Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2003., 13:23   #1
Bol u uhu (otalgija) / bol u predjelu uha

Ovakvo je stanje nakon par tjedana kupali smo se frendovi i ja u bazenu i vjerovatno mi je usla voda u uho i puho je vjetar, te me nakon par dana pocelo bolit uho. oso sam kod doktora a on mi je dao neke kapi od kojih me nije prestalo boljet, nego me jos sve vise i jace boljelo. ponovo sam posjetio doktora koji mi je zatim dao antibiotik Sumamed te me od njega uskoro prestalo boljeti. No sada prije par dana ponovo me polako pocinje boljeti i bojim se da ce me ponovo uhvatiti velika bol, nisam isao doktoru. Vjerujem da mi se valjda obnovilo od propuha na poslu. Mama mi je dala neki babski lijek (neka biljka koja raste na krovovima) kao da to trebam cijedit u uho i da ce prestati boljeti sigurno, no nevjerujem. Neki mi savjetuju da idem na ispiranje uha, no stvarno neznam. Ako imate kakav savjet molim vas da mi pomognete.
__________________
;)
ma ja sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2003., 14:21   #2
Ne odugovlači s timne jer se možeš gadno zeznut nego odmah odi specijalisti!!!
Ps
I dok ne odeš specijalisti kapaj si ono što ti je mama dala. Meni je pomoglo...
Mlaen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 12:13   #3
otiso sam specijalistu i on mi je prvo stavio hidrogen neki, pa mi je zatim procistio uho s toplom vodom. prestalo me boliti ali neznam dali sam jos na jutarnjoj tableti. dao mi je hidrogen da kapam u uho. ljudi dali ce mi to pomoci??????
__________________
;)
ma ja sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 05:04   #4
A kažeš da te prestalo boliti nakon uporabe Sumameda. Ako je tako, može biti da je postojala neka infekcija koju je taj antibiotik na kratko uklonuo. Vjerovatno nisi pio antibiotik kako ti je doktor rekao pa se infekcija vratila ako je uopće postojala. Kod terapije antibioticima jako je bitno da se piju točno kako je propisano i dovoljno dugo, inače imamo samo kontraefekt. U jednu ruku bakterije se ponovno množe, a u drugu, postaju rezistentne na antibiotik.

Trebao bi otići otorinolaringologu da on pogleda ako postoji infekcija srednjeg uha. Infekcija srednjeg uha je jako opasna jer bakterije mogu između ostalog uzrokovati i meningitis.

A ako nemas infekciju onda je bol vjerovatno uzrokovana propuhom. Kloni se propuha.
__________________
Genije, ili ipak idijot!?
Idijot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 07:01   #5
ako si imo upalu uha, moze ti neko vrijeme ostati vrlo osjetljivo, pa se upala moze vracati, zato se sad malo pazi propuha, i sl.
ja sam prije nekoliko godina u zgb zaradila jaku upalu, i sad mi se nekad dogodi da me to uho strecne
ali otorinolaringolog kaze sve ok, samo se nekad inhalirati i zacepit usi i usta i naprviti ono kao da u usima pucne
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 12:56   #6
Ja sam isto koristila hidrogen kod upale uha. On je antiseptik.
Koristila sam i antibiotik, Klavocin. Kod mene je kapanje uha trajalo neka dva tjedna.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 03:48   #7
A nevjerovatno je da se klavocin izdaje za svaku infekciju vezanu za uho, grlo, nos...ili su naši doktori zakržljali ili im je tako jednostavnije. Propišu lijek koji je penicilinaza rezistentan i šta ih briga, ne mogu faliti, o kojoj god bakteriji se radilo.
__________________
Genije, ili ipak idijot!?
Idijot is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 12:18   #8
Quote:
Idijot kaže:
A nevjerovatno je da se klavocin izdaje za svaku infekciju vezanu za uho, grlo, nos...ili su naši doktori zakržljali ili im je tako jednostavnije...
ma mislim da je razlog to kaj je jeftin... iako moj doc. preferira amoxil (kojeg je meni prepisao kad sma imala mononukleozu;a pise unutra da se ne smije davati kod mononukleoze) - but (!) u to vrijeme je amoxil kostao 16 kn; a sumamed npr. 250 kn
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 15:08   #9
Ne znam, ne kuzim se u antibiotike, ali ja skoro uvijek dobijem Klavocin. Jel to lose?

blondie, normalno da ne dobijes Sumamed kao prvu liniju obrane...On je ipak za ozbiljnije stvari, nema smisla da se masovno daje jer to samo vodi rezistenciji bakterija.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 15:28   #10
Quote:
lahor kaže:

blondie, normalno da ne dobijes Sumamed kao prvu liniju obrane...
ovisi o cemu se radi, zasto ne; ja sam sumamed tako i tako navela samo kao primjer; btw. mog doktora vecina pacjenata a i tete u obliznjoj apoteci zovu "dr. amoxil"
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 15:32   #11
Dobro, to je vec simptomaticno....U biti amoxil je vrlo slican klavocinu, koliko ja znam.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 15:36   #12
Quote:
lahor kaže:
Dobro, to je vec simptomaticno....U biti amoxil je vrlo slican klavocinu, koliko ja znam.
je; amoksil je zapravo klavocin + amoksicilin (but; kod npr. mononukleoze (koja se lako zamjeni sa "obicnom" upalom grla)klavocin nece napraviti nista lose ali amoxil hoce)
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 15:39   #13
Pojma nemam...ima neka fora sa tom klavulonskom kiselinom. Bude na Idijot objasnio

Ja antibiotike nisam pila 7 godina pa se zaista ne sjecam uputstva i objasnjenja.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 15:48   #14
Quote:
lahor kaže:
blondie, normalno da ne dobijes Sumamed kao prvu liniju obrane...
Vidish a ja sam pristalica "udarnih" tretmana, narochito za osobe koje nisu bolezhljive - ako za upalu grla koja me redovno napadne negdje u prosincu dobijem Sumamed, prodje za par dana i cijelu sam zimu mirna.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 21:12   #15
Ajde objasnit ću, da malo prospem svog znanja.

Ovako...antibiotici djeluju na četiri djela bakterijske stanice, na staničnu stijenku, na staničnu membranu, na sintezu proteina i na sintezu DNA.

Amoksicilin spada u skupinu aminopenicilina a svi penicilini djeluju na sintezu stanične stijenke bakterija tako da inhibiraju njezinu sintezu. Pošto bakterija više nema staničnu stijenku postaje osjetljiva na utjecaje našeg sustava i ugiba.

I sada, bakterije imaju plazmide i mogućnost mutiranja. Tako su neke bakterije postale sposobne stvoriti enzim penicilinazu koja inhibira djelovanje svih penicilina i tako oni postaju nedjelotvorni.

Klavulinska kiselina pak inhibira taj enzim(penicilinazu) pa onda amoksicilin(ili zaštićeno ime Amoxil) može ponovo radit svoju zadaću, inhibirati sintezu stanične stijenke bakterije.

A amoksicilin i klavulinska kiselina zajedno čine lijek Klavocin.

Valjda vam je sada barem malo jasnije zašto nevalja pretjerivati sa uporabom antibiotika. Bakterije postaju rezistentne brže nego što farmaceutske tvrtke uspijevaju producirati nove antibiotike.
__________________
Genije, ili ipak idijot!?
Idijot is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 22:27   #16
joj, uhobolja je definitivno medju najgorim bolim uopce!!

ima jedan domaci lijek za prvu ruku... kad sam imala nekih 10-11 godina sam dobila upalu uha i pocelo me navecer boljeti. baka, da bi mi ublazila bol, je napravila sljedece. zagrije se maslinovo ulje, i onda se vatica namoci u ulje i to se stavi u uho... malo po malo se to drzi unutra, "tapka", kak da kazem... onak, ulje da bude NE VRELO nego toplo zato se mora JAKO PAZIT da se ne stavi vatica ODMAH u uho, neg se malo saceka da se to jos malo ohladi... i ublazilo je bol na neko vrijeme. ali ipak smo u 3 ujutro isle na hitnu, jer me uzas bolilo... posto je to bilo davno, ne sjecam se detalja ali mislim da sam neki sirup bila dobila... uf, ne ponovilo se nikad vise. od tada ful pazim pri propuhu, u moru, itd.
Luv2Bounce is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 16:40   #17
Cuvarkuca - tu dosta pomaze. Biljka koja raste uglavnom na krovovima a da se uzgajat i u tegli.

Ukapati u uho nekolko kapi iz lista cuvarkuce... smiruje i hladi upalu uha.
maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2003., 11:36   #18
evo pa da se i ja javim. jos mi nije proslo. bio kod doktora, reko doktor upala vanjskog uha, dobio kapi,sada ne boli, ja sretan!!!
i najveci problem u svemu tome jest da sam ja alergican na penicilin!
__________________
;)
ma ja sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2005., 09:54   #19
uho me boli!

dakle, inace imam oduvijek alergiju na pelud i svako proljece ista pjesma: peludna hunjavica, kihanje, upala sinusa...ove godine zateklo me nepripremljenu, uglavnom isla sam neki dan brat sparoge, peluda ko u prici, drugi dan pocela sam kihat ko blesava, sva sam se zacepila, sad me vec drugi dan rastura glava, a posebno me boli lijevo uho i cini mi se sinusi...nocas nisam mogla spavati od bolova, samo sam zavijala...sta mi je? sta da radim? doktor mi radi tek popodne...

(uzela sam claritine...da uzmem odmah i neki antibiotik?)
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2005., 11:15   #20
imas vjerojatno upalu sinusa
otidji do doktora po antibiotike, ali ih nemoj pit na svoju ruku
stavi si obavezno kapi u nos i u uho i probaj se inhalirat
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.