Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2011., 10:15   #1921
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Za 80 kvadrata + naknadno 80 kvadrata trebaš peć 20 kW i ta je još prevelika.
A peć može biti i prejaka kad jednom sve zagrije, nema potrošnje tako velike količine topline, peć se prigušuje i samo cmolji i stvara katran.
Joj več sam lud, ni sam ne znam što napravit. Da bude što jednostavnije a ipak kvalitetno i dugotrajno.
Kažeš da je 30kW pre jako... ha vjerojatno si u pravu jer ''teorijski'' pod bi mi maximalno smio trošiti 100 (130)W/m2 što ispada na početku 8-10 kW za zagrijavanje prizemlja kuće (nedaju mi se sad računat gubitci). Zagrijavanje spremnika od cca 1000L sa 40 na 80 stupnjeva izlazi oko 167.252,00 kJ tj 45,6 kWh te bi to sve zajedno kotao 35kW ''teoretski'' mogao zagrijati kod punog opterećenja za 2 sata (45,6kWh spremnik i 16kWh tokom dva sata za podno).... uuuu jel ja to dobro računam ili... ... nez terma mi je bila davno...

Kad bi grijao dolje i gore pod bi mi uzimao 16kW onda bi mi s peći od 30kW trebalo 3 sata za jedno i drugo...

Sa peći od 20kW pod punim opterećenjem bi trebalo oko 4 sata.

Spremnik od 1000l bi podnom davao konstantnu toplinu 5.5 sati (samo za prizemlje) šte je ipak pre malo.. E sad nova logika.. kad bi uzeo spremnik 2000 l koji bi mogao davati toplinu podnom tokom 12 sati s peći od 30kW bi to zagrijavao ukupno 5 sati, plus još kasnije gore i dolje to bi me ispalo tu negdje....

Dođem doma u 15 ili 16, naložim i peć se zagrije do 17 ili 18 i samo pratim kada bi mi se cijeli spremnik zagrijao na 80 (90) stupnjeva... mislim da mi ipak treba 30kW peć....

Zahvalan sam za svaku kritiku na moje razmišljanje!!
GoxFSB is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 19:24   #1922
Quote:
GoxFSB kaže: Pogledaj post
Joj več sam lud,....Zahvalan sam za svaku kritiku na moje razmišljanje!!
Nijedno nije bilo kritika.
Ali sada prema ovome "dođeš kuću poslije 16 sati pa hajcaj". E to je problem!
Podno grijanje ne podnosi dugotrajnije hlađenje, kao kod tebe od 8 sati! Zapravo ne podnosi prekid grijanja jer je ponovno zagrijavanje tromo.
Prema ovome što si napisao optimalna temperatura će biti nakon 2-3 sata kad se pomalo spremaš na spavanje.
Povećani spremnik topline ne možeš ujutro zagrijati na potrebnu temperaturu.
Ostaje skuplje rješenje: griješ na drva, a smanjenu temp.(kad nema pećikurca) održavaš na ložu.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 20:27   #1923
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nijedno nije bilo kritika.
Ali sada prema ovome "dođeš kuću poslije 16 sati pa hajcaj". E to je problem!
Podno grijanje ne podnosi dugotrajnije hlađenje, kao kod tebe od 8 sati! Zapravo ne podnosi prekid grijanja jer je ponovno zagrijavanje tromo.
Prema ovome što si napisao optimalna temperatura će biti nakon 2-3 sata kad se pomalo spremaš na spavanje.
Povećani spremnik topline ne možeš ujutro zagrijati na potrebnu temperaturu.
Ostaje skuplje rješenje: griješ na drva, a smanjenu temp.(kad nema pećikurca) održavaš na ložu.
Da mislim da si u pravu što se tiće prekida grijanja... ali ne mogu ništa reči sve dok ne isprobam...

Ha ovo održavanje temperature kad nema nikog doma bi riješio nekim plinskim kotlom koji bi ugradio na to sve...

Jel imas možda shemu svog grijanja?...
GoxFSB is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 21:28   #1924
Quote:
GoxFSB kaže: Pogledaj post
Da mislim da si u pravu što se tiće prekida grijanja... ali ne mogu ništa reči sve dok ne isprobam...
Nemaš šta probavat. Podno grijanje traži konstantnu temperaturu jer mu treba 2-3 dana da se potpuno prilagodi uvjetima. Zato kuća treba biti dobro izolirana ili od pravog komfora podnog grijanja nema ništa.
Slušaj stručnjake. Eksperimentiranje s podnim je završilo prije više od 50 godina.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 10:19   #1925
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Nemaš šta probavat. Podno grijanje traži konstantnu temperaturu jer mu treba 2-3 dana da se potpuno prilagodi uvjetima. Zato kuća treba biti dobro izolirana ili od pravog komfora podnog grijanja nema ništa.
Slušaj stručnjake. Eksperimentiranje s podnim je završilo prije više od 50 godina.
Pa baš zato što je to grijanje tromo vjerojatno mu neće toliko smetati prekidi jer ako je potrebno 48-72 sata za zagrijavanje od temperature okoline na temperaturu grijanja (oko 21-22 stupnja)... onda ni prekid u grijanju od nekih 8 sati što je 1/6 ili 1/9 vremena potrebnog za ukupno zagrijavanje mislim da ne bi trebala predstavljati problem.... temperatura bi tada pala za nekih 2-3 stupnja što je po meni sasvim zadovoljavajuće.... uostalom kasnije se ugradi plinski kotao koji bi uskakao kada nebi grijao kotao na drva i pufer.
GoxFSB is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 19:27   #1926
Quote:
GoxFSB kaže: Pogledaj post
uostalom kasnije se ugradi plinski kotao koji bi uskakao kada nebi grijao kotao na drva i pufer.
E sada
Plinski kotao, loža ili peleti????????
Trebalo bi sve "metnuti na papir" za, recimo, razdoblje 10 g.

I za podno dovoljna je temp. prostora <=20C.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 18:46   #1927
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
E sada
Plinski kotao, loža ili peleti????????
Trebalo bi sve "metnuti na papir" za, recimo, razdoblje 10 g.

I za podno dovoljna je temp. prostora <=20C.
Za drva sam jer ih jako jeftino nabavljam (izrađujem). Kombinacija sa plinom eventualno... ha paleti su dosta skupi pa s tim možda kasnije nadogradim kotao, loža ne.

Ma da znam da je za podno oko 20 stupanjeva, kupaona nešto više...

Jučer sam se malo dohvatio računanja pa sam napravio transmisijske gubitke kuće za dio u kojem mislim biti.

Početni uvjeti:
Unutarnja temepratura: 20stup
Vanjska temperatura: -15stup (za Bjelovar), temperatura zemlje 3stup,
Faktore sam uzimao iz http://www.fsb.unizg.hr/termolab/nas...opline-v02.pdf

U račun su ulazili:
Vanjski zidovi: 84m2 -cigla blok 29cm, žbuka unutarnja 2cm, Gubitak 5kW
Prozori: 13.2m2- low-e, Uf=1.1 - Gubitak 0.5kW
Pod prema zemlji: 56m2 stiropor 5cm, temeljna loča 7cm, Gubitak 0.17kW
Pod prema negrijanom djelu(garaži): 27,5m2 stiropor 5cm,beton 5cm, blok cigla za monte oko 25cm, Gubitak 0.15kW
Strop prema negrijanom dijelu: 83m2 4cm beton, 15cm blok cigla (za fert gredice), Gubitak 3.1 kW

Ukupni gubitci oko 9kW.. s time kada bi kuća bila izolirana s 10cm stiropora gubitci bi bili 5.4kW, te uz izolaciju stropa još bi bili niži.

Kod proračuan - koeficjent prolaza topline sam uzimao iz NOVOLIT 2009

Uskoro idem na razgovor kod projektanta koji se s time bavi pa ću vidjeti što mi sugerira..
GoxFSB is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 09:52   #1928
postoji li akumulacijski spremnik 1000 litara koji se montira u ležečem položaju? postavio bih ga iznad spuštenog stropa
2290zz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 16:10   #1929
Quote:
GoxFSB kaže: Pogledaj post
Za drva sam jer ih jako jeftino nabavljam (izrađujem). Kombinacija sa plinom eventualno... ha paleti su dosta skupi pa s tim možda kasnije nadogradim kotao, loža ne...
Pa loža je na brzinu najpovoljnija!
Za plin: spremnik, plamenik ili bojler, te dozvole i certifikati - ohoho kunića
Za pelete: plamenik i ostele đinđe - ohoho kunića
Za ložu: Plamenik (na otpadu ili oglas) + generalka do 1000 kuna + bačva (200 litara) ili spremnik i tankiranje.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 09:37   #1930
Quote:
2290zz kaže: Pogledaj post
postoji li akumulacijski spremnik 1000 litara koji se montira u ležečem položaju? postavio bih ga iznad spuštenog stropa
nije efikasno ako je spremnik horizontalan , nemaš dobro raslojavanje vode, idealno je uski , a visoki par metara. Ili dva uska spojena u seriju.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 09:40   #1931
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Pa loža je na brzinu najpovoljnija!
Za plin: spremnik, plamenik ili bojler, te dozvole i certifikati - ohoho kunića
Za pelete: plamenik i ostele đinđe - ohoho kunića
Za ložu: Plamenik (na otpadu ili oglas) + generalka do 1000 kuna + bačva (200 litara) ili spremnik i tankiranje.
moja matematika kaže da su drva 8 ( osam ) puta jeftinija od lože pa tko voli nek izvoli.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 15:13   #1932
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
moja matematika kaže da su drva 8 ( osam ) puta jeftinija od lože pa tko voli nek izvoli.
Drva nisu bila u na "startnoj crti"-van konkurencije su
Razmišljamo o "pomoćnom" gorivu uz drva!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 22:43   #1933
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Drva nisu bila u na "startnoj crti"-van konkurencije su
Razmišljamo o "pomoćnom" gorivu uz drva!
Daj malo napravi računicu sa noćnom tarifom struje , naravno ako nemaš limitator.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 09:40   #1934
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Daj malo napravi računicu sa noćnom tarifom struje , naravno ako nemaš limitator.
Da imam limitator!
Ali struja ne rješava problem održavanja snižene temperature tijekom dana kad dulje nema nikog u kući
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 06:23   #1935
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Da imam limitator!
Ali struja ne rješava problem održavanja snižene temperature tijekom dana kad dulje nema nikog u kući
J.biga, još jedan građanin hrvatske drugog reda, za razliku od građana prvog reda iz ex jugoslavije, u hrvatskoj koji su povlašteni jer NEMAJU LIMITATOR. Grrrrrrr, i fuj HEP.


Onda je loža na prvom mjestu, bez premca, ali mali brener , podešen da radi dugotrajno na malom gasu, da ne bude ono stani pa puši pa pali , pa gubici kroz dimnjak dok brener ne radi.

Zadnje uređivanje ramzay : 23.10.2011. at 06:29.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 19:15   #1936
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
J.biga, još jedan građanin hrvatske drugog reda, za razliku od građana prvog reda iz ex jugoslavije, u hrvatskoj koji su povlašteni jer NEMAJU LIMITATOR.
Do ove godine nisam imao limitator! Keljio sam stiropor na kuću i izbacio ormarić skroz u ogradu na cestu i tad mi postavili 16 A limitator. Za sada pokriva potrebe kuće i radionice (ono, za svoj gušt).
Inaće prije tijekom ljeta koristio sam, za grijanje tople vode u kuhinji i kupaonici, 18 kW protočni bojler

A ovo ostaje i dalje: Onda je loža na prvom mjestu, bez premca, ali mali brener , podešen da radi dugotrajno na malom gasu, da ne bude ono stani pa puši pa pali , pa gubici kroz dimnjak dok brener ne radi
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 21:24   #1937
Pomoć ili savjet

Pozdrav ekipo, nakon cijelog dana čitanja, od prvog do zadnjeg posta, ,

skontao sam da Vi znate sve što me muči .


Dakle :

1. stanje :
- kuća, 2kata + potkrovlje koje se uređuje .

prizemlje 50 m2
kat 100 m2
potkrovlje 100m2 .

- peć na drva, 38-45 Kw Rielo - DRVA

- prizemlje cca 50 rebara lipovica 70, + kupaonske "škale"
- kat, cca 90 rebara lipovica 70
- na potkrovlju 300l bojler za PTV, 2 spirale: ljeti obje rade na kolektortima,zimi manja na peć, veća na kolektorima.

- solarno 3 kolektora

2. izolacija

- kuća cigla,na 29, vani 3cm žbuka ( nema fasade, planira se i stiropor jednog dana )
- potkrovlje iznutra itong 5cm, 1cm stiropora prema vanjskom zidu, čisto da ne bude samo zrak,ali nije priljubljen totalno," samo se naslanja "


3. grijanje

- trenutno nas sasvim zadovoljava , PTV na kolektore je ok, ljeti se mora pokrivati jedan kolektor, zimi ako ima malo sunca PTV je na 50-60 ( 300l ) .
Potrošnja je cca 15-17m3 drva ( pretjerujem ali nema veze, u stanu je navečer i 25+ ) , drva su bodulska, pa ako je nekome bliže, to je cca 45 metara .


Ideja je staviti podno grijanje na potkrovlje . Izvesti odvojak prije Bojlera za PTV - ima direktni vod od peći, pa kombinirati s mješačima,osiguračima i vatrogascima maksimalnu temperaturu vode u sistemu . Mislite li da bi bilo pametnije ugraditi još jedan Pufer, koji bi bio izmjenjivač samo za taj sustav, dakle, na taj način bi potpuno odvojio sistem podnog grijanja na potkrovlju od centralnog, i također bi mogao koristiti kolektore za to .

da, nisam naveo, ali u potkrovlju bi bila veeelika kupaonica,sauna,2 spavaće sobe, vježbaonica i ta prostorija - " kotlovnica " - sve u svemu, prostorije koje nisu dnevni boravci . Ako to isto ulazi u izračun potrebne energije,čisto da se zna.


Naravno da mi je cilj proći što jeftinije, imam i lijevu i desnu ruku, vjerujem da dosta posla mogu sam odraditi . Dio poslova - spajanje, testiranje, pa ako neide drugačije i postavljanje cijevi znam da moram prepustiti majstorima, ako ništa drugo, a ono zbog alata .

Zanima me , gdje se mogu nabaviti najpovoljnije dijelovi za sustav . prvenstveno mislim na podlogu-izolaciju ,čini mi se strašno skupa . Koji tip cijevi Vi preporučujete, jesu li jeftinije preko grane ?
Za kolektore sam negdje pročitao da se proizvode kod nas, da su vrlo kvalitetni te da se čak i izvoze .

Postoji li mogućnost regulacije temperature u prostoriji , ili se to jednom podesi na centralnom kolektoru i to je to . Znam da je ovo pitanje bedasto, zbog tromosti sustava, ali moram pitati, jer ima grintavaca kojima je 1stupanj puno,puno ......


I na kraju, da, hvala svima na odgovorima, naravno, ako netko želi ponuditi izvedbu, na PM , ja sam u PGŽ :
Crumarix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 08:42   #1938
Možeš li iz veče spirale PTV-a (za zimski period) "T" komadima poslije pumpe napraviti izvod za podno. Kolektore blokiraš samo jednim ventilom da bi ekspanziona ostala u funkciji (ako imaš na kolektorima pumpu i ekspanzionu?).
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 18:16   #1939
Hm...ta metoda mi nije Ok, jer mješam glikol iz kolektora s sustavom iz centraloog ( ili podnog ), a tu predviđam vodu .

U startu sam predviđao dodatak kolektora, npr ukupno 6 komada zimi ( ii više...), pufer 1000 litara...protok direktno kroz podni razvod.....puno fantaziranja ali malo realne isplativosti . Kada je toplo vani, sunčan dan....krovni prozori unose dovoljno topline u prostorije, a tada se najviše i provjetravaju prostori, pa dodatno zagrijavanje nije ni potrebno ( znam, u glavi mi je sustav direktne jake emisije topline, ne podno..ali ). Uvečer, kad se traži grijanje, kolektori ne rade, a pufer predeje koliko predaje, i traje koliko traje, nije ni bitno, jer za donja dva kata i tako radi peć na drva , pa imam topline koliko mi treba.

uf , jesam kontradiktoran...

U stvari : želja mi je napraviti podno za što manje love, i tu mi treba pomoć, da ne prolazim što je već netko prošao . Mislim da je lako kasnije, u praksi , kada jednom to proradi, modificirati sustav . Inicijalno, treba mi najpovoljnije rješenje za izolaciju, cijevi, kolektor je li-la...tu nema puno mudrosti ( ili ima ? - molim pomoć ), i najvažnije, način da se spojim na sustav koji ima 90-99stupnjeva u odlazu i 60 u povratu u peć .

To je navažnije pitanje od svega !
Crumarix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 18:52   #1940
Quote:
Crumarix kaže: Pogledaj post
...i najvažnije, način da se spojim na sustav koji ima 90-99stupnjeva u odlazu i 60 u povratu u peć .
To je navažnije pitanje od svega !
Nije nmi baš jasno gdje izgubiš toliku toplinu, skoro 40 C!!!!!

Za kontinuirano održavanje temperature:
Miš ventil + elektromotorni pogon istog + automatika!

Za ručno održavanje temperature:
Miš ventil koji ćeš ručno postavljati, recimo u jutro, tijekom dana i za noć.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.