Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2010., 22:58   #21
prosjecna...
ti ljudi, pretpostavljam, imaju puno vise staza nego ja
nekak mi je tesko povjerovati da bi ja to sa svojih nepunih 8 godina staza i ne tako krasnom placom dosegla/dobila

al hvala

sad jos samo moram naci nekog ko bi mi to mogao izracunati (bar odprilike) a da to nisu tete iz racunovodstva moje firme

i zaboravih napisati da vjerovatno u taj prosjek ulaze i braniteljske mirovine
__________________
Ne moram ja ništa

Zadnje uređivanje File : 13.04.2010. at 12:12.
MalaRea is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 12:52   #22
Da li je istina da se za invalidsku mirovinu obračunava 10 godina sa najvećim davanjima u staž ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 13:06   #23
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Da li je istina da se za invalidsku mirovinu obračunava 10 godina sa najvećim davanjima u staž ?
ne, isto ko i svima ostalima-starosne, prijevremene-sve godine
tinna01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 15:56   #24
Quote:
tinna01 kaže: Pogledaj post
ne, isto ko i svima ostalima-starosne, prijevremene-sve godine
Onda će moj brat najebati ko žuti. On je mislio da je na snazi zakon o 10 najboljih godina. Ipak nije naša država tako glupa da bi invalidima davala malo veće novce. Treba im dati još manje, da brže umru. To ionako samo opterećuje nategnuti proračun.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 10:41   #25
Imam jedno pitanje u vezi invalidske mirovine. A ono glasi: da li je moguće namjerno ići u invalidsku mirovinu, na taj naćin da se bolesna osoba zaposli na poslovima koje u principu ne može raditi. Uzmimo ovaj primjer. Denis Latin sa HRTa, svi znamo ima chronovu bolest i s njom je često po bolnicama. Recimo da je on na TVu neki marginalac sa malom plaćom. I odluči se otići u mirovinu, ali mu komisija kaže da taj posao koji radi i dalje može raditi s chronovom bolešću. On tako bolestan bude u prosjeku oko 30 radnih dana na bolovanju godišnje. Da radi neki teži posao bio bi više na bolovanju. Da je on slučajno fizički radnik na bauštelu, onda bi bio godišnje na bolovanju 80 dana. Recimo da se takva osoba zaposli kod nekog svojeg prijatelja kao ribar na koći. Normalno, tako bolestan bi bio vrlo često na bolovanju. Moglo bi se dogoditi da se bolovanje produži u nedogled. Ali onda nastupa invalidska komisija koja ga može proglasiti nesposobnim za ribara. Pitanje glasi: da li će invalidska komisija reći: ti si nesposoban za ribara, ali si sposoban za spikera. Izvoli sebi dati otkaz kao ribar, te na birou čekati da te netko zaposli kao spikera. ( recimo da je Denis Latin završio srednju ribarsku školu, ali je onda išao studirati novinarstvo).
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 16:38   #26
Dan nastanka invalidnosti

Pozdrav,
može li mi netko napisati,često se spominje datum nastanka invalidnosti,
da li je to datum točno onaj dan kada je izdano rješenje o stupnju invalidnosti ili dan kada je počela neka kronična bolest uslijed koje je invalidnost nastala?
hvala
carpatia2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 11:05   #27
Quote:
carpatia2 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
može li mi netko napisati,često se spominje datum nastanka invalidnosti,
da li je to datum točno onaj dan kada je izdano rješenje o stupnju invalidnosti ili dan kada je počela neka kronična bolest uslijed koje je invalidnost nastala?
hvala
to je datum sa kojim se priznaje pravo na invalidsku mirovinu, a određuje ga ovlašteni vještak HZMO-a.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 11:09   #28
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje u vezi invalidske mirovine. A ono glasi: da li je moguće namjerno ići u invalidsku mirovinu, na taj naćin da se bolesna osoba zaposli na poslovima koje u principu ne može raditi. Uzmimo ovaj primjer. Denis Latin sa HRTa, svi znamo ima chronovu bolest i s njom je često po bolnicama. Recimo da je on na TVu neki marginalac sa malom plaćom. I odluči se otići u mirovinu, ali mu komisija kaže da taj posao koji radi i dalje može raditi s chronovom bolešću. On tako bolestan bude u prosjeku oko 30 radnih dana na bolovanju godišnje. Da radi neki teži posao bio bi više na bolovanju. Da je on slučajno fizički radnik na bauštelu, onda bi bio godišnje na bolovanju 80 dana. Recimo da se takva osoba zaposli kod nekog svojeg prijatelja kao ribar na koći. Normalno, tako bolestan bi bio vrlo često na bolovanju. Moglo bi se dogoditi da se bolovanje produži u nedogled. Ali onda nastupa invalidska komisija koja ga može proglasiti nesposobnim za ribara. Pitanje glasi: da li će invalidska komisija reći: ti si nesposoban za ribara, ali si sposoban za spikera. Izvoli sebi dati otkaz kao ribar, te na birou čekati da te netko zaposli kao spikera. ( recimo da je Denis Latin završio srednju ribarsku školu, ali je onda išao studirati novinarstvo).
ovo što tebe muči zove se invalidska mirovina zbog profesionalne nesposobnosti za rad. Imaš opću i profesionalnu nesposobnost. O tome da li je nastupila ijedna od ovih invalidnosti procjenjuje ovlašteni vještak. Naravno da invalidska komisija ne proglašava ljude nesposobnima za ribara, ratara, spikera ili slično, nego određuje da li je nastupila invalidnost u slučaju bolesti.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 11:15   #29
HRVI i odlazak u mirovinu

Pozdrav svima i nadam se da će mi netko znati pomoći !
Djelatna vojna osoba sam sa 40% invalidnosti. Imam 40 godina i od 1991. godine radim u vojsci kao dočasnik (sžn). Interesira me na koji način bi mogao otići u mirovinu i kolika bi ona bila .
invalid1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 11:17   #30
Quote:
invalid1971 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima i nadam se da će mi netko znati pomoći !
Djelatna vojna osoba sam sa 40% invalidnosti. Imam 40 godina i od 1991. godine radim u vojsci kao dočasnik (sžn). Interesira me na koji način bi mogao otići u mirovinu i kolika bi ona bila .
Odi u Tvrtkovu pravnom savjetniku i raspitaj se o uvjetima. Također, imaš sada zahtjev koji se popunjava u slučaju kada namjeravaš ići u mirovinu. Predaš kopiju RK i oni ti izračunaju sav staž, naravno, imaš sigurno i uvećan staž i bilo bi stvarno dobro i korisno da prije bilo kakvih poteza napraviš ove predradnje kako bi vidio da li je sve dobro izračunato i tamo će ti sve reći.

Naravno, nitko ne može znati kolika će ti točno biti mirovina jer ona isključivo ovisi o koeficijentima, datumu priznanja mirovine i duljini staža.

pogledaj malo detalje na www.mirovinsko.hr
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 11:24   #31
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
to je datum sa kojim se priznaje pravo na invalidsku mirovinu, a određuje ga ovlašteni vještak HZMO-a.
hvala noklica,
a da li je bolje otici u invalidsku mir. zbog prof.nesp.pa ostati raditi pola radnog vr.neki laksi posao i dobivati koliko? mirovine( koliko se dobiva onda mirovine a koliko place) ili cekati punu mirovinu po novim propisima koji znamo da nisu povoljni a i treba docekati.
hvala nok
carpatia2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 11:38   #32
Hvala za sada ! Ako netko ima sličnih iskustava ili saznanja bio bi mi od velike pomoći.
invalid1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 12:05   #33
Quote:
carpatia2 kaže: Pogledaj post
hvala noklica,
a da li je bolje otici u invalidsku mir. zbog prof.nesp.pa ostati raditi pola radnog vr.neki laksi posao i dobivati koliko? mirovine( koliko se dobiva onda mirovine a koliko place) ili cekati punu mirovinu po novim propisima koji znamo da nisu povoljni a i treba docekati.
hvala nok
to ti doista ne mogu odgovoriti, jer kod invalidske nikada ne znas kolika ce ti biti visina mirovine. U svakom slucaju povoljnija je cesto (ne uvijek) invalidska mirovina zbog opce nesposobnosti za rad. Sto se tice novcanog dijela svote profesionalne invalidske mirovine, obicno su to cifre ispod 800kn od strane HZMO-a, a koliko u tom slucaju nadoknaduje poslodavac ovisi o vise faktora. Ljudi cesto pitaju za cifre, ali te cifre nikada nisu iste kod svakog i razlikuju se o datumu priznanja, faktoru, stazu, itd.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 01:00   #34
Poštovanje imam 38 godina, djelatnik sam HV-a i satnik po činu, 13 godina mirovinskog staža i 18 godina beneficiranog staža , proveo sam u domovinskom ratu 1godinu i 2 mjeseca. Imam status dragovoljca domovinskog rata, imam jednu spomenicu i 2 UN medalje za sudjelovanje u misiji UN-a. Mogu li nekako otići u mirovinu i ako mogu kako to napraviti.
Unaprijed zahvaljujem
ruleta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 11:55   #35
Quote:
ruleta kaže: Pogledaj post
Poštovanje imam 38 godina, djelatnik sam HV-a i satnik po činu, 13 godina mirovinskog staža i 18 godina beneficiranog staža , proveo sam u domovinskom ratu 1godinu i 2 mjeseca. Imam status dragovoljca domovinskog rata, imam jednu spomenicu i 2 UN medalje za sudjelovanje u misiji UN-a. Mogu li nekako otići u mirovinu i ako mogu kako to napraviti.
Unaprijed zahvaljujem
kod vas je pitanje koliki je stupanj uvećanja. Zato je najbolje da pitate u Tvrtkovoj, tamo predate kopiju RK i oni izracunaju tocno uvecanje, dodaju staz i kazu vam dalje sto i kako. Imate formular o namjeri podnosenja zahtjeva za mirovinu. Tako cete biti sigurni da imate prave informacije i vidjet cete tocno kada mozete u mirovinu.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 14:51   #36
čula sam da je za odlazak u invalidsku komisiju potrebno imati 15 god radnog staža!
__________________
Prijatelj je osoba koja zna sve o vama i unatoc tome ste joj dragi!!
ninator is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 18:11   #37
Quote:
ninator kaže: Pogledaj post
čula sam da je za odlazak u invalidsku komisiju potrebno imati 15 god radnog staža!
potrebna je trećina radnog vijeka.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 11:53   #38
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
potrebna je trećina radnog vijeka.
pa to ti je to!
__________________
Prijatelj je osoba koja zna sve o vama i unatoc tome ste joj dragi!!
ninator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 15:38   #39
moj brat je sa 8 godina obolio od hodkingova limfoma,ležao pune 2 godine u bolnici bez vikenda kod kuće, primao kemoterapije koje nije uspio primiti do kraja i onda je u pubertetu sve stalo i miruje i dan danas,nakon 14 godina.
e sada on je tada dobio rješenje da je 80 % invalid, školu je polagao samo ispite a učio kod kuće jer nije smio među ljude radi infekcija. sve što su moji roditelji dobili od države je dječji doplatak od cca 850 kn do 27. godine života i rješenje da će imati pravo na obiteljsku mirovinu(jer je tata umro) dok je živ.
međutim srednju školu je upisao na vlastitu odgovornost i završio ju s prilagođenim programom i uz napomenu da ne smije raditi fizičke poslove(a trgovac je). i nakon završetka škole oduzeta mu je mirovina s napomenom da nije dovoljno invalid ,a dječji prima i dalje kao invalid.
kako to objasniti?
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 16:19   #40
Dali ste pokušali ostvariti pravo na osobnu invalidninu ... ona može ići i do 1250kn
http://infos.hok.hr/hr/faq/a_pravni_...nu_invalidninu
__________________
Comprehension would blow your mind!
r1chard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:13.