Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2007., 12:02   #201
Quote:
sad but true kaže:
a kaj ak ja imam firmu i hoću ženu koja zna raditi svoj posao, ali istovremeno ne želim da je gabor?
ili općenito, i muškarci i žene koje primam, ne želim da budu gabori?
tvoje pravo. al ja ga smatram diskriminirajućim (ne znam kako zakon gleda na poslodavca koji traži sliku u CV-ju. netko zna?).
jer mali je korak do toga da ti ne želiš da muškarci i žene koje primaš budu srbi, ateisti ili crvenokosi. if you get the point.

ne znam kak sam ja sad opet ispala bad guy ovdje, samo htjedoh reći da ja sliku nikad ne šaljem uz prijavu za posao i nikad ne bih jer moj izgled (koliko god dobar bio ) nije nešto čime sam manje ili više kvalificirana za obavljanje tog posla.

na argumente da je tako lakše zapamtit nekog od kandidata jednostavno rekoh nek si komisija zapisuje dojmove, ako ne može zapamtiti. ili nek prije no što ih se stavi u tu komisiju lijepo kažu da oni to ne mogu.

i to je to. zakaj ste se obrušili na me - ne znam. al tko želi nek šalje sliku, ja mu ne branim. moje su prijave za posao bile vrlo uspješne i bez nje. i ja samo držim do svojih prava i ne pada mi na pamet slati sliku ili odgovarati na pitanja o bračnom statusu i djeci (al vidjeh na ovom podforumu da ima onh kojima je i to normalno).

no, budući da je izgled vrlo često u kontekstu obavljanja posla irelevantna kategorija, biste li s jednakom lakoćom pristali u CV-ju navesti neke druge irelevantne stvari - primjerice, biste li naveli nacionalnost, vjeroispovjest ili što ste po horoskopu(ima ludih poslodavaca koji i to traže)? biste li pristali na to da vas netko zaposli ili ne na temelju toga koja vam je omiljena boja?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 12:05   #202
Quote:
Vojky kaže:
Mislim da ne govorimo o zapošljavanju programera... Oni moraju znati dobro pisati - kod. Ali, ekonomista, pravnik, turistički radnik, netko iz prodaje - jednostavno mora znati jezik kako treba, jer mu je dio posla.
Ja sam mislil da govorimo općenito. Ak uzmeš područje kojim se firma bavi, onda je jasno da ne moraju vrijediti isti uvjeti. Normalno je da će u takvim situacijama netko gledati pravopis, a netko ne.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 12:08   #203
Quote:
Vojky kaže:
Ali, ekonomista, pravnik, turistički radnik, netko iz prodaje - jednostavno mora znati jezik kako treba, jer mu je dio posla.
i ovom rečenicom bi ti bio izbačen iz konkurencije.....
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 13:01   #204
Quote:
Lali Puna kaže:
na argumente da je tako lakše zapamtit nekog od kandidata jednostavno rekoh nek si komisija zapisuje dojmove, ako ne može zapamtiti. ili nek prije no što ih se stavi u tu komisiju lijepo kažu da oni to ne mogu.
Čuješ, ti kao kandidat za posao nisi osoba koja će u svojoj mogućoj budućoj firmi unaprijed određivati kako će sastavljati komisije...

Ako dolaziš kao stručnjak to je jedno, a ako dolaziš kao pripravnik u državnu službu, s još 30 takvih - onda neka specifičnost ili prepoznatljivost CV-a jako dobro dođe. Jer poslije komisija mora razaznati kakav je tko bio. Ja ti govorim iz iskustva - jer sam u takvim komisijama sjedio. E, sada ti možeš 10 stranica objašnjavati kako to nije dobro, fer, i sl., ali je tako - jer nemaju svi odjele za razvoj ljudskih potencijala, već prijam pripravnika dobiješ kao jedan od x usputnih i neplaćenih poslova koji mora biti gotov u jako kratkom roku.

Za pripravnika u takvom slučaju CV mora biti jasan i prepoznatljiv. Drugo je netko s 20 godina iskustva kojeg uzimaš na projekt, taj može priložiti i 15 stranica svojih projekata i prepruka, ali tada se ide na sasvim drugi način.

I da - prilaganje fotografije nije ograničeno, jednostavno jer tvoj izgled nije tajna kategorija za poslodavca. Vidi te čim se pojaviš na razgovoru.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 14:21   #205
Quote:
Lali Puna kaže:
no, budući da je izgled vrlo često u kontekstu obavljanja posla irelevantna kategorija, biste li s jednakom lakoćom pristali u CV-ju navesti neke druge irelevantne stvari - primjerice, biste li naveli nacionalnost, vjeroispovjest ili što ste po horoskopu(ima ludih poslodavaca koji i to traže)? biste li pristali na to da vas netko zaposli ili ne na temelju toga koja vam je omiljena boja?
ti si možda u poziciji da možeš birati, većina hrvata nažalost nije, i većina bi pristala na kojekakve uvjete i pitanja samo da dobije posao. a na kraju krajeva, ako sam ja vlasnik firme, zašto ne bih mogao zapošpljavati ljude po svom kriteriju, ma kakav god on bio? zašto ja ne bih smio zapošljavati ljude po kriteriju izgleda, nacionalnosti, spola, horoskopa i slično?
__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 15:30   #206
Quote:
sad but true kaže:
zašto ja ne bih smio zapošljavati ljude po kriteriju izgleda, nacionalnosti, spola, horoskopa i slično?
jer ti to brani zakon?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 15:54   #207
Quote:
Lali Puna kaže:
jer ti to brani zakon?
kako? zašto ja u svoju privatnu firmu ne smijem zaposliti ljude koji meni odgovaraju? npr, zašto bih ja kao katolik morao zaposliti nekog tko nosi pentagram oko vrata i deklarira se kao satanist? koji zakon meni može narediti da ja njega uzmem? državne firme i javne ustanove su nešto drugo, ali zašto ja ne smijem zaposliti ljude koji meni odgoaraju, ma po kojem kriteriju?
__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 15:59   #208
Quote:
Lali Puna kaže:
jer ti to brani zakon?


Zakon možda brani postavljanje pitanja kandidatu koje si nacionalnosti ali ne vjerujem da zabranjuje zapošljavanje npr. čistih Hrvata. Ili ćemo se pri zapošljavanju voditi nacionalnošću pa obavezno zapošljavati po jednog Srbina, Muslimana itd....

kotulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 16:02   #209
slažem se sa sadom aj ti mene kao privatnika prisili da uzmem strijelca kad sam ja odlučio da će biti riba
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 16:05   #210
zasto imam dejavu dok citam ovu temu?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 16:09   #211
Quote:
sad but true kaže:
zašto ja ne bih smio zapošljavati ljude po kriteriju izgleda, nacionalnosti, spola, horoskopa i slično?
Zakon o radu:

Zabrana diskriminacije

Članak 2.

(1) Zabranjena je izravna ili neizravna diskriminacija osobe koja traži zaposlenje i osobe koja se zaposli (radnik, namještenik, službenik ili drugi radnik (u daljnjem tekstu: radnik) na temelju rase, boje kože, spola, spolnog opredjeljenja, bračnoga stanja, po*ro*dičnih obveza, dobi, jezika, vjere, političkog ili drugog uvje*re*nja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovnog stanja, rođe*nja, društvenog položaja, članstva ili nečlanstva u političkoj stran*ci, članstva ili nečlanstva u sindikatu te tjelesnih ili duševnih poteškoća.

(2) Izravna diskriminacija, u smislu ovoga Zakona, znači svako postupanje uvjetovano nekim od temelja iz stavka 1. ovoga članka kojim se osoba iz stavaka 1. ovoga članka stavlja ili je bila stavljena ili bi mogla biti stavljena u nepovoljniji položaj od druge osobe u usporedivoj situaciji.

(3) Neizravna diskriminacija, u smislu ovoga Zakona, postoji kada određena naizgled neutralna odredba, kriterij ili praksa, osobu iz stavka 1. ovoga članka, zbog njenoga određenog obilježja, statusa, opredjeljenja, uvjerenja ili vrijednosnog sustava koji čine temelje za zabranu diskriminacije iz stavka 1. ovoga članka, stav*lja ili bi stavila u nepovoljniji položaj u odnosu na druge osobe.

(4) Diskriminacija iz stavka 1. ovoga članka zabranjena je u odnosu na:

1. uvjete za zapošljavanje, uključujući kriterije i uvjete za izbor kandidata za obavljanje određenog posla, u bilo kojoj grani djelatnosti i na svim razinama profesionalne hijerarhije,

2. napredovanje u poslu,

3. pristup svim vrstama i stupnjevima stručnog osposobljavanja, dokvalifikacije i prekvalifikacije,

4. uvjete zaposlenja i rada i sva prava iz radnog odnosa i u svezi s radnim odnosom, uključujući jednakost plaća,

5. otkaz ugovora o radu,

6. prava članova i djelovanje u udrugama radnika ili poslodavaca ili u bilo kojoj drugoj profesionalnoj organizaciji, uklju*ču*jući povlastice koje proizlaze iz toga članstva.

(5) Odredbe kolektivnog ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu kojima se utvrđuje diskriminacija na nekom od temelja iz stavka 1. ovoga članka ništave su.

(6) Uređivanje kolektivnim ugovorom obveze radnika na pla*ćanje doprinosa solidarnosti prema odredbama članka 197. ovo*ga Zakona ne smatra se diskriminacijom na temelju ne*član*stva u sindikatu iz stavka 1. ovoga članka.

Izuzeci od zabrane diskriminacije

Članak 3.

(1) Ne smatra se diskriminacijom pravljenje razlike, isklju*če*nje ili davanje prvenstva u odnosu na određeni posao kada je pri*roda posla takva ili se posao obavlja u takvim uvjetima da karakteristike povezane s nekim od temelja iz članka 2. stavka 1. ovoga Zakona predstavljaju stvari i odlučujući uvjet obavljanja posla, pod uvjetom da je svrha koja se time želi postići opravdana i uvjet odmjeren.

(2) Sve mjere predviđene ovim ili posebnim zakonom i odred*be ovoga ili posebnih zakona, kolektivnih ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu koje se odnose na posebnu zaštitu i pomoć određenim kategorijama radnika, a posebice one o zaštiti invalida, starijih radnika, trudnica i žena koje koriste neko od prava iz zaštite majčinstva, kao i odredbe koje se odnose na posebna prava roditelja, posvojitelja i skrbnika ne smatraju se diskriminacijom niti smiju biti temelj diskriminacije.


No, to s temom topica nema veze - jer ono što vidiš na fotki vidiš i kod prvog razgovora s kandidatom.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 16:20   #212
sad but true kaže:
zašto ja ne bih smio zapošljavati ljude po kriteriju izgleda, nacionalnosti, spola, horoskopa i slično?

naravno da možeš....

to je ista shema, jed dozvoljeno poslovati s minusom..
antest is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 16:40   #213
Quote:
Vojky kaže:
(1) Zabranjena je izravna ili neizravna diskriminacija osobe koja traži zaposlenje i osobe koja se zaposli (radnik, namještenik, službenik ili drugi radnik (u daljnjem tekstu: radnik) na temelju rase, boje kože, spola, spolnog opredjeljenja, bračnoga stanja, po*ro*dičnih obveza, dobi, jezika, vjere, političkog ili drugog uvje*re*nja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovnog stanja, rođe*nja, društvenog položaja, članstva ili nečlanstva u političkoj stran*ci, članstva ili nečlanstva u sindikatu te tjelesnih ili duševnih poteškoća.
hmmmm, a kak ti planiraš dokazati da sam ja nekog diskriminirao? uzmimo npr da ne volim budiste. sad ja u firmu primim katolika, pravoslavca, muslimana i ateista, ali ne želim primiti budista. kako će on znati da je bio diskriminiran zbog vjer i kako ćeš ti kao zakon znati da sam ga ja diskriminira, pogotovo ako sastav moje firme izgleda vrlo tolerantnan?

svi mi imamo neke predrasude (ni ne pokušavajte ovo pobiti, nema osobe koja nema barem malo predrasuda) i čisto sumnjam da na one koji odlučuju o zaposlenju barem malo ne utječu faktori koji nemaju veze s profesionalnom sposobnošću.
__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 16:48   #214
Quote:
kotulica kaže:


Zakon možda brani postavljanje pitanja kandidatu koje si nacionalnosti ali ne vjerujem da zabranjuje zapošljavanje npr. čistih Hrvata. Ili ćemo se pri zapošljavanju voditi nacionalnošću pa obavezno zapošljavati po jednog Srbina, Muslimana itd....

ajd, još je shvatljiv ak imaš veliku firmu pa su ti svi zaposlenici pripadnici iste nacije, mao je čudno ak imaš 300 ljudi i svi su Hrvati, al ak imaš firmu od 5 ljudi i svi su Hrvati, tko može tu govoriti o diskriminaciji, gledano samo po brojčanom udjelu pripadnika manjina?
__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 17:24   #215
ako pišete molbu za posao kod privatnika bilo bi dobro početi sa:

imam jaka leđa ( ili ne treba mi radno vrijeme), šutim, radim šta mi se kaže


ako mislite primati plaću iz proračuna onda počnite sa:

moj ujak,pomoćnik ministra...
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 18:06   #216
Quote:
sad but true kaže:
ajd, još je shvatljiv ak imaš veliku firmu pa su ti svi zaposlenici pripadnici iste nacije, mao je čudno ak imaš 300 ljudi i svi su Hrvati, al ak imaš firmu od 5 ljudi i svi su Hrvati, tko može tu govoriti o diskriminaciji, gledano samo po brojčanom udjelu pripadnika manjina?
ti ovo stvarno ne kužiš ili se praviš da ne kužiš?
ne, nismo u americi, zemlju apsurdne političke korektnosti i nitko ti neće doći pobrojavati koje je nacionalnosti tvojih pet zaposlenika. i o tome se uopće ne priča na ovoj temi.

ALI, ako ti raspišeš natječaj, na njega ti se javi budist koji ima sve potrebne kvalifikacije, ti ga na razgovoru pitaš koje je vjeroispovjesti(na što ti onm usput budi rečene, ne mroa odgovoriti i ti NEMAŠ PRAVO znati vjeruje li on u kršćanskog boga, Alaha, Budu ili Teletabise) - ako ga en zaposliš on ima pravo prijaviti te i tražiti da objasniš nadležnim institucijama zašto ga nisi zaposlio. i da platiš kaznu ako onaj kojeg si zaposlio nije ni po čemu kvalificiraniji i bolji kandidat od njega.

kad bismo se vodili vašim kriterijima, otkaz koji je ona prevoditeljica na jezik gluhonijemih dobila na hTV-u jer je razvedena je sasvim okej. a baš me zanima koliko vas odobrava taj otkaz. a zašto pater trstenjak ne bi zaposlio samo one u crkvenim brakovima?
(ne, nemojte mi o tome kako njega plaća HRT koju plaćaju porezni obveznici jer princip je isti. ako zagovaraš diksriminaciju onda bar budi soljedan i nemoj ju zagovarati selektivno)


ono o čemu ja ovdje pokušavam pisati jest da poslodavac NEMA PRAVO mene pitati što sam po horoskopu, koja mi je omiljena boja, skupljam li pokemone, nosim li suknje, koje sam vjere ili planiram li se možda ofarbati u crveno.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 18:09   #217
Quote:
MilkyWay kaže:
U IT-u "nepismenost" nije rijetka pojava. Što opet ne znači da čovjek ne može biti odličan programer. Posebno ovdje u SZ RH gdje pola ljudi ne zna razliku između č - ć, ije - je, itd...
Uopće više ne obraćam pažnju na to. Nisam ni ja baš 100% pismen i ne uzrujavam se zbog toga. A ako neki poslodavac to smatra velikom falingom, onda mu poručujem nek si zaposli dipl. kroatistu, a ne programera.
Jasno
Ipak, da biram cv-je za svoju struku to bi bio vrlo bitan faktor.
I jedini eliminacijski
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 18:27   #218
Quote:
Lali Puna kaže:
t
kad bismo se vodili vašim kriterijima, otkaz koji je ona prevoditeljica na jezik gluhonijemih dobila na hTV-u jer je razvedena je sasvim okej. a baš me zanima koliko vas odobrava taj otkaz. a zašto pater trstenjak ne bi zaposlio samo one u crkvenim brakovima?
(ne, nemojte mi o tome kako njega plaća HRT koju plaćaju porezni obveznici jer princip je isti. ako zagovaraš diksriminaciju onda bar budi soljedan i nemoj ju zagovarati selektivno)


ono o čemu ja ovdje pokušavam pisati jest da poslodavac NEMA PRAVO mene pitati što sam po horoskopu, koja mi je omiljena boja, skupljam li pokemone, nosim li suknje, koje sam vjere ili planiram li se možda ofarbati u crveno.
opet sereš Puna. izuzeo sam državne firme i javne ustanove.

zašto ja ne bih smio znati da li osoba koju želim zaposliti ima stajališta potpuno drugačija od mojih? zašto bih si morao priuštiti godine patnje s osobom koja predstavlja sve ono što ide protiv mojih uvjerenja samo zato jer ne smijem pitati koje je vjere? zašto bih ja morao biti osuđen na zaposlenika koji je satanist?

da prevedem stvari na tebi razumljiv jezik - da imaš svoju firmu, da li bi željela zaposliti nekoga tko je protivnik pobačaja ili smatra da je ženama mjesto u kuhinji? zašto ja nemam pravo zaposliti ljude u čijoj okolini će mi biti ugodno?

na radnom mjestu si prisiljen na interakciju s ljudima koja ne spada uvijek u čisto poslovne i zašto ja nemam pravo odabrati ljude koji meni odgovaraju po profesionalnim osobinama, ali i po nekim drugim koje mi pašu?
__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 18:29   #219
Quote:
Lali Puna kaže:
i da platiš kaznu ako onaj kojeg si zaposlio nije ni po čemu kvalificiraniji i bolji kandidat od njega.
zašto ne bih smio odabrati lošijeg kandidata u svoju privatnu firmu?

kao što su nam prijatelji ljudi koji nam odgovaraju po određenim kriterijima, zašto nam takvi ne mogu biti i zaposlenici?
__________________
salvador2: Pa jel kuhala? Jel se brinula o maloj? Jel se brinula o tom kretenu? Kaj bi još trebala? Ići u rudnik da bi vas par zlobnih bilo sretno?
Natch: da, i sta je dobila od toga? nogom u guzicu? koja je pouka? bolje je onda visit na netu
sad but true is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 18:29   #220
odgovore na svojih tisuću zašto, sad but true, potraži kod zakonodavca. pa nisam ja donosila zakon o radu, šta mene prozivaš!

Quote:
zašto ja ne bih smio znati da li osoba koju želim zaposliti ima stajališta potpuno drugačija od mojih?
zato što stajališta, u principu, nisu presudna za obavlanje posla.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:42.