Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2022., 09:39   #1
Gdje studirati psihologiju

Vrlo popularan studij među maturantima. Ne znam jesu li psiholozi toliko traženi koliko maturanti "navaljuju". Zanima me je li se što promijenilo u odnosu kvalitete FF i FHS. Naišla sam na neke starije napise koji su dosta popljuvali Hrvatske studije, kao to se nigdje ne prizna, poslodavci te odbiju čim vide gdje si završio studij... S druge strane, ima i postova gdje se FHS hvali jer navodno ima više prakse nego na FF...
Na FF u Zagrebu je jako teško upasti. Ako prosjek ocjena nije izuzetno visok, valjda mature trebaju biti riješene 100% da bi se upalo. Ako se ne upadne, je li bolje upisati psihu na FHS, ili neki drugi studij na FF? Možda sociologiju...?
Ili upisati nešto samo zbog studentskih prava, pa sljedeće godine ponoviti maturu i opet aplicirati na FF?
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2022., 17:06   #2
Kakva sociologija, pa gdje ćeš raditi.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2022., 17:28   #3
Ma ne znam. Pitam se gdje će raditi i ove horde psihologa koje zadnjih godina upisuju. Kad pogledam burzu rada traže ih dječji vrtići, pokoja škola, dom za starije...a ja imam dojam da se oni svi nadaju kako će u nekim zvučnim firmama kreirati ljudske resurse.
Nije da mislim da nam psihologa ne treba, ali tko će ih si priuštiti. Hoće li ih institucije plaćati? Pa nedavno smo vidjeli da niti bolnica nema psihologa.

I dalje ostaje pitanje: vrijedi li studirati psihologiju na Hrvatskim studijima?
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2022., 18:45   #4
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
(...) Zanima me je li se što promijenilo u odnosu kvalitete FF i FHS. Naišla sam na neke starije napise koji su dosta popljuvali Hrvatske studije, kao to se nigdje ne prizna, poslodavci te odbiju čim vide gdje si završio studij... S druge strane, ima i postova gdje se FHS hvali jer navodno ima više prakse nego na FF... (...)
Psihologiju trenutno u Zagrebu imaš na Filozofskom fakultetu, Hrvatskim studijima i Katoličkom sveučilištu.

Što se konkretno razlike između Studija i Filozofskog tiče - nekih razlika ima, no moj je subjektivni dojam da se zadnjih godina smanjuju.

Nekad su Studiji imali za početak taj problem da su studij u stvarnosti držali vanjski suradnici zaposleni na Pilaru i sličnim institucijama (sjećam se jednog sveučilišnog izvještaja kada su im prijetili ukidanjem dopusnice za izvođenje studija na ime toga što je Odjel za psihologiju imao ravno 3 (!) stalno zaposlena), pa je onda sigurno i kvaliteta nastave patila. Dočim je u isto vrijeme Odsjek za psihologiju na FF-u brojao 45 članova.
U međuvremenu se hrpa ljudi s Filozofskog pozapošljavala djelomično i na Studijima, kadrovski cijela situacija izgleda drugačije, a čini mi se da su se dvije institucije nekako programski i ideološki malo više "približile".

Prakse što se tiče - da, ranije je postojala jedna uočljiva razlika u pristupu - Studiji su imali nekakvo obvezno volontiranje kao studijsku obvezu od 1. godine studija, dok na Filozofskom prvi put vidiš živog čovjeka na 3. godini.
Za trenutnu situaciju nisam siguran, ali opet imam neki dojam da te razlike nisu baš enormne.

E, sad, što se tiče renomea same institucije - da, tu je Filozofski tradicionalno bio u nekoj prednosti jer ima određeno "ime" - starija je i uglednija institucija, to je uostalom prvi studij psihologije u nas i u određenoj mjeri uzor i model svim ostalima. Sve je nekako od tamo krenulo.
Ali daleko od toga da se diplomci Hrvatskih studija ne mogu zaposliti - zapošljavaju se najnormalnije, ovdje više do izražaja dolazi faktor konkretnog poslodavca, odnosno, kakvi su njegovi stavovi - zna li onaj kojem se prijavljuješ na natječaj kakve su uopće razlike između pojedinih psihologijâ i jel' ga briga, te favorizira li određenu instituciju i ako da, koju.

Uglavnom, da - u zadnjih 15 godina mislim da su se dogodile određene promjene, a za recentniji pregled aktualnog stanja bi ti trebao netko "svježiji".

Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Ma ne znam. Pitam se gdje će raditi i ove horde psihologa koje zadnjih godina upisuju.
To se svi pitamo. Osobito uzevši u obzir da trenutno postoji ukupno 6 studija psihologije u Hrvatskoj, koji svake godine "ispljuju" nove male psihološčiće u ovaj okrutni svijet. Gdje će svi oni raditi? Pa, najviše ih se trenutno zapošljava upravo po firmama u raznoraznim ljudskim i neljudskim resursima. Ali neki od njih bome neće "raditi u struci". Ali tako je i u nekim drugim profesijama.

Quote:
anita kaže: Pogledaj post
I dalje ostaje pitanje: vrijedi li studirati psihologiju na Hrvatskim studijima?
Mislim da da. Ja bih osobno odabrao Filozofski, ali po meni su HS sasma OK izbor.
Protean is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2022., 20:15   #5
Završite psihologiju ako baš to želite i dalje neku psihoterapijsku školu, ali se opredjelite za rad s djecom.
Nažalost, horda je bolesne djece i kod privatnika su već liste čekanja po 3mj.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2022., 21:27   #6
Za psihologe će zasigurno u budućnosti biti posla.
Studirajte samo!
__________________
Cijeni stablo po plodu a ne po lišću!
Jurica222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2022., 21:54   #7
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Završite psihologiju ako baš to želite i dalje neku psihoterapijsku školu, ali se opredjelite za rad s djecom.
Nažalost, horda je bolesne djece i kod privatnika su već liste čekanja po 3mj.
Bože moj, pa ja uopće nisam u toku! Znam da hrpa djece treba logopeda (samo što to roditelji ne znaju ili ne žele prepoznati), ali da toliko djece treba i psihološku pomoć, to nisam znala.
No dobro, glavno da studiranje psihologije na FHS nije propast svijeta. Raspitujem se za sina koji je do sada stavio u odabir samo FF i ništa drugo, a s obzirom da mu je prosjek ocjena 4, mislim da tamo nema nikakve šanse. Morat će prihvatiti FHS jer daju manji ponder na ocjene, a imaju TAM koji bi moj maturant mogao dobro riješiti, ako je točno da je TAM zapravo nešto poput testa inteligencije.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2022., 23:10   #8
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
(...) TAM zapravo nešto poput testa inteligencije.
TAM je kratica za "test apstraktnog mišljenja.

Da, to je tipično varijanta neverbalnog testa inteligencije.
Protean is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2022., 00:44   #9
Nisam pisala puni naziv imajući na umu da oni koji mogu raspravljati o tom studiju i tako znaju što je TAM. Ali koliko god guglam, ne nalazim niti jedan primjer prošlih testova...
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2022., 00:28   #10
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Nisam pisala puni naziv imajući na umu da oni koji mogu raspravljati o tom studiju i tako znaju što je TAM. Ali koliko god guglam, ne nalazim niti jedan primjer prošlih testova...
Pa ni ne trebaš.

Takve stvari se drže u tajnosti.
Protean is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2022., 08:02   #11
Stvarno ili zezaš? Mislim u usporedbi s maturama koje su vani nekad i par sati nakon provedbe... Dok su još postojali, na našem faksu su se mogli dobiti stari klasifikacijski...
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2022., 13:22   #12
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Stvarno ili zezaš? Mislim u usporedbi s maturama koje su vani nekad i par sati nakon provedbe...
Matura nije test inteligencije. Takva pitanja ne moraju biti tajna. Dapače, primjere pitanja s mature možeš uredno vidjeti na stranicama NCVVO-a. Dok sam ja tamo radio, davno, davno, ideja je čak bila da se matura organizira na način da se generira baza pitanja (koja bi onda imala poznate psihometrijske karakteristike), a da se onda test za svaku godinu sastavi koristeći pitanja iz te baze. Od toga se na kraju očito iz nekog razloga odustalo.

Testovi inteligencije, s druge strane, spadaju u kategoriju psihodijagnostičkih instrumenata i kao takvi su zakonom zaštićeni - nitko osim psihologâ s valjanom dopusnicom ne smije ništa prtljati s njima. Ne smiješ ih nabavljati, primjenjivati, posjedovati, interpretirati, ništa. Smiješ ih samo rješavati - pod nadzorom.

Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Dok su još postojali, na našem faksu su se mogli dobiti stari klasifikacijski...
Vidiš, dok su još postojali, na mojem faksu su se prijamni ispiti nekoliko dana uoči klasifikacijskog postupka čuvali tako da - i ja se fakat ne šalim - postojala je osoba koja je bila zadužena za to da noću spava u fakultetskoj vijećnici s tim testovima. Dakle, bili su pod 24-satnim nadzorom. Najozbiljnije. Postojao je u ostavi jedan sklopivi ležaj koji je služio specifično toj svrsi da se noću kolega može zaključati s testovima i boraviti tamo do jutra. Iako je fakultet naravno imao i portira koji je boravio tamo cijelu noć.

Tako da, eto, vidiš, različite institucije imaju različite pojmove sigurnosti.
Protean is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2022., 23:41   #13
Aktualni testovi su se i kod nas cuvali, ali stari su se mogli dobiti skroz legalno. A za ovaj TAM ne znam imaju li klinci uopce ideju kako bi to izgledalo. Osim ako su mozda imali kakve primjere u nastavnom programu. Moram pitati podmladak.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2022., 07:39   #14
Sigurna sam da se može naći takvih testova (apstraktnog mišljenja) online.
No, psiholozi kažu da prethodno rješavanje takvih testova, odnosno uvježbavanje, nema utjecaja na rezultat.

Mislim da će psihologija biti jedna jako traženih struka u budućnosti. Naravno, kao i uvijek, više traženi će biti oni koji tome ozbiljno pristupe i postanu korisni stručnjaci, od onih koji rade tek tako da nešto rade.

A jeste li razmišljali o studiranju u inozemstvu.
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2022., 14:25   #15
Pa nismo. Niti je mali izrazio takvu želju, niti sam ga ja poticala. Tako da ne znam ništa o tome: niti gdje bi taj studij bilo dobro upisati, niti kakvi su uvjeti, cijene... nemam pojma.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2022., 16:26   #16
nikad mi nije bio jasan interes za psihologiju.

da - psihologa nedostaje, ali incijativa za njihovo zapošljavanje ne postoji. situaciju im otežava činjenica da ne smiju propisivati lijekove & da za njihovu struku postoje i neke druge škole, poput Gestalta. pa imaš horde ljudi s diplomom (recimo) pedagogije koji diplomiraju Gestalt i otvaraju privatne ordinacije, čime psiholozi gube jedinstvenost i na tržištu rada nisu samo diplomirani psiholozi već i ovi drugi.

inozemstvo je uvijek opcija zato što hrvatska diploma vrijedi u EU, ali sve u svemu - ne bih rekla da je to isplativ studij. odnosno; sigurno je isplativ za 10% najboljih, a ostali... snađi se, druže.
__________________
I always know when someone's uncomfortable at a party.
poison.Ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2022., 10:27   #17
Evo i mi smo u sličnoj dilemi...psihologija na HS ili u Rijeci. Na FFZG nažalost nismo uspjeli. Odgovorit djete od nečega što mu je prvi, drugi i peti izbor je nemoguće. Eventualno pomoći da izabere najbolje što je ponuđeno.

Čitam malo o HS te mi se čini, iako nisam u tom području da je trenutno jedina razlika stigma koja prati Hrvatske studije, a sami studiji su jako uporedivi.
HS se još uvijek dokazuju, pa samim time pretpostavljam da se više trude, ali možda i griješim...

Ono što mene zanima kako je prilikom prebacivanja na diplomski studij? Kako to ide recimo s HS na FFZGB ili Rijeku?
GreyEye is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2022., 10:32   #18
Quote:
GreyEye kaže: Pogledaj post
Evo i mi smo u sličnoj dilemi...psihologija na HS ili u Rijeci. Na FFZG nažalost nismo uspjeli. Odgovorit djete od nečega što mu je prvi, drugi i peti izbor je nemoguće. Eventualno pomoći da izabere najbolje što je ponuđeno.

Čitam malo o HS te mi se čini, iako nisam u tom području da je trenutno jedina razlika stigma koja prati Hrvatske studije, a sami studiji su jako uporedivi.
HS se još uvijek dokazuju, pa samim time pretpostavljam da se više trude, ali možda i griješim...

Ono što mene zanima kako je prilikom prebacivanja na diplomski studij? Kako to ide recimo s HS na FFZGB ili Rijeku?
nit vodilja Vam mora biti - gdje će dijete raditi nakon studija? mislim da psihologa i previše

bolje da se upiše logopedija - tu je i novca i posla
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2022., 11:34   #19
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
nit vodilja Vam mora biti - gdje će dijete raditi nakon studija? mislim da psihologa i previše



bolje da se upiše logopedija - tu je i novca i posla
Logopedi, fizioterapeuti i psihoterapeuti ali svi kategorija za djecu, privat, ne može se pogriješiti. I kod privatnika su već liste čekanja, a roditelji dižu kredite ako treba.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2022., 13:51   #20
Upravo sam razgovarala s jednim kolegom koji ima neke informacije iz druge ruke. Kaže da je psihoterapija isplativa samo ako radiš sam za sebe, tj. ako imaš svoju ordinaciju. Ako se zaposliš kod nekog privatnika, plaća je vrlo niska.

Mi nismo prošli u Zagrebu. Nisam ni očekivala. Vjerojatno bi prošao u Osijeku i Zadru i moožda HS, ali kaže da ne bi studirao izvan Zagreba. Radije bi uzeo nešto drugo i sad razmišlja o ekonomiji ili poslovnoj ekonomiji.
Predložila sam mu da ponovi neku maturu da dobije više bodova, pa se može opet kandidirati sljedeće godine. Ali mislim da mu je sad već svega dosta i da mu treba odmor.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:59.