Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2009., 22:02   #1
Tehnička analiza - dugoročne prognoze

Pokrećem ovaj topik jer bih htio imati mjesto gdje ćemo stavljati dugoročne prognoze, da se ne izgube u moru svakavih kratkoročnih analiza/prognoza.
Znači, htio bih da ima što manje komentiranja ovdje, da sve imamo lijepo pregledno. Da s vremena na vrijeme svratimo ovdje i vidimo koliko smo bili uspješni. "Onaj" topik će i dalje biti glavni, a ovdje ćemo stavljati relativno dugoročne prognoze.

Evo ja ću započet s Daxom.



Ovo je, rekli bi bosanci, pravo školski primjer trokuta. Imamo 3 dodirne točke i na gornjoj i na donjoj stranici trokuta. Zadnji put kad se odbio od donje stranice opet je krenuo oštro gore, ali nije uspio dosegnuti gornju (školski primjer), naglo je okrenuo prema dolje i probio donju stranicu s kojom je odredio minimalni target od oko 2800 bodova (nisam točno računao).

Proboj je također nastupio na pravom mjestu, između 2/3 i 3/4 dužine trokuta.

Isto tako, moglo bi se možda odrediti i vrijeme dostizanja ove navedene razine od 2800 bodova. Knjiga kaže da se to obično događa u sjecištu, vrhu trokuta, što bi značilo da bi se to moglo dogoditi sredinom lipnja. Ali to nije toliko pouzdano.

Eto, to bi bilo za prvi put.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:06   #2
Super ideja

Da previše ne pišem i zagađujem temu, ovo sa sredinom lipnja mislim da nije uopće profulano, jer sam na opasne termine sredinom lipnja naletio već na 2 nevezana mjesta svojevremeno (nemam pojma više gdje), jedan je raspravljao o onim umnošcima broja 24 , a drugi je bila neka TA rasprava na sličnu temu kao i u tvom postu
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:19   #3
Zapravo nikakvo čudo ako će tako biti, jer u narednom periodu slijede izvješća za prvi kvartal koja će u gro slučajeva biti kuku lele pomagaj, čast iznimkama.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:25   #4
Znači ima ova prognoza realne osnove? Aj baš ćemo viditi, zato sam i pokrenuo topik.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:26   #5
Zajeb je jedino što je pun mjesec već 9.6.
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:45   #6
Nije neka prognoza, ali daje vrlo jasnu sliku di se nalazimo:

CROBEX



Dok su god ovakvi pomični prosjeci, nema govora o bull marketu.
Dakle, svi od reda (200, 100, 50 pa i manji koji nisu na slici) su opadajući i manji se nalaze ispod većih (100 ispod 200, 50 ispod 100, 20 ispod 50 itd.). Jasno je kakav je trend i dalje.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 23:40   #7
Doc - napokon malo lijepih vijesti.

p.s.
Podržavam topci!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 13:24   #8
Nije prognoza, ali je dugoročniji prikaz kretanja.



Dok ne izađemo iz kanala, ja sam i dalje međed.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 09:51   #9
Nadam se da nećemo.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 22:43   #10
Prije mjesec dana napisano:

Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Nije prognoza, ali je dugoročniji prikaz kretanja.



Dok ne izađemo iz kanala, ja sam i dalje međed.
Sadašnje stanje:



Kao što se vidi, došli su bili do gornje linije kanala, odbili se malo nazad i onda izašli iz kanala. Samo me bodu u oči ove snažne divergencije na oscilatorima, inače bi bio gotovo siguran da ovo nastavlja up. Ovako, očekujem barem kratki povratak u kanal.
A da se ne bi zajebali s čekanjem korekcije? Mislim da nećemo.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 01:08   #11
da, i kolko vidim proboj još nije potvrđen niti s 3% (proboj na 8000, 3% je 240, bio je pokušaj proboja i preko, al zatvaranje još nije uspjelo). Uh, puna mi glava raznih divergencija, ta signala, otpora, potpora, kanala, klinova, hedendšoldera, a ovi samo pičeeee...
Migra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 09:31   #12
pa kao neće i pičiti kad ima pozitivnih vijesti, i to dosta,
vedric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 22:38   #13
Pitanjce:
Mislim da se ne varam, ali u telcu (ni igdje drugdje) nema podataka za dnevne grafove S&P-a za razdoblje 2002.-2003.

Meni se to čini kao globalna zavjera da ne bismo mogli utvrditi signale i indikatore pri prelasku bear u bull tržište

No, gledajući mjesečni S&P tog razdoblja i uspoređujući ga s ovim čini se da bi *trebalo* uslijediti barem 2 crvena mjeseca kako bi stvar bila "normalna" i neusiljena.
Da li će tako biti ne znam, ali to bi pokazalo stvarno poboljšanje stanja, barem kako se meni čini gledajući graf:



P.S. Ne zaboravimo da je treća zelena svibanj koji je tek počeo.
Teoretski je moguće da već i on bude u konačnici crven (a bilo bi nekako i logično ).
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.

Zadnje uređivanje shef Sale : 06.05.2009. at 22:44.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 23:34   #14
Na ovom mjesečnom grafu ono što bi trebalo zaustaviti rast je 200Ma, ova debela bijela crta. Ako ga to ne stopira onda stvarno ne znam štab uopće mislila. A ona je na cca 1000 i penje se pa ako je za pretpostavit da ćemo ranije imati kakvu takvu korekciju po tjednim/dnevnim grafovima, na njoj bi rally zaista trebao završit. A vrime će pokazat. Ono što me veseli je misao da ako je ovo zaista početak bulla, kako pojedinci govore, zelenit ćemo se svi još dugo, dugo. No, ako je ovo famozni P2, mogao bi se i ne zaustavljat do svog vrha, a onda kad se P3 srondači neće još duuugo biti ovakvog lijepog rallyja.
Migra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 10:34   #15
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
Pitanjce:
Mislim da se ne varam, ali u telcu (ni igdje drugdje) nema podataka za dnevne grafove S&P-a za razdoblje 2002.-2003.

Meni se to čini kao globalna zavjera da ne bismo mogli utvrditi signale i indikatore pri prelasku bear u bull tržište
Ima, kako nema? Da globalna zavjera

Dvostruki klik na pozadinu grafa => Vremenski okvir => Period (od-do) i utipkaš razdoblje koje te zanima.
Aj prouči pa nam postaj zaključak.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 14:51   #16
Ja sam već rekao da nisam baš vičan s ewt, ali pošto nitko ne baca nikakav kaunt (a mogli bi to puno bolje od mene) onda sam ja primoran.
Nisam brojao sve podvalove (ne da mi se s tim bakćati, a i nema smisla kad je to prošlo), samo dajem mogućnost 4. vala - to je ono što nas sad zanima.



Kao što rekoh već, nisam neki ljubitelj Eliott Wave Theory, ali kad se uzme raspon od nekih par godina onda mi izleda vrlo zanimljiva.

Ovaj kaunt mi izgleda ok, mislim da sam poštovao sva osnovna EWT pravila (da je 3. val najčešće najduži, da valovi 1, 3 i 5 "padaju" u 5 koraka, a 2 i 4 u 3 koraka i sl.). Kao što rekoh, nisam označavao te podvalove, ali su prilično uočljivi.

Dakle, nas sad zanima ovaj 4. val.
Meni se najizglkednijim čine 2 opcije: regular flat i expanded flat.
Kod regular flata su točka a i c na istoj razini, što bi značilo da nam to ostavlja mogućnost rasta do nekih 1880 bodova i onda bi uslijedio završni 5. val na doli. Al evo pobliža slika:



Kad bi se radilo o expanded flatu, onda C val ide iznad vrha A vala.
U tom slučaju je malo teže odrediti do kuda može ići ovaj rast, ali ja sam odredio odprilike do kuda bi moglo (a moglo bi i još malo više).

Evo recimo primjer expanded flata na DOW-u 1973. godine:



Ja tu stvarno vidim veliku sličnost sada na Crobexu, to mi izgleda kao vrlo realna mogućnost.


A sad molim Shefa i Migru da se raspitaju (kod svojih izvora ) jel ovakav kaunt reugularan. Može i bilo tko drugi, naravno. Ja nisam baš na "ti" sa EWT pa molim pomoć.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 21:02   #17
Pa, ostali (većina ) EWT-vaca i sličnih (npr. Daneric, Kenny, ...) sa Stocktocka (u međuvremenu otišli na svoje blogove ) su već odavno (u travnju) countove promijenili tako da je 6.3. (kod nas 9.3.) označen kao kraj 5. P1 vala, a od onda kreće (tj. sad smo) u 1 valu P2 vala.

Neki (svakim danom sve manje njih) su još mišljenja kao i ti, da je ovo 4 val P1 vala.

E, sad...istinu ćemo, naravno, znati za par mjeseci, a usudio bih se reći da što će više EWTovaca napustiti mogućnost 4. vala, da će možda na kraju to ipak biti tako

Nažalost, ne pratim baš tu TA priču dulje od prošle zime, ali koliko sam do onda površno pratio, ostalo mi je dobro u sjećanju naknadno preračunavanje 3. vala, jer su shvatili da ono sranje u listopadu nije bilo dno 3. vala a u studenom 5. vala, već su se jednostavno "prešaltali" na to da je dno u studenom bilo kraj 3. vala, a u ožujku 5. vala

Nekako sam mišljenja (a to će nam vrijeme pokazati), da će za par mjeseci lako moguće biti da stvar bude ovako kako si i sam napisao (jer se i meni čini nekako tako), ali opet, sve ovisi o market makerima
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 21:04   #18
Ovakav razvoj i ja očekujem, ali vrh c expanded očekujem oko 2000-2050, čime bi bio realiziran manji h/s. Ostaje potencijalni veći h/s koji bi vodio do 2400-2500 (o kojem svi pričaju), i to bi mogao biti "zez" za "euforičnu većinu" koja če tada biti uvjerena da smo u bulu.
Ovaj DOw iz 73 neodoljivo liči na taj scenarij .
Ali opet....tko zna
trend1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 21:15   #19
Jedan zanimljiv dugoročni graf:



On bi zapravo trebao potkrijepiti činjenicu da niti jedna "prava" kriza nije završila bez ateriranja na dno, odnosno u ovom slučaju do pada P/E S&P-a na vrijednost oko 7.
Sljedeći mjeseci (godine?) pokazat će da li je ovo bila "prava" kriza ili ne, i da li će rezultirati istim rezultatom kao i 1919., 1932. i 1982. ili ne, ali iz te činjenice - čini mi se - proizaći će neki drugi rezultati.
(trebat ćemo se ovdje vratiti za koju godinu - valjda će Forum.hr još postojati - da vidimo da li smo bili u pravu ili ne)

Naime, ukoliko se to ateriranje ne dogodi u sljedećih par mjeseci (dakle ovog ljeta ili početkom jeseni), onda nam definitivno (ništa nije definitivno, ali vrlo vjerojatno) slijedi MA uzorak o kojem sam nešto drobio pred koji mjesec
2 vrha slova M su vrhovi 2000. i 2007. godine, a vrh slova A ćemo tek dostignuti (ove ili sljedeće godine?)
U tom slučaju ateriranje će se dogoditi na puno nižim razinama od 666 (333 onako odoka, jer postoje razne računice i s njima se sad ne bi trebalo zamarati)

No, istovremeno, u tom slučaju - gledajući ovaj graf koji je prilagođen inflaciji i gdje je vrh 2007. niži (iako sam vidio i niže grafove, ne da mi se sad tražiti) nego 2000. (što u npr. Telcu nije slučaj jer brojka je brojka) cijeli veliki count bi se mogao tumačiti i puno drukčije:

Vrh je zapravo bio 2000.
P1 je bio do 2002/2003, P2 je rastao do peeka 2007. kad je krenuo P3... dalje nastavite niz
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 23:26   #20
Što se tiče ovog expanded flata, zaboravio sam napisati (Migrita me podsjetila ) da je to 3-3-5 pattern. To bi značilo da ovaj C val ide u 5 koraka, a sad bi onda bili u 3. (pogledajte onu sliku DOW-a iz '73., 3 koraka A, 3 koraka B, 5 koraka C).
Uglavnom, da se ne pogubite u svemu tome, evo kako bi to moglo izgledati:

__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.