Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2017., 23:59   #801
Quote:
nil amstrong kaže: Pogledaj post
Ma buju to slovenci brzo popravili - samo je otišao dio hotela, bit će to do ljeta obnovljeno...

za zlatorog mi nikako nije jasno da onako propada... u takvom turističkom dragulju da išta propada
Trebali bi dobro poslovat na takvoj destinaciji, da. To je pitanje pravih vlasnika. Zmago Pačnik je sinonim propasti bohinjskog hotelskog turizma, uključujući Zlatorog. Da bi barem nešto prodao, što godinama drži zatvoreno, da pokuša netko drugi.

Nije situacija ni na Bledu sa hotelima dosta bolja. Tamo je glavni vlasnik Sava-ex Goodyear, dakle u osnovi sasvim neturističko poduzeće, sada opet uglavnom u državnom vlasništvu, koje iscrpljuje tekuće profite iz hotelskog biznisa za podmirivanje vlastitih dugova i propalih suludih investicija na drugim podrućjima. Ni u Portorožu nije upravljanje dobro. Tamo kupuju hotele Hrvati i Srbi. Luksuzni obnovljeni hotel Kempinski- povijestni ex-Palace https://www.kempinski.com/sl/istria/palace-portoroz/je nedavno kupio Srbin. Jedino u termalnim slovenskim destinacijama i u Ljubljani hoteli uglavnom koliko-toliko prosperiraju.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 00:53   #802
Quote:
nil amstrong kaže: Pogledaj post
Ma buju to slovenci brzo popravili - samo je otišao dio hotela, bit će to do ljeta obnovljeno...

za zlatorog mi nikako nije jasno da onako propada... u takvom turističkom dragulju da išta propada
Žalosno
micamaca2525 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 11:18   #803
Pozdrav svima

zanima me da li je dobra ideja otići vidjeti bled i bohinj sredinom četvrtog mjeseca?
ne znam kakvo je vrijeme, da li je već ok za neke šetnje, razgledavanje, možda bicikli? Oni brodići, jesu li dostupni?
Također, ako mi netko može nabaciti par mjesta koje bi bilo dobro vidjeti (recimo, kroz dan ili dva)...
Vrlo rijetko putujem, i iskreno nemam pojma što raditi (osim pregledati one 'glavne' stvari, otoč, dvorac,...)
hvala
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 23:29   #804
Kanjon vintgar
Vogel žičara
Slap Savica
planinarenje ako vam se da do Črnog jezerera (ili dalje stazom sedam jezera)
ako ste za penziju onda gondole, trčanje ili bike oko jezera i uživanje u pogledima, kremšnitama, kupanju, kapučinu i sl.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 04:00   #805
U dolini oko blejskog i bohinjskog jezera je tada već skoro sredina proljeća. Ali gore na visini 1500 metara ( gornja postaja gondole Vogel) može biti još puno snijega. Prošle godine možda još metar snijega i mislim, da je bila još otvorena sezona skijanja. Ove godine izgleda kao da neće, ali tko zna - može još pasti. Ako se ide iz Bohinja direktno do Triglavskih sedmerih jezera, koja su vrlo slikovita i najuži dio Triglavskog narodnog parka, treba to uzeti u obzir. Uspon preko Komarče do tamo zahtijeva dosta opreza čak usrijed ljeta. A do slapa Savice neće biti teško, to je u istom smjeru ali jako blizu od Ukanca i donje postaje gondole.

Blejski Vintgar bi trebao za vrijeme Uskrsa biti već otvoren, ali treba provjeriti. Kroz Vintgar prolazi rijeka Radovna, koja je raj za ribare, posebno na potočnu pastrvu. Oko blejskog jezera se osim šetanja komotno može sa biciklom ( iskreno: biciklisti po meni nerijetko previše ugrožavaju šetače), oko bohinjskog jezera to je na sjevernoj obali malo teže - možda uz dosta snalažljivosti na mountain-biku.

Bike staza povezuje Bled i Šobčev bajer, što je isto atraktivna turistićka destinacija u blizini sa poznatim kampom i umjetnim jezerom uz borovu šumu i rijeku Savu. Ribno na uzvisini iznad doline Save je još jedna lijepa mirna lokacija u blizini Bleda, do koje se komotno može sa biciklom, ali i pješke. Neposredno uz Blejsko jezero postoje i male planinske rute na Stražu ( gore ide i žičara) i Osojnicu, koje nude odlične panorame i idealno mijesto za fotografiranje jezera odozgo. Isto na blejskom gradu ili po vaše tvrđavi, gdje je uz bar i restoran lociran i muzej.

Stari centar Radovljice je najinteresantniji gradić u blizini ( ako te posebno zanima tematika, muzej pćelarstva tamo - tradicija Antona Janše, osobnog pćelara cesarice Marije Terezije, tradicija, koja je proširila kranjsku sivku po svijetu kao najvrijedniju, najmirniju pćelu). Jako slikovita je i Gornja bohinjska dolina, koja ne ide uz, nego paralelno par km uddaljeno od glavne ceste u Bohinj, sa dobro očuvanim autohtonim alpskim selima uz puno etnografske baštine ( proizvodnja sira, toplerji u Studorju itd.) Tamo je i slikovita doline riječice Mostnice.

Ako ti je pletna ( nešto slično gondoli u Veneciji) za na blejski otok preskupa, uzmi čamac za jedan sat ili dva i odveslaj sam, odnosno sa porodicom ( ili bilokome već) na otok. Malo rekreacije i estetskog užitka. Osim starodavne hodočasnićke Marijine crkve sa zvonom želja, na vrhu otoka te ćeka i odličan izbor različitih slovenskih potica. Tipično blagdansko jelo naših prostora.

E, mislim, da sam napisao dosta, ako ne previše. Mogao sam još o turi sa električnim čamcem po Bohinjskom jezeru, pa o Pokljuki sa pastirskim stanovima itditd. Ima se tu šta naći za 10 dana obilazka, ne za jedan vikend.

Zadnje uređivanje kranjski janez : 18.02.2017. at 04:10.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 12:44   #806
Eh, izgleda da trebaš biti malo ovako , ako odlućiš tu odgovarati nepoznatim ljudima na njihova pitanja na način nočnih turističnih eseja. Možda uopće i ne pogledaju šta si napisao.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 13:45   #807
ako sam pitao, pretpostavljam da ću se i vratiti po odgovor... prije ili kasnije
uglavnom, hvala puno na odgovorima!!!

Zadnje uređivanje Shoki : 20.02.2017. at 14:24.
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 00:30   #808
Vrijedi li ici na voznju bledskim jezerom i ici u dvorac?
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 00:33   #809
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Ako ti je pletna ( nešto slično gondoli u Veneciji) za na blejski otok preskupa, uzmi čamac za jedan sat ili dva i odveslaj sam, odnosno sa porodicom ( ili bilokome već) na otok. Malo rekreacije i estetskog užitka. Osim starodavne hodočasnićke Marijine crkve sa zvonom želja, na vrhu otoka te ćeka i odličan izbor različitih slovenskih potica. Tipično blagdansko jelo naših prostora.

E, mislim, da sam napisao dosta, ako ne previše. Mogao sam još o turi sa električnim čamcem po Bohinjskom jezeru, pa o Pokljuki sa pastirskim stanovima itditd. Ima se tu šta naći za 10 dana obilazka, ne za jedan vikend.
Koja je cijena najma broda?
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 22:14   #810
@kranjski janez

Moze neka preporuka sto vidjeti sa djetetom (3 god.)?

Thx
Big_B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 01:29   #811
vidim da je bilo pitanja za Bled u proljeće... Po meni prekrasno vrijeme za otići na Bled.

Bio sam oko 12. 4. pa da malo ubacim par slika i komentara.


Spring on Bled
by Hrbackpacker .com, on Flickr

Šetnja oko jezera je dobra ideja tijekom cijele godine


Bled castle
by Hrbackpacker .com, on Flickr

Svakako preporučam jedan od vidikovaca, Velika Osojnica:


Pogled sa velike Osojnice
by Hrbackpacker .com, on Flickr


Pogled sa velike Osojnice
by Hrbackpacker .com, on Flickr

Mala Osojnica


Pogled sa male Osojnice
by Hrbackpacker .com, on Flickr

I otočić + dvorac zajedno u kadru


Bled island and church with Julian Alps in background
by Hrbackpacker .com, on Flickr
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 22:03   #812
Jel se po ljeti moze kupati u jezeru? Tipa ono, dovoljno je toplo i sl.?
Jel ima uredeno neko kupaliste?

Thx
Big_B is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 22:05   #813
Ima kupalište, može se kupati, zna biti topla voda. Svakako toplija nego Bohinjsko.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 13:04   #814
Quote:
Big_B kaže: Pogledaj post
Jel se po ljeti moze kupati u jezeru? Tipa ono, dovoljno je toplo i sl.?
Jel ima uredeno neko kupaliste?

Thx
navodno ima termalnih izvora unutar jezera pa se dosta ugrije voda. ali probao nisam
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 18:05   #815
cro gavran, prekrasne fotografije

Dobro se može kupati ljeti u blejskom jezeru, kako ne. Ja to rado prakticiram, kada može; lijepo je. Grajsko kopališče blizu centra je najbolje uređeno, ali se nešto plati. U Zaki na zapadnoj strani se plati parking auta - ja tamo ne idem rado plivat, jer se od pjeska voda brzo zamutni, kad ima dosta kupača. Kod veslačkog centra, tamo je odmah duboko, se isto mnogi, naročito mladi, besplatno kupaju. Ima i drugih mjesta za mogući skok u vodu.

Tipična temperatura blejskog jezera ljeti je oko 22-23 Celzija. Može i do 24. U Bohinju je obično za oko 2 Celzija manje. A u Koruškoj Klopinjsko ili Vrbsko jezero ( WoertherSee) dostignu čak 27, 28.

ps. Termalni izvor, mali zapravo, ide do bazena u hotelu Toplice ( onaj stari veliki hotel uz obalu). Neznam, koliko taj izvor utjeće na T jezera, ako uopće. Taj izvor ima temperaturu samo oko 18 Celzija.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 20:19   #816
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
cro gavran, prekrasne fotografije

Dobro se može kupati ljeti u blejskom jezeru, kako ne. Ja to rado prakticiram, kada može; lijepo je. Grajsko kopališče blizu centra je najbolje uređeno, ali se nešto plati. U Zaki na zapadnoj strani se plati parking auta - ja tamo ne idem rado plivat, jer se od pjeska voda brzo zamutni, kad ima dosta kupača. Kod veslačkog centra, tamo je odmah duboko, se isto mnogi, naročito mladi, besplatno kupaju. Ima i drugih mjesta za mogući skok u vodu.

Tipična temperatura blejskog jezera ljeti je oko 22-23 Celzija. Može i do 24. U Bohinju je obično za oko 2 Celzija manje. A u Koruškoj Klopinjsko ili Vrbsko jezero ( WoertherSee) dostignu čak 27, 28.

ps. Termalni izvor, mali zapravo, ide do bazena u hotelu Toplice ( onaj stari veliki hotel uz obalu). Neznam, koliko taj izvor utjeće na T jezera, ako uopće. Taj izvor ima temperaturu samo oko 18 Celzija.
hvala za pohvale.

Znam da se navodno radi termalnih izvora rijetko zaledi Bled, isključivo jednom u desetak godina, barem mi je tako lokalac rekao.

Iako, meni je baš prekrasno jezero zaleđeno.
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 01:50   #817
Quote:
cro_gavran kaže: Pogledaj post
hvala za pohvale.

Znam da se navodno radi termalnih izvora rijetko zaledi Bled, isključivo jednom u desetak godina, barem mi je tako lokalac rekao.

Iako, meni je baš prekrasno jezero zaleđeno.
Ove zime je jezero opet zaledilo. Oba. I bohinjsko i blejsko. Siječanj je bio jako hladan ( oko 3 Celzija ispod prosjeka). Nažalost je u veljači naglo otoplilo i bilo kiše, pa veselje na ledu nije dugo potrajalo.

Možda ipak blejsko jezero zaledi sada u prosjeku na oko 5, a ne baš ili još 10 godina. Ali vide se klimatske promjene, nekad je to bilo puno češće. Prije pola stoljeća još skoro svake godine. Ja nisam tako mlad, pa se mogu iz ranog dijetinstva sjetiti ( imam i obiteljske fotografije sa klizanja na jezeru), kad su na zamrznutom jezeru priredili utrke motociklima i čak autima. A to je trebalo značiti minimalno 30 cm debeli led.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 22:18   #818
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Ove zime je jezero opet zaledilo. Oba. I bohinjsko i blejsko. Siječanj je bio jako hladan ( oko 3 Celzija ispod prosjeka). Nažalost je u veljači naglo otoplilo i bilo kiše, pa veselje na ledu nije dugo potrajalo.

Možda ipak blejsko jezero zaledi sada u prosjeku na oko 5, a ne baš ili još 10 godina. Ali vide se klimatske promjene, nekad je to bilo puno češće. Prije pola stoljeća još skoro svake godine. Ja nisam tako mlad, pa se mogu iz ranog dijetinstva sjetiti ( imam i obiteljske fotografije sa klizanja na jezeru), kad su na zamrznutom jezeru priredili utrke motociklima i čak autima. A to je trebalo značiti minimalno 30 cm debeli led.
Fora... Ja sam se svojedobno zadovoljio pješice izletom na otočić.

I da, puno je bilo klizanja, ne znam bi li motor preživio.
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 23:07   #819
Quote:
cro_gavran kaže: Pogledaj post
Fora... Ja sam se svojedobno zadovoljio pješice izletom na otočić.

I da, puno je bilo klizanja, ne znam bi li motor preživio.
Evo, jedna snimka Blejskog jezera od 29.01.2017.

https://www.youtube.com/watch?v=IQsNXepaqYg

Nisam ja to inaće snimio. Iako sam bio baš negdje oko tog datuma na jezeru.

Isto je jedan motorist, koji vuče dvojicu, na snimci. Po meni bolje, da ima gore što manje motorista. I auta. Samo sam konstatirao kao dokaz, da je nekad često bio debeli led zimi na jezeru.

Dio snimke jezera je i gore sa Osojnice, gdje si ti napravio lijepe fotografije na proljeće.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 22:48   #820
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Evo, jedna snimka Blejskog jezera od 29.01.2017.

https://www.youtube.com/watch?v=IQsNXepaqYg

Nisam ja to inaće snimio. Iako sam bio baš negdje oko tog datuma na jezeru.

Isto je jedan motorist, koji vuče dvojicu, na snimci. Po meni bolje, da ima gore što manje motorista. I auta. Samo sam konstatirao kao dokaz, da je nekad često bio debeli led zimi na jezeru.

Dio snimke jezera je i gore sa Osojnice, gdje si ti napravio lijepe fotografije na proljeće.
Moj video sa smrznutog jezera od pred jedno pet godina, ako se ne varam. (zanemari što je uploadan pred dve godine, imao sam ga na youtube ranije)

https://vimeo.com/116028102

Inače se slažem, motornim vozilima nema mjesta u tako lijepoj prirodi i okolici. Ni plovilima ni vozilima na kotače.
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:11.