Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2014., 07:47   #1
Školski izleti i terenska nastava

izleti danas i nekad: sjećam se kad smo mi bili djeca obično bi na izlete do 4-tog razreda oš išli negdi na kupanac, sa sendvičima i to stavrno ne bi bilo skupo a bilo bi odlično.

nekidan mi je mala (3.r.OŠ) donijela letak za jednodnevni školsi izlet. putuju sa autobusom 2 sata u jednom smjeru i dva sata nazad, obilaze 2 muzeja i jedan spomenik, a cijena je 250 kn. Nije mi jasno zašto se ovi današnji izleti pretvaraju u terensku nastavu (a već su bili na njoj ove godine) i zašto to mora biti tako skupo. jer ruku na srce ima roditelja kojima je toliko stvarno teško izdvojiti a teško je i dijetetu reči ne možeš ići. nas roditelje nitko ništa nije pitao samo smo dobili obavijest i znam da idu svi 3. r. tamo.

znam ženu koja radi u jednoj turističkoj agenciji i kaže da netko iz škole dobro zarađuje na ovim izletima. (tj. dobije veliku proviziju od agencije ako odluči izabrati baš tu agenciju i njihov program) zar je moguće i da se na ovome ovako nepošteno zarađuje

koliko vi placate izlete i imate li pravo sudjelovati u izboru gdje će vam djeca ići ili vam je to nametnuto kao i nama?
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 10:42   #2
Agenciju svake godine iznova bira skolski odbor (u kojemu sjede I predstavnici roditelja I clanovi koji veze nemaju sa skolom).
Destinacije se dogovaraju na nastavnickom vijecu I bitan kriterij je da korespondiraju s gradivom nekog ili vecine predmeta za odredjenu godinu.
Cijene formira agencija.
Ministarstvo forsira "terenske nastave", izleti kao izleti vec odavno nisu u modi.

Skola osim dnevnica od toga nema nista. (pred nekih 20 godina su agencije znale organizirati nekakav kvaziizlet za nastavnike na kraju godine, ali toga vise nema).
Niste duzni platiti nijedan izlet koji vam se ne svidja zbog cijene, destinacije, bilo cega.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 12:06   #3
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Agenciju svake godine iznova bira skolski odbor (u kojemu sjede I predstavnici roditelja I clanovi koji veze nemaju sa skolom).
Destinacije se dogovaraju na nastavnickom vijecu I bitan kriterij je da korespondiraju s gradivom nekog ili vecine predmeta za odredjenu godinu.
Cijene formira agencija.
Ministarstvo forsira "terenske nastave", izleti kao izleti vec odavno nisu u modi.

.
mislim da ovo nije točno, bar nije tako u našoj školi. prošle godine nam je učiteljica rekla da su njih par nastavnica istih razrednih odjeljenja odlučile na koji će se izlet ići (znači nije bio uključen školski odbor)...

i nije mi jasno zašto se na izlet ide u srijedu (vraćaju se navećer poprilično iscrpljeni i umorni) a u četvrtak je škola normalno ujutro
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 12:10   #4
ja nemam pojma jesam li ja to isla u neku svemirsku skolu ali bome su svi osim zadnjeg godisnjeg izleta kod nas bili vezani uz nastavu ili nesto opcekulturno edukativno
zagorje i matija gubec, tito, muzeji....
samo bi u zadnjem mejsecu skolske godine otisli na neki bas izlet, na sljeme ili u maksimir
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 12:38   #5
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja nemam pojma jesam li ja to isla u neku svemirsku skolu ali bome su svi osim zadnjeg godisnjeg izleta kod nas bili vezani uz nastavu ili nesto opcekulturno edukativno
zagorje i matija gubec, tito, muzeji....
samo bi u zadnjem mejsecu skolske godine otisli na neki bas izlet, na sljeme ili u maksimir
ovdje se i radi o zadnjem godišnjem izletu!

a kao što sam napisala već su bili na toj terenskoj nastavi (slično izletu ali je edukativno i vezano za školsko gradivo)....

ps. pa na koliko izleta ste vi to išli. kad sam ja išla u školu, išlo se na jedan jedini izlet na kraju godine, radi druženje i zabave van školskih klupa i obično bi se išlo na kupanje negdje i za neku sitnu lovu
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 15:36   #6
Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
mislim da ovo nije točno, bar nije tako u našoj školi. prošle godine nam je učiteljica rekla da su njih par nastavnica istih razrednih odjeljenja odlučile na koji će se izlet ići (znači nije bio uključen školski odbor)...

i nije mi jasno zašto se na izlet ide u srijedu (vraćaju se navećer poprilično iscrpljeni i umorni) a u četvrtak je škola normalno ujutro
Kao sto sam napisala - destinaciju potvrdjuje nastavnicko vijece, tako da su svoj prijedlog uciteljice morale iznijeti na sjednici.
Skolski odbor I agencija nemaju veze s odabirom destinacije.

A ovo ostalo trebas pitati uciteljicu, a ne tu na forumu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 00:03   #7
Agenciju ne bira školski odbor nego roditelji! Destinaciju na roditeljskom sastanku učiteljica (vjerojatno u dogovoru s kolegama) predloži roditeljima, oni izaberu a agenciju isključivo biraju roditelji koji su u vijeću roditelja.
maja4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 00:09   #8
Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post

koliko vi placate izlete i imate li pravo sudjelovati u izboru gdje će vam djeca ići ili vam je to nametnuto kao i nama?

Sudjelovanje u izboru što je to?? Jel to ono hoš-neš, nemoraš??!!
Ne, nema sudjelovanja, ima ponuda koju prihvatiš ili odbiješ...najčešće prihvatiš, da ti se dijete ne osjeća zakinuto, i to je to...

Ove godine, 6.razred, izlet u Zadar, otišli u četvrtak, vratili se u petak, noćenje u hostelu, jedno...caa700kn..plus džeparac naravno..

Ne moram ni spominjati da sam našla vikend aranžman u inozemstvu..za tu cijenu...za dvoje
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 08:28   #9
Quote:
maja4 kaže: Pogledaj post
Agenciju ne bira školski odbor nego roditelji! Destinaciju na roditeljskom sastanku učiteljica (vjerojatno u dogovoru s kolegama) predloži roditeljima, oni izaberu a agenciju isključivo biraju roditelji koji su u vijeću roditelja.

naš dobar prijatelj (tata od jedne male iz razreda) je u roditeljskom vijeću kao predstavnik našeg razreda.
on nije imao pojima o izletu niti koja je cijena (a na ovo zadnje mu je bilo na glavi)...tako da roditelji pa čak ni oni u roditeljskom odboru (bar u našoj školi) nemaju veze sa izborom agencije ni destinacije.
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 08:34   #10
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Sudjelovanje u izboru što je to?? Jel to ono hoš-neš, nemoraš??!!


Ove godine, 6.razred, izlet u Zadar, otišli u četvrtak, vratili se u petak, noćenje u hostelu, jedno...caa700kn..plus džeparac naravno..
mislim da ni jedan roditelj (a i nastavnik) zdrave pameti ne bi izabrao ovakav izlet tj. ovakvu cijenu. ovo samo potvrđuje priču moje prije koja radi u agenciji da netko ubire jako dobru proviziju za ovakve stvari

najgore od svega je što te dovedu pred gotov čin, i još kažu ma sva djeca idu i kako ćeš ti onda svome reči ne možeš ići
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 11:04   #11
Quote:
maja4 kaže: Pogledaj post
Agenciju ne bira školski odbor nego roditelji! Destinaciju na roditeljskom sastanku učiteljica (vjerojatno u dogovoru s kolegama) predloži roditeljima, oni izaberu a agenciju isključivo biraju roditelji koji su u vijeću roditelja.
U 3 skole u kojima sam ja radila (2 srednje I jedna osnovna) nije bilo ovako, nego onako kako sam napisala.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 15:40   #12
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
U 3 skole u kojima sam ja radila (2 srednje I jedna osnovna) nije bilo ovako, nego onako kako sam napisala.
Onda predlazem roditeljima koji su u Vijecu roditelja da se malo
raspitaju o svojim pravima.
maja4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 15:49   #13
Quote:
maja4 kaže: Pogledaj post
Onda predlazem roditeljima koji su u Vijecu roditelja da se malo
raspitaju o svojim pravima.
Pa to im I mi stalno predlazemo.
Ali roditelji uglavnom kao po kazni budu izabrani u vijece roditelja I ne dolaze na sastanke jer "ne stignu" tako da I nisu nesto pretjerano zainteresirani ni oko svojih prava ni oko obveza.
Jedino kad se dogodi nesto sto im nije po volji, onda svi stignu sudjelovati u raspravama I zainteresiraju se za svoja prava - prosjecno jednom godisnje.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 16:25   #14
Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
mislim da ni jedan roditelj (a i nastavnik) zdrave pameti ne bi izabrao ovakav izlet tj. ovakvu cijenu. ovo samo potvrđuje priču moje prije koja radi u agenciji da netko ubire jako dobru proviziju za ovakve stvari

najgore od svega je što te dovedu pred gotov čin, i još kažu ma sva djeca idu i kako ćeš ti onda svome reči ne možeš ići
Mandolina, ne bi vjerovala, al mi roditelji da, izabrasmo to, jer je bilo ponuđeno samo to tj alternativa nije bila ponuđena...izbor je bio to ili ništa!!

Baš sam mislila cijelo vrijeme da nismo baš zdrave pameti , jer su svi šutjeli i klimali...kad je došlo vrijeme za potpisat obvezujući ugovor, ono, ide se, treba platit...onda smo svi grintali u hodniku al nitko ništa u razredu..Ne, nismo nikako zdrave pameti svi mi...i dobili smo što i zaslužujemo, takvi inertni..

I da, autobus je bio na kat (ogroman, da se natrpa što više đaka) i vozi je i do Zadra i natrag (u ZGB) starom cestom...Pa i ako mogu shvatit da se po danu vozi starom cestom, kao eto, gledaju krajolik, nikako ne mogu shvatit da se drugi dan po mrklom mraku gegalo starom cestom...ono...provlači se uskom zavojitom cestom mrga od autobusa na kat...skupo bilo platit autocestu,
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2014., 23:47   #15
Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
naš dobar prijatelj (tata od jedne male iz razreda) je u roditeljskom vijeću kao predstavnik našeg razreda.
on nije imao pojima o izletu niti koja je cijena (a na ovo zadnje mu je bilo na glavi)...tako da roditelji pa čak ni oni u roditeljskom odboru (bar u našoj školi) nemaju veze sa izborom agencije ni destinacije.
Takodjer i kod nas.

Roditelji iz odbora se kunu da su svaki put izvedeni pred svrsen cin.

Nekad su izleti odlicno organizirani uz pristojnu cijenu,a nekad su preskupi i totalna katastrofa.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 18:34   #16
Quote:
maja4 kaže: Pogledaj post
Agenciju ne bira školski odbor nego roditelji! Destinaciju na roditeljskom sastanku učiteljica (vjerojatno u dogovoru s kolegama) predloži roditeljima, oni izaberu a agenciju isključivo biraju roditelji koji su u vijeću roditelja.
Kod nas je isto tako, vec godinama.
dobijemo na izbor 2-3 ponude za koje se misli da su dobre,a ako nam se to ne svide kazu da slobodno sami mozemo nesto naci.
Ali da je preskupo, je.
Mali je isao u Varazdin, obisli su neke muzeje i crkve, na povratku i Ttakoscan. 150 kn. Plus sokovi, grickalice i hrana za cijeli dan.
Drugi je isao u Pulu, takoder obilazak znamenitosti, jedan dan 250 kn. Plus sve ovo gore. I dzeparac.
skupi se...
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 22:59   #17
Mi ne biramo nista. Roditelje u roditeljsko vijece se izabere unaprijed, u pravilu prosvjetare. Nas se ni ne pita, nego nas se na prvom roditeljskom obavijesti u stilu: mi smo se dogovorili, da li se slazete, naravno da se slazete, hvala...

Isto je i za izlete: "ove godine ici cemo tamo i vamo, kostat ce otprilike toliko, ako vam ne pase poljubite i ostavite".

Stvarno mi pocinju ici na jetra ove skole u malim sredinama.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 00:53   #18
Pravila su ovakva:
Izlete i terensku nastavu planiraju na početku šk. god. učiteljski aktivi prema planovima i programima za određene razrede.
To potvrđuje (ili odbije te predloži nešto drugo u skladu s planovima i programima) Vijeće roditelja (VR).
Zatim Učiteljsko vijeće raspravi i izglasa izlete i terensku nastavu (destinacije, sadržaje).
Školski odbor sve amenuje (prihvati ili odbije).
Ako se na bilo kojoj instanci odbije, sve ide iznova.
Ukoliko je ŠO potvrdio odluku, ona se unosi u Godišnji plan i program.
U VR članovi se biraju na roditeljskim sastancima. Obično to bude ovako, a tekst koji slijedi je razgovor roditelja na RS, gotovo transkript:
Tko će... Hajde ti, ti imaš vremena... Ne bih... Onda hajde ti, tebe svi poznaju... Kakve to veze ima... Znaš da ja ne mogu, imam bolesnu mamu... Zašto to ne bi bio tata... Da imamo napokon muškog predstavnika... Ne, ne mogu, stvarno... A da izvlačimo iz šešira? Tada netko digne ruku i kaže da će on/ona biti samo da prestane natezanje.
Kad dođe vrijeme za izlete, škola raspisuje pozivni natječaj u kojem piše što je u Godišnjem planu i programu.
Na natječaj dolaze ponude u zatvorenim omotnicama.
Sastaju se roditelji iz pojedinih razreda (npr. iz 5. a, b, c i razrednici tih razreda) i zajednički odlučuju o agenciji otvarajući pristigle ponude na licu mjesta. (Mi damo roditeljima ponude, koje još nismo ni vidjeli jer su bile zatvorene, oni ih pročitaju i svatko se potpiše na ponudu za koju smatra da je najbolja. To učinimo i mi razrednici.)
O svemu se pišu i potpisuju zapisnici.
Učitelji dobivaju dnevnice od škole, ni lipe više ili manje nego što je to zakonom propisano.

Ako je negdje drugačije, zašto to ne prijavite? Imate na to pravo. Možete i anonimno. Inspekcija će se odmah nacrtati u školi.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 15:42   #19
Zasto ne prijaviti? Mogu spomenuti nekoliko razloga. Prvi je neznanje. Drugi je strah od toga da ti se netko poslije ne izivljava na djetetu. Pa si mislis: a u materinu, prezivjet cemo kako i drugi. A treci je sveopca rezignacija ovog drustva: ako se i potrudim ispraviti jednu krivu drinu, ostat ce ih opet toliko, nemam volje/vremena/snage/volje, ionako ce me drugi isprdati, lakse je sjediti na dupetu ili kukati po forumu, a ne poduzeti nista...

Ne kazem da je to dobro i da tako treba, samo da tako (na zalost) jeste.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 16:47   #20
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Zasto ne prijaviti? Mogu spomenuti nekoliko razloga. Prvi je neznanje. Drugi je strah od toga da ti se netko poslije ne izivljava na djetetu. Pa si mislis: a u materinu, prezivjet cemo kako i drugi. A treci je sveopca rezignacija ovog drustva: ako se i potrudim ispraviti jednu krivu drinu, ostat ce ih opet toliko, nemam volje/vremena/snage/volje, ionako ce me drugi isprdati, lakse je sjediti na dupetu ili kukati po forumu, a ne poduzeti nista...

Ne kazem da je to dobro i da tako treba, samo da tako (na zalost) jeste.
Zato nam je tako kako jest. Napisala sam kako se mora. Mogu napisati i po kojim dokumentima tako mora biti da ne bude neznanje. Strah od koga? Što bi se moglo dogoditi?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.