Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2007., 02:45   #41
Da takvo pisanje šteti svakome, business.hr bi se trebao distancirati od takvog suradnika. Živi bili pa vidjeli što će se dogoditi sa državnom injekcijom kapitala, pokrpat će se par rupa. Cvjetko se ponaša prema RIZu ono što je naučio za vrijeme socializma, uzimati proviziju od poslova koje firma napravi i radeći ostale malverzacije. Ali koja korist od toga, da je recimo samo mislio na tvrtku zaradio bi puno više, tj. da je išao na povećanje vrijednosti firme i da je izdavao nove emisije dionice kroz godine. Poslje je samo trebao prodavati dionice na tržištu, i imao bi sada više nego što sada ima. Isto tako glupo je što udara na imovinu firme, male dioničare - to je kriminalno i nedopustivo. Recimo da je kao dio svoje renumeracije imao dionice kao dio svoga paketa tj opcije od 150Kn koje recimo se mogu pretvoriti u opcije u nekoliko godina. I firma ide dobro, tržište je gladno za dionicima i recimo cijena udari na 750 Kn. I recimo sada direktor želi pretvoriti te opcije u dionice. On fino ispuni svoj formular i proda nešto dionica, i tako be da plati i jedne kune iz svog džepa nego samo proda jednu dionicu i može platiti za ostalih 4 ! Eto ti novaca. Za par godina mogao je imati isto toliko love kao što sada recimo ima. Ovako utire firmu u zemlju, država sa njim treba vani na cestu da ne bude više direktor. I još tome oboriti cijenu dionica, tako da mu njegov udio padne toliko da ga uhvati panika.
prviudar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 06:41   #42
17 milijuna razloga za analizu

Jeje, ovaj primjer neukusnog članka Dražena Tomića u businees.hr dokazuje da je naše novinarstvo palo na vrlo niske grane, pa ni ne čudi onda da i najveći izdavači poput Nina Pavića i njegovog EPH bježe u ulaganja u nekretninski biznisnekadašnje Hypo banke.

Kako bi trebao izgledati jedan dobar članak na ovu temu, evo, iako nisam novinar,nego pomorac, potrudit ću se napisati.
......................

Yupiiiiiii, eto, došla je lova i to ni više ni manje nego 80-tak milijuna Kuna.

Pa amo to malo analizirati.

Dakle, koji su glumci u ovoj epizodi ? Imamo sivu eminenciju i dosadašnjeg najvećeg dioničara RIZ-a, tajkunčića i direktorića, bivšeg sekretara partije u RIZ-u, Darka Cvjetka i njegove sinove koji su svojedobno, a možda još uvijek jesu isto tako u vlasničkoj strukturi. Bilo je, svakome po off-shore firmicu dvije, nek se nađe za pod stare dane.

Pa onda imamo njegovu ženu koja radi u Državnom Odvjetništvu. Vrlo zanimljiva kombinacija. Netko bi rekao i sukob interesa.

Imamo obespravljene i konstantnom mobbingu izložene radnike, tek toliko da se situacija uklopi u hrvatski prosjek.

I velikodušnu Vladu koja poput Evite Peron koja je iz vlakova bacala vreće novca, uzete prije toga od siromašnih argentinskih farmera, dijeli šakom i kapom, kao da je svaki dan Božić.

U takvoj firmi eto, sad pred izbore, naraslo nezadovoljstvo radnika kulminira izlaskom na ulice i prosvjedima pred raznim vladinim institucijama.

I događa se dokapitalizacija davno privatizirane firme.

Zašto se događa dokapitalizacija RIZ-a ? Baš sad ? Baš na ovaj način ?

Prva hipoteza (Strah od radničkih nemira)

Možda je Vlada iz straha da se ne ponovi slučaj kakav je bio s Tvornicom Duhana Zagreb, kad su se štrajkovi ponavljali svakih tjedan, dva, da bi kulminirali zauzimanjem tvornice, ne ponovi i u slučaju RIZ-a, što ne bi bio baš lijep prizor u idiličnom raspoloženju koje za sada vlada u društvu zbog rasta cijene dionice HT-a.

Taj novac je zaradio RIZ pa mu valjda i pripada, no kako bi izgledala vlasnička struktura RIZ-a danas, da je taj novac RIZ dobio prije privatizacije, i kako bi to utjecalo na razvoj kompanije da je taj novac dobio tada, a ne sada ? O tome možemo samo nagađati. Možda iz straha da oni koji su te dokumente skrivali godinama, ne budu pozvani na odgovornost, sada žele brzo riješiti stvar bez podizanja previše prašine ?

Druga hipoteza (Obrana od neprijateljskog preuzimanja)

Kroz vlasničku strukturu RIZ-a od 2000. na ovamo prodefilirali su razni burzovni igrači, kao što su Franjo Sremić i drugi slični "uspješni pretvorbeni magovi", pa je moguće da je neki od njih bacio oko i na tvornicu RIZ, što u svom intervjuu danom pred nekoliko godina jednom našem dnevnom listu, izrijekom potvrđuje i sam predsjednik Hrvatske Gospodarske Komore, Nadan Vidošević koji je od 1995. do 1999. godine bio i kako je netko primijetio u nadzornom odboru RIZ-a.

Nadan se tada u tom intervjuu zgražao pred tvrdnjom koju su izrekli neki "utjecajni" ljudi, licitirajući o vrijednosti zemljišta, a 50 godina tradicije i vrhunska proizvodnja koju je RIZ tada imao, to nikome nije bilo bitno.

I tako vukovi polako ulaze u equity, a Cvjetko što će, misli, misli i nađe par malih dioničara koji su životarili na rubu egzistencije, pa ih kupi visokim pozicijama, recimo poput Magdića koji je, iako bez ikakvih kvalifikacija, postavljen za direktora proizvodnje, naravno s većom plaćom. Taj isti Magdić putem famoznog i dobro poznatog ugovora o prijenosu dionica jeftino prodaje svoj paket. Nakon toga umješni ing. Cvjetko, za veću cijenu od tržišne, sam od sebe kupuje te dionice preko jednog od skrbničkih računa koji se vode na njegove sinove i i rastom cijene dionice, brani tvrtku od preuzimanja.

Odoljevao je tako RIZ pokušajima preuzimanja i Cvjetko je radio kao i prije,
no i jači igrači umore se i financijski iscrpe dugotrajnim umjetnim napumpavanjem cijene, pa je valjda i on vidio da tako više dugo ne može.
Možda mu je stvarno dogorelo do nokata.

I gle čuda, sjeti se on i kao u kvizu Milijunaš, jocker "zovi ženu"...

I gle čuda, neki davno zaboravljeni papiri ugledaju opet svjetlo dana.

Bum, tras, 17 milijuna dolara ! Čestitam, rekao bi Tarik ! Ne samo da ste osvojili milijun, osvojili ste 18 milijuna i to dolara, nadam se da ćete ženi kupiti lijepu novu bundu

Sad Cvjetko može mirno spavati i nastaviti krčmiti komad po komad RIZ-a, kao i do sada, jer pored svog paketa dionica i Vladinog, nitko mu više neće moći nauditi, kad mu stranački prijatelji čuvaju leđa sa 75% dionica.

Kako su se takva ubrzirgavanja gotovine u propale firme događala u prošlosti znamo svi. Evo recimo jedan meni blizak primjer, iz brodogradilišta Viktor Lenac. Ista stvar. Jeli taj novac koji je ubrizgan u Viktor Lenac pomogao Lencu da izbjegne stečaj ? Nije ! Loša i nesposobna uprava nikad neće uspjeti spasiti brod koji tone. Može samo usporiti i odgoditi neizbježno.

Ova hipoteza po tome predstavlja pokušaj HDZ-ove Vlade da se oduži svom istaknutom članu, za sve dobro što im je tlijekom svojih direktorskih desetljeća i desetljeća u toj firmi napravio, sve donacije u kampanjama, gradnju crkvi, častilo se, kad se imalo. Na čiji račun, zna se.

Sad Vlada časti, jer ima od kud.

Možda u firmi sad konačno bude nešto novaca, ako banke i te novce odmah ne skinu s računa, pa će Uprava imati možda i za kupnju nekoliko satova, što je običaj za jubilarne nagrade. Zna se da je u predizbornoj kampanji vrlo važno imati točan sat i ne zakasniti slučajno na neki predizborni skup, sačuvaj Bože.

Treća hipoteza (Početak raščišćavanja kriminala)

Po uzoru na već poznatu operaciju Maestro koja je iza rešetaka strpala visokopozicionirane igrače iz Fonda za Privatizaciju, možda ova Vlada doista želi, sada pred izbore, napraviti jedan dodatni pozitivni potez.

Taj novac, tih 18 milijuna i tako je zaradio RIZ, pa to Vladi otvara mogućnost da kao novi većinski vlasnik počisti dvorište i pospremi staru gardu u ropotarnicu ili tamo gdje su već odavno trebali biti - mirovinu. Pušu li nakon ove dokapitalizacije neki novi vjetrovi u Božidarevićevoj 13 ili će sve to opet pokriti maksimirska magla iz obližnje šume...

Na kraju priče, ovaj nendani poklon Vlade, ako ništa drugo, razveselit će radnike RIZ-a i njihove obitelji, kojima će nakon 4-5 godina po prvi put plaća stići na vrijeme i taj nevjerojatan događaj će možda neki od njih proslaviti nevjerojatno rastrošnim potezom kakav je recimo kupnja novih cipela, igračke za djecu ili dobrom bocom vina. Kad je bal nek je bal. A možda od 1900 kuna crkavice ostane i za kakvu rastrošniju zakusku i roštiljadu, pa par dana radnik RIZ-a može jesti i nešto drugo osim paštete.
Pribroji li se tome mogućnost isplate zaostalih plaća, bojim se da će jadni radnici od sreće završiti na kardiologiji obližnje bolnice Rebro.

Koja od ove tri hipoteze je točna, pokazat će se vrlo skoro, jer do izbora ima dovoljno vremena za obveznu izvanrednu skupštinu.

Kod ovakve dokapitalizacije država je u neugodnoj poziciji, jer će morati dati i ponudu za preuzimanje svih preostalih dionica, što znači još novca iz proračuna.

Nema veze, mi smo bogata država, ima još para u Šukerovoj kasi, treba to dobro potrošiti. Ne daj bože ostaviti nasljedniku u fotelji koju kunu viška...
 
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.10.2007., 07:11   #43
Dobar članak !, Tomiću, čitaj i uči !

Ima nekoliko pravopisnih pogrešaka, ali nećemo sad baš tražit dlaku u jajetu, nego, sjetio sam se sad baš da...

Čitao sam ...

U Istri je krenulo uz račune za TV pretplatu s podjelom kupona za digitalnu DVB-T i kupnju Set-top-boxova po promotivnoj cijeni.

Što će RIZ kad svi prijeđu na digitaliju ?

Kome će onda prodavati glomazne analogne odašiljače ?

I Albanija evo uvodi DVB-T.

U radio i DRM ne vjerujem.

No, valjda Vlada zna što radi.

Nadam se samo da za tih 300 ljudi ovo nije ujedno i posljednja plaća i otpremnina kako bi na mjestu tvornice nikao još jedan neboder, da ne kažem provalija, a ljudi završili na ulici.

Za razliku od stanara Kupske ulice, u slučaju kopanja temelja za novi neboder na mjestu tvornice RIZ, Maksimir bi tako mogao dobiti još jedno 6. jezero, a stvar sa mogućim rušenjem starih i trošnih kućeraka mogla bi se u Maksimiru elegantno riješiti tako da se park Maksimir pretvori u naselje kamp kućica, kako je to lijepo napravljeno u USA na Floridi.

Bandiću, šta čekaš ? Evo ti predizborne prilike, otvori kamp u Maksimiru.
Bit će mušterija i na Ravnicama koji će možda htjeti kampirati uskoro kad bageri raskopaju Kraš i oni ne budu imali kud.
dr.spin is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 14.10.2007., 23:51   #44
Po mom misljenu, zapocet je rasciscavanje kriminala. Ako gledamo mnoge pretvorbe i nacin na koji su vodjene pojedine tvrtke - drzava i njezini poreznici bili su osteceni. Isto tako oni su isto tako i problem mnogim politicarima i strankama - stvar koja kasnije proganja, no i druga strana price jesu: bijedni radnici, gubljenje radnih mjesta i konkuretnosti...... Vidjet cemo ovaj tjedan sto ce se dogoditi !
prviudar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 05:23   #45
HFP je sada u RIZu vecinski vlasnik sa oko65% dionica (238.277 @ 370Kn) vidi

http://business.hr/Default2.aspx?Art...31833&open=sec

Sada trebaju staviti svoga menagera na celo firme. Cim dodje novi management, vidjet ce se dubioze i ostale malverzacije. No jedna dobra strana ovoga jest pad cijena dionica, i Cvjetko ce sada biti malo sirimasniji !
prviudar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 11:33   #46
Opet Tomić piše gluposti. Taj novac nije naplaćen u sukcesiji prije 2 nego prije 4 godine, dakle prije dolaska HDZ-a na vlast. Onda se mijenja vlast i njegova žena postaje zamjenica gospodana Bajića u DORH-u i sve ide u ladicu.

Sumnjam da će netko Cvjetka maknut prije izbora...
LIPAMARE is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 17:08   #47
Netko je htio oboriti cijenu riza na 600Kn vidi, http://www.kapital-plus.net/?Dionice/RIZO-R-A od prošlog dana kada je max cijena bila oko 700 kuna. Dionica je završila opet na 657kn. Interesantno, panika prije oluje. Kada će direktor se početi riješavati svojeg paketa dionica, no za to treba prvo obavjestiti tržište. Kad država sjedne na kormilo njegov udio će biti manji od 18%.....
prviudar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 16:56   #48
Tko god ima dionice RIZO-R-A nema ideje na što sjedi. Ako se pogledaju fundamenti, ma jednostavni P/E prepao bi se jer ta firma ima negativnu vrijednost za svoj P/E - zarada po dionici je negativna ako se pogleda izvještaj koji je bio položen 23-07-2007. Max cijena dionice 690Kn zarada po dionici -50.96 , i to na 135.902 dionice !!!! Podjeli 690kn sa -50.96 i dobiješ P/E od -13.56 ! Pogledate ostale godine negativno, stalno smanjivanje kapitala! Isto tako da je P/E bio preko 18 treba se čuvati te dionice jer je prenapuhana. No u zadnjih par dana dionica pada polako, no ako se gleda RIZ stvarna cijena je ispod nominale od 370kn. Dok je sada cijena visoka riješi je se što prije, inače držat ćeš junk bond u rukama.
prviudar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 17:48   #49
Nisi baš 100% u pravu, ima taj RIZ i nekog potencijala. Svaki mjesec isporučuje po jedan, dva odašiljača, evo zadnji je otišao u Libiju. Samo nikako mi nije jasno gdje nestaju ti novci, jer ih u bilancama nema.

Kad se zbroje sve vijesti kome su sve (Libija, Bangladeš, BBC, ...) prodali nešto opreme u zadnje vrijeme, ispada da ili su isporučivali nešto što nisu naplatili ili da im netko kontantno grabi novac sa žiro računa...

Jer nema nikakve logike da toliko novaca gube, a dionica stoji ovako visoko.
dr.spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 01:09   #50
Vrijeme je da se malo netko osvrne i na vrijednost zemljišta, kad se već o tome stalno priča...

Evo počnimo od bivše tvornice televizora u Slunju, koja je likvidirana.

http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/8460.pdf

U tom dokumentu (Prostorno-Urbanistički plan županije Karlovačke) piše da :

GRAD SLUNJ
Industrijska zona gornje Taborište
- površina 300.000 m²
- izgrađeni dio zone obuhvaća oko 10.000 m² zatvorenog i oko 5.585 m²
otvorenog prostora
- posjeduje kompletnu komunalnu infrastrukturu
Poslovna zona Gornje Taborište udaljena je oko 2 kilometra od centra grada
Slunja i u neposrednoj je blizini državne ceste Zagreb - Split.
U sklopu industrijske zone nalazi se i kompleks poslovnih prostora bivše
tvornice RIZ, koji je prodan.

U zoni su riješena pitanja vlasništva nad zemljištem koje je kompletno u
vlasništvu Grada Slunja. Isto tako postoji već izgrađena komunalna
infrastruktura, koju je potrebno poboljšati u pojedinim segmentima. Takoder je
potrebno pojedine poslovne prostore sanirati, jer su oštećeni u ratnim
razaranjima i prilagoditi ih djelatnostima koje bi se u njima obavljale.

...

Tko je to prodao, kad i po kojoj cijeni ?
dr.spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 01:02   #51
NEMAŠ POJMA ! IDI U KUT I STIDI SE !

Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
A kad je to HFP prodavao svoje dionice na burzi???
http://www.zse.hr/auctions.php?sessi...52a67b7583451b

Zadnja dražba dionica u portfelju HFP-a putem burze je bila 8.5.2007.

Vidi se koliki si ti amater Zaf...cccc

Nevjerojatno koliko si neki ljudi umišljaju da su frajeri i okolo drugima sole pamet.

Za neke stvari potrebno je znati čitati i zakone, završiti i poneki fakultet...

Drugi put prije nego izvališ neku glupost, dobro promisli.

Biti moderator gospodarstva i valjati ovakve gluposti, ajd da je netko drugi, ali ti ?
agmatos54 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 01:27   #52
uza svo dužno štovanje, pjesniče agm, nisi odgovorio, kada je to hfp prodavao dionice na burzi. dražba je nešto drugo, ako baš nisi znao.
spiderwoomen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 01:43   #53
sad sam prolista sve ove postove i vidim da samo pišu ovaj lik i njegova tri alter ega. šta u biti hoćete. izvukli ste nekakvu firmu i tu se raspisali o njoj sve u šesnaest. firma kakvih na našoj burzi ima na desetine. govorite o nekakvoj precijenjenosti. o čemu vi?. ne paše vam vlasnik? želite napumpat? recite otvoreno i pomoći će vam se
spiderwoomen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 02:18   #54
spiderwoomen, a muško ?

Prvo woman je jednina, a women je množina.
woomen ne znam što je...

oli si popizdila oli popizdija

Usput, HFP dionice na burzi prodaje od 2001. godine. Ako dražba nije prodaja, ne znam što su sve tebi operirali, možda i mozak.

Izgledaš kao obožavatelj Zafova lika i djela, samo ne znam jesi li ugradio umjetne sise i operirao/la spolovilo ili obrnuto.

Zašto se ja konkretno zanimam za ovu dionicu, je zato jer je država upucala neku lovu unutra i zanima me što će s tim bit jer živim pored te tvornice.

Eto pametnjakoviću, ako baš želim znati.

Ne želim se naći u poziciji stanara Kupske ulice i ako će to sve ići u kurac, želim prodati stan dok još za njega mogu nešto dobiti i odseliti negdje drugdje, zato me zanima što će biti s ovom dionicom...

Ako si možda nešto htio saznati, više od onoga što je ovdje napisano, postoji PM.
agmatos54 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 02:29   #55
Quote:
agmatos54 kaže: Pogledaj post
...
Navlakači strike back... 1. epizoda.

Trebao mi je dokaz jer sam odjednom našao topice o RIZOu, CRALu i sličnim "dionicama" na ovom forumu...

Presmiješno. Samo bojim se da vas je Ante shebao. Nervoza vam je zato?

Odgovorio sam ti na onom drugom zaflejmanom topicu:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=5148
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=5150
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 02:32   #56
Quote:
agmatos54 kaže: Pogledaj post
...
Izgleda da su u Vrapču počeli odobravati internet.

Molim ostale kolege moderatore da se pozabave ovim gospodinom pošto je iz meni nepoznatih razloga on na križarskom pohodu protiv mene, pa da nebi ispalo da ja koristim svoje ovlasti za osobnu odmazdu.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 02:50   #57
Ah, očekujem da će se sad pojaviti ili LIPAMARE ili dr.spin ili brazilacZG ili ... kako bi obranili svojeg alter-ega od napada raspamećenog moderatora.

Čovjek je kreativan, nema ih mnogo sa nickom i 4 klona koji međusobno pričaju. Moš mislit kakofonije u glavi...
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member

Zadnje uređivanje Zafashan : 19.10.2007. at 10:24.
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 03:04   #58
ajde mi agm objasni kako se to odvija dražba? da li stotine kupaca može kupiti ponuđeni paket ili samo jedan kupac, koji ponudi najvišu cijenu? ma o čemu pričaš čovječe. i kako cijena postignuta na dražbi ima uticaja na cijenu na burzi. i znaj, većinski paketi se ne prodaju niti na burzi niti na dražbama. kada smo kod pravopisa, agm se piše razdvojeno. ako si sentimentalno vezan za riz, moja prva tv u boji je bio čuveni 777. ako te zanima, nabavit ću ti ga
spiderwoomen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 03:45   #59
AGM, a ni klonovi ti neće moći odgovorit. Zaista nema potrebe da se na forumu diskutira sam sa sobom.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 14:27   #60
Da ne otvaram novi topic.

Šefe, pa kud vi u ovu dijoncu?

Gledam pokazatelje na moje dionice http://www.mojedionice.com/fund/dion...ifSim=RIZO-R-A :down

Znate li da nikog nema na kupnji već danima?

To je fora za neki novi rekord nelikvidnjača?

Meni recimo ELKP čak izgleda bolje ako se nisko ulovi samo što nitko neće prodati ispod 600kn.
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.