataj se moderatorskog pendreka il šivanja farmerica, pusti se znanosti od oka i moglo bi bit čini se,... ne sramoti nam Sandžak
insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 05:59   #280
Što je sporno u mojoj tvrdnji? Bolje ponudi neki argument umjesto trolanja.
I piši mormalnim fontom, tako mali font je prenaporan za čitanje.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.