Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2003., 20:46   #41
Quote:
Gazda kaže:
Fancy, kako to da ljudi ne umiru od gladi u CH, obzirom na brojke koje si nam obracunao?
Gazda da nije žalosno bilo bi smiješno to što kažeš.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 23:55   #42
Pa ozbiljno, ja sam mislio da je Svizzera jedna od bogatijih zemalja na svijetu, a sad ispada da je prakticki nemoguce tamo prezivjeti?...pa kako to?
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 21:07   #43
Bez Šale ti kažem da dok nevidiš nevijeruješ.
Sve je to luk i voda i dobra reklama na kojoj se lomi sva imaginarna ljepota zapada. Ali opet kažem kako za koga. Njih 5% uživaju a ostatak ????? se zadovoljava...
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 22:59   #44
Pst, Gazda, sprema se revolucija svicarskog Lumpenproletarijata. Uvijeti ovdje su grozni, Amerika ti se cini humanistickim rajem kad upoznas Svicu. Dosta sada piskaranja po forumu, moram ici kopati rovove.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 23:53   #45
Quote:
Secundo kaže:
moram ici kopati rovove.
Tko ih nije kopao u HR kopat će ih negdje drugdje hehehee... Idiotenproleterijat.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 15:23   #46
Kako su vrtici i skole tamo organizirani?
Sinok is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 15:44   #47
Razlicito od kantona do kantona. Sto te zanima?
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 16:30   #48
[B]Fancy, nije li to pomalo ovisno o bransi? U zdravstu, gdje su place prilicno regulirane, ti med. sestra sa dodatnim obrazovanjem (OPS, anestezija) zaradjuje od 4500, pa nadalje (vec prema stazu).

Ako s druge strane uzmes neku trgovinu, tamo su place zaista nize.

Ako te zanima pregled placa, skokni do http://www.jobwinner.ch/mydreamjob/lohnkalkulator/. Mozes koristiti moju lozinku ouU (prerusio sam se u knjigovodju da bi ju dobio ) i pogledati si place. Za knjigovodje se one krecu izmedju 5800 i 8000 CHF (zaboravi ono sa 5000, to je moja ). Ovo sto ti navodis (3000 do 4500) je placa prodavaca (utipkaj Verkäufer i uvjeri se). I nemoj mi govoriti da stranci principielno zaradjuju samo pola onoga sto placaju domorodcima.


moram priznati da ne kuzim deutsche, kakve su place u zdravstvu?
da li su te mjesecne place brutto ili netto?
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 16:41   #49
Lijecnik za vrijeme specijalizacije: 6200 CHF mjesecno, 13x godisnje.

Place se u CH uvijek racunaju bruto. Odbij nekih 15 do 20 % za porez (kod "normalnih" placi, porezne stope su progresivne), daljnih 10% za kojekakve druge troskove (penzija (obadva stupca), itd.). i izadje ti neto.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 16:55   #50
[QUOTE]Secundo kaže:
[B]Lijecnik za vrijeme specijalizacije: 6200 CHF mjesecno, 13x godisnje.

Place se u CH uvijek racunaju bruto. Odbij nekih 15 do 20 % za porez (kod "normalnih" placi, porezne stope su progresivne), daljnih 10% za kojekakve druge troskove (penzija (obadva stupca), itd.). i izadje ti neto.



a poslije specijalizacije?
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 17:08   #51
[QUOTE]bronco kaže:
Quote:
[i]a poslije specijalizacije?
Sky is the limit . Ovisi o smjeru. Mislim da anestezisti najslabije prolaze, dok kojekakvi urolozi, dermatolozi itd. dosta dobro zaradjuju (200'000 do 250'000 godisnje, ako imas vlastitu praksu). Lijecnici opce prakse od 100'000 do 180'000 godisnje.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 17:35   #52
[B]Sky is the limit . Ovisi o smjeru. Mislim da anestezisti najslabije prolaze, dok kojekakvi urolozi, dermatolozi itd. dosta dobro zaradjuju (200'000 do 250'000 godisnje, ako imas vlastitu praksu). Lijecnici opce prakse od 100'000 do 180'000 godisnje.

a da li postoje drzavne bolnice?
?uvjeti rada (drzavni/privatni posao po pola?). itd
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 22:38   #53
Quote:
Secundo kaže:
Lijecnik za vrijeme specijalizacije: 6200 CHF mjesecno, 13x godisnje.

Place se u CH uvijek racunaju bruto. Odbij nekih 15 do 20 % za porez (kod "normalnih" placi, porezne stope su progresivne), daljnih 10% za kojekakve druge troskove (penzija (obadva stupca), itd.). i izadje ti neto.
Secundo samo jednu sekundu ako može.
Jesi li možda naglasio koliko treba da se investira love u jednog doktora koji završava školu u CH i uz to još svaki od njih ide negde neznam ni ja gdhe na neke pripreme itdd..
Naravno poznam par doktora koji nisu domaći nego baš iz EX Juge i samo je jedan jedini u Državnoj bolnici ali je specijalist dok ovi drugi imaju svoje ordinacije opće praxe i to je to.
Brat od radnog kolege zavrđava upravo neznam ni ja koju školu i što sve ne baš za nekog doktora i morao je ući u kredu 50 000 CHF da bi mogao dalje nastavit školovanje. Ali opet i to je u redu da su mu dali kredu, ako čovijek to želi neka bude to što želi.
I miša mu u šašu pa nisu svi u CH doktori, EDV, Inženjeri, Arhitekti??Živi vodije 3 četvrtine srednjeg staleža koji se smatra više obrazovanim od nekog istočnjaka a nezna koji je glavni grad Albanije države koja je daleko do njega 2500 KM.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 03:00   #54
cuvanje djece u CH

Koje je radno vrijeme vrtica, koliko kostaju, kada su djeca u skoli? Kako organizirati cuvanje djece ako se radi od 8,9h ujutro do 17,18h svaki dan?
Da li su zene pretezno kuci ili rade?
Sinok is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 03:03   #55
Hr klubovi

Da li ljudi cesto idu u HR klubove, koliko su velike te zajednice, da li se druze tamo redovito?
Sinok is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 09:08   #56
Quote:
bronco kaže:
[B]Sky is the limit . Ovisi o smjeru. Mislim da anestezisti najslabije prolaze, dok kojekakvi urolozi, dermatolozi itd. dosta dobro zaradjuju (200'000 do 250'000 godisnje, ako imas vlastitu praksu). Lijecnici opce prakse od 100'000 do 180'000 godisnje.

a da li postoje drzavne bolnice?
?uvjeti rada (drzavni/privatni posao po pola?). itd
Da, postoje drzavne (npr. http://www.unispital.ch/german/default) i privatne bolnice (npr. www.hirslanden.ch). Kao specijalist mozes raditi i na vlastiti racun (t.j. primati pacijente sa tzv. privatnim zdravstvenim osiguranjem koje dosta vise placa). Imas i privatne klinike u koje dovodis svoje pacijente, znaci klinika ti daje cijelu infrastrukturu i zato ti postavlja racun, a ti dovodis pacijente.

Radni uvijeti za vrijeme specijalizacije se u zadnje vrijeme malo poboljsavaju, ne radi se vise dok ne padnes s nogu (uvidjeli su da je to riskantno i za pacijente), vec sada postoji limit od 60 sati po tjednu (ako se dobro sjecam).

Neki kantoni su uveli novu poziciju za lijecnike, ne pretjerano ali pristojno placeno (od 120'000 godisnje pa nadalje), s time da imas svoje radno vrijeme od 40 ili 42 sata po tjednu.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 09:12   #57
Re: cuvanje djece u CH

Quote:
Sinok kaže:
Koje je radno vrijeme vrtica, koliko kostaju, kada su djeca u skoli? Kako organizirati cuvanje djece ako se radi od 8,9h ujutro do 17,18h svaki dan?
Da li su zene pretezno kuci ili rade?
To ovisi opet o opcini, nasa npr. ima roditeljsku grupu koja organizira cuvanje, postoje i vrtici za manju djecu, ali moram napomenuti da je vrlo tesko naci nesto za malisanje mladje od 2 godine.

Vrlo preporucljivo je http://www.kinderhort-online.ch/, nude pregled svih slobodnih mjesta u vrticima. Pokusaj sa na Altavisti sa +Kinderhort +domain:ch.

Troskove nisam nasao, ali koliko se sjecam se krece oko 500 CHF mjesecno.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 09:14   #58
Re: Hr klubovi

Quote:
Sinok kaže:
Da li ljudi cesto idu u HR klubove, koliko su velike te zajednice, da li se druze tamo redovito?
HR klubova postoji, pogledaj si www.croatia.ch. Osobno nemam iskustva, bio samo jednom 1991. na stranackom sastanku HDZ-a i pobjegao glavom bez obzira nakon sto su me vec prvi put htjeli postaviti za neznamnijakakvog funkcionara.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 09:21   #59
Quote:
FANCY kaže:
Secundo samo jednu sekundu ako može.
Kako ne, odakle mi inace nick
Quote:
FANCY kaže:
Jesi li možda naglasio koliko treba da se investira love u jednog doktora koji završava školu u CH i uz to još svaki od njih ide negde neznam ni ja gdhe na neke pripreme itdd..
Nisam, ali i ne moram. To je kod medicinara na zapadu opce poznato.
Quote:
FANCY kaže:
Naravno poznam par doktora koji nisu domaći nego baš iz EX Juge i samo je jedan jedini u Državnoj bolnici ali je specijalist dok ovi drugi imaju svoje ordinacije opće praxe i to je to.
Brat od radnog kolege zavrđava upravo neznam ni ja koju školu i što sve ne baš za nekog doktora i morao je ući u kredu 50 000 CHF da bi mogao dalje nastavit školovanje. Ali opet i to je u redu da su mu dali kredu, ako čovijek to želi neka bude to što želi.
Covjek htjeo zavrsiti skupu skolu i dobio kredit, i sve pet, zar ne?
Quote:
FANCY kaže:
I miša mu u šašu pa nisu svi u CH doktori, EDV, Inženjeri, Arhitekti??Živi vodije 3 četvrtine srednjeg staleža ...
Nisu svi, ali ima ih dosta. To su oni koji dobro zive, a to nije drukcije ni drugdje na zapadu.
Quote:
FANCY kaže:
koji se smatra više obrazovanim od nekog istočnjaka a nezna koji je glavni grad Albanije države koja je daleko do njega 2500 KM.
Pa sada, predrasuda svugdje ima, a sto se tice glavnih gradova, znas li ti koji je glavni grad Moldavije (<2500 km od ex-YU)? Ne znas? Eto vidis
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 11:04   #60
Pa sada, predrasuda svugdje ima, a sto se tice glavnih gradova, znas li ti koji je glavni grad Moldavije (<2500 km od ex-YU)? Ne znas? Eto vidis


lijepo receno secundo.

ne znam kome je u zivotu bilo bolje/lakse sa informacijom o Tirani!!!! (budalastina suvarove skole), a mladi kad zavrse skole ne znaju raditi.
.......ali nase skole su najbolje na svijetu.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.