Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2007., 12:19   #41
Quote:
porte kaže: Pogledaj post
To je proces koji se dešava tokom godina, tj. sustizanje standarda članica EU. Samim time ako rastu cijene stvara se i prostor za rast plaća. Mi s proizvodima nismo konkurentni ukoliko uvelike ne promijenimo način rada, ali imamo dobar zemljopisni položaj kojeg možemo iskoristiti i velike mogućnosti u turizmu. Ali kad uđemo u EU biti ćemo puno interesantniji investitorima iz EU jer će konačno znati na koji način funkcioniraju stvari kod nas (tj. po jednakim pravilima kao i kod njih).


Ove floskule ni Ministarsko za eu integracije ne bi moglo tak dobro smislit. Evo, kume, dat ću ti primjer Irske. Oni su u EU ušli negdje '73. Do sredine 90-ih su bili u kurcu i siromašni. Tak da sve ove priče baš i ne drže vodu. Znaš šta će bit kad uđemo u EU? Tražene cijene stanova će skočit ali postignute se neće mijenjati, eto to ti je to.
Gazda is offline  
Old 22.03.2007., 12:59   #42
Plaće mogu rasti samo sako raste gospodarstvo.
Sve ostale članice su imale i stranih investicija osim slovenije.
Mi nismo imali (značajnijih) investicija pa će mo se sami morati razviti kao slovenci. A od kuda da krenemo. Od toga da nam je država skupa, obrazovanje loše birokracija nepremostiva prepreka. Zaduživati se više nesmjemo a potrošnja iz zaduživanja je bila jedna od generatora rasta BDP-a.

Ja kak gledam mi se možemo razvijati po stopi od 5-6 % maksimalno ali nekaj više od toga je preveć nerealno za očekivati. Stoga rast BDP-a nije nekaj kaj je argument za rast cijene nekretnina.
(po meni rast od par postotaka je u biti ostajanje na istoj cijeni, ako raste više od porasta BDP-a ili inflaciji onda govorimo o stvarno rastu.)
demosten is offline  
Old 22.03.2007., 13:59   #43
[QUOTE=zabotinski;7825933]Hajde neka mi netko konacno objasni taj argument povecanja cijena ulaskom u EU. Govorimo o cijeni stanova u ZG. Koji bi to bio mehanizam koji bi povecavao cijene?

Osnovni mehanizam u ekonomiji - odnos ponude i potražnje, odnosno s rastom potražnje (inopotražnja) raste i cijena.

isprika - sada sam previše zauzeta - uključujem se kasnije u diskusiju
lidija10 is offline  
Old 22.03.2007., 14:02   #44
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
Osnovni mehanizam u ekonomiji - odnos ponude i potražnje, odnosno s rastom potražnje (inopotražnja) raste i cijena.


topic godine
Gazda is offline  
Old 22.03.2007., 14:12   #45
Sto se tice Crne Gore cijene nekretnina su naglo porasle cak i 50% u zadnjih godinu dana.







--------------------------------------------------------------------------

http://www.montenegro-offplan.com
 
Old 22.03.2007., 14:13   #46
Koliko je u Dubrovniku kvadrat stana u zgradi???




------------------------------------------------------------------------
http://www.montenegro-offplan.com
 
Old 22.03.2007., 14:15   #47
Quote:
montenegro off plan kaže: Pogledaj post
Sto se tice Crne Gore cijene nekretnina su naglo porasle cak i 50% u zadnjih godinu dana.
I kak se sada cijene kreču i gdje?
demosten is offline  
Old 22.03.2007., 14:18   #48
Quote:
montenegro off plan kaže: Pogledaj post
Koliko je u Dubrovniku kvadrat stana u zgradi???
Nisam od tuda ali u dubrovniku koliko znam cijene su oko 3,500 ojra po metru2 Naravno ovisno gdje i kak ali za najbolje informacije možda pogledaj www.oglasnik.hr pa otiđi na nekretnine u dobrovniku.
demosten is offline  
Old 22.03.2007., 14:25   #49
[QUOTE=lidija10;7828597]
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Hajde neka mi netko konacno objasni taj argument povecanja cijena ulaskom u EU. Govorimo o cijeni stanova u ZG. Koji bi to bio mehanizam koji bi povecavao cijene?

Osnovni mehanizam u ekonomiji - odnos ponude i potražnje, odnosno s rastom potražnje (inopotražnja) raste i cijena.

isprika - sada sam previše zauzeta - uključujem se kasnije u diskusiju
Majko mila!!
Povlacim se iz diskusije.
zabotinski is offline  
Old 22.03.2007., 16:46   #50
Quote:
porte kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju će dalje rasti, pogotovo jer uskoro slijedi ulazak u EU. Trenutno se u Zgb dešava odrađena stagnacija pa čak i pad cijena, ali to je uslijed velike ponude i jako loše kvalitete. Činjenica je da su cijene dosta visoke obzirom na kvalitetu, jer danas svatko misli kako može graditi i želi zaraditi čim više. No na tržištu svakako fali kvalitetnih i malo luksuznijih stanova, jer ono što kod nas nazivaju luksuznim na zapadu ne bi prošlo ni kao najlošije jer se ugrađuju jeftini i nekvalitetni materijali, a i gradnja je loša. Ti loši stanovi se teško prodaju i spuštaju cijene, tako da bi uskoro morale uslijediti i kvalitetnije gradnje s kvalitetnijim materijalima, a trebao bi onda slijediti i rast cijena.
U potpunosti se slažem
lidija10 is offline  
Old 22.03.2007., 16:50   #51
Majko mila!!
Povlacim se iz diskusije.[/QUOTE]

Nije mi jasno zašto ste se naljutili - samo sam odgovorila za postavljeno pitanje
lidija10 is offline  
Old 22.03.2007., 16:59   #52
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Plaće mogu rasti samo sako raste gospodarstvo.
Sve ostale članice su imale i stranih investicija osim slovenije.
Mi nismo imali (značajnijih) investicija pa će mo se sami morati razviti kao slovenci. A od kuda da krenemo. Od toga da nam je država skupa, obrazovanje loše birokracija nepremostiva prepreka. Zaduživati se više nesmjemo a potrošnja iz zaduživanja je bila jedna od generatora rasta BDP-a.

Ja kak gledam mi se možemo razvijati po stopi od 5-6 % maksimalno ali nekaj više od toga je preveć nerealno za očekivati. Stoga rast BDP-a nije nekaj kaj je argument za rast cijene nekretnina.
(po meni rast od par postotaka je u biti ostajanje na istoj cijeni, ako raste više od porasta BDP-a ili inflaciji onda govorimo o stvarno rastu.)
Mislim da smo se previše udaljili od teme - možda da sa pitanja potražnje malo obradimo pitanje ponude - pa evo nekoliko podataka;

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u Hrvatskoj je tijekom siječnja 2007. godine izdano 885 građevinskih dozvola, što je 7,9 posto manje nego u siječnju prošle godine, a u padu je i vrijednost građevinskih radova predviđenih tim dozvolama.

Vrijednost je radova prema građevinskim dozvolama izdanim u siječnju 1,23 milijarde kuna, što je 36 posto manje od 1,93 milijarde kuna, koliko su iznosili u siječnju 2006. godine. Ovogodišnjim je građevinskim dozvolama, uz ostalo, predviđena gradnja 1434 stana.

Prema DSZ-u, u prosincu prošle godine građevinska je djelatnost nastavila rasti 17. mjesec zaredom. Stopa rasta fizičkog obujma građevinskih radova u prosincu je na godišnjoj razini iznosila 3,6 posto. U Hrvatskoj je tijekom prošle godine izdano 13.575 građevinskih dozvola, što je 1,8 posto manje u odnosu na broj dozvola izdanih 2005. godine.
No, vrijednost radova je 8,6 posto ili više od dvije milijarde kuna veća nego godinu ranije.

Ukupna je vrijednost radova predviđenih građevinskim dozvolama tijekom 2006. 26,7 milijardi kuna. Najveći dio, 16 milijardi kuna, trebao bi biti utrošen na 12.135 zgrada, a oko 8,56 milijardi kuna na 1440 objekata koji se vode kao ostale građevine.

To znači da bi u 2007. godini na tržištu trebala biti 23.484 stana, a ako se u obzir uzmu i “ubrzane” gradnje prema ovogodišnjim dozvolama, sudeći po siječnju, ta će brojka biti i veća od 30.000.
lidija10 is offline  
Old 22.03.2007., 18:02   #53
Quote:
montenegro off plan kaže: Pogledaj post
Koliko je u Dubrovniku kvadrat stana u zgradi???




------------------------------------------------------------------------
http://www.montenegro-offplan.com
2200-3500 eura, ovisno o lokaciji i opremljenosti.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Old 23.03.2007., 10:51   #54
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
Mislim da smo se previše udaljili od teme - možda da sa pitanja potražnje malo obradimo pitanje ponude - pa evo nekoliko podataka;

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u Hrvatskoj je tijekom siječnja 2007. godine izdano 885 građevinskih dozvola, što je 7,9 posto manje nego u siječnju prošle godine, a u padu je i vrijednost građevinskih radova predviđenih tim dozvolama.

Vrijednost je radova prema građevinskim dozvolama izdanim u siječnju 1,23 milijarde kuna, što je 36 posto manje od 1,93 milijarde kuna, koliko su iznosili u siječnju 2006. godine. Ovogodišnjim je građevinskim dozvolama, uz ostalo, predviđena gradnja 1434 stana.

Prema DSZ-u, u prosincu prošle godine građevinska je djelatnost nastavila rasti 17. mjesec zaredom. Stopa rasta fizičkog obujma građevinskih radova u prosincu je na godišnjoj razini iznosila 3,6 posto. U Hrvatskoj je tijekom prošle godine izdano 13.575 građevinskih dozvola, što je 1,8 posto manje u odnosu na broj dozvola izdanih 2005. godine.
No, vrijednost radova je 8,6 posto ili više od dvije milijarde kuna veća nego godinu ranije.

Ukupna je vrijednost radova predviđenih građevinskim dozvolama tijekom 2006. 26,7 milijardi kuna. Najveći dio, 16 milijardi kuna, trebao bi biti utrošen na 12.135 zgrada, a oko 8,56 milijardi kuna na 1440 objekata koji se vode kao ostale građevine.

To znači da bi u 2007. godini na tržištu trebala biti 23.484 stana, a ako se u obzir uzmu i “ubrzane” gradnje prema ovogodišnjim dozvolama, sudeći po siječnju, ta će brojka biti i veća od 30.000.


E moji forumaši, vidim da je, osim ispraznog prepucavanja kojekavih prikrivenih posrednika-lovaca u mutnom, bilo koja ozbiljnija tema osuđena na propast i predstavlja samo gubitak vremena.
lidija10 is offline  
Old 23.03.2007., 11:07   #55
lidija, koliko ti je pala prodaja u zadnje vrijeme? sad je zadnji čas da kupimo prije nego opet počne rast cijena, jelda? kad uđemo u EU onda će kvadrat koštat 5000 eura, jelda?

ozbiljna diskusija
Gazda is offline  
Old 23.03.2007., 11:32   #56
Quote:
Gazda kaže: Pogledaj post
lidija, koliko ti je pala prodaja u zadnje vrijeme? sad je zadnji čas da kupimo prije nego opet počne rast cijena, jelda? kad uđemo u EU onda će kvadrat koštat 5000 eura, jelda?

ozbiljna diskusija
Kome si ti zapravo gazda? Ili bi to zapravo samo želio biti s obzirom da si kao podstanar promijenio već preko 10-tak gazdi?

Očigledno imaš viška vremena kojeg provodiš na net-u - bio bi mi zapravo zanimljiv u drugom istraživanju - o ovisnostima o internet-u.
lidija10 is offline  
Old 23.03.2007., 12:21   #57
Lidija10- ajd malo da razlučimo hrvatsku na 3 djela.

- obalno područje od npr do 10 km u unutrašnjosti.
- Zagreb (tu možemo ubaciti i ostale velike gradove ali prvestveno mislim na zagreb)
- hrvatska sela, slavonska polja i lika.
demosten is offline  
Old 23.03.2007., 12:23   #58
obala sigurno će rasti.
slavonska polja će isto rasti.

Ali za zareb baš ne vidim nikakve zdrave logike da bi stranci dolazili i potražnja. Isto tako ne vidim ni da bi u splitu kupovali.
Jedino ako misliš da bi neki špekulanti dolazili kupovati nekretnine u zagrebu. To je jedina mogučnost.

Mislim da većina ljudi koji su tu pričaju o zagrebu.
demosten is offline  
Old 23.03.2007., 12:40   #59
Obala: cijene stanova u ST i RI se razlikuju nebo-zemlja! What the foock?
lappino is offline  
Old 23.03.2007., 15:43   #60
Vidim da na podatke o ogromnoj budućoj gradnji (rastu ponude koja ruši cijene) ne reagirate - dakle još friških podataka:

Cijene stanova i kuća u Zagrebu (kao i na Jadranu) rasle su (unatoč usporavanju) i tijekom veljače, te su u odnosu na siječanj povećane 0,7%.

Prosječna tražena cijena stana u Zagrebu u veljači je iznosila € 2.041 za m2, od čega u podsljemenskoj zoni € 2.292, centru € 2.465, Trešnjevci € 2.093, zapadnom dijelu grada (Jarun, Špansko, Vrbani Prečko) € 2.040 i najniže u Novom Zagrebu € 1.873 i Dubravi € 1.739.

Dakle - ponavljam pitanje - pričekati s kupnjom još malo ili ne?
lidija10 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:36.