Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2023., 21:25   #6041
Tesko bez kalorimetra (nista strasno, termosica). Imas unutra poznatu kolicinu vode poznate temperature, ubacis cokoladu druge temperature (isto znas masu i tempereturu, jel) i iz promjene temperature vode zakljucis koliki je kapacitet cokolade.

Lakse reci nego napraviti, ali to je osnovna ideja.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2023., 21:51   #6042
Oki, hvala na odgovoru!
Samo da provjerlim jesam li te dobro shvatila.

Imam kolicinu tj. masu vode, t1 i t2 i znam spec top kapacitet vode. Od tuda izracunam Q vode.
Q vode je jednak Q cokolade koja je uronjena u tu vodu.Također znam masu čokolade i t1 i t2 čokolade. Iz toga izracunam c cokolade.
Jel bi to bilo cca to?
tugagolema is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2023., 21:56   #6043
Planirala sam izmjeriti t1 vode i t1 cokolade. Cokoladu u vrecici ubacim u vodu koju sam mislila grijati cca 5 min. Nakon toga izmjeriti t2 vode i t2 cokolade. Zato mislim da bi Q vode i Q cokolade trebao biti isti. Mislim, jednaka je toplina ulozena.
tugagolema is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2023., 09:57   #6044
Quote:
tugagolema kaže: Pogledaj post
Planirala sam izmjeriti t1 vode i t1 cokolade. Cokoladu u vrecici ubacim u vodu koju sam mislila grijati cca 5 min. Nakon toga izmjeriti t2 vode i t2 cokolade. Zato mislim da bi Q vode i Q cokolade trebao biti isti. Mislim, jednaka je toplina ulozena.
Krivi zakljucak.

To ti je ko i gulenje macke, uvijek ima vise nacina. Jasno, mozes zagrijavati litru vode pa onda pola litre vode i pola kile cokolade.

Jedino, to treba raditi potopljenim grijacem u kalorimetru uz mjerenje struje, napona i temperature.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2023., 14:56   #6045
To bi kao bio srednji specificni toplinski kapacitet na odredjenom temperaturnom intervalu?
Zmijonosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2023., 16:20   #6046
Pa ne znam.
Uzet ću da mi termosica glumi kalorimetar.
Zagrijanu vodu 250 g stavit ću u termosicu i to će mi biti početna temp za vodu. U nju ću ubacit čokoladu 80 g koja ima početnu temp sobnu temperaturu. Nakon 10 min bi izmjerila temperaturu i to bi mi bila završna temperatura za vodu i čokoladu (izjednačena). Iz toga se da izračunati stk čokolade.
Naravno ako zanemarim gubitak topline u okolinu i zagrijavanje termosice.

Ne znam, ako nije ok onda odustajem!

U svakom slučaju hvala na odgovorima
tugagolema is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2023., 00:34   #6047
Htjedoh reci da toplinski kapacitet ovisi o temperaturi, no dobro, recimo da cemo i to zanemariti.
Zmijonosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2023., 07:34   #6048
Quote:
Zmijonosac kaže: Pogledaj post
Htjedoh reci da toplinski kapacitet ovisi o temperaturi, no dobro, recimo da cemo i to zanemariti.
Jos veca promjena nastat ce talenjem cokolade koje ce pozderati dobar dio ukupne topline, ali ovaj zadatak ocito ne ulazi u sitna crevca.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2023., 16:39   #6049
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Jos veca promjena nastat ce talenjem cokolade koje ce pozderati dobar dio ukupne topline, ali ovaj zadatak ocito ne ulazi u sitna crevca.
Zato bi bilo dobro da cokolada ostane u istom agregatnom stanju (tekucem) za vrijeme trajanja pokusa.
Zmijonosac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.